Üstadin Ses Kaydi

talib

Kıdemli Üye
Ben öyle bir şey demedimi, niçin ve ne için demişim, yazın da ben de göreyim, ona göre cevap vereyim. Zira ne anladığınızı anlamakta sıkıntı çekiyorum.

Yukarıdaki sözlerimin hala arkasındayım ki ben. Neden "çevir kazı yanmasın" edebiyayı yapma gereği duydunuz?

Yine tekrarlayayım. Kardeşlik dersiniz, büyük abiniz iftiradan çekinmez; tarikatlara karşı değiliz dersiniz, evliyayı küçümsersiniz, kurbu nübüvvetmiş, velayetmiş (kurbu nübüvvetten gidenler badıllı gibiyse..); uhuvvet dersiniz, aranız diğer cemaatler açık, ehli kitapla pek yakındır; zorla para toplamalar; hatır, gönülle, insanları utandırarak dergi, gazete aboneliği yapmalar vs.

Bunlar ve fazlası gördüklerim. Badıllı olayı bunlardan bağımsız tutmuştum ama siz istediniz, biz de girelim..

Bu demek değil ki tüm nurcular böyledir. Burada bir yanlış anlama söz konusu. Sözler arasında nurcular diye geçiyor ama o öyle olanlar kastedilerek. Yoksa mesela usame49 abinin grubu bu şekilde değildir, pek çok meselede.

Ben girmeyiyim de badıllı ve onun gibiler iftiralara devam mı etsin? En azından patırtısı kesilir, tıyneti bilinir.

Siz zorladınız, ben yazdım. Daha da yazmaktan çekinmem. Buyrun..

Hasan

Kardeşiniz
Yahu bırak zorladınız filan demeyi burda zorladık diğer konularda zorun neydi mübarek,benim zorum nur cemaati ile desene direk,hadi o saydıkların fetullahgülen cemaati ile ilgili ama aralarına katıldım illa said nursiden bahsediliyor diyosun peki bu söylediğini usame49 unda ve diğer nur cemaatlerimnde de yapılıyor zorun nedir ÜSTAD dan bahsedilmesi ile.

Sadece nurcularda mı mehdi ilan edenler var birsürü tarikat kendi şeyhini mehdi ilan etti hatta haydar baş a bile mehdi diyen çıktı ,nurcusu da tarikatçısı da yanılıyor biz kendi mesleğimizdekileri tekzip ettik üstadın risalaelerden verdiği BEN MEHDİ DEĞİLİM cevabını bu forum da 10 kere yazdık.

O saydıkların senin veya belkide usame gibi başka nur cu arkadaşların da kabul etmediği şeyler ve bence doğru şeyler bunlar daha önce tartışıldı,ama senin her fırsatta nur kelimesi ile demagoji yapman gün gibi aşikar oldu,senin derdin yok diil desende belli ki illada tasavvuf,nur cemaati ister o cu ,ister bucu sence sakat ,e olabilir bu senin düşüncendir bana ne ama kazı çevirme yandı artık emredildiği gibi dosdoğru ol ve illa da bir mubareğe dil uzatılmasına kızıyosan önce kendi kristal evini düşün taş atma gayretullaha dokunur bu işler.SELAMETLE.

talib

Kıdemli Üye
Yine yazayım, usanmadan :)

Sohbetlerde ve sair yerlerde Said-i Nursi hz.lerinin anılmasından, anlatılmasından rahatsızlık duymam. Bunu daha önce de söyledim. Şunu diyorum; hem şahıslar önemli değil, zaman cemaat zamanı, tarikat zamanı değil, şahsı manevi, bir adamın şu kadar kuvveti olsa.., gibi laflar ediyorsunuz hem de Said-i Nursi hz.lerinin müceddidliği, müctehidliği, zamanın harikası olduğu gibi sözler ağzınızdan düşmüyor. Bilmem anlatabildim mi? Yani dedikleriniz yaptıklarınızın aksine. Bazı nurcular diyeyim, tarikatları ve evliyayı küçümsemek için, şahıslara nazara vermenin yanlışlığını söylerler, zamanın cemaat zamanı olduğunu dile getirirler fakat iş Saidi Nursi hz.lerine gelince, o türlü sözlerini unuturlar ve emsalsiz göstermek adına nice laflar ederler. Mehdi diyenler de az değildir hani..

Piyasada otuz tane Saidi Nursi hz.lerini anlatan kitap var. Aynı şeyler farklı cümleler ile yazılmış bir de başlık atılıp, şakirtler alsınlar diye satışsa sunulmuş :) Güzel ticaret ;)

Tekrarlıyorum. Saidi Nursi hz.leri daha çok anlatılsın karşı değilim. Siz de anlatmaktan geri duracak değilsiniz. O zaman neden zaman şahıs zamanı değil, cemaat zamanıdır, bir adamın şu kadargücü.. olsa gibi edebiyatlar yaparsınız?

Hasan

Kardeşiniz
Kardeş şu söylediklerini sarfetmeden önce bir kez olup risale okusaydın eminim ki bu sözleri etmezdin zira o yazdıklarının hepsinin tekzibi risalelerde gayet açık ve net bir şekilde yazıyor.

Bazı dediğin o nurcular da bizi bağlamaz nasıl ki kendinden başkasına kafir diyen bazı ham sofilerin tüm tarikat ehlini bağlamadığı gibi.

Bir nur talebesi kat a ve asla bir mümin kardeşini hangi yolda olursa olsun dışlamaz hakir görmez zira risale i nurun müellifi üstadın geldiği yol tarihçeyi hayattta yazdığı gibi aynı yoldur,üstad akşam namazından sonra ziyaretçi kabul etmezdi sebebi ise vakti zamanında medrese ve kütüphanelerden hıfz ettiği temel islami fıkıh ve kelam kitaplarını elinde kaynak bulundurmasına müsade etmedikleri için tekraren unutmamak için hıfz ederdi.Yani o kırmızı kitaplarında teknik olarak kaynağı aynı yol ve eserlerdir.

O zaman tarikat değil hakikat zamanıdır kelamı da cemaatin içinde uydurma bir laf değil bizzat üstadın kendi kelamı dır ki sizin anladığınız gibi ehli tarik i dışlayıp bir köşeye koymaz aksine sonrası için yüceltir ,sadece ahir zaman hastalığı olan iman eksikliğine bir izahattır,bu sebeple eleştirdiğiniz bu nur cemaati kaynaklı fikirleri bir kez olup risale okuyarak düşünse idiniz bu noktada sizle tartışıyor olmazdık zira burda bir bilgi eksikliği sözkonusu.

İşin ticari kısmına gelince islami eser olma adına basılmış 1400 yıllık bu zaman içinde nur cemaati harici eserler azımsanmayacak derecededir ki bizim kabulümüz dür,her ne konu ile alakalı olursa olsun bir islami kitap on kere de basılsa bu zamanda ümmet için bir kazanımdır ,neden bukadar rahatsız oldunuz anlamak güç.Sebep sadece nur culardan çıkan bir neşriyat olmasımı?

talib

Kıdemli Üye
Kardeş şu söylediklerini sarfetmeden önce bir kez olup risale okusaydın eminim ki bu sözleri etmezdin zira o yazdıklarının hepsinin tekzibi risalelerde gayet açık ve net bir şekilde yazıyor.

Bazı dediğin o nurcular da bizi bağlamaz nasıl ki kendinden başkasına kafir diyen bazı ham sofilerin tüm tarikat ehlini bağlamadığı gibi.

Bir nur talebesi kat a ve asla bir mümin kardeşini hangi yolda olursa olsun dışlamaz hakir görmez zira risale i nurun müellifi üstadın geldiği yol tarihçeyi hayattta yazdığı gibi aynı yoldur,üstad akşam namazından sonra ziyaretçi kabul etmezdi sebebi ise vakti zamanında medrese ve kütüphanelerden hıfz ettiği temel islami fıkıh ve kelam kitaplarını elinde kaynak bulundurmasına müsade etmedikleri için tekraren unutmamak için hıfz ederdi.Yani o kırmızı kitaplarında teknik olarak kaynağı aynı yol ve eserlerdir.

O zaman tarikat değil hakikat zamanıdır kelamı da cemaatin içinde uydurma bir laf değil bizzat üstadın kendi kelamı dır ki sizin anladığınız gibi ehli tarik i dışlayıp bir köşeye koymaz aksine sonrası için yüceltir ,sadece ahir zaman hastalığı olan iman eksikliğine bir izahattır,bu sebeple eleştirdiğiniz bu nur cemaati kaynaklı fikirleri bir kez olup risale okuyarak düşünse idiniz bu noktada sizle tartışıyor olmazdık zira burda bir bilgi eksikliği sözkonusu.

İşin ticari kısmına gelince islami eser olma adına basılmış 1400 yıllık bu zaman içinde nur cemaati harici eserler azımsanmayacak derecededir ki bizim kabulümüz dür,her ne konu ile alakalı olursa olsun bir islami kitap on kere de basılsa bu zamanda ümmet için bir kazanımdır ,neden bukadar rahatsız oldunuz anlamak güç.Sebep sadece nur culardan çıkan bir neşriyat olmasımı?

Risalelere göz atmışlığım var. Zaten nurcularda da bir dönem kadar kaldım, üniversite sıralarında.

Zaten her grubun kendine has ayrı iddiları var. Herkes topu diğerine atıyor, bişi dediğimiz zaman, o bizi bağlamaz diye.

Abdülkadir Badıllı nur talebesi değil mi, iftirada bulunuyor evliyaullaha. Nur talebesi öyle yapmaz, böyle yapmazmış. Masumiyet mi kesbettiniz? Gidin risale forumlarına bakın, abilerinizin açtıkları sitelere bakın. Harici, anarşist, karmati diyenler bile var. Dışlamak daha nasıl oluyor? Lanetleşmeye çağıranlar vs.

Zaman tarikat zamanı değil hakikat zamanıymış. Gidip mürşidlere haber edelim :) Ya da söz tevil edilsin de, eh yani demek öyleymiş diyelim..

İşin ticari kısma niyete bakar. Para konusunda hassas olan insanlar olunca karşımızda ve aynı şeyler değişik şekillerde aynı kişilere sunulunca, akla ticaret de gelmiyor değil..

Hasan

Kardeşiniz
Yok usta beyhude ,kin doldurmuş görüş alanını ,dön dolaş badıllı bilmemne forum herseferinde aynı takıntı.Sadece şunu diyeyim söylediklerine göz gezdirme yetmez kır nefsini de bir gün külliyatı al eline bir oku sadece bir eser olarak olsun oku,ne diyeyim.SELAMETLE.

talib

Kıdemli Üye
Kin gütmem daha doğrusu güdemem..

abdülkadir badıllı hakkında diyeceğimi dedim. Belki ehli insaf biri okur da bu gibilerden uzak durur. İsteyen de durmaz tabi, herkesin kendi bileceği iş. Rabbim onu sevenleri ile haşretsin, abi belleyenlerle..

Binler defa o mübarek sultanın ruhaniyetinden affımı diliyorum, badıllı gibi biriyle aynı yerde onu zikrettiğim için. Ama mecbur kaldım :(

Hayırlı akşamlar..

Askalani

Üye
Web sitesi
www.enzele.com
Futbol Taraftarlığı gibi veya sanatçıların Fun Club taraftarlığı gibi din taraftarlığı yapmak ne garip:) Yok ses kaydı idi yok resmi idi yok tesbihi idi yok sakalı idi yok cübbesi idi. Bunlarla uğraşırken zevat-ı kiram ne demiş ne yapmış arada kaynıyor gidiyor. yazılanları okuyunca aklıma tibetli Dalay Lama ve onun şakirdleri aklıma geldi. onlar da böyleler. Allah ıslah etsin ne denir ki. Akıl uçup gitmiş..

eskidost

Üye
sayın profosör Orhancan
Üstadımızın herşeyini Fethullah hoca efendiye yorumlayarak sadece kendi ihvanlarınıza mesaj verip, diğer ihvanları rencide ediyorsunuz.Risale-i Nuru tanımayanların nefretini alıyorsunuz.Üstad kim?Risale-i Nur kim?Fethullah hoca ve kasetleri kim? dengeyi ve ölçüyü kaçırmayalım lütfen.önce hoca efendi ben Nurcuyum demesini bilsin ondan sonra kıyaslamaya geçelim.SAYGILAR