Ve Numan+Ekibi, Yeni Parti Kurarak Saadetten Ayrılıyor

hirahos

Kıdemli Üye
Kurtulmuş yeni oluşumun sinyalini verdi

26 Eylül 2010 15:36

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''yeni oluşum'' konusunda görüşmeleri sürdürdüklerini belirterek, bu konuda bu hafta içinde açıklama yapacaklarını söyledi.

Kurtulmuş, Özel Kalem Müdür Yardımcısı Musa Güldibi ile Esra Gün'ün Antares Alışveriş Merkezindeki nikah törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, bir gazetecinin ''bundan sonraki oluşum'' ile ilgili sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Bir açıklama yapmayacağım. Düğüne geldim. Bütün görüşmelerimizi yapıyoruz. Görüşmeler gayet güzel gidiyor. Bizim planladığımızdan daha güzel geçiyor görüşmeler. Bu harekete, bu partiye emeği geçen herkesle konuşuyoruz. Bütün arkadaşlarımız da yüreğindeki, içindekini, zihnindekini açık bir şekilde bizlerle paylaşıyor. Karar oluşacak, oluştuktan sonra da bütün kamuoyuna teferruatıyla paylaşacağız. Olgunlaştırıyoruz.''

Kurtulmuş, ''Bu hafta içinde olur mu?'' sorusuna ise ''Tabi bu hafta içinde olur'' karşılığını verdi.

Bu arada eski Genel Başkan Recai Kutan da nikaha girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlamayarak, ''Ben bu güne kadar tek kelime konuşmadım'' dedi.

AA

hirahos

Kıdemli Üye
Haber (yeni Parti kurulacak mı) çok açık değil; ancak, yeni oluşum sözleri geçiyor ve karar bu hafta içinde açıklanacakmış.

Yine de önemli buldum ve paylaştım.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Erbakan Hoca ve yanındaki zevât Numan Bey'e partiyi kolay kolay bırakmaz...

Numan Bey de ya itaat edip şakşaklanacak; ya da itaatsizlik (!) ederek kendi partisini kuracak...

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bence parti kurmaz.Tanıdığımız numan kurtulmuş bunu yapmaz.

Numan Parti kurmaz ise erbakan ile savasir. Ipler öyle koptuki ayni camide cumanamazi bile kilmaz hale geldiler.

Numan ya aday olup erbakanla savassin yada siyaseti biraksin.

Zaten milli görüscü üc kökenli parti var, dörtüncüyü kurupta ne yapacakki?

AKP ile SP nin arasinami girecek 61 tane parti var, 62 ci mi olacak.

Bana göre parti kuracagina siyaseti biraksin daha iyi.

Emin...

Paylaşımcı
Umduğu desteği bulduğu an gidecektir diye düşünüyorum. Mantıklı olanıda bu...
Arzuladığı koltuklar varsa ya da bende bu millet için birşeyler yapabilirim idiiasındaysa bunu yapacaktır.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Numan bey ayrılır yeni bir parti kurarsa kurduğu partiyle yüzde 1 oy alır, saadet de yüzde 2,5 oy alır, sen sağ ben selamet.

Bu kavga olmasaydı saadet yükselişe geçmişti, tek başına olmasa bile bbp ile bir ittiakta barajı aşarlardı ve meclise girerlerdi.

bu kavgalardan milli görüş zarar görmüştür diyorum itiraz ediyor bazı arkadaşlar.

Hayret ediyorum.

korakademik

Ordinaryus
numan bey e şans tanınmalıydı
seçimde bir başarı sağlayamadı zaman kimse sesini çıkaramazdı.

yazık oldu.

kaybeden milli görüş

reis

Kıdemli Üye
Numan Bey yeni bir Parti kurarak Merkeze yanaşmalı ve Ak Parti'yi taklit etmelidir. Numan Bey merkeze yanaşıp yeni şeyler söylerse milletvekili bile transfer edebilir...
İleride Ak Parti'den kaçması muhtemel olan oyların kendisinde toplanmasını sağlarsa barajı aşıp mecliste grup bile kurabilir...
Zaten büyük bir ihtimalle baraj % 7'ye düşürülecektir...
Numan Bey ve ekibine sonsuz başarılar diliyoruz...

manifesto

Yasaklı
Yeni parti kuracağı falan yok şuaşamada.Çünkü 66 il başkanının desteği ve bir çok belediye başkanının da desteği Numan Kurtulmuş'a cesaret vermeli.Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba da Kurtulmuş dedi.Dolayısıyla en kötü ihtimal dahi kongreye aday olarak gireceğini gösteriyor.Zaten bırakıp kaçması dirayetsiz bir lier imajı çizer..ki buna da halk pek itibar etmez.Evet seviliyor Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu da çok sevilirdi ama sevseler de oy vermezlerdi.siyasal güç ve güven faklı.Hocaya karşı vizyonunu korumalı SP de krultay da kaybetse dahi o zaman Abdullah Gül gibi gidebilir partiden..

korakademik

Ordinaryus
atanan 3 kişi
erbakancı

seçimde numan ın şansı yok gibi

herşeye rağmen numan tekrar kazanırsa
erbakan o zaman ne yapıcak.
parti milli görüş olmadan olmaz zaten
milli görüşü elinde tutması yeter di erbakan ın

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
atanan 3 kişi
erbakancı

seçimde numan ın şansı yok gibi

herşeye rağmen numan tekrar kazanırsa
erbakan iyice rezil olucak.
parti milli görüş olmadan olmaz zaten
milli görüşü elinde tutması yeter di erbakan ın

görüş yazarken lütfen uslubunuza dikkat edin... eleştirmek vs. ayrıdır hakaret ayrıdır.

hirahos

Kıdemli Üye
Saadet Partisi'nde 'SICAK' gelişme!

İki gündür gerçekleştirilen görüşmeler ve yaşanan hareketlilik nedeniyle "yeni bir siyasi parti mi kuruluyor?" sorularının sorulduğu Saadet Partisi'nde "ayrılık" herkesin aklındaki en son seçenek. Prof. Necmettin Erbakan'ın hukukçu kurmaylarından Mustafa Kamalak, "Numan Kurtulmuş, bizim genel başkanımızdır. Kendisine selam ve saygılarımı sunuyorum, ayrılması bizim için çok üzücü olur" dedi.

CANLI YAYINDA SICAK MESAJLAR

NTV'de canlı yayına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un ekibinden Genel Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın hukukçu kurmaylarından Anayasa Hukukçusu Mustafa Kamalak, sıcak mesajları ile dikkat çekti.

"YENİ PARTİ" DEĞERLENDİRMESİ YANLIŞ

"Gelişmelere yeni bir parti olarak bakmak yanlış olur" diyen Genel Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, "İstişarelerimiz oldu, belediye başkanlarımızla istişare yaptık. Yarın yine Ankara'da parti kurucularımızla istişarelerimiz devam edecek ve Başkanlık Divanı toplantısı yapacağız. Bu yöndeki istekleri burada değerlendiriyoruz. Önümüzdeki hafta içinde genel başkanımız bir basın toplantısı ile duyuracak" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLURSA OLSUN TAM DESTEK

Yanılmaz, "yeni bir oluşum" iddiaları ile ilgili olarak da "Biz istişarelerimizi yaparken, bu yönde bir şey söylemedik. Partililerimiz kendi görüşlerini söylediler. Bu değerlendirilecek. HEM GİK, hem il başkanları, hem de belediye başkanları toplantısında kendi fikirlerini söyledikten sonra, sonucu şöyle kapatmışlardı: Biz bu noktadan sonra Sayın Kurtulmuş'un Başkanlık divanı ile birlikte vereceği bütün kararların yanındayız. Ben inanıyorum ki karar ne olursa olsun Türkiye siyaseti yeni bir ivme kazanacak" diye konuştu.

KAMALAK BÜYÜK HATAYI DÜZELTTİ

"Saadet Partisi kayyuma devredilmemiştir. Numan Kurtulmuş halen Genel Başkan'dır. Partinin Başkanlık Divanı görev başındadır. Dolayısıyla Saadet Partisi kayyumda demek yanlış olur" diyerek önemli bir düzeltme yapan Anayasa hukukçusu Mustafa Kamalak da, ilk olarak Sabih Kanadoğlu ile görüşüldüğü iddialarını cevapladı...

"KANADOĞLU İLE GÖRÜŞÜLDÜ" İDDİASI

Kamalak; "Sabih Kanadoğlu ile görüşüldüğü iddiaları doğru değildir. Görüşülse ne olur. Sabih Bey, bu devletin bir hukukçusudur. Fikirlerini tasvip edersiniz, etmezsiniz. Beğenirsiniz beğenmezsiniz. Sonuçta Türkiye'nin bir hukukçusudur. Bunu dillendirmenin kime ne faydası olur bunu bilemiyoruz. İftar baskınları, şu, bu gerekçe değil" dedi.

FATİH ERBAKAN'IN SÖZLERİ

Yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü, Netice itibari ile aile içi ihtilaf iken, kavgaya dönüştü. Parti'yi kongreye götürmemek sorumluluk teşkil etmiyor mu? 11 Temmuz'dan önce partimizin durumu, şu anki durumundan daha iyiydi. Kongre istenilen sonucu vermediğine göre ortada bir yanlış var demektir" sözleri ile değerlendiren Kamalak, Fatih Erbakan'ın, "Numan Kurtulmuş'un Milli Görüş tabanında bir karşılığı yok" şeklindeki sözlerini de şu şekilde değerlendirdi: "Parti tabanında yeri var yok onu bilmem. Ama genel başkanımızdır. Gidene yolun açık olsun diyemeyiz. Yaşlı gözlerbe bakarız, dönmesi için dua ederiz. Her bir arkadaşımız bizim için baş tacıdır. Hele hele bu davaya gönül vermiş bir arkadaşımıza şahsen güle güle git yolun açık olsun demem. Başarılı olmasını her şeye rağmen dilerim. Biz böyle olmamalıydı derim."

CANLI YAYINDA "ÇOK ÜZÜCÜ OLUR" MESAJI

Kamalak, sözlerini "Numan Bey, dün olduğu gibi bugün de bizim genel başkanımızdır, kendisine selam ve saygılarımı sunuyorum. Ayrılması bizim için çok üzücü olur" şeklinde tamamladı.

MİLLİ GÖRÜŞ SİSTEMATİĞİNDEN TAVİZ YOK

Konu ile ilgili son sözleri sorulan Yanılmaz da şu mesajları verdi: Elbette Milli Görüş camiası geniş ve büyük bir camiadır. Milli Nizam Partisi'nden bugüne kadar hizmet eden kimsenin dışarıda kalmasına gönlümüz razı olmaz. Ama bir parti disiplini içinde, genel başkanı var, yönetimi var, il başkanları var, bu teşkilatların talimatları dinlemesi lazım. İki yıllık süre içerisinde sistematiğinden asla taviz vermeden yaptığı çalışmalarla bir taban bulmuştur. İnanıyoruz ki bu temel prensiplerini iktidara getiracektir. Biz bunun mücadelesini veriyoruz ve bunun gereğini yerine getirmekten vazgeçmeyeceğiz."

Engin Kaşdaş-habervaktim.com

hirahos

Kıdemli Üye
Kurtulmuş tarih verdi!

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, genel başkan yardımcıları ile istişare toplantısı yapmak üzere Topkapı Eresin Otel'de bir araya geldi. Kayyuma devredilen Saadet Partisi'nin geleceğinin ele alındığı ve bazı gazetelerin köşe yazarlarının da katıldığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Numan Kurtulmuş, toplantı sonunda bu hafta içerisinde görüşünü açıklayacağını söyledi. Topkapı Eresin Otel'de yapılan toplantı saat 13.30'da başladı. Genel Başkan Kurtulmuş ile birlikte toplantıda; Genel Başkan Yardımcıları Teoman Rıza Güneri, Akif Gürdoğan ve Şeref Malkoç gibi isimler de yer aldı. Bazı gazete köşe yazarları ve kanaat önderlerinin de katıldığı basına kapalı gerçekleşen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantının çıkışında kendisinden bir açıklama yapması beklenen Kurtulmuş, herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı. Toplantıda 20-25 kişinin konuştuğunu ancak onların görüşünü söylemesinin mümkün olmadığını dile getiren Kurtulmuş, "Arkadaşlarımız görüşlerini beyan ediyor. İstişarenin bize de katkısı oldu. İnşallah değerlendirmemizi önümüzdeki günlerde yapacağız." dedi. Saadet Partisi ile ilgili kararınızı Çarşamba günü açıklayacak mısınız? sorusuna Kurtulmuş, "Bu hafta içinde kararımızı açıklayacağız." yanıtını verdi.

Toplantıya katılan gazetecilerden Habertürk Gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca ise, "Toplantıda, Saadet Partisi bundan sonra ne olacak? Numan Kurtulmuş ve ekibi yeni bir oluşum içerisine girecek mi? Bu konuyu konuştuk. Aynı gelenekten gelmeleri hasebiyle Kurtulmuş ve ekibi, AK Parti'ye mi eklenecek bu konuya ilişkin çeşitli yazarların ve kanaat önderlerinin görüşleri alındı. Benim kanaatimi sorarsanız, Numan Bey'in AK Parti'ye gitme gibi bir seçeneğinin olmadığını düşünüyorum. Aynı zamanda bu ekibin kongreye gitmeyeceğini de düşünüyorum. Toplantıda Numan Kurtulmuş'un oluşumunun partiye dönüşeceği kanaatine vardım." ifadelerini kullandı.

mavera_agd

Doçent
numan bey e şans tanınmalıydı
seçimde bir başarı sağlayamadı zaman kimse sesini çıkaramazdı.

yazık oldu.

kaybeden milli görüş

daha ne şansından bahsediyorsunuz???

adam yapacağını yapmış sonrada şans he...

kazanan milli görüş içindeki çürüklerde ayıklanıyor elh.

ama siz bunu görmezsiniz;)
olaya sayısal baktığınız için doğaldır.:)

hirahos

Kıdemli Üye
Yeni hareketin ve partinin ayak sesleri

İslam Arslan, 27 Eylül 2010 Pazartesi 19:17

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un medya yöneticileri ve yazarlarla yaptığı toplantıdaydık. Haftanın ilk günü ve mesai ortasında olmasına rağmen yoğun bir katılım gerçekleşti. Medya camiasında en önemli zaman dilimi öğle saatleri olmasına rağmen konunun aciliyeti ve önemine binaen oldukça ciddi bir katılım olduğunu söyleyebilirim. Toplantı sonrası otel önünde 10 kameranın ve 2 canlı yayın aracının olması her şeyi özetliyor.

Çünkü Numan Kurtulmuş'un açıklayacağı karar Türkiye ve İslam dünyası için çok önemli.

SP içinde devam mı, yoksa yeni bir parti mi?

Şu anda yeni bir parti kurulacağı yönünde bir hava var.

Kurtulmuş'un konuşmalarının alt metnindeki bazı sözlerinden yeni bir hareket/parti kuracağı izlenimi edindim.

Toplantı başında Kurtulmuş; herkesin görüşünü almak maksadıyla bu tarz istişareleri yaptıklarını belirttikten sonra partide yaşananları özetledi.

Kurtulmuş'un bahsettiği çok önemli bir ayrıntı vardı. Gerçi dün NTV canlı yayınında da söylemişti o sözleri. Saadet Partisi’ndeki üst düzey iki büyük abinin ismini de vererek CHP'li Önder Sav ve Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile görüştüklerini söyledi. Tabi bu konu kayyum kararı ile çok ilgili olabilir.

TOPLANTIDAN ÇIKARDIĞIM SONUÇLAR

SP KONGRESİNE KATILMAZ - Kurtulmuş, mahkeme tarafından belirlenen kayyum heyeti tarafından yapılacak kongreye katılmaz ve belki de öncesinde yeni partisinin adını bile açıklamış olabilir.

HOCA ÇÖZÜME YANAŞMAMIŞ - Milli Görüş teşkilatlarının abisi konumundaki isimlerden Recai Kutan ve Fehim Adak gibi isimlerin aldıkları çözüm inisiyatiflerini Erbakan Hoca boşa çıkarmış.

“DEVAM EDEMEYİZ” MESAJI - Kurtulmuş "Birliği bütünlüğü sağlamak için özveriyle çalıştıklarını ama sonuçta partideki diğer kanatla birlikte yol alma imkânı kalmadığını" düşünüyor.

“EVET” ÖNEMLİ BİR FAKTÖR - Kurtulmuş referandumda "Evet" kararı almalarının da bu gelinen süreçte etkili olduğunu düşünüyor.

HAFTA SONU KARAR VERECEK - Daha önce kararının Çarşamba-Perşembe günü netleşeceğini ifade eden Kurtulmuş toplantı sonunda "Bu hafta sonuna kadar net bir durum ortaya çıkar, dua edin." dedi. Bunun sebebi de Kurtulmuş istişareyi geniş tutmak istiyor ve görüşülmedik kanaat önderi bırakmak istemiyor.

“SÜTÜ BOZUK” CEVABI – Kurtulmuş; Erbakan Hoca’nın kendilerine “Sütü bozuk” gibi pek çok söz söylemesine çok alınmış; ama 40 yıllık Milli Görüş hareketine hürmeten tek bir cevap vermemiş.

“FİKRİ YENİLENME” MESAJI – Kurtulmuş, Türkiye’de gelinen noktada bir FİKRİ YENİLENME’ye ihtiyaç olduğunun altını çiziyor. Bunu söylerken önemli bir özeleştiri de yaparak SP’nin de AK Parti’nin de FİKRİ YENİLENMEYİ gerçekleştiremediğini ifade ediyor.

YENİ SİYASET, “MARUF/EVRENSEL DOĞRULAR” SİYASETİ – Numan Kurtulmuş siyaseti bu kavram üzerinden şekillenecek. Çünkü Kurtulmuş’un söylem ve eylemleri bu kavramı kuşatıyor. Zaten kendisi de “MARUF/EVRENSEL DOĞRULAR” üzerinden yeni bir siyaset dili oluşturamadıklarını ve asıl çabalarının bu olacağını belirtiyor.

MUĞLAK DURUM –Şu anda başta partideki çalışma arkadaşları ve partideki yönetim organlarıyla istişareler yapan ve daha sonra sivil toplumun tüm kesimleriyle görüşen/görüşecek olan Numan Kurtulmuş’un yeni yol haritasıyla ilgili son sözü söylememesi her kesimden meraklı gözlerle izleniyor. Zira bu karar oldukça önemli.

BÜYÜKLER KURTULMUŞ’A GÜVENEMEDİ - Son olarak bu toplantıda söz alarak ifade ettim. MİLLİ GÖRÜŞ’TE BÖLÜNME gerçekleşti. Bence bunun en temel sebebi de ta en başından, 2008 kongresinde Kurtulmuş’un; YİK kararlarıyla genel başkan yapılması, yani aslında en başından beri ipoteklenerek hareket alanının kısıtlanmaya çalışılması ve yine en başından güvenilmemesiydi.

Bundan sonra her ne olacaksa hayırlı olsun…