Yedi

kebîkec

İhvan Forum Üye
Gök yüzü yedi kat. Haftanın yedi günü var. Fatihanın diğer adı tekrarlanan yedi. Kabe yedi kez tavaf edilir ve sa'yın rüknü de yedi.
Bolluk bereket yedi yıl sürer ve ardından gelen kıtlık yılları da yedi. Hürmüzün kocası yedi tane ve Mehlika sultanın aşıkları da... :gl

MEHLİKA SULTAN

Mehlika Sultan'a âşık yedi genç
Gece şehrin kapısından çıktı:
Kara sevdalı birer âşıktı.

Bir hayâlet gibi dünya güzeli
Girdiğinden beri rü'yâlarına;
Hepsi meshûr, o muammâ güzeli
Gittiler görmeye Kaf dağlarına.

Hepsi, sırtında aba, günlerce
Gittiler içleri hicranla dolu;
Her günün ufkunu sardıkça gece
Dediler: ''Belki bu son akşamdır''

Bu emel gurbetinin yoktur ucu;
Daimâ yollar uzar, kalp üzülür:
Ömrü oldukça yürür her yolcu,
Varmadan menzile bir yerde ölür.

Mehlika'nın kara sevdalıları
Vardılar çıkrığı yok bir kuyuya,
Mehlika'nın kara sevdalıları
Baktılar korkulu gözlerle suya.

Gördüler: ''Aynada bir gizli cihân..
Ufku çepçevre ölüm servileri.....''
Sandılar doğdu içinden bir ân
O, uzun gözlü, uzun saçlı peri.

Bu hâzin yolcuların en küçüğü
Bir zaman baktı o viran kuyuya.
Ve neden sonra gümüş bir yüzüğü
Parmağından sıyırıp attı suya.

Su çekilmiş gibi rü'yâ oldu!..
Erdiler yolculuğun son demine;
Bir hayâl âlemi peydâ oldu
Göçtüler hep o hayâl âlemine.

Seneler geçti, henüz gelmediler;
Oradan gelmeyecekmiş dediler!..

Yahya Kemal BEYATLI

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Nazar eyledim özüme, Hakk göründü yüzüme..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bakara 261: Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol olandır, bilendir. :gl

Kaptan

Mecra Yazarı
yok artik, benim ugurlu sayim da 7
tesadüf olamaz bütün bunlar

:)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Yedi güzel adam var. Allah 7 yol yaratmış.(Müminun 17) :gl

nefahtü

Kıdemli Üye
7 sayısını severim ancak 13 son senelerdeki en çok kullandığım sayı...

Cenan

Ordinaryus
Hocam siz şimdi "7" rakamında birşeyler mi var diyorsunuz? 7 rakamının mucizesi gibi...

adams77

Kanalizasyoncu
temelden cürüteyim; adams77

Akıl kıt olunca göz görmez olurmuş.

77(yetmiş yedi) nasıl olurda 7(yedi) ile bağdaştırabilirdin? Hangi akille yaptın :)

Anladım, canın sıkılıyor ve bensiz mutlu olamıyorsun. O zaman sana herşey serbest hemşerim nasıl olsa gözümde cezai ehliyetin yok.

Sen kuran 'a da böyle bakınca ha yedi ha yetmiş yedi, ha resül ha nebin :)

Yakışır kaptanıma kim tutar seni bu yollarda bastır kaptannnnn

Kaptan

Mecra Yazarı
niye kiziyon, saka yaptik bea

yalniz kurancilari sevmem seni severim :)

adams77

Kanalizasyoncu
niye kiziyon, saka yaptik bea

yalniz kurancilari sevmem seni severim :)

Kızdığımı nereden çıkardın :) sana hiç kızarmıyım ben şaka yapıyorum sana takılıyorum.

Ben yalnız kurancı değilim ki :) ben olsam olsam kitapçı olurdum.

Neyse sen nasıl yedi ile yetmiş yediyi aynı gördün :) sabah sabah yüzünümü yıkamadın

alanyali07

Kıdemli Üye
@lafons7275

2+5 = 7

harbiden var bi gizemler bu işte :D

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
* İnsan 7 aşamada yaradılmıştır

1-Türab (toprak) aşaması,

2-Tin (çamur) aşaması,

3-Tın-i lâzib (yapışkan cıvık çamur) aşaması,

4- Hame-i mesnun (değişken balçık, şekil verilmiş çamur) aşaması,

5- Sülâletin min tîn (süzme çamur) aşaması,

6-Sâlsâlin kel-fahhar (işlenmiş ve pişirilmiş toprak) aşaması,

7-Ruh verilme aşaması.

* Nefsin 7 Basamağı vardır

kebîkec

İhvan Forum Üye
Uğurlu sayı mı? :blink:

Sen ağaca çaput da baglamis olmalisin Red, valla kaçak duymasın :D

Kesme şeker pahalı, bence de çaput bağlamıştır. Dükkandaki eski elbiseyi değerlendirmiş olabilir. :)

Cenan

Ordinaryus
Evet bir şeyler var. :)

Mesela bu mesajı ilk yazdığımdan bu yana 7 gün geçti siz yeni cevap yazdınız. :)

Hocam,

Lisede hocamız bu şiirin tahlilini nasıl yaptı hatırlamıyorum, zaten dinlememişimdirde. Neden? Aklım hep 7 gençte kaldı sonları ne oldu diye. Soramadım.

Üniversiteye geldim yine bu şiir karşımda. Bu sefer sınıfta erkekler var sesimizi duyurmayalım dedik sükut ettik soramadık.

Şu 7 gündürde konu gündeme geldiğinde benim aklım yine oraya gitti ama google amcaya da danışmadım.
Bugünde boş ver sahipleri Allah dedim ve sizin vermek istediğiniz mesaja odaklandım. Durum bundan ibaret.

7 gence ne oldu?

Cenan

Ordinaryus
7 gence ne oldu diye merak edenler varsa;

Sultan ana kahraman değil, sâdece ko-nu mankeni... Esrarlı bir güzelliği vardır ama, dilsiz-ağızsız bir var-lıktır. Asıl kahramanlar, o Mehlika Sultan‟a âşık yedi gençtir. Ne-dense bunlar üzerinde pek durulmaz!.. Halbuki masalın kurgusunu onlar sürüklemektedir. Gece şehrin kapısından çıkarlar... Neden gece? Her halde gittiklerini kimse görmesin diye!.. Yedisi de bu es-rarlı güzeli rüyâlarında görmüşler, sevdâlanmışlar, hatta kara sev-dâlı olmuşlar ve onu bulmak için Kaf Dağı‟na doğru yola koyul-muşlar. Onlardan başkaları da bu yola çıkıyormuş, ama herkes yarı yolda, menzile varmadan bir yerlerde ölüp kalıyormuş. Ama bizim masalımızın kahramanları bu emel gurbetinden kurtulmak azmiyle, hep bu belki de son akşam, diyerek, içleri hicranla dolu yola devam etmişler. Emelleri sevdiklerine kavuşmak, yâni vatan-ı aslîleri sevgi-linin diyârı... Hal böyle olunca bulundukları yer elbette gurbettir. Bir an evvel bundan kurtulmak istiyorlar, ne var ki, yollar uzuyor, kalpleri üzgündür, yolculuk devam eder. Evet, esas kahramanlarımızı tanımaya devam edelim:

Bunlar yedilerdir... Yâni üçler, yediler, kırklar deyiminin ortan-cası. Bu yola düşenler üçler kadar az değil, ama kırklar kadar da çok değil, orta bir grup... Sırtlarında aba varmış. Aba, fakir elbisesidir. Daha ziyâde der-vişler giyer... Bulundukları hâlî „emel gurbeti‟ sayıyorlar. Devamlı yürüyor-lar. Bu yolculuğun sonunda „Mehlika Sultan‟ var. Ve, Mehlika‟nın kara sevdâlıları sonunda „çıkrığı olmayan bir kuyuya‟ varırlar. Eyvah, bu korkunç bir şey!.. Kuyu olur da çıkrığı olmaz mı? „Çıkrığı yok bir kuyu‟ felâket ha-bercisi. Su içemeyecekler, demek ki... Halbuki yolcuların en muhtaç oldukları sudur. Masallar devrinin yolcuları, yol boyunca hep su arar-lar. Bu, ya bir pınar başıdır, ya da bir kuyu. Orada oturur, biraz nefes-lenir, kendilerine gelir gibi olunca toparlanıp yollarına devam ederler. Peki, şimdi ne olacak? Bir kuyu buldular, ama çıkrığı yok!. Su içemeyecekler... Susuzluktan kavrulup gidecekler... İşte bu korku ile eğilip kuyunun içine bakıyorlar: Bir de ne görsünler, suyun ayna kesilen yüzünde bir gizli cihan ve etrâfı ölüm servileriyle çevrili, o cihânın içinde uzun gözlü, uzun saçlı sevgililerini görür gibi oldu-lar. Korktular, ürperdiler, ama, en küçükleri: “Ben bedel ödemeye râzıyım” anlamına gelecek bir tavırla parmağındaki gümüş yüzüğü çıkarıp suya atar, bu davranış büyünün anahtarı gibidir, nitekim su çekilir, bir hayâl âlemi peydâ olur, kahramanlarımızın hepsi o hayâl âlemine dalarlar. Onların bu macerâlarından haberli olanlar, bu ye-di gencin o âlemden dönmeyeceklerini söylüyorlarmış. Masalın bitiş kısmı bana „Fâreli Köyün Kavalcısı‟nı düşündür-dü.

Kaynak: http://www.edebiyatfatihi.net/2014/11/yahya-kemal-mehlika-sultan-siirinin.html

kebîkec

İhvan Forum Üye
Şair Fransada yazmış bu şiiri. Eğer mihriban gibi yahut mona roza gibi aşık olduğu bir kadın değilse Mehlika Sultan Mecnunun Leylası gibi sembolik olarak İlahi aşka delalet eder.

Yahya Kemalin İslami yönü akla getirildiğinde Ashabı Kehf kıssasını şiire döktüğünü söylemek de mümkündür. Bu gençler Rablerine yürümüşler ve mağara yerine kuyudan geçiş yapmışlardır. Onlarda yedi kişidirler :)