Zurna Sesi Haram mıdır?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

ömerusta

Kıdemli Üye
Kal%C4%B1n+su+borusu.jpg

bunlar zurna çalmaya gidiyorlar

İlim Talebesi

Yasaklı
Arkadaşlar Zurna haram mıdır?

Özellikle küçüklüğümde bunu çok sık duyardım. Zurna çalınınca kanal değiştirmeleri falan hatırlarım. Var mı bunun dini dayanağı?

Zurnadan kastım zurna çalıp kadınlı erkekli halay çekme değil yanlış anlaşılmasın zurna sesinin haram olduğu konusunda bir kanaat var.

فقد ذهب فقهاء المذهب إلى تحريم الآلات الهوائية

-Alimlerin Cumhuruna (Çoğunluğuna) göre bunu dinlemek veya kullanmak haramdır.

-Hanefilerde bir görüşe göre bu mekruh sayılmıştır.

-Bunun dini dayanağı İbn Ömer rivayeti ve diğer sağlam hadislerdir.

-İbn Ömer(ra) zurna sesi işittiğinde kulaklarını tıkamış ve bunu aynen Resulullah(sav)'ın da yaptığını söylemiştir.

-Ebu Davuda göre zayıf olan bu rivayet , Çoğunluğa göre güvenilir bir hadistir.

-Bu konuda bir başka nakledilen hadis ise şudur.

ليكونن من أمتي أقوام يستحلون الحر والحرير والخمر والمعازف.

- Ümmetimden, zinâyı, ipeği, içkiyi ve çalgı âletlerini helâl sayan topluluklar olacaktır.

Bu hadisin isnadı sahihtir.Buhari Sahihinde nakletmiştir.

-Son verilen hadis aynı zamanda bir mucize niteliğindedir.Günümüzde çalgı'nın bulunmadığı ortam kalmamıştır.Bu nedenle Müslümanlar artık bunun helal olduğu düşüncesine varmışlardır.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ulemânın hadislerden hüküm çıkartırken takip ettikleri usûle hastayın aabi!..

Hz. Peygamber, zurna çalınan bir yerden geçerken kulaklarını tıkamış.. Bu rivayetten ben hüküm çıkartacak olsam şöyle bir usûl takip ederdim. Bakın, hadisten şunlar anlaşılıyor:

1) Demek ki Hz. Peygamber zamanında zurna diye bir çalgı aletinin varlığı biliniyor.
2) Bu alet çalınırken oradan geçerken kulaklarını tıkamış.

Burada sorulması gereken soru şudur: Niye kulaklarını tıkadı? İki ihtimal var.

1) Ya zurna çalmak ve dinlemek men edilmiştir
2) ya da zurnacı o kadar kötü çalıyor ki Hz. Peygamber bile kulaklarını tıkamak zorunda kalmış.

Aslında onlarca ihtimal çıkartmak mümkündür ama genel çerçeve iki diyelim biz. Örneğin kulaklarını tıkaması, çalınan melodinin neyi anımsattığı ile de alakalı olabilir. Veya morali bozuktur, o sıra neşeli bir parça çalınmasından rahatsız olmuştur.. Biz, iki ihtimalde duralım inşallah.

Pekiii, bu iki ihtimalden hangisi doğru?

1) Diyelim ki zurna men edilmiştir. Eğer zurna men edilmiş olsaydı Hz. Peygamber orada kulaklarını tıkamakla yetinmez, aynı zamanda Hz. Ömer'e bunun men edilidğini söylerdi. Peygamberlik mes'uliyeti bunu gerektirir.

Hadiste sözlü bir men etme yoktur. Sadece bir mimik nakledilmiş.. O halde geriye 2. ihtimal kalıyor: Zurnacı çok kötü çalıyor..

Hüküm: Bu hadis, zurnanın men edildiğine dair konuda delil teşkil etmez, hatta tam tersine sözlü bir men etme içermediği için MEN EDİLMEDİĞİNE delil teşkil eder. Bu hadiste eğer bir şey men ediliyorsa oda acemiliktir, çirkinliktir.

Velhasılı zurna çalmak ve dinlemekte problem yok, lakin kulak kirliliğine sebep olacak şekilde çalmak caiz değildir.. Gelin bu hadisi günümüze taşıyıp bir hüküm daha çıkartalım. Buyrun: Arabalarda camlar açık sesli müzik çalmak, komşuları rahatsız edici şekilde müzik çalmak ve dinlemek caiz değildir.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar, asrımızın ulemâsı bu manyağın yukarıda yaptığı işe cesaret edemiyor. Ben manyağım arkadaş, yaparım.. İstediğiniz kadar ''sen müctehidmisin, alimmisin, kimsin'' diye zırlayın durun.. İşin ehli yapmazsa ben yaparım tamam mı! Korkak ulemâ yüzünden bu halde değil miyiz zaten? Arkadaşlar malesef günümüzde aklı başında alim kalmadı. Hepisi gelenekçi oldular. Geçmişle çelişmekten donlarına ediyorlar yahu! Bu müesseseleri işletmedikleri için bugün hadis inkarcıları ve Kur'an yeterciler çıkıyor.. Siz bütün bu yeni hastalıkları kendiliğinden mi çıkıyor zannediyorsunuz? Ulemâ çalışmıyooooorrr.. El öptürmekle, göbek büyütmekle, hopur hopur tıkınmakla, boş vakitlerinde de birbirlerine laf sokmakla ömür geçiriyorlar. ÇOK KIZIYORUM BUNLARA ÇOOOOOKKK...

ummuhan

Kıdemli Üye
Bazılarının muhatap alınmama gibi sıkıntıları vardır o sebeple herkesin karşısına geçer dururlar yerli yersiz :eek:leyo:

Enes

İhvan Forum Üye
HAŞA

Ahkam kesmiyorum

Kızgınlığınızdan Size öyle geliyor

Peki "zurna haram mıdır" sorusundan zurna çalmak değil de ne anlamak gerek??

Herhalde "zurna yemek" anlamamak gerek

sizin köyde zurna yeniliyor mu bilmiyorum abi de zurna DİNLEMEK var bizim köyde.

ilk düğmeyi yanlış ilikleyince hatalar ardı sıra geliyor.

Bre arkadaş ilk iliklediğin düğmeyi açıp yeniden iliklemeye başla.

Katımızı herkes anladı. ZURNA SESİ diye altına da özellikle yazmışız.

sizde koro halinde çalınıyor olabilir.

helvadan yapıp sonra yiyor da olabilirsiniz.

ama bizde zurnacı çalar biz dinleriz.

neyse başa gelelim.

he kardaş zurnacıyım ben. peki zurnayı çalmam etrafımdakilerin de dinlemesi caiz midir?

:)

ihvanistanbul

AkhenAton
Ulemânın hadislerden hüküm çıkartırken takip ettikleri usûle hastayın aabi!..

Hz. Peygamber, zurna çalınan bir yerden geçerken kulaklarını tıkamış.. Bu rivayetten ben hüküm çıkartacak olsam şöyle bir usûl takip ederdim. Bakın, hadisten şunlar anlaşılıyor:

1) Demek ki Hz. Peygamber zamanında zurna diye bir çalgı aletinin varlığı biliniyor.
2) Bu alet çalınırken oradan geçerken kulaklarını tıkamış.

Burada sorulması gereken soru şudur: Niye kulaklarını tıkadı? İki ihtimal var.

1) Ya zurna çalmak ve dinlemek men edilmiştir
2) ya da zurnacı o kadar kötü çalıyor ki Hz. Peygamber bile kulaklarını tıkamak zorunda kalmış.

Aslında onlarca ihtimal çıkartmak mümkündür ama genel çerçeve iki diyelim biz. Örneğin kulaklarını tıkaması, çalınan melodinin neyi anımsattığı ile de alakalı olabilir. Veya morali bozuktur, o sıra neşeli bir parça çalınmasından rahatsız olmuştur.. Biz, iki ihtimalde duralım inşallah.

Pekiii, bu iki ihtimalden hangisi doğru?

1) Diyelim ki zurna men edilmiştir. Eğer zurna men edilmiş olsaydı Hz. Peygamber orada kulaklarını tıkamakla yetinmez, aynı zamanda Hz. Ömer'e bunun men edilidğini söylerdi. Peygamberlik mes'uliyeti bunu gerektirir.

Hadiste sözlü bir men etme yoktur. Sadece bir mimik nakledilmiş.. O halde geriye 2. ihtimal kalıyor: Zurnacı çok kötü çalıyor..

Hüküm: Bu hadis, zurnanın men edildiğine dair konuda delil teşkil etmez, hatta tam tersine sözlü bir men etme içermediği için MEN EDİLMEDİĞİNE delil teşkil eder. Bu hadiste eğer bir şey men ediliyorsa oda acemiliktir, çirkinliktir.

Velhasılı zurna çalmak ve dinlemekte problem yok, lakin kulak kirliliğine sebep olacak şekilde çalmak caiz değildir.. Gelin bu hadisi günümüze taşıyıp bir hüküm daha çıkartalım. Buyrun: Arabalarda camlar açık sesli müzik çalmak, komşuları rahatsız edici şekilde müzik çalmak ve dinlemek caiz değildir.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar, asrımızın ulemâsı bu manyağın yukarıda yaptığı işe cesaret edemiyor. Ben manyağım arkadaş, yaparım.. İstediğiniz kadar ''sen müctehidmisin, alimmisin, kimsin'' diye zırlayın durun.. İşin ehli yapmazsa ben yaparım tamam mı! Korkak ulemâ yüzünden bu halde değil miyiz zaten? Arkadaşlar malesef günümüzde aklı başında alim kalmadı. Hepisi gelenekçi oldular. Geçmişle çelişmekten donlarına ediyorlar yahu! Bu müesseseleri işletmedikleri için bugün hadis inkarcıları ve Kur'an yeterciler çıkıyor.. Siz bütün bu yeni hastalıkları kendiliğinden mi çıkıyor zannediyorsunuz? Ulemâ çalışmıyooooorrr.. El öptürmekle, göbek büyütmekle, hopur hopur tıkınmakla, boş vakitlerinde de birbirlerine laf sokmakla ömür geçiriyorlar. ÇOK KIZIYORUM BUNLARA ÇOOOOOKKK...

Hey gidi dostundostu heeey :D

Bunu efendinin yüzüne söylesende bizde bi izlesek :D :D :D

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Hey gidi dostundostu heeey :D

Bunu efendinin yüzüne söylesende bizde bi izlesek :D :D :D
İşin başka boyutları var ihvanım. Orada çalınan zurnaları sen benden iyi biliyorsun. Efendi hazretleri bu seslere kulak tıkıyor farkında değil misin!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İşin başka boyutları var ihvanım. Orada çalınan zurnaları sen benden iyi biliyorsun. Efendi hazretleri bu seslere kulak tıkıyor farkında değil misin!

peki , bu konuda yazdıkların, Efendi tarafından, dikkate alınacak şeylermi, sence, yoksa, bahsettiğin gibi, kulak tıkanacak şeylermi....

ihvanistanbul

AkhenAton

Ben çok şeyden haberdarım iyi bilirsin :) Amma genele, üstelik eski ulemaya laf söyleyince işin içine Sultanda girer. Mahmudun tavasındaki balıklara laf yok :) Kimisi bizim gibi komple kılçıklı olur kimisi komple faydadan ibarettir.

Senin kastını ben anlarım ama herkes anlamaz :ayn

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
peki , bu konuda yazdıkların, Efendi tarafından, dikkate alınacak şeylermi, sence, yoksa, bahsettiğin gibi, kulak tıkanacak şeylermi....
Dikkate aldığın zaman daha çok zarar verecekse kulak tıkamak en hayırlısı oluyor. 90'larda olsa kulak tıkanmazdı. Bugün başka. Çünkü bu gün laf söz ettiğin zaman yorganını alıp kendini şeyh ilan edecek çok ham var. Ortam çok değişti.. Mesela bugün kapıya bağlı birisiyle karşılaştığım zaman 2 dakika muhabbetten sonra hemen ''efendiden sonra sence yerine kim geçecek'' diye sual ediyor.. Daha dünün çömezi bile bu soruyu soruyor. İnan var ya tam o esnada bu tiplerin suratına kusacağım geliyor.

Kulak tıkamak gerçek hayatta mümkün. Sanal alem gene başka!

Mesela bu forumda kulak tıkanmıyor. Çünkü forum kültürüne ters düşer. Biri zurna çalınca herkes bağırıp çağırmaya başlıyor. Bu platformlar zaten bundan besleniyor.

Kaptan

Mecra Yazarı

yürü be kim tutar seni :)
aynen katiliyorum altina imzami da atiyorum

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Dikkate aldığın zaman daha çok zarar verecekse kulak tıkamak en hayırlısı oluyor. 90'larda olsa kulak tıkanmazdı. Bugün başka. Çünkü bu gün laf söz ettiğin zaman yorganını alıp kendini şeyh ilan edecek çok ham var. Ortam çok değişti.. Mesela bugün kapıya bağlı birisiyle karşılaştığım zaman 2 dakika muhabbetten sonra hemen ''efendiden sonra sence yerine kim geçecek'' diye sual ediyor.. Daha dünün çömezi bile bu soruyu soruyor. İnan var ya tam o esnada bu tiplerin suratına kusacağım geliyor.

Kulak tıkamak gerçek hayatta mümkün. Sanal alem gene başka!

Mesela bu forumda kulak tıkanmıyor. Çünkü forum kültürüne ters düşer. Biri zurna çalınca herkes bağırıp çağırmaya başlıyor. Bu platformlar zaten bundan besleniyor.
eyvallahta, suimisali emsal olmaz diye bir kaide var, bilirmisin,.. ben, Efendi kimden hoçnuttur kimden hoçnut değildir yerine, Efendi Hazretleri, benden hoşnutmuduta bakıyorum,,,,

artı, eski ulemaya ettiğin laflardan, Efendi hazretleri, memnun olmuşmudur, onada sen cevap ver....

kebîkec

İhvan Forum Üye
Kırkpınar güreşlerinde zurnacılar yöresel kıyafetle sıra olup bir çalıyorlar, insanın içi güp güp ediyor.

Trakya yöresinde düğünlerde para istemek için zurnacı adamın kulağına üfler. Adam sağır olmamak için çıkarır hemen bahşişi. @Enes bu olayı bilmiyor :)

....................................................................

İmam Gazzâlî İhyâ isimli eserinin 35 sayfasını bu meseleye ayırarak bütün söylenenleri tahlil etmiş, delilleri karşılaştırmış ve şu neticeye varmıştır:

Mûsıkî ister ses ister âlet ile olsun tek hükme bağlı değildir: Haram, mekruh, mübah ve müstehab olabilir.

1) Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan gençler için yalnızca bu duyguları tahrik eden müzik haramdır.

2) Vakitlerinin çoğunu buna veren, iştigâli âdet haline getiren kimse için mekruhtur.

3) Güzel sesten zevk alma dışında bir duyguya kapılmayan kimse için müzik mübahtır, serbesttir.

4) Allah sevgisi ile dolup taşan, duyduğu güzel ses kendisinde yalnızca güzel sıfatları tahrik eden kimse için müstehabdır.59

Gazzâlî incelemesini sürdürürken müziğin duruma göre ya mübah veya mendûb olduğunu, onu haram kılan şeyin kendisi değil, dıştan ârız olan beş sebepten ibaret bulunduğunu ifade ederek şöyle devam ediyor:

1) Şarkı söyleyen kadın olur, dinleyen de kadın sesinin şehvetini tahrik edeceğinden korkarsa dinlemek haramdır. Burada haram hükmü müzikten değil, kadının sesinden gelmektedir. Aslında kadının sesi haram değildir; ancak şehveti tahrik ederse Kur'ân okumasını bile dinlemek haram olur.60

2) Müzik âleti içki meclislerinin sembolü olan âletlerden ise bunu kullanmak haram olur; diğerleri mübah olmakta devam eder.

3) Şarkı ve türkünün güftesi bozuk, İslâm inancına ve ahlâkına aykırı ise bunu müzikli veya müziksiz söylemek ve dinlemek haramdır.

4) Gençliği icabı şehevî duyguların mahkûmu olan bir kimse aşırı derecede müziğe düşer, müzik onun yalnızca cinsî arzusunu tahrik ederse onun müzikten uzak durması gerekir.

5) Sıradan bir insanın müzik şehvetini de ilâhî aşkını da tahrik etmediği halde bütün vakitlerini alır, onu başka işlerden alıkorsa yine haram olur.61

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
eyvallahta, suimisali emsal olmaz diye bir kaide var, bilirmisin,.. ben, Efendi kimden hoçnuttur kimden hoçnut değildir yerine, Efendi Hazretleri, benden hoşnutmuduta bakıyorum,,,,

artı, eski ulemaya ettiğin laflardan, Efendi hazretleri, memnun olmuşmudur, onada sen cevap ver....
Haklısın güzel kardeşim.. Mürid, virdlerini ve rabıtasını bilmeli..

Hakperest

Kıdemli Üye
İşe müzikle başlayan dervişler, işe bak ki şimdi hepsi anti zurnacı olmuş
İroni yahu :)
Acaba ironi de yapmak haram mı?!
Ha dervişler