Yaratıcıyı tanımak

ömerusta

Kıdemli Üye
Kader ustam acelemiz yok. Doğru bildiğim şeyi nerelere gideceksem yinede derim biliyorsun marslıyım

İnsan imkan verilmese ne yapabilir?

kibir helak için yeterli bir olgudur iblis ALLAH c.c. hı biliyordu ne yarattığınıda biliyordu fakat kibirlendi üstünlük tasladı itaatsizlik etti
ve naletlendi
şimdi bu örneği neden verdim kibirli insanlar özür dilemeyi yanlışını kabul etmezler oysaki yanlışını görmek vede özür dilemek onurlu salihlerin işidir
marslı da olsanız ay lıda olsanız güneşede çıkasanız insansanız müslümansanız ya yanlışınızı kabul eder onurlu bir insan olduğunuzu gösterir siniz yada kibirli biri olarak kalırsınız küfrünüz üzerinde insanlara yaratma sıfatı vermek küfürdür .

adams77

Kanalizasyoncu
Ustam yanlış anladın galiba şuanda anlatsamda galiba anlamayacaksın

Hayırlısı ile zamana yayalım acele ile şeytan karışır

kübranur

Paylaşımcı
iyide siz bu gerçeği ,cevabı kabul ediyor musunuz eşyaya isimleri ögretenin yaratıcı oldugunu (Allah c.c) onu bir netleştirelim ki zaten bu aklı delilin akıl olduğunu gösterir.

kübranur

Paylaşımcı
yorumları kim silebilir ki ya konuyu açan ya da bir admin değil mi yada yorumu yazanın kendisi. bir hata olabilir mi acaba?

adams77

Kanalizasyoncu
Benim silme yetkim yok şikayette yok

kübranur

Paylaşımcı
iyi mesele açıklığa kavuştuğuna göre konumuza geri dönebilir miyiz? yarım kalmasın.

adams77

Kanalizasyoncu
Kaderiniz yazılımı yoksa sizmi yazıyorsunuz. Kader nasıl ortaya çıkıyor

kübranur

Paylaşımcı
kader konusuna geçmeden önce isimler konusunun yaratılış konusunu netleştirmeyi tercih ediyorum o konu ayrı bir başlık altında tartışılmalı.

adams77

Kanalizasyoncu
kader konusuna geçmeden önce isimler konusunun yaratılış konusunu netleştirmeyi tercih ediyorum o konu ayrı bir başlık altında tartışılmalı.

Ayet ile sabit lakin burada açılması gereken nokta ADEM nedir? Eşyadan kasıt nedir?

kübranur

Paylaşımcı
yani güneşin ismini yaratıcıdan aldığı gerçeğini aklımız ve bakara suresi 31 32 33 de geçen ayetlerin desteği ile kabul ediyoruz değil mi burada hem fikir miyiz?

adams77

Kanalizasyoncu
Bakın tekrar ediyorum ADEM i tanımlar iseniz hem fikir oluruz

kübranur

Paylaşımcı
iyide adem ismini siz ortaya attınız ben atmadım ki...

adams77

Kanalizasyoncu
Nakilciliğe yönelmeye çalışıyorsunuz?

adams77

Kanalizasyoncu
Bakara 31 de kimi geçiyor? İsmi ben ortaya atmadım ayet açık ve net değil mi? ADEM den bahsetmiyor mu?

kübranur

Paylaşımcı
iyide aklınız size kurana yönlendirdi ben güneş ismini nerden almıştır diye sordum zaten bu soruya verilecek başka cevap da yok güneş ismini yaratıcı insana öğretmiştir. bu aklın aciz kaldığı noktadır.naklettiğimiz de kuran dan ayetler burada akla aykırı bir durum söz konusu değil ki. konuşurken nefsimizi araya koymayalım

adams77

Kanalizasyoncu
Bakara 30 dikkat çekmeli halife diyor ve cailun ile kullanılıyor. Ne insandan nede ademden bahsediyor bir sonrası ayet adem ile başlıyor.

Önemli olan birşeye verilen isim değildir önemli olan onu tanımlaya bilmektir. Siz güneş diyorsunuz bir başkası başka bir isim kullanıyor. Peki yaratıcı size ne zaman öğretti bu kelimeyi?

kübranur

Paylaşımcı
yarattığı zaman öğretti. güneşe başka ne deniliyor ben bunu ilk defa sizden duyuyorum dil farklılığına mı gireceksiniz şimdi ingilizler sunny diyor gibi..