Yaratıcıyı tanımak

fakiri

Kıdemli Üye
Şu festivale ve komediye bir bakın arkadaşlar ! Daha baktıkları aynalarda gördüklernden zerre kadar haberdar olmayanlar, kalkmışlar Rabbimizin zatını müzakere etmeye çalışıyorlar! Yani, balıkları kavağa çıkarmaya !!!..

adams77

Kanalizasyoncu
var olandan birşey yapmak yaratmak olmaz yaratmanın tek hükmü yoktan var etmektir nereye çevirirsen çevir kula yaratmak uymaz
önce burda anlaşalım

Allah alladdinin sihirli lambası değil ki usta dilin yapısında bu vardır. Biz yoktan var etmeyi anlayıp kavrayamayız. Rab sahip demektir kitapta firavunda ben sizin rabbiniz değilmiyim der burada yaratmasından dolayı demez ki. Bizimle O nun arasında fark var biz kendimizi konuşuyoruz varlığı konuşuyoruz. Kitapta fatır halaka ve ceale geçer bunların her biri farklı şeyler anlatır.

Mesela ben halife yaratacağım diye çeviri yaparlar oysa ceale farklı bir yaratma şeklidir.

ömerusta

Kıdemli Üye
Şu festivale ve komediye bir bakın arkadaşlar ! Daha baktıkları aynalarda gördüklernden zerre kadar haberdar olmayanlar, kalkmışlar Rabbimizin zatını müzakere etmeye çalışıyorlar! Yani, balıkları kavağa çıkarmaya !!!..

masalcı balıklar kavağa cıkar everst tepesindeki balık fosilleri nasıl gitmiştir biliyormusun ?
yok bilmiyorsan öğren hortum varya hortum su hortumu degil masalcı rüzgar hortumu denizdeki suyu içindeki balıkla çekip alıoyor götürüp dağa taşa bırakıyor yani kavakta balık var öğren cahalım ögren seni seviyorum niye biliyormusun sorumlu değilsin sorumluluk akılılar için geçerli

ömerusta

Kıdemli Üye
adams galiba seninle bu konuda ters düşdük bunu düzeltemiyeceğimiz kanısına vardım hiç bir yanlışa bilerek evet demedim sanada demiyeceğim yanlış kelime yaradılan için yaratmak kelimesi

adams77

Kanalizasyoncu
adams galiba seninle bu konuda ters düşdük bunu düzeltemiyeceğimiz kanısına vardım hiç bir yanlışa bilerek evet demedim sanada demiyeceğim yanlış kelime yaradılan için yaratmak kelimesi

Zamana ihtiyacımız var usta ters düşmek yok sadece diyalog kuramıyoruz zamanla bazı şeyler netleşir o zaman daha iyi diyalog kurarız

fakiri

Kıdemli Üye
masalcı balıklar kavağa cıkar everst tepesindeki balık fosilleri nasıl gitmiştir biliyormusun ?
yok bilmiyorsan öğren hortum varya hortum su hortumu degil masalcı rüzgar hortumu denizdeki suyu içindeki balıkla çekip alıoyor götürüp dağa taşa bırakıyor yani kavakta balık var öğren cahalım ögren seni seviyorum niye biliyormusun sorumlu değilsin sorumluluk akılılar için geçerli
,,

!

Hakaret içeren mesaj tarafımdan değiştirildi.

ömerusta

Kıdemli Üye
evet fakir benim sohbetlerimi dinleyen yazılarımı okuyan masal bile anlatsam şeytanı tanırlar benim msallarım bile ALLAH c.c. hı anlatır

fakiri

Kıdemli Üye
Hem Allahımızın zatını ve hem de Kaza ve Kaderi konuşmak Müslümanlara yasaklanmıştır. Görüldüğü gibi ne ki, yasaklanmış burada henüz İslâm Dairesinin içine girmemiş olanlarca tartışılmakta ve konuşulmaktadır. Yasak olan bir nane yenildiğinde de ortaya ne çıkabilir ? Hiç !!!
İşt bunlar sadece hiçtirler, hiç !!!!!!

kübranur

Paylaşımcı
çok soru soruyorsunuz gerçekten samimi sorular mı bilmiyorum. hem yaratıcıyı sorguluyorsunuz hem de yaratıcıdan gelen ayetlerle konusuyorsunuz inanıyorsanız neden sorguluyorsunuz? inanmıyorsanız ayetlerle degil onların aksi delillerle yaklaşmalısınız.
yorumumu alarak sordugunuz soruya gelince zaten yorumda söylemiştim insan aciz, sınırlı ve muhtaç bir varlıktır. aklınızın algılayamadığı açıklayamadığı noktalar vardır. eşyaların isimlerini düşünün güneşe neden güneş diyoruz mesela? bu ismi nerden almıştır? insanın yaratılışındaki nizam nasıl oluşmuştur? bunları düşünün ancak gerçekten samimi iseniz ön yargılarınızdan sıyrılmanızı tavsiye ederim.

adams77

Kanalizasyoncu
çok soru soruyorsunuz gerçekten samimi sorular mı bilmiyorum. hem yaratıcıyı sorguluyorsunuz hem de yaratıcıdan gelen ayetlerle konusuyorsunuz inanıyorsanız neden sorguluyorsunuz? inanmıyorsanız ayetlerle degil onların aksi delillerle yaklaşmalısınız.
yorumumu alarak sordugunuz soruya gelince zaten yorumda söylemiştim insan aciz, sınırlı ve muhtaç bir varlıktır. aklınızın algılayamadığı açıklayamadığı noktalar vardır. eşyaların isimlerini düşünün güneşe neden güneş diyoruz mesela? bu ismi nerden almıştır? insanın yaratılışındaki nizam nasıl oluşmuştur? bunları düşünün ancak gerçekten samimi iseniz ön yargılarınızdan sıyrılmanızı tavsiye ederim.

Sizi tanımıyorum bile siz tek bit soru sordum? İnsan biraz düşünceli olur konuya dahil olmaz

Basit bir şekilde düşünüp karar vermek ancak taklitçilerin işidir. Size çizilmiş sınırları aşamıyosunuz diye aşanları neden yargılıyosunuz ki

Selam der geçersiniz zorla konuya dahil olunmu dedik

kübranur

Paylaşımcı
ben de bu forumdaki çogu kimseyi tanımıyorum konu dikkatimi çekti bende fikrimi beyan ettim.soru sorulmuş anladığım kadarı ile cevap verdim. rahatsız mı oldunuz?

ömerusta

Kıdemli Üye
kübra nur kardeş önce hoş gelmişsin konu yaradanı tanımak şimdi soruyorum peygamber efendimiz sav ALLAH c.c. nasıl tanıdı ?

ayetlerle değil mi pek iyi siz ALLAH c.c. hı ayetler olmasa peygamber gelmese nasıl tanırdınız ?
şimdi böyle bir konunun neresi yanlış ?

adams77

Kanalizasyoncu
ben de bu forumdaki çogu kimseyi tanımıyorum konu dikkatimi çekti bende fikrimi beyan ettim.soru sorulmuş anladığım kadarı ile cevap verdim. rahatsız mı oldunuz?

Rahatsız olmadım siz olmuşsunuzki yazınızın başındaki serzenişiniz bunu gösteriyor.

Soruyoruz Allah bizi neden yarattı adam ayet getiriyor insanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım peki herşey bu kadar basit mi? Melekler? İbadet? Kulluk? Ne güzel size anlatılana inanın her şey tamam olsun.

Ben burada rahatsız olsa idim bu soruları sormazdım

adams77

Kanalizasyoncu
İnsanlar alışmış hazır bilgilere sürekli olarak aynı şeyleri konuşuyor ve zamanla asıl bilgiden uzaklaşıyoruz. Neden düşünüp sorgulamaz ki ibrahim peygamber kıssası hiç mi okunmaz

adams77

Kanalizasyoncu
Ömerusta varlık sahnesi bir kere yoktan var oldu ve sonrasında genişlemeye başladı artık yaratma nefslerin isteğine göre şekilleniyor . Mesela şöyle düşünelim biz topraktan yaratıldık topraktaki elementlerin bir araya gelmesi ile inşa edildik şimdi konuyu buradan irdelemek gerek

fakiri

Kıdemli Üye
çok soru soruyorsunuz gerçekten samimi sorular mı bilmiyorum. hem yaratıcıyı sorguluyorsunuz hem de yaratıcıdan gelen ayetlerle konusuyorsunuz inanıyorsanız neden sorguluyorsunuz? inanmıyorsanız ayetlerle degil onların aksi delillerle yaklaşmalısınız. yorumumu alarak sordugunuz soruya gelince zaten yorumda söylemiştim insan aciz, sınırlı ve muhtaç bir varlıktır. aklınızın algılayamadığı açıklayamadığı noktalar vardır. eşyaların isimlerini düşünün güneşe neden güneş diyoruz mesela? bu ismi nerden almıştır? insanın yaratılışındaki nizam nasıl oluşmuştur? bunları düşünün ancak gerçekten samimi iseniz ön yargılarınızdan sıyrılmanızı tavsiye ederim.

,,, Geçmiş ümmetlerden bazıları çok ve lüzumsuz soru sorma ve konuları manyaklar gibi irdeleme yüzünden helâk olmuşlardır. Görüldüğü gibi, bunların geçmişten alacakları hiçbir dersleri ve ibretleri dahi yoktur. Ateşe ve azaba paratonerlik yapmak bunların asli vazifesidir.

adams77

Kanalizasyoncu
,,, Geçmiş ümmetlerden bazıları çok ve lüzumsuz soru sorma ve konuları manyaklar gibi irdeleme yüzünden helâk olmuşlardır. Görüldüğü gibi, bunalrın geçmişten alacakları hiçbir dersleri ve ibretleri dahi yoktur. Ateşe ve azaba paratonerlik yapmak bunların asli vazifesidir.

Kaderi inkar mı ediyorsun!

kübranur

Paylaşımcı
tşkr edrm sizi anlamaya çalıştığım için sordum. yorumlarımı da meselenin zihinlerimizde netleşmesi için yazıyorum iman etmek ve itaat etmek ancak bunları yapana kolay gelir. namazını kılmayan birisi için namaza başlamak hiç de kolay değildir.veya başı açık bir insana başörtüsü zor gelir. tabi bunlar imandan sonra devreye girer. ayrıca ibadetler sadece dört duvar arasında sınırlı da değildir. İslam'ın hayatın her alanı ile ilgili bir nizamı vardır eğitimde askeri alanda iktisat alanında bilimsel alanda karı-koca arasında vs vs onun için "iman ettik deyipte imtihana tabi tutulmayacağınızı mı sanıyorsunuz" buyuruyor rabbim.

spesifik

آزادی قید و بند
ADAMS77 kübranur benim kızkardeşim.. Biz forumda üç kız kardeş fırsat buldukça geliyoruz.
Bacım sıkıntı olursa sen bana yaz :D