Yaratıcıyı tanımak

adams77

Kanalizasyoncu
Araf 157.ayet aslında çok açık ama kavramlar öyle kaydırılmışki anlaşılması ve anlatması çok zor.

kübranur

Paylaşımcı
Nefsin mutmainliği için tevrat ve incili okumanın gerekliği olduğunu nereden çıkartıyorsunuz. Kesin delillerin var olması kalbin mutmainliği için yeterlidir.

adams77

Kanalizasyoncu
Kesin deliller tevrat ve incilde zaten :) insanların elleri ile yazdıkları kitapların Allah katından olduğuna dair delil ve kanıt var mı?

işleyen bir sistem var yasa ve kanunlar zinciri nasıl çalıştığını görmek için aramalısınız yanlış numaraları silin

yarına enerji lazım erken yatsam iyi olacak hayırlı geceler

ömerusta

Kıdemli Üye
hoppala ula seni beş dakka bırakmaya gelmiyor incil tevrat dediğin kuranda ne kadar geçiyorsa o kadar ötesi zaten yok iptal
son kitap kuran vede ayetleri ha yer yüzündeki gök yüzündeki varlıkları okuyalım diyorsan o da aklıyın ölçüsünde olur şimdi kalkıpta
incil tevrat reklamı niye ? anlamadım

adams77

Kanalizasyoncu
reklam yok usta görünen köy kılavuz istemez

hazıra dağ dayanmazmış bitirdiler bize ne kaldı ki kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Her şeye en baştan başlayacağız

adams77

Kanalizasyoncu
Önce rabbin kelimelerini bulmak gerekiyor sonra bu kelimeleri anlayıp kavramak gerekiyor sonrası zaten parçalar birer birer yerine geliyor.

İbrahim peygamberin kelimeler ile sınanması

ömerusta

Kıdemli Üye
yok ya adams sen işin boyutunu değiştirdin arap çorbası oldu bırak incilitevratı kuranla konuşalım yediler bitirdiler bizi derken ?

adams77

Kanalizasyoncu
işte bu elçinin bıraktığı kitap ortada ayet gayet açık ve net usta senin elinde kitap var KURAN değil!!

görmelisin , işitmelisin sonrasını kuran 'a uydurmalısın

adams77

Kanalizasyoncu
çok farklı bir denizde yüzüyorsun usta fark etmez isen anlayamazsın?

ömerusta

Kıdemli Üye
yav sen şu azındaki baklayı bir çıkar elimizdeki kuranın eksik yanlış veya eklme olduğunumu söylemeye çalışıyorsun

adams77

Kanalizasyoncu
çevrene bak usta ölçüsüz kanunsuz nizamsız bir yapı var mı? Herşeyin bir kaderi var? oku öğren bunu yapabilecek kapasiteye sahip olarak yaratıldın? Her şey kitap halinde sana sunuluyor. Sen bilgiyi sürekli kitabı okuyarak elde ediyorsun ve kendi kitabını yazıyorsun bu günden yarını yazıyorsun ve yaşıyorsun.

tevrat ve incili okumadan nere gidiyorsun? seni kuran 'a elçiye götürecek olan kitapları birileri sahiplenmiş ve elleri ile yazmış diye sen nasıl kulak arkası yaparsın ki? O 'nun kitabı bir insan yazması mı?

adams77

Kanalizasyoncu
yav sen şu azındaki baklayı bir çıkar elimizdeki kuranın eksik yanlış veya eklme olduğunumu söylemeye çalışıyorsun

Yahu elinde kitap var yani mushaf kuran değil. Ancak bu kitaptaki doğru manaya ulaşırsan kuran 'a dokunmuş olursun oda doğru manalandırdığın kadarı ile senin elindeki kitap önce ona bir şahitlik etmen gerekiyor ve doğru bir şekilde manasına uyman gerek yoksa kuran sana açılır mı? Herşey bu kadar basitmiydi?

ömerusta

Kıdemli Üye
şimdi kuranı okuyamaman anlayamaman senin eksikliğin kuranın değil sonra incil tevrat insanlar tarafından yazılmış derken mana vede aslı değişmiştir
yoksa elbette kuranıda insanlar yazıyor ama değiştirme yapamazlar anlata bildimmi?

kübranur

Paylaşımcı
ben artık bu konuşmada akli bir yaklaşım veya sorgulama görmüyorum kasıtlı bir şekilde inatlaşma, gereksiz sorgulama görüyorum. doğru yolu seçmek veya yanlışı seçmek bizim elimizde. herşey NET VE AÇIK anlaşılan herkes seçimini yapmış. bu şekilde hiç bir yere varamayız. hesbınmızı kitabımızı yarın ahirette Allah'a verebilecek şekilde hazırlayalım. ha ölümden sonra toprak olup gideceğiz diye düşünüyorsanız bilemem. ama Allahtan geldiği şüphesiz olan kitapta (kuran i kerim) öldükten sonra bizi bekleyen ebedi bir hayatın olduğu yazıyor. ben nakil yolu ile gelen bu kitabın(kuranı kerim) içindekilerin gerçekliğine iman ediyorum. azabın nasıl birşey olduğunu tahayyül edebiliyorum. zor olsada tüm insanları yaratıcıya iman ve ibadete davet ediyorum. İNSANLIĞIN KURTULUŞUNUN ANCAK BU ŞEKİLDE MÜMKÜN OLACAĞINA İNANIYORUM. çünkü geçmişde sadece ALLAH A İNANIP EMİRLERİNİ YERİNE GETİREN YASAKLARINDAN SAKINAN İNSANLAR KURTULMUŞTUR.

adams77

Kanalizasyoncu
evet ama insan kendi diline indirdiği kuranı manasını bozar anlamını kaydırır kitap bu konuda seni uyarıyor.

gelelim tevrat ve incile bunlar yaratıcının kitabı? misal meyve veren bir ağacı düşün bu bir kitaptır? bunu bir insan yazmasını mümkün mü?

Yaratıcıdan bahsediyoruz O 'nu tanımayınca kelimelerini ve kitabınıda tanımıyoruz tabi bize sunulan al bu işteyi alıp baş uçumuza koyuyoruz

sen elindeki kitabı önce okuyacaksın sonra manalandıracaksın bundan zaten sorumlusun hayırdır herşey hazırmı sunulacak sandın?

Yaratıcının kullandığı dil insanların dili değil olması mümkün değil zaten!! İnsanlar O 'nun kitabından okuduklarını sana aktarıyorlar dikkat et doğru aktarıyorlar mı?

Yaratıcı diyoruz yaratan rabbin adı ile oku?

ömerusta

Kıdemli Üye
teşekür ederim kübra nur aynen katılıyor bu konudan bende çekiliyorum
adams kardeş emeğine sağlık güzel paylaşımdı

adams77

Kanalizasyoncu
Vallahi sizler bilirsiniz

Ben adım hıdır elimden gelen budur

Vay ben duymadım vay ben bilmiyordum deyipte benim başımı yakmayın

adams77

Kanalizasyoncu
Bende teşekkür ederim sizinle sohbet etmek güzeldi

adams77

Kanalizasyoncu
Sana bir kitap sunuyorlar diyorlar ki! Bu kitap alemlerin rabbinden indirilmedir

Bu durumda benim ne yapmam gerek?