Yalnız kuran diyenler

Tamam kardeş yarın kitapçıya gider,İmamı Azamın bütün
fıkıh usulü kitaplarını alır,okur ve size bildirim..:D

Bu arada sizin aklınızın alamayacağı kadar DÜRÜSTÜM...

imamı Azam ve onun takipçisi İmam maturidinin islamda
KUR'AN VE AKIL ekolünü ilk getirenler olduğunu okudum ve öyle biliyorum ve onlara inanıyorum.

Hadis Ve vahy olayının islami camiada ÇOK TARTIŞMALI bir konu olduğunu, Camianın bir kısmının hadislerin vahy olduğunu iddia
ettiklerini,ve diğer kısmın ise şiddetle karşı çıktığını inşallah biliyorsunuzdur.

Bu tartışma yapılırken bir tarafın. diğer tarafı

'' DİNDEN ÇIKARSIN '' DİYE tehdit etmesi..
O kişiyi dinden çıkarabilir diye düşünüyorum...

Eğer hadisler VAHY dir diye düşünürseniz..

HER HADİSİ BİR AYET YAPARSINIZ...

sahih , sakim, zayıf, mevzu ve münker

AYETLERİNİZLE SİZLERİ BAŞBAŞA BIRAKIYORUM...
Kardeş rabbim hidayet versin size DÜRÜSTLÜĞÜNÜZDEN..öncelikle şunu söyliim dinden çıkarsın diye tehdit edilmez sadece söylenir ki sen mürted olma! senin bu insanlara teşekkür etmen lazım seni uyarıyorlar dinde kalman için! öte yandan hadisi şerifleri zayıftı şişmandı diye ayıracak olursan MÜTEVATİR hadisler Kur'an kıvamındadır inkar eden değil STALİN,PLATON gibi kafir olur ;)

CENGİZHAN

Yasaklı
Kardeş rabbim hidayet versin size DÜRÜSTLÜĞÜNÜZDEN..öncelikle şunu söyliim dinden çıkarsın diye tehdit edilmez sadece söylenir ki sen mürted olma! senin bu insanlara teşekkür etmen lazım seni uyarıyorlar dinde kalman için! öte yandan hadisi şerifleri zayıftı şişmandı diye ayıracak olursan MÜTEVATİR hadisler Kur'an kıvamındadır inkar eden değil STALİN,PLATON gibi kafir olur ;)

Kardeş,

Şüphesiz ki sana teşkkür etmeyeceğim.....!!!

Ben seni uyarayım.....
SAKIN HA...SEN SEN OL BENİ KUR'ANIMDAN AYIRMAYA TEVESSÜL ETME.....

Buna tevessül eden STALİN VE PLATODAN DA DAHA BETER KAFİR OLUR....

hadisi şerifleri zayıftı şişmandı diye ayıracak olursan

Bu ayırımı yapan ben değilim..
Bunu yapanlar hadis alimleridir..

Senin uyarıların onlaradır herhalde....

SENİ HADİS AYETLERİNLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM....

BENİM AYETLERİM KUR'ANI KERİMDEDİR...

Kardeş,

Şüphesiz ki sana teşkkür etmeyeceğim.....!!!

Ben seni uyarayım.....
SAKIN HA...SEN SEN OL BENİ KUR'ANIMDAN AYIRMAYA TEVESSÜL ETME.....

Buna tevessül eden STALİN VE PLATODAN DA DAHA BETER KAFİR OLUR....

Bu ayırımı yapan ben değilim..
Bunu yapanlar hadis alimleridir..

Senin uyarıların onlaradır herhalde....

SENİ HADİS AYETLERİNLE BAŞBAŞA BIRAKIYORUM....

BENİM AYETLERİM KUR'ANI KERİMDEDİR...
Benim gibi bir fakire niye teşekkür edeceksin hikem ve büşra betül için demiştim bn onu..Seni Kur'anı kerimden ayıracak olan kimdir haşa ama biz sana ne diyoruz hadislere de iman etmek peygamber efendimiz ne buyurduysa almak gerekir.şöyle de bişi var senin itikada dair bir hadisi şerif gördüğünde o hadis istediği kadar zayıf olsun inanmak zorundasın..Eğer hadisler VAHY dir diye düşünürseniz..

sahih , sakim, zayıf, mevzu ve münker...dediğin için zayıf şişman diye ayırma dedim ama siz yine de anladıgınızı anlayın geçmiş olsun ehli bid'at oldugunuz için üzgünüm rabbim hidayet versin..

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Kur'an ve sünnet

Sual: (Kur'an ve Sünnet varken mezheplere uyulmaz. Şahsen ben Allah'ın kelamını hiçbir mezhep âliminin sözüne değişmem. Onun için self servis yaparım, kendim pişirir kendim yerim. Kur'an varken başka şeye ne ihtiyaç vardır? Hadisler de böyledir. Allah’ın kelamı varken niye hadislere bakılır ki?) deniyor. Peygamberimiz ve âlimler Kur'ana aykırı mı konuşuyorlar?
CEVAP
Bu safsataya mugalata, laf ebeliği denir. Şimdi demagoji deniyor. Karşısındakini yanıltmak için doğruya benzer yanlış söz demektir. (Allah'ın kelamını hiçbir mezhep âliminin sözüne değişmem) diyor, bunun aksini kim söyleyebilir? Peygamber efendimizin ve mezhep imamlarımızın bildirdiklerine uymak, başkalarının sözünü Allah'ın sözüne tercih etmek olmaz. Bu mezhepsizlerin kullandığı, alçakça demagojik bir taktiktir. Kendisi, Kur'an mealinden bir şey okuyor, bir şey anlıyor, bunun adı Kur’an oluyor, ama Peygamber efendimizin veya mezhep imamlarımızın Kur'an-ı kerimden anladığı hâşâ Kur’an’dan farklı oluyor. Bu nasıl sapıklık, akıl alacak gibi değil.

(Niye Allah kelamına değil de, başka kaynaklara bakıyorsunuz?) diyorlar. Bu dinin sahibi, peygamberi, Allahü teâlânın habibi Resulullah efendimizin veya Onun vârisleri olan mezhep imamlarımızın anladıkları Kur'an’dan ayrı bir şey oluyor da, bizim Kur'an’dan anlayacağımız nasıl din oluyor? Bizim anladığımız senet oluyor, Resulullah'ın ve onun vârisleri olan âlimlerin anladıkları nasıl sapıklık oluyor?

Din nakle dayanır, kendi anladıklarımız dinde senet olmaz. Kendi anladıklarımıza, (Kur'an böyledir) denmez. Denirse insan sayısı kadar farklı görüş meydana çıkar. Ortada din diye bir şey kalmaz.

Burada çok doğru ve güzel tespitler var.

Herkesin aklına göre din olmaz. Zaten herkesin aklı farklıdır.

Mesela, birisi çıkıp "akla aykırı hadisleri kabul etmem" derse, bu akılsızca bir söz olur. Kimin aklına aykırı?

Diyelim ki, mesela, tarihteki Cengiz Han gibi milyonlarca insanı katletmiş kitabsız bir kafiri "Türk büyüğü" olarak tasvir eden veya "yahudiler Sultan Abdülhamid'i destekliyordu" gibi şaçmalıkları söyleyebilen cahil ve nakıs akıllı bir kişinin aklı nasıl ölçü olur?

Bir sözün, bir bilginin böyle bir kişinin "aklına" uyup uymaması elbette önemli değildir. Akl-ı selim ve ilim sahipleri ise, Ehl-i sünnet yolundan ayrılmamışlardır.

spesifik

آزادی قید و بند

vahy gayri metluv bir tanımdır kardeşim
kutsi hadis gibi bir tanımdır.Hadisleri ayet önüne geçiren yok
şuna katılıyorum günümüzde peygamberi abartan ve basitsiyen bakış açıları mevcut
bize düşen itidal çerçevesinde yaşamaktır.
halkın anlayışına kızıp hadislere ayet yakıştırması yaparak
sanki Kuranı eksik! görüyor imajı zannınız olmuyor mu @CENGİZHAN kardeşim
hucurat süresinde 'zanndan kaçının' buyruluyor hatırlatayım.
size bir misal vereyim
recmi herkes kabul etmez
biz recm hadisesinin vuku bulmasına itimat edenlerdeniz ama ne olur
ola ki kadı olursak evli af buyrun zina ederse recmederiz
yok karşıt görüş kadı olursa haddini uygular
ihtilafta rahmet vardır...

vesselam

CENGİZHAN

Yasaklı
Benim gibi bir fakire niye teşekkür edeceksin hikem ve büşra betül için demiştim bn onu..Seni Kur'anı kerimden ayıracak olan kimdir haşa ama biz sana ne diyoruz hadislere de iman etmek peygamber efendimiz ne buyurduysa almak gerekir.şöyle de bişi var senin itikada dair bir hadisi şerif gördüğünde o hadis istediği kadar zayıf olsun inanmak zorundasın..Eğer hadisler VAHY dir diye düşünürseniz..

sahih , sakim, zayıf, mevzu ve münker...dediğin için zayıf şişman diye ayırma dedim ama siz yine de anladıgınızı anlayın geçmiş olsun ehli bid'at oldugunuz için üzgünüm rabbim hidayet versin..

Ben hadislerin vahy olduğuna ALLAHA ŞÜKÜR ki inanmıyorum.

Hadislere VAHY demenin Kur'anı Kerime hakaret ve ihanet olduğunu düşünürüm.
Hadislere VAHY dir, denildiğinde. ikinci ve başka bir Kur'anı kerim meydana getirildiğini düşünürüm
Hadislere VAHY denildiğinde her hadisin bir ayet durumuna getirildiğini düşünürüm...

BEN KUR'ANI KERİME HİÇBİR ŞEYİ EŞ KOŞMAM.

KUR'ANI KERİME EŞ KOŞMAK YÜCE ALLAHIN KORUDUĞU
KUR'ANI KERİME HAKARETTİR,ALLAHIN KORUMASINA
İHANET ETMEKTİR..

diye düşünürüm.
Benim hadisler VAHY değildir dememe karşı:
Hadislere inanmıyorsun,hadis münkürüsün gibi APTALCA,
ALLAHIN verdiği AKLI kullanmayan,kullanamayanlara
Akıllarını kullanmayı anlatabilmem mümkün değildir.

Ben hadisler VAHY dir diyenlerin ehli bid'at

OLDUKLARINI KABUL EDERİM..

Allah onlara hidayet versin..

Allah affetsin derim...

Peygamber efendimizin, mânası da, kelimeleri de kendisinden olan sözlerine hadis denir. Mânâsı Allahü teâlâ tarafından bildirilip de, Peygamber efendimizin kendi kelimeleriyle bildirdiği sözlere ise hadis-i kudsî denir.

Cevad

Profesör
kuranda ne der Allaha ve resulune itaat edin. Dolayısıyla Peygmberimizin sahih şekiilde bize ulaşan haisleri de dinde delildir. Nasıl delildir vs bunlar usul konusuna girer. Orneğin ahad hadis itikadda delil olmaz itikadda delil olması için sahih olması lazım ama irşadi hadis zayıfta olsa alınır.

Ben hadislerin vahy olduğuna ALLAHA ŞÜKÜR ki inanmıyorum.

Hadislere VAHY demenin Kur'anı Kerime hakaret ve ihanet olduğunu düşünürüm.
Hadislere VAHY dir, denildiğinde. ikinci ve başka bir Kur'anı kerim meydana getirildiğini düşünürüm
Hadislere VAHY denildiğinde her hadisin bir ayet durumuna getirildiğini düşünürüm...

BEN KUR'ANI KERİME HİÇBİR ŞEYİ EŞ KOŞMAM.

KUR'ANI KERİME EŞ KOŞMAK YÜCE ALLAHIN KORUDUĞU
KUR'ANI KERİME HAKARETTİR,ALLAHIN KORUMASINA
İHANET ETMEKTİR..

diye düşünürüm.
Benim hadisler VAHY değildir dememe karşı:
Hadislere inanmıyorsun,hadis münkürüsün gibi APTALCA,
ALLAHIN verdiği AKLI kullanmayan,kullanamayanlara
Akıllarını kullanmayı anlatabilmem mümkün değildir.

Ben hadisler VAHY dir diyenlerin ehli bid'at

OLDUKLARINI KABUL EDERİM..

Allah onlara hidayet versin..

Allah affetsin derim...

@Hikem abi ve @Büşra Betül abla ile sizi uyardık ama maalesef ki bid'at ehli olmakta ısrarlısınız ne diyelim ki..

kuranda ne der Allaha ve resulune itaat edin. Dolayısıyla Peygmberimizin sahih şekiilde bize ulaşan haisleri de dinde delildir. Nasıl delildir vs bunlar usul konusuna girer. Orneğin ahad hadis itikadda delil olmaz itikadda delil olması için sahih olması lazım ama irşadi hadis zayıfta olsa alınır.

güzel açıkladınız kardeşim teşekkürler.

CENGİZHAN

Yasaklı
Burada çok doğru ve güzel tespitler var.

Herkesin aklına göre din olmaz. Zaten herkesin aklı farklıdır.

Mesela, birisi çıkıp "akla aykırı hadisleri kabul etmem" derse, bu akılsızca bir söz olur. Kimin aklına aykırı?

Diyelim ki, mesela, tarihteki Cengiz Han gibi milyonlarca insanı katletmiş kitabsız bir kafiri "Türk büyüğü" olarak tasvir eden veya "yahudiler Sultan Abdülhamid'i destekliyordu" gibi şaçmalıkları söyleyebilen cahil ve nakıs akıllı bir kişinin aklı nasıl ölçü olur?

Bir sözün, bir bilginin böyle bir kişinin "aklına" uyup uymaması elbette önemli değildir. Akl-ı selim ve ilim sahipleri ise, Ehl-i sünnet yolundan ayrılmamışlardır.

Aman ne akıllıca laflar etmişsin..... Ne kadar akıllı bir kişisin...??:D

Akl-ı selim ve ilim sahipleri ise, Ehl-i sünnet yolundan ayrılmamışlardır.

Ehli sünnet mezheplerinden olmayan 1 milyar civarında müslüman aklı selim sahibi değil.,Hepsi akılsız

ilimdiz ve cahil...:D

Hikem

Kıdemli Üye

Ahad hadis delil olmaz sözünün açıklması vardır..Lütfen Nuzülü İsa ile ilgili konuda İmam El-Kevseriden yaptığımız nakle bakın...

Cevad

Profesör
Aman ne akıllıca laflar etmişsin..... Ne kadar akıllı bir kişisin...??:D

Ehli sünnet mezheplerinden olmayan 1 milyar civarında müslüman aklı selim sahibi değil.,Hepsi akılsız

ilimdiz ve cahil...:D

kardeş bu sözler hiç yakışmıyor. 1 milyar kişinin hakkına girme

CENGİZHAN

Yasaklı
vahy gayri metluv bir tanımdır kardeşim
kutsi hadis gibi bir tanımdır.Hadisleri ayet önüne geçiren yok
şuna katılıyorum günümüzde peygamberi abartan ve basitsiyen bakış açıları mevcut
bize düşen itidal çerçevesinde yaşamaktır.
halkın anlayışına kızıp hadislere ayet yakıştırması yaparak
sanki Kuranı eksik! görüyor imajı zannınız olmuyor mu @CENGİZHAN kardeşim
hucurat süresinde 'zanndan kaçının' buyruluyor hatırlatayım.
size bir misal vereyim
recmi herkes kabul etmez
biz recm hadisesinin vuku bulmasına itimat edenlerdeniz ama ne olur
ola ki kadı olursak evli af buyrun zina ederse recmederiz
yok karşıt görüş kadı olursa haddini uygular
ihtilafta rahmet vardır...

vesselam

Saygı değer kardeşim,

Hadisleri ayet önüne geçiren yok

Evet hadisleri ayetlerin önüne geçiren yok da

ancak hadisler VAHY dir. Dendiğinde hadisler ayet olmaz mı..???
Hadisleri ayet yaparak, Kur'ana EŞDEĞER yapan...
Kur'ana eş koşanlar var.

Hadisler peygamberimizin kurandan naklettiği ,kurandan esinlenip aktardığı izahlar, anlatımlar,yorumlar,tefsirler değil midir..?

BU KONUNUN ÇOK TARTIŞMALI OLDUĞUNU belirmiştim..

Ben şu anda ülkemizin müslümanlarının önemli bir kısmının hadislerin vahy olduğunu,kabul etmemeleri düşüncesine katılamaz mıyım..???

Bu benim hakkım değilmidir..??

Bir hadisin çeşitli kişilerden farklı farklı anlatınları var..

Mana genel olarak birbirine yakın olsada metinler farklı...

Böyle Vahy OLUR MU...??
BÖYLE ALLAH KELAMI OLUR MU...??

Allahın sözleri için KELAM..
Peygamberin sözleri için KAVL kelimeleri kullanılır...

Eğer hadisler VAHY olsaydı ,onlar KELAM olurdu..

Oysa peygamberin sözleri KAVL dir. Allah kelamı değildir..

VAHY olamazlar...

SELAM

Faraklit

Paylaşımcı
Dördüncü Esas: Hem maden-i kemalât ve muallim-i ahlâk-ı âliye olan o dellâl-ı vahdaniyet ve saadet, kendi kendine söylemiyor; belki söylettiriliyor. Evet Hâlık-ı Kâinat tarafından söylettiriliyor. Üstad-ı Ezelîsinden ders alır, sonra ders verir. Çünki sâbık işaretlerde kısmen beyan edilen binler delail-i nübüvvetle; Hâlık-ı Kâinat bütün o mu'cizatı onun elinde halketmekle gösterdi ki; o, onun hesabına konuşuyor, onun kelâmını tebliğ ediyor. Hem ona gelen Kur'an ise içinde, dışında kırk vech-i i'caz ile gösterir ki, o Cenab-ı Hakk'ın tercümanıdır. Hem o kendi zâtında bütün ihlasıyla ve takvasıyla ve ciddiyetiyle ve emanetiyle ve sair bütün ahval ü etvarıyla gösterir ki; o kendi namına, kendi fikriyle demiyor.. belki Hâlıkı namına konuşuyor.

Hem onu dinleyen bütün ehl-i hakikat, keşif ve tahkik ile tasdik etmişler ve ilmelyakîn iman etmişler ki; o kendi kendine konuşmuyor, belki Hâlık-ı Kâinat onu konuşturuyor, ders veriyor, onunla ders verdiriyor.
Mektubat ( 193 )

Hikem

Kıdemli Üye
Saygı değer kardeşim,

Evet hadisleri ayetlerin önüne geçiren yok da

ancak hadisler VAHY dir. Dendiğinde hadisler ayet olmaz mı..???
Hadisleri ayet yaparak, Kur'ana EŞDEĞER yapan...
Kur'ana eş koşanlar var.

Hadisler peygamberimizin kurandan naklettiği ,kurandan esinlenip aktardığı izahlar, anlatımlar,yorumlar,tefsirler değil midir..?

BU KONUNUN ÇOK TARTIŞMALI OLDUĞUNU belirmiştim..

Ben şu anda ülkemizin müslümanlarının önemli bir kısmının hadislerin vahy olduğunu,kabul etmemeleri düşüncesine katılamaz mıyım..???

Bu benim hakkım değilmidir..??

Bir hadisin çeşitli kişilerden farklı farklı anlatınları var..

Mana genel olarak birbirine yakın olsada metinler farklı...

Böyle Vahy OLUR MU...??
BÖYLE ALLAH KELAMI OLUR MU...??

Allahın sözleri için KELAM..
Peygamberin sözleri için KAVL kelimeleri kullanılır...

Eğer hadisler VAHY olsaydı ,onlar KELAM olurdu..

Oysa peygamberin sözleri KAVL dir. Allah kelamı değildir..

VAHY olamazlar...

SELAM

,

Cengzihana göre Resulü Ekberin dini görevi sadece tebliğdir.Kur'anın açıklanmasına ihtiyaç yoktur..

Cengzihan bir şeyler söylüyor,
ama söylediklerini bir usüle dayandıramadığından, sözleri havada kalıyor...

Hz. Peygamberin Kur'an'la ilgili başlıca üç görevi vardı:

1- Tebliğ
2- Tebyin (açıklama)
3- Tatbik

Cengzihan 2. ve 3. maddeleri görmek istemiyor, hadisleri , diğer beşerden farkı olmayan sözler zannediyor..Şu ayt mealini atlıyor:'' O kendiliğinden konuşmaz/Necm-3

Ayrıca Resulü Ekremin ayetleri tebyin görevini yapabilmesi için gerekli olan gayri metlüv vahyi nazara almıyor...Meali alıyor, tıpkı çölde klavuzsuz insan gibi yalpalıyor..

spesifik

آزادی قید و بند
@CENGİZHAN kardeşim
dikkat buyurunuz namazın kılınışını hadislerden öğreniyoruz
abdest nasıl alınır farzları dışında hadislerden öğreniyoruz
hatırlarsanız abdestin alınışı nebiye cebrail a.s tarafından gösterilir
cebrail vahiy meleği değil midir?
siz peygamberi çok yücelten insanları tenkit etme adına
farkında olmadan hadislere mevzu(uydurma) gözüyle bakıyorsunuz
İslam dininde itidallik esastır
dua ile..

Cevad

Profesör
evet itidal esastır

ne ilah peygamber ne postacı peygamber.

muhakakki resulullaha itaat farzdı.ona itaatten kaçmak küfürdür. kuran ve ya kurandışı konularda.

@Büşra Betül abla batıl insanlar hadis kabul etmiyorlar kendileri kaynaksız konuşuyorlar sonra bunu neye dayanarak söylüyorsun dediğinde anlıyoruz ki o an duvara ya da koltuğa dayanıyorlar :D

maksut ibrahim

Kıdemli Üye

"Ben şahadet ederim ki Allah'dan başka ilah yoktur ve ben şehadet ederim ki Hz. Muhammed O'nun kulu ve Resulüdür."