Yedi

nefahtü

Kıdemli Üye
İbrahim as yedi gün ateşte kalması ve dünya da en çok lezzet duyduğu o yedi gündür diye söylenir..

Cenan

Ordinaryus
Allah razı olsun hocam verimli bir konu oldu.

Sizin bu 7 sayısı mucizeniz umre seyahatine dayanıyor galiba.

Orada yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi yazmak isterseniz takip ederiz inşallah.

Selam ve dua ile...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Allah razı olsun hocam verimli bir konu oldu.

Sizin bu 7 sayısı mucizeniz umre seyahatine dayanıyor galiba.

Orada yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi yazmak isterseniz takip ederiz inşallah.

Selam ve dua ile...

Umre de Kabenin etrafındaki sele karıştığımda benliğimi o sele armağan ettim. Ve o selin bir parçası olarak bir değere bürünmeyi diledim. Her anını dolu dolu yaşadım hamd olsun lakin kimseye anlatmak istemem. :)

Benim 7 sayısının mucizeliği ile ilgili bir kanaatim yok. Yedi sayısının populerliğini savunuyorum. Allahın muradı üzerinden bazı şeyleri derli toplu akılda tutmaya katkısı olsun isterim. Aynı durum 12 ve 40 rakamları için de geçerlidir. :)

Ben bu şiirin son dörtlüğünü sevdim. İsmet özelin münacaatının son dörtlüğünü sevdiğim gibi. Üzerinden araba geçen eğri deve dikenini anlatan satırlardan Hacı Muratı gördüğümüz gibi... Sizde bunu hissettiniz sanırım. O yüzden laylay lom yorumlara girmediniz. Teşekkür ederim. :gl

Cenan

Ordinaryus
Haklısınız hocam düşünemedim. Hakkınızı helal edin.

Rabbim hac farizasını yerine getirmeyide nasib eder inşallah.

Konuya gelirsek okuduğumu yaşarım hocam ve hissettiklerim de müthişti.

Ayrıca hiç bir konu laylay loma (söylenişi bile itici) gelmez.

Yazana saygı, konuya saygı...

Verda

Gales
Kesme şeker pahalı, bence de çaput bağlamıştır. Dükkandaki eski elbiseyi değerlendirmiş olabilir. :)

Kesme şeker genelde duanın kabul edildiği bölüm sonunda dağıtılır :D

Ve bu şeker dağıtılırken etraftaki herkesin o şekeri alması gerektiği düşüncesi hasıl olur, dağıtan istisnasız dağıtmalı etraftakiler de istisnasız almalı. Ki zaten etraftaki insanlar genelde ooo bu şahsın duası kabul olmuş bu şeker kabul olunmuş duanın şekeri mutlaka almalıyım belki bizim dualara da etkisi eder psikolojisi heyecanıyla huzurluca alırlar, şeker hastası teyzlere bile gocunmadan alır yerse yer yemezse eve götürür zira o kutsal şekerdir :D şeker deyince aklıma bununla ilgili bi hatıram geldi günlerden bir gündü, İstanbul'un bilinen zatlarından birinin kabri başındayım ben böyle ortamlarda kabirde yatana Allah'tan rahmet diler kendisine dua ederim, daha çok etrafı gözlemlerim :D neyse işte çıkıyorum, şeker dağıtan bi hanım bana da şeker uzattı, hayır almayacağım dedim tekrar almamı istedi ben yine hayır dedim bunun üzerine hanım bana ciddi bi sesle Neden?! dedi :D çünkü almak istemiyorumda ondan dedim baktım ki kadın bana baya baya sinirleniyo puhahah, bende biraz daha tepkisini ölçeyim bakayım ne yapacak dedim "ayrıca bu yaptığınızı doğru bulmuyorum yani şeker dağıtma serüvenini kastettim" kadın ses tonu yüksek bi şekilde biz burada kötü bişey yapmıyoruz diye arkamdan bağırıyodu :D

spesifik

آزادی قید و بند
hocam adamsta yedilerden iki tane var yau
kahin mi diyelim ermiş mi diyelim
açıkcası konuyu takip edemedim ...

kebîkec

İhvan Forum Üye
hocam adamsta yedilerden iki tane var yau
kahin mi diyelim ermiş mi diyelim
açıkcası konuyu takip edemedim ...

Allah akıl fikir versin de :D

Adam başka bir dünyadan gelmiş gibi. Aynı dili konuşuyor gibiyiz ama anlayana kadar bazen 5 -6 kez okuyorum. Yinede sonuca vardım diyemem.

spesifik

آزادی قید و بند
Allah akıl fikir versin de :D

Adam başka bir dünyadan gelmiş gibi. Aynı dili konuşuyor gibiyiz ama anlayana kadar bazen 5 -6 kez okuyorum. Yinede sonuca vardım diyemem.
Algısal farklılıktan kaynaklanıyor
Allah aklı adamsa fazlasıyla vermiş bence
üst boyutlarda olduğu için biz anlamıyoruz kanımca ))

kebîkec

İhvan Forum Üye

Bende onu diyorum... Allah bana akıl versin herkesi anlayayım diye bana dua et.

adams77

Kanalizasyoncu

Aynı boyuttayız, bende dünyadayım :) yok öyle fazla akıl
Saçı uzun olanın aklı kısa olurmuş :)

spesifik

آزادی قید و بند
Bende onu diyorum... Allah bana akıl versin herkesi anlayayım diye bana dua et.
cümlemize inş basiret versin
sistem bizi dünyaya fazla bağladı hocam
insanları fazla yargılar olduk
üstelik çabalarına kendimizce isimler takıyoruz
en küçük amelin hesabını vereceğiz o gün de
bilmem ki sahasında samimi buluyorum ben kendilerini
duymasınlar da ... ))

kebîkec

İhvan Forum Üye
cümlemize inş basiret versin
sistem bizi dünyaya fazla bağladı hocam
insanları fazla yargılar olduk
üstelik çabalarına kendimizce isimler takıyoruz
en küçük amelin hesabını vereceğiz o gün de
bilmem ki sahasında samimi buluyorum ben kendilerini
duymasınlar da ... ))

Samimi ve doğal bir kardeş ve en güzeli hiç kızmıyor. :gl

elbiss

Ordinaryus
Yedi ile ilgili

Yedi uyurlar eshabı ı kehf var..

Sonrasında

Dünyada 7 kıta vardır.

Dünyanın yedi kıtası şunlardır:

* Afrika

* Antarktika

* Asya

* Avrupa

* Kuzey Amerika

* Güney Amerika

* Okyanusya (Avustralya ve Yeni Zelanda)

Devamında

Allah'ı nasıl inkâr edersiniz ki, sizleri ölü iken o diriltti, sonra sizi öldürüp tekrar diriltecek, sonra da yine O'na döneceksiniz.O ki, yeryüzünde bulunan bütün varlıkları sizin için yarattı. Sonra da göklere yönelerek onları yedi gök olarak düzenledi. O her şeyi bilir. (Bakara Suresi,28,29.Ayet)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ashab-ı Kehf'in 7 kişisinden ilhamla Mehlika Sultanın aşıkları da 7 kişi seçilmiş olabilir. Onlar 309 yıl sonra uyanıp kısa bir zaman daha yaşadıktan sonra vefat etmişler. Yani yüzüğün suya atılmasıyla açılan alem ve oraya geçişleri uyanmaları sonra ölümleriyle beraber ahiret alemine geçişlerine benziyor.

elbiss

Ordinaryus
Bir rivayete göre 7 uyurlar ahirzamanın en karışık ve zorlu yıllarından yardım amaçlı yeniden uyandırılacakları ve görevlerini ifşa edecekleri söz ediliyor ki bu zorlu şartlar ve dönemlerde melekler evliyalarda sahada olacağı söz ediliyor doğru mu değil mi bilemem ama söz edilen rivayetlerden bahsetmek istedim...

7 ile ilgili birde ...

1 hafta 7 günden oluştuğunu söz edebiliriz...

bununla birlikte ...

sağlıklı bir uyku için her ne kadar 8 saat denilsede 1 insan için yeterli uyku saat dilimide 7 saattir....yani sağlıklı ve düzenli bir uyku için 7 saat uyku bir insana yetmektedir...

bununla birlikte söz edilen başka bir rivayeti anlatmak gerekirse...

dünya yeryüzeyinde 7 Adem neslinden bahsedilir ve biz insanlık olarak 6.Adem neslinden olduğumuz söz ediliyor....yani bir inanışa göre 7.Adem nesli uzayın bir yerinde onlarda bizler gibi hayatllarında yaşamaktalar ...bizlerden geridelermi yada ileridelermi yada durumu vakileri nelerdir rivayetlerde söz edilmiyor fakat rivayetlerde şu bahsi anlatılıyor....bizden önceki 5 Adem nesli savaşlarla ve yıkımlarla kendi sonlarını uzayın bir yerinde bir dünyada yaşayıp yok ettiler....

Şimdi sınav 6.Adem neslinde olduğu bahsediliyor işin özü 7.Adem neslinin ömrününün bizden daha fazla olduğu işte bu inanışa göre dünyayı uzay aracı ile terketmek isteyip yeni bir yaşanabilir dünya aranmasının esas temel sebebide evrenin başka bir yerinde bir insan topluluğunun yaşandığı inanışı yani 7.Adem nesli..

Biz 6.Adem neslinin sonunun ise....

Ahirzaman dilimlerinde büyük bir savaş kopaacak ve bu büyük savaşta olanların her 100 kişiden 99 nun hayatını kaybedeceği söz ediliyor bununla birlikte kurtarıcıların gelip dünyadaki teraziyi dengeye yerleştirdikten sonra bu saadet dönemi 20-40 yıl arası süreceği sonrasında ise kurtarıcıların vefatının ardından insanların hızlı bir şekilde büyük bir bozulmaya gireceği ve bu bozulmadan ötürü dünyada inanan insanların neredeyse parmakla sayılacağı bahsedilir işte bu bozulmanın ardından yüce yaratıcının SUR üflemesine izin vermesiyle ilk SUR üflendiğinde inanan azınlık insanlar ölecek sonrasında devam eden SUR üflenmesinde..

Dünyaya 2 büyük meteor gelecek...

bu ilk meteorlardan 1 tanesi kırmızı renkte olacak bu meteorun kırmızı renkte olmasının sebebi ise azon tabakasının parçalamaya çalışması belli bir bölümü parçalansada o kadar hızlı geldiği ve yanma başlattığı için gökyüzünde tüm insanlar tarafından görülecek ve alev topu atılmış şeklinde görünecek ve dünyaya çarptığında depremler ve volkanik bir çok hareketler getirecek bununla birlikte okyanusların sularını taşırıp sahile yakın tüm ülke şehirlerini sular yutacak ama çoğu ülkeler ayakta kalacak çünkü ilk gelen meteor tam etki dünyanın son oluşu adına yapmamıştır...

İlk vuruş ardından insanlar yıkımlarını sarmak üzereyken 1 hafta sonra bir zaman diliminde yeniden büyük meteor gelecek ve bu büyük meteor cuma günü akşam namazından sonra dünyaya gelip son vuruş hamlesini yapacak...

İnsanlar bu meteoru gördüklerinde şunu farkedecek ilkinden çok büyük ve çok kocaman olduğu ....insanlar bu meteoru durdurmaya ve parçalamaya çalışacaklar ama başaramayacaklar...

bu büyük meteor dünyaya ulaştığında o kadar büyük olacak ki azon tabakası dahi parçalamayacak....ve rengi dünyaya vurduğunda mavi renk şeklinde gözükecek sanırım dünyadan büyük bir ölü yıldız yani gezegen olsa gerek...

Bu büyük yıldız vurduktan sonra dünyada aynı atom bombası atıldıktan sonraki etkiyi insanlar yaşayacak...ve saliseler içerisinde dünya diye bir evren yaşanabilir bir gezegen kalmayack olduğu rivayeti bahsedilir...sonrasında ve 2 ve 3 SUR üflendikten sonra bilinen mahşer alemi toplanması ve yeniden insanlığın diriltilip adil terazi tartılarında günah-sevap konusunda hesaba çekilme anı yüce yaratan tarafından huzurunda olacağı bahsedilir...

Ta bi bunlar ağızdan sözden yada kulaktan kulağa dolaşan rivayetlerdir...doğrumudur değilmidir bilinmez çünkü yalnız gerçekleri sadece ALLAH bilir o yüzden rivayetlerde olsa arada akılda tutmak iyidir diyebiliriz...

Rabbimiz İNSANLIK için hayırlısını nasip etsin...

Böyle.

kebîkec

İhvan Forum Üye
7 gün kısıtlı erişimde bu babdan sayılırmı acaba @Büşra :D