Zurna Sesi Haram mıdır?

Enes

İhvan Forum Üye
Arkadaşlar Zurna haram mıdır?

Özellikle küçüklüğümde bunu çok sık duyardım. Zurna çalınınca kanal değiştirmeleri falan hatırlarım. Var mı bunun dini dayanağı?

Zurnadan kastım zurna çalıp kadınlı erkekli halay çekme değil yanlış anlaşılmasın zurna sesinin haram olduğu konusunda bir kanaat var.

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaşlar Zurna haram mıdır?

Özellikle küçüklüğümde bunu çok sık duyardım. Zurna çalınınca kanal değiştirmeleri falan hatırlarım. Var mı bunun dini dayanağı?

Zurnadan kastım zurna çalıp kadınlı erkekli halay çekme değil yanlış anlaşılmasın zurna sesinin haram olduğu konusunda bir kanaat var.

malum ibn ömer Allah resulunun her hareketini taklit eden bir sahabeydi. cok affedersiniz Allah resulunun bevlettigi yeri tespi edip ayni yere bevledecek kadar kendisini taklit ederdi. bunu yermek icin degil taklidin hangi boyutlara vardigini göstermesi acisindan söylüyorum. yine ayni sekilde bir gün ibn ömer bir gün zurna sesi isitir ve parmaklariyla kulaklarini tikar soranlara da "ben peygamber ile beraberdim, böyle birsey isitti ve o da aynen böyle yapti" diye cevap verir. Allah'u alem bundan dolayi midir bilemiyorum ama bunun etkisi oldugunu dusunuyorum.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Ne ifrat ne tefrit musiki hakkında tam tespit.

Risalenin adı bu.

Yazarı Molla Aliyul Kari.

Bu konu üzerinde çok konuşulabilir.

Örneğin Peygamberimizin Mekke'den Medine gelirken Taleal Bedru ile karşılanması esnasında tef çalınması.

Buradan ve buna benzer olaylardan yola çıkarak tef caizdir denilir.

O dönemde o halkta zurna var mıydı bilmiyoruz.

Ya peygamberimiz karşılanırken Taleal Bedru ile zurna çalınsaydı ?

Selam ve dua ile...

Kaptan

Mecra Yazarı
din ihtimaller dini degildir sevgili ebu
tef calinmasina cevazin gerekcesi, delili taleal bedru degildir :)
neyse konumuz bu degil

adams77

Kanalizasyoncu
Örneğin Peygamberimizin Mekke'den Medine gelirken Taleal Bedru ile karşılanması esnasında tef çalınması.

Buradan ve buna benzer olaylardan yola çıkarak tef caizdir denilir.

Selam ve dua ile...

Şimdi şahitmisin desem Ebu Computer abim bana kızar. Güzel abim bu taleal bedru olayını tv 'den gördün ve bu sadece bir algıdır.
Kaldı ki, elçi daha dini tam olarak bilmeyen bir topluluğa tebliğ etmeye gidiyor malum adamlar daha neyin haram neyin sakıncalı olduğunu bilmiyor. Bu karşılamadan yola çıkarak tef caizdir denmesi biraz sıkıntı doğrumaktadır.

Ses, yazı, dil vs vs bunlar bizlerin kendini ifade etmek için kullandığı araçlardır. Kullanılan araçlarda hiç bir zaman problem olmaz fakat araçların ne için kullanıldığı çok önemlidir çünkü sıkıntı kullanmaktan kaynaklanır.

İnsan kendi sesi ile yalan söyler yada küfür eder kötü bir şeye vesile olabilir bu insan sesini haramlaştırmaz fakat yalanı ve küfürü haramlaştırır aynen zurna sesin içinde geçerlidir.

Haram insan 'ın dışında değil bizzat içindedir.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Hepiniz haklısınız.

Selam ve dua ile...

Enes

İhvan Forum Üye
Zurnacısın heralde??

biri "midye caiz midir" diye sorsa midyeci midir sence?

amacın adabı bırakıp kendince dalga geçmek olabilir ancak biz zurnacılığı bir hakaret olarak addetmiyoruz.

kendi kibrin ceza olarak yeter sana.

adams77

Kanalizasyoncu
malum ibn ömer Allah resulunun her hareketini taklit eden bir sahabeydi. cok affedersiniz Allah resulunun bevlettigi yeri tespi edip ayni yere bevledecek kadar kendisini taklit ederdi. bunu yermek icin degil taklidin hangi boyutlara vardigini göstermesi acisindan söylüyorum. yine ayni sekilde bir gün ibn ömer bir gün zurna sesi isitir ve parmaklariyla kulaklarini tikar soranlara da "ben peygamber ile beraberdim, böyle birsey isitti ve o da aynen böyle yapti" diye cevap verir. Allah'u alem bundan dolayi midir bilemiyorum ama bunun etkisi oldugunu dusunuyorum.

ee sonra? yahu bu nasıl bir bakış açısı nasıl bir din anlayışıdır. İnsan 'ın aklına kötü kötü şeyler geliyor.

neye karar verdin? sanki o gün sende onlar ile birlikte yaşamış ve görmüş gibi konuşuyorsun. Peki Ömer neden peygamberi niçin böyle yaptığını sormamış galiba senin tenkit ettiğin tasavvufdaki şeyhlere soru sorulmaz buradan gelse gerek

Kaptan

Mecra Yazarı
burasi bir bilgi paylasim platformu
bir konu paylasilir katilirsiniz veya katilmazsiniz
münazarasi yapilir, herkes bilgisini birikimini ortaya koyar bu kadar

ama yok, birileri illa tartisma, munakasa, polemik ve cedel pesinde

innalillahi

adams77

Kanalizasyoncu
"burasi bir bilgi paylasim platformu
bir konu paylasilir katilirsiniz veya katilmazsiniz
münazarasi yapilir, herkes bilgisini birikimini ortaya koyar bu kadar"

psikolojik vakıasın

adams77

Kanalizasyoncu

Yaşlı başlı adamlar hem çalıyor hem oynuyor. Bu adamlar aynı zamanda namaz kılıyor oruç tutuyor vs vs yanlış olsa bize bunu nakletmezlerdi.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
biri "midye caiz midir" diye sorsa midyeci midir sence?
Midye yemeyecek olan birisinin midye caizmidir sorması ne kadar mantıklıdır?

Ayrıca tarihte bu şekilde bir tartışma olmuştur..

En çok merak edip sordu der geçer gidersin

Peki sizin veya içimizden birisinin zurnacı olma ihtimaliniz mi var da ZURNA ÇALMAK CAİZ MİDİR diye soruyorsunuz?

biz zurnacılığı bir hakaret olarak addetmiyoruz.
Fena bozulmuşsunuz soruya...
kendi kibrin ceza olarak yeter sana.
Diyorsun yani...

Sizin Sorduğunuz soru
Klasik fıkralardandır; padişahın ahali ile yüzleştiği toplantıların birisinde nefes nefese kalmış bir adam padişaha yaklaşır.

„Padişahım, Padişahım” diyen adamın telaşı ile heyecanlanan padişah merakla sorar;

„Ne var evladım, ne oldu, bu halin nice böyle?”

Bu kadar telaşın sonunda gelen soru malûm: Padişahım, babanız zurna çalar mıydı?

„Yooo!” demiş Padişah, „Niye sordun?”

Öteki, biraz nefesini toplamış halde, „benim babam da zurna çalmazdı da…!”
Direk buna benziyor

Kusura bakmayın

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

Hikaye tam bu

Münasebetsiz Mehmet Efendi..

Sultan II. Mahmut devrinde Mehmet Efendi isminde bir zat yaşarmış. Münasebetsizlikle şöhret bulmuş. Padişah bir gün onu dinleyip münasebetsizliğinin derecesini ölçmek istemiş. Efendiyi huzura getirmişler. Uzunca bir sohbet olmuş, ama adamda hiçbir münasebetsizlik yok. Nihayet sohbet sona erip Mehmet Efendi birkaç kese ihsan alarak oradan ayrılmış.

Aradan günler geçmiş. Sultan Murat Babıâli’yi teftişten döndüğü bir sırada faytonuyla Cağaloğlu yokuşunu çıkmakta iken Mehmet Efendi arabacıya seslenmiş:

— Hünkâra arzım vardır, bildiriniz.

Sultan Mahmut sesi tanıyıp " Galiba önemli bir maruzatı var" diyerek arabacısına bir lahza beklemesini söyler. Ne var ki yokuşun en dik olduğu noktada durmuşlardır ve atların orda zabtedilmeleri zordur; ayakları yokuş aşağı kaymaya başlar.

Mehmet Efendi gayet sakin, sorar:

— Padişahım, acaba zurna çalmasını bilir misiniz?

— Hayır, bilmem, der.

— Bendeniz de bilmem efendim.

— Öyle mi? der padişah, sözün sonunu bekleyerek. Bu sırada fayton da geri geri kaymaya başlamıştır. Mehmet Efendi devam eder:

— Evet efendimiz! Bursa’da halamın damadının bir yaşlı teyzezadesi vardır?

— Eee?

— O da zurna çalmasını bilmez efendimiz.

— Ya!

— Vallahi efendimiz, hatta…

Arabanın yokuş aşağı gideceğinden korkan Sultan Mahmut dayanamayıp adamlarına bağırır:

— Çekin şu Münasebetsiz Mehmet Efendi’yi yolumdan yoksa ya ben bayılacağım yahut atlar!

http://www.mustafaalifirtina.com/ya...-yazilari/268-munasebetsiz-mehmet-efendi.html

Enes

İhvan Forum Üye
Midye yemeyecek olan birisinin midye caizmidir sorması ne kadar mantıklıdır?

Ayrıca tarihte bu şekilde bir tartışma olmuştur..

En çok merak edip sordu der geçer gidersin

Peki sizin veya içimizden birisinin zurnacı olma ihtimaliniz mi var da ZURNA ÇALMAK CAİZ MİDİR diye soruyorsunuz?

Fena bozulmuşsunuz soruya...

Diyorsun yani...

Sizin Sorduğunuz soru

Direk buna benziyor

Kusura bakmayın

tamam okuduğunzu anlamamışsınız bari ahkam keserken üslubunuza dikkat edin.

"zurna çalmak" diye bir tabir var mı soruda?

alt paragrafa da bakılırsa sadece zurna sesi kastedildiği anlaşılır.