Yüce Allah'tan Mesaj var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vertyucek

Üye
Estei’üzü billah
İşte bu yüzdendir ki İsrailoğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler.
Mâide Sure-i Celilesi / 32.Ayeti Kerime DİYANET VAKFI meali kuranmeali .com

spesifik

آزادی قید و بند
10426886_1528599700745027_2995477776920327034_n.jpg

spesifik

آزادی قید و بند
Siz ey imana ermiş olanlar! Sarsılmaz bir sabır ve namaz ile yardım arayın; zira, unutmayın, Allah zorluklara karşı sabredenlerle birliktedir.

Bakara 153

ismail

Yeni
"Allah mü'minlerin mallarını ve canlarını cennet karşılığında satın almıştır.(Tevbe-111)

ismail

Yeni
...Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a, Kur'ân'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın (dağılmayın). Allah'ın size olan nimetini hatırlayın... ÂLİ İMRÂN: 103
Allah ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. ENFÂL: 46

spesifik

آزادی قید و بند
Bazı İnsanlar Alçak Gönüllüdür Bazıları İse Alçak Olmaya Gönüllüdür
Kibir İnsanın Kendisini Üstün Karşısındaki İnsanları İse Alçak Görmesidir. Kişinin Kendini Beğenerek Başkalarını Hakir görmesidir. Vakarlı Olmak İse İnsanın Kendisi Gibi Görünmesidir Nasılsa Öyle Davranır Hareketleri Yapmacık Olmaz Tevazu İse İnsanın Kendisini Alçak Karşısındaki İnsanları Ustun Görmesidir.
اِنَّ اللّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا
Nisa / 36. …Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.

Bir kimse kibirlene kibirlene sonunda zâlimler gürûhuna kaydedilir. Böylece zalimlere verilen ceza ona da verilir." (Tirmizî, Birr, 61)

vertyucek

Üye
Kim bir mümini kasden öldürürse cezası, içinde ebediyen kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.

Nisâ Sure-i Celilesi / 93.Ayeti Kerime

Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o, apaçık düşmanınızdır.Size (Kur'an ve Sünnet gibi) apaçık deliller geldikten sonra, eğer barıştan saparsanız, şunu iyi bilin ki Allah azizdir, hakimdir.

Bakara Sure-i Celilesi / 208-209.Ayeti Kerimeler

[Diyanet Vakfı Meali]

AlpBilge

Yasaklı
De ki: "Ben sadece sizin gibi bir insanım. Bana ilahınızın tek ilah olduğu vahyediliyor. Artık O'na yönelin ve O'ndan bağışlanma dileyin. Yazıklar olsun şirk koşanlara." (Fussilet 6)

AlpBilge

Yasaklı
İnsanlar arasında Allah’ı bırakıp da O’na şirk koşanlar vardır. Onları Allah’ı sever gibi severler. Müminlerin ise Allah’a olan sevgileri daha güçlüdür. Zulmedenler azaba uğrayacakları zaman bütün kuvvetin Allah’ın olduğunu ve Allah’ın azabının pek şiddetli olduğunu bir bilselerdi. (Bakara 165)

AlpBilge

Yasaklı
Kafirler Beni bırakıp da kullarımı evliya (veliler) edineceklerini mi sandılar? Biz cehennemi kâfirlere konak olarak hazırladık. (Kehf 102)

AlpBilge

Yasaklı
Bilin ki gerçek din yalnız Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler: "Bizi Allah'a yaklaştırsınlar diye onlara kulluk ediyoruz" derler. Anlaşmazlığa düştükleri şey hakkında Allah onların arasında hükmünü verecektir. Allah, yalancı ve inkârcı kimseyi doğru yola iletmez. (Zümer 3)

AlpBilge

Yasaklı
De ki: Ben size "Allah'ın hazineleri yanımdadır" demiyorum. Ben gaybı da bilmiyorum. Size "Ben meleğim" de demiyorum. Ben sadece bana vahyedilene/Kur'an'a uyuyorum." De ki: Körle gören bir olur mu? Hiç düşünmüyor musunuz? (Enam 50)

AlpBilge

Yasaklı
Onlara "Allah'ın indirdiğine uyun" dendiğinde, onlar "Biz atalarımızdan ne gördüysek ona uyarız" dediler. Peki, ya şeytan onları alevli ateş azabına çağırıyorsa (Lokman 21)

Onlara Allah'ın indirdiği Kur'an'a ve Peygambere uyun denildiğinde, "Atalarımızın miras bıraktığı düzen bize yeter" derler. Peki ya ataları hiçbir şey bilmeyen, doğru yoldan uzak kimseler idiyse? (Maide 104)

Onlar bir kötülük işlediklerinde 'Biz atalarımızdan böyle gördük, böyle yapmamızı emreden Allah'tır' derler. Onlara de ki; Allah kötülük işlemeyi emretmez. Allah adına bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz?(Araf 28)

Allah'ı bir yana bırakarak taptığınız düzmece ilahlar, ya sizin ya da atalarınızın taktığı birtakım boş, içeriksiz adlardan başka bir şey değildirler. Allah onlara hiçbir kuvvet vermemiştir. Egemenlik sadece Allah'ın tekelindedir. O yalnızca kendisine kulluk etmenizi emretmiştir. Dosdoğru din işte budur. Fakat insanların çoğu bu gerçeği bilmiyor. (Yusuf 40)

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
SÂFF SURESİ-4.Hiç şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.

spesifik

آزادی قید و بند
İNSAN:
1 - Gerçekten insan üzerine dehirden (zamandan) öyle bir müddet geldi ki o zaman o, anılmaya değer bir şey değildi.
2 - Doğrusu biz insanı, imtihan etmek için karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, görücü yaptık.
3 - Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör.
4 - Çünkü biz, kâfirler için zincirler, demir halkalar ve alevli bir ateş hazırlamışızdır.
5 - Kuşkusuz iyiler de karışımı kâfûr olan dolgun bir kadehten içerler.
6 - Bir kaynak ki ondan Allah'ın kulları içerler, güzel yollar açarak akıtırlar onu.
7 - O kullar adaklarını yerine getirirler ve fenalığı salgın (olan) bir günden korkarlar.
8 - Düşküne, yetime ve esire seve seve yemek yedirirler.
9 - "Size sırf Allah rızası için yemek yediriyoruz. Sizden ne bir karşılık, ne de bir teşekkür bekliyoruz."
10 - "Biz sert ve belalı bir günde Rabbimizden korkarız." derler.
11 - Allah da onları o günün fenalığından korur, yüzlerine parlaklık, gönüllerine sevinç verir.
12 - Sabırlarına karşılık onlara bir cennet ve ipekten elbiseler verir.
13 - Orada donatılmış koltuklar üzerine dayanmışlardır: Orada ne yakıcı güneş görürler, ne de şiddetli soğuk.
14 - Üzerlerine cennet gölgeleri sarkmış, meyveleri bol bol önlerine konmuştur.
15 - Yanlarında gümüşten kaplar, billur kupalar dolaştırılır.
16 - Gümüşten öyle kadehler ki onları türlü türlü biçimlere koymuşlardır.
17 - Onlara orada bir dolu kadeh sunulur ki, karışımı zencefildir.
18 - Bu orada bir pınardır ki, adına "selsebil" derler.
19 - Etraflarında ölümsüz hizmetçiler dolaşır, onları görünce saçılmış inciler sanırsın.
20 - Orada nereye baksan bir nimet ve pek büyük bir mülk görürsün.
21 - Üstlerinde zarif ve yeşil, kalın ipekten bir elbise vardır. Gümüş bileziklerle süslenmişlerdir. Rableri onlara temiz bir içecek içirmiştir.
22 - (Onlara şöyle denir): "İşte bu sizin bir mükâfatınızdı. Gayretiniz karşılığını bulmuştur."
23 - Kur'ân'ı sana kısım kısım biz indirdik biz.
24 - O halde Rabbinin hüküm vermesi için sabret. Onlardan hiçbir günahkâra yahut nanköre itaat etme.
25 - Sabahakşam Rabbinin ismini an.
26 - Gecenin bir bölümünde de O'na secde et (akşam ve yatsı namazlarını kıl). Hem de O'nu uzun bir gece tesbih et (teheccüd namazı kıl).
27 - Çünkü onlar bu dünyayı seviyorlar ve önlerindeki ağır bir günü arkaya atıyorlar.
28 - Onları biz yarattık ve mafsallarını sımsıkı bağladık. Dilediğimiz vakit de kılıklarını değiştiririz.
29 - İşte bu bir öğüttür. Dileyen Rabbine giden yolu tutar.
30 - Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Kuşkusuz Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
31 - Allah dilediğini rahmetine sokar. Zalimlere ise, acıklı bir azap hazırlamıştır.

AlpBilge

Yasaklı
"Öyle bir günden korkun ki, o gün kimse kimsenin yerine ceza çekmez, kimsenin şefaati kabul edilmez, kimseden fidye alınmaz ve kimseye yardım edilmez." (Bakara 48)

AlpBilge

Yasaklı
İbrahim'de ve onunla beraber olanlarda sizin için çok güzel bir örnek vardır. Hani onlar kendi kavimlerine şöyle demişlerdi: Biz sizden ve Allah'ın dışındaki kulluk ettiklerinizden uzağız. Sizi inkar ediyoruz. Siz tek olan Allah'a iman edinceye kadar sizinle bizim aramızda sürekli düşmanlık ve nefret olacaktır..." (Mumtehine 4)

AlpBilge

Yasaklı
De ki: "Allah'ın dileği dışında benim kendime bile zarar ya da fayda vermeye gücüm yetmez. Her ümmetin belirli bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne de öne alınabilirler." (Yunus 49)

"De ki: 'Ben peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Sadece bana vahy olunana (Kur'an'a) uyuyorum ve ben apaçık bir uyarıcıdan başkası değilim." (Ahkaf 9)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...