Üretim Ekonomisi

Kaptan

Mecra Yazarı
Valla ben hiçbirşey anlamadim anlayan varsa beri gelsin.
Ülkede işsizlik var kriz var
Iflas eden veya erteleme isteyen şirketlerin sayisi belli değil
Ihracaat düşmüş
Ve boylesi bir donemde bizim bankalar kar açıklıyor zarar eden tek bir banka dahi yok, anlamak zor.

Beyimiz bankaların üretime dayalı çalıştığını iddia ediyor, öyle ya yoksa bu krediler niye çekilsin demeye getiriyor da tefecilige evrildiğini göremiyor ya da..neyse oraya girmeyeyim inkar edecektir..

Ha bankalar zarar etse ve/veya iflas etse daha mi iyi olacak o da ayrı bir muamma..

Hakperest

Kıdemli Üye
Valla ben hiçbirşey anlamadim anlayan varsa beri gelsin.
Ülkede işsizlik var kriz var
Iflas eden veya erteleme isteyen şirketlerin sayisi belli değil
Ihracaat düşmüş
Ve boylesi bir donemde bizim bankalar kar açıklıyor zarar eden tek bir banka dahi yok, anlamak zor.

Beyimiz bankaların üretime dayalı çalıştığını iddia ediyor, öyle ya yoksa bu krediler niye çekilsin demeye getiriyor da tefecilige evrildiğini göremiyor ya da..neyse oraya girmeyeyim inkar edecektir..

Ha bankalar zarar etse ve/veya iflas etse daha mi iyi olacak o da ayrı bir muamma..
Üretici bize biniyor
Bankalar üreticiye biniyor
Devlet hepsine biniyor

En azından mevcut iktidar
İlaçlayıp, karın tokluğuna çalıştırıyor

Bu ilacı ve aşı da çok gören zamanlar gördük kaptan. Yukarı tükürsen batı, kapitalizm, emperyalizm, kapitalizm; aşağı tükürsen onların uşağı bizim uşaklar.

Bu düzen böyle, dünya 5 ten büyük ve deee
Bu halk bu bankerlerden daha çooook

Kaçak

Yeni
Öncelikle her konuda olduğu gibi kısır döngüye bağlayacaksak zaten konuşmanın anlamı yok ...
Zaten aklımızda bir yargımız var ve biz bunu değiştirmeyeceksek ne konuyu açıp ne de soru sorup nefes tüketmeyelim ...
Bankacıların neden ve nasıl kar ettiği üzerine konuşuyoruz , işsizlik yok diyen olmadığı gibi iflas açıklayanlar azıcık diyende olmadı ....
Evet sen enerji ve hammadde konusunda dışa yani dolara bağımlısın ...
Doların değeri senin tüm üretim bandını etkiliyor ...
Hani devlet filan diyor ya bazı arkadaşlar ...
Bakınız aklınıza gelen tüm değerli maden ve metanın bir uluslar arası değeri vardır ...
Altın petrol demir aliminyum gümüş doğal gaz vs vs ve hepsinin değeri dolar üstündendir ...
Akepe değil cekape gelse bu değişmez Demir’in fiyatını hükümet belirlemez belirleyemez ....
Hatta bazı temel gıda fiyatlarında bile borsa değeri vardır ...
Dolar bir ülkede ikiye katlamış ise o Ülkede kriz vardır ..
Ki konumuz bu kriz ise ayrı konuşalım ...
Senin anlayabileceğin en temiz rakamlar şöyleki :)
2001 krizinden geri ödenmeyen banka kredi oranı %15 üstüne çıktı devasa bir rakam bu bankacılık için ki zaten malum bankalar patladı tek tek ...
Bu kriz öncesi % 2,5 - 3,5 arası idi sanırım ...
Krizle birlikte % 5 civarı seyrediyor ...
Rakamlar yaklaşıktır , teyide muhtaçtır , kontrol serbest ...
İmdi adam para satıyor ve % 95 ini geri alıyor ...
Nereden alıyor bu parayı ?
kaldı ki akepe öncesi kullanılan kredi miktarı abartısız devenin kulağı mertebesinde ...

Ordan buraya neden geldik ?
nasıl geldik ?

veya en kötü toplanan vergi miktarına baksak ?
Veya ödenen sosyal sigorta primine filan ...
Gerçi senin mantıkta çok vergi topluyorsa devlet halk çok fakir gibi bir sonuç çıkar da , ne bileyim işte anlatmaya çalışıyorum usul usul ...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Öncelikle her konuda olduğu gibi kısır döngüye bağlayacaksak zaten konuşmanın anlamı yok ...
Zaten aklımızda bir yargımız var ve biz bunu değiştirmeyeceksek ne konuyu açıp ne de soru sorup nefes tüketmeyelim ...
Bankacıların neden ve nasıl kar ettiği üzerine konuşuyoruz , işsizlik yok diyen olmadığı gibi iflas açıklayanlar azıcık diyende olmadı ....
Evet sen enerji ve hammadde konusunda dışa yani dolara bağımlısın ...
Doların değeri senin tüm üretim bandını etkiliyor ...
Hani devlet filan diyor ya bazı arkadaşlar ...
Bakınız aklınıza gelen tüm değerli maden ve metanın bir uluslar arası değeri vardır ...
Altın petrol demir aliminyum gümüş doğal gaz vs vs ve hepsinin değeri dolar üstündendir ...
Akepe değil cekape gelse bu değişmez Demir’in fiyatını hükümet belirlemez belirleyemez ....
Hatta bazı temel gıda fiyatlarında bile borsa değeri vardır ...
Dolar bir ülkede ikiye katlamış ise o Ülkede kriz vardır ..
Ki konumuz bu kriz ise ayrı konuşalım ...
Senin anlayabileceğin en temiz rakamlar şöyleki :)
2001 krizinden geri ödenmeyen banka kredi oranı %15 üstüne çıktı devasa bir rakam bu bankacılık için ki zaten malum bankalar patladı tek tek ...
Bu kriz öncesi % 2,5 - 3,5 arası idi sanırım ...
Krizle birlikte % 5 civarı seyrediyor ...
Rakamlar yaklaşıktır , teyide muhtaçtır , kontrol serbest ...
İmdi adam para satıyor ve % 95 ini geri alıyor ...
Nereden alıyor bu parayı ?
kaldı ki akepe öncesi kullanılan kredi miktarı abartısız devenin kulağı mertebesinde ...

Ordan buraya neden geldik ?
nasıl geldik ?

veya en kötü toplanan vergi miktarına baksak ?
Veya ödenen sosyal sigorta primine filan ...
Gerçi senin mantıkta çok vergi topluyorsa devlet halk çok fakir gibi bir sonuç çıkar da , ne bileyim işte anlatmaya çalışıyorum usul usul ...
Güzel anlatıyorsun. Kitabın ortasindan?

Kulabdullah006

İhvan Forum Üye
Yaratıcı nın Ekonomisi

İngiltere'de yaşayan Somali'li fakir bir kadın, yardım almak için bir radyo istasyonunu arar.

Bu radyo programını dinleyen ateist bir İngiliz, bu müslüman kadınla dalga geçmeye karar verir.

Kadının isim ve adresini aldıktan sonra sekreterini çağırarak ona büyük miktar gıda ve yardım malzemeleri alıp kadına götürmesini ister. Ve sekretere; _"Eğer kadın gıdayı kimin gönderdiğini sorarsa, ona şeytandan olduğunu söyle"_ diye emreder.
Sekreter, kadının evine geldiğinde, kadın mutlulukla gelen malzemeleri kabul eder. Sekreter ona: _"Bunları kimin gönderdiğini bilmek istemiyor musun"_ diye sorduğunda;

Fatima isimli okuma yazma bilmeyen bu kadın;
Ataist İngiliz düşünürü *Dr. Timothy Winter*'in müslüman olup adını *Abdülhakim Murad* olarak değiştirmesine vesile olacak şu hârika cevâbı verir :

"Kimin gönderdiği ile ilgilenmiyorum.

Çünkü ALLAH bir şeyin olmasını istediğinde şeytanlar bile ona itaat eder" der..

ihvanistanbul

AkhenAton
Devletin ne oldugunu anladiginizi zannetmiyorum.

Devlet dediginiz organ kamu yararina beni idam edebilir ve bundan dolayi hesap vermez.
Demir fiyatlarina mudahale edebilir. Yeni maden izni verebilir, ithalatin onuni acar ihracati kısar vs.. devleti aciz gormek manasizdir.
Saman ithal edildi dedigimizde fiyat dengesi icin yaptigini soyleyen arkadaslar devletin fiyatlara mudahalesi olamayacagini/olmamasi gerektigini soylemesi sacma.
Kamu yarari neredeyse devletin iradesi orada olmalidir. Isin ozu ozutu budur.

Bir krizin varligini kabul etmeniz icin kur soklari, devasa firmalarin iflasi ve intihar haberlerinin artmasi gerekti sanirim. Devletin manasini anlamaniz icinde devletsiz kalmaniz yahut ozel sektorun insafina terk edilmeniz gerekiyor...

Hakperest

Kıdemli Üye
Devletin ne oldugunu anladiginizi zannetmiyorum.

Devlet dediginiz organ kamu yararina beni idam edebilir ve bundan dolayi hesap vermez.
Demir fiyatlarina mudahale edebilir. Yeni maden izni verebilir, ithalatin onuni acar ihracati kısar vs.. devleti aciz gormek manasizdir.
Saman ithal edildi dedigimizde fiyat dengesi icin yaptigini soyleyen arkadaslar devletin fiyatlara mudahalesi olamayacagini/olmamasi gerektigini soylemesi sacma.
Kamu yarari neredeyse devletin iradesi orada olmalidir. Isin ozu ozutu budur.

Bir krizin varligini kabul etmeniz icin kur soklari, devasa firmalarin iflasi ve intihar haberlerinin artmasi gerekti sanirim. Devletin manasini anlamaniz icinde devletsiz kalmaniz yahut ozel sektorun insafina terk edilmeniz gerekiyor...
Devlet; iktidar ve gücü ellerinde bulunduranlardir ki tarihte herzaman değişmiştir.
Kimi zaman hanedanlar devleti sahiplenmişler kimi zaman değişik zümreler sahiplenmişlerdir.
Değişik şekillerde var olmuştur hep.
Senin için kamu yararına haksız da idam edebilir ancak hukuk devleti haksız yere idam edemez.

Devletler artık kapitalist sermayedarların istediği şekillerde yönetiliyor çoğu.
Abd yi sence abd liler mi yönetiyor? Yoksa bir takım aileler mi?
100 yıldır ülkemizi kimler yönetti, darbe ve krizlerle şekil verdi, terörle tedip(!)etti?

Pkk ve feto kimlerin elemanı idi? Bir düşün!
İşte devletimiz ipleri tam eline alıyor derken kimler ayak koymaya çalışıyor bilmen lazım.
Burda en çok mücadele eden mübarek adama destek bile çıkmıyorsun.
Sonra da devlet istediğini yapar diyorsun.
Allah cc göstermesin, ipler tekrar batı piyonlarına geçerse, tasarrufu devlet mi yapmış olacak?

Devlet dünya ekonomisine entegre olmaya çalışıyor ve bunlardan bağımsız olmaya kalkışamaz ki
Bu her alanda böyledir. Askeri anlamda da böyledir.
Bu meyanda senin her istediğini istediği gibi yapacak devlet bir rüya sayılır ancak

Kaçak

Yeni
Sevgili ihvan :)
Demir’in fiyatı dolar iledir , günlük verilir ...
10 bin milyon ton da ithal etse Demir uluslararası piyasada fiyatlanır , altın gibi , petrol gibi ...
Senin Türkiye’de değişken olmasına müsade edilen şey işçilik pompa ücreti işleme ücreti gibi şeylerdir ...
Ha İran gibi , kuzey Kore gibi ülkelerde devlet belirler o doğru :)
Zaten rekabet edemezsin
İnvestingden takip edebilirsin
%62 Demir cevheri tonu 657 dolar diyor :) yüksek kalite diyor ...

Kaçak

Yeni
Soru çok kazık ama :)
Kimin ve nasıl belirlediğine kafam basmıyor ...
Ki muhtemel pek çok etkeni var ...
Ben mekanizmanın teknik boyutunu anlayamıyorum daha ...
Nasıl fiyatlanma mekanizması var ?
Anlık gelen fiyatlandırmanın nasıl nerkezileştiğine , nasıl anlık tepki verebildiğine şaşırıyorum ...
Önce onu çözeyim sonra soruna dönebiliriz :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Soru çok kazık ama :)
Anlık gelen fiyatlandırmanın nasıl nerkezileştiğine , nasıl anlık tepki verebildiğine şaşırıyorum ...
Dolar yuan altın petrol ve diğer para birimleri ile olan parite belirler.
Altın ve dolar genelde hareket etmez aslında diğer etmenler hareket edince diğer birimler şekil alıyor.
Yan yana duran trenlerde biri hareket edince diğeri de hareket ediyor hissi gibi bir şey.
Bence... yani uydurdum
Baktın mı nasıl şekil alıyormuş

ihvanistanbul

AkhenAton
Soru çok kazık ama :)Kasrı Arifan

doların fiyatını üretenler belirler.

Mesela 1 kuveyt dinarı = 3,30 abd doları. bu durumda kuveyt için 1 ton demir 199 dinar. ( kuveyt değerli madenlerini dinar ile satıyor )

Çin ucuz iş gücü olma ve abd pazarına satış yapabilme durumunu sürdürebilmek adına yuanın değerini düşük tutuyor.

Normalde bizim ülkemizde olması gereken ülkenin kısa orta ve uzun vadeli: tarım, canlı hayvan ve enerji ihtiyacını çok küçük sapmalarla tesbit edip üretim planlaması yapılması ve devlet eliyle bunun sağlanmasıdır.
Bu iş özel sektöre bırakılırsa özel sektör ithalatı karlı gördüğü an ithalata başlar. inşaatı karlı görürse fabrikasını yıkar yerine rezidans diker.
Bugün insanların yarınlarından ümitsiz olup siyanurle pomplıyla vs intihar etmesinin sebebi sadece fakirlik değil yarınların getirdiği belirsiziliktir. dış güçler! kafalarına göre kuru arttırıp indirebiliyorsa orada istikrardan ve başarılı devlet yönetiminden bahsetmek bebeğe masal anlatmaktan farksızdır. Yiyeceğimiz soğanın fiyatını dolar belirlememeliydi.

Bu ülkede bankaların karlı olmasının tek sebebi üretimi desteklemeleri değil. Bu ülke kendi namı hesabına pek bir şey üretmiyor sizin dediğiniz gibi üretiyor olsaydı soğanın 9 tl olduğunu görmezdik değil mi? 68 milyon tane kredi kartı var ülkede. sadece kobiler değil bireylerde borçlu. ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi, kurtaran khm hesabı... ülke borçla dönüyor, faizler yükseldiği anda kitleniyor. Yeni borç bulmanın maliyeti arttıkça herşeyin maliyeti artıyor.

Kaçak

Yeni
Bakın derdimiz iktidar eleştirisi ise , buyurun istediğinizi söyleyin :)
Ben iktidarı temsil etmiyorum , iktidar ile göbek bağım yok , işin kötüsü bu iktidar dönemi battım :)
Ben konuyu bir muhalefet aracı olarak görmüyorum ...
Sonralıkla devlet merkezli politikalar veya devlet aklı serbest piyasa ile mücadele edemedi ...
Ki kapitalizm budur özünde ...
Kapitalizmin altın çağında yaşıyoruz , devletler sadece garantör olarak temsil ediliyor bu piyasa da ...
Kapitalizm kötü , kapitalizm pek kötü , lakin şu an cari olan kapitalizm ...
Kapitalizmi yıkacaksak ayrı , kahrolsun kapitalizm ...
Ama şunu görün üretim araçları devlet kontrolünden çıkalı 200 sene filan oluyor ....
Hala 1920 lerden kalma devlet merkezli söylemler biraz tuhaf kalıyor ...
Ki zaten uygulanabilirliği de yok o apayrı bir komedi ...
Ha yukarıda da belirttiğim gibi serbest piyasaya açık olmayan İran , kuzey Kore gibi ülkelerde hala üretim devlet kontörünle ama bu ülkeler sadece iç piyasaya üretim yapıyor başka bir seçenekleri yok ...
Derdimiz oysa bambaşka bir konuya açılıyoruz ...

abd f-35 gibi son derece stratejik Bir projeyi bile özel şirketler üzerinden yürütüyor :)
Bizim Bayraktarlar gibi damatlar yürütüyor orada da bu işleri ...
Siz hala ekim dikim işlerini devlet eli ile organize edin , sonra Hollanda ile kıyas edin , Türk tarımı bitti gak gak gak ....

sonuca bağlarsam ..
Faize hayır diyorum ..
Kapitalizme hayır diyorum ..
Akepe iktidarının değişmesi gerektiğini düşünüyorum :)
Lakin bizim muhalefetin iç siyaset argümanlarının büyük çoğunluğu akepe den daha berbat ...
Ticaret savaşları olup dururken ...
Sıcak savaş - SOĞUK savaş - ticaret savaşları ...
Ya bu tablo bile çok şeyi ifade ediyor ama ne bileyim hala neyi anlatamıyorum anlamadım..

ihvanistanbul

AkhenAton
Ticaret savaslarinin bizi direkt ilgilendiren fonksiyonu pek yok. Anca maliyetlerimizi arttirir. Ne uretiyorsun ki neyin savasina gireceksin??? Butun mesele bu. Cin bugun dayilandigi gibi 30 sene evvel dayilanabilir miydi?
Bizim savasimiz 85-90 milyon insani doyurabilmek ve barindirabilmek olmali. Ilk kur sokunda market fiyatlarin halini gordunuz saniyorum.

Hollanda birgunde hollanda olmadi. Orada koyluluk asagilanan birsey degil. Burada kufur. Waikikide calismak tarlada calismaktan serefli sayiliyor. Halbuki ulkenin kurulus felsefesinde koylu milletin efendisiydi. Ibni haldun der ki koyler sehirleri besler. Sehirler tuketimin koyler üretimin merkezidir.
Hollanda da ticaret devletin garantisi altindadir. Turkiyede ise devlet sadece vergi almak icin vardir ki bu da ticareti zorlastiriyor.
Devlet kiralar icin taban ve tavan fiyat belirlemeli,
Devlet tarim arazileri icin koruma kanunu cikartip miras vs yollarla belli metrekarelerin altina bolunmelerini engellemeli,
Devlet gerekli ise hapishanedekileri ucuz isgucu olarak kullanmali... vs bunlar ozel sektorun irade gosterip yapabilecegi seyler degil olsa bile kâr amaci guden kisi ve kurumlar yapmaz.
Normal sartlarda bankalar sizin dediginiz gibi uretene ve sirketlere destek verip kazandiklarindan para almali boylece kar etmeli ama turkiyede bu isin boyle olmadigini herkes biliyor.

Kaçak

Yeni
Ah güzel ihvan ...
Keşke dediğin gibi olsa bizi bağlamasa :)
Lakin ticaret savaşlarını yanlış anlamışsın sen ..
Bir savaş türü var ortada , ülkeleri çökertmek ve işgal etmek için kullanılan bir yöntemden bahsediyoruz .
şu anda konumuza gündem olan kriz bir ticaret savaşının sonucudur ...
Adam ordusu ile ülkemize girdi , rahibi aldı ve çıktı ...
Tabi hükümete sövmekten yaşananları göremedik o ayrı ...
Ve Trump bunu itiraf ettiği halde , ama beceriksiz iktidar hala olayı anlatabilmekten aciz ...

hollanda geyiği çevirmeyeli çok oldu ama ...
Hollanda’nın ürettiği , bakınız altını çort diye çiziyorum üretimini yaptığı mahsülden daha fazlasını Konyalılar yapmakta ....
Okuduğun cümleyi inş doğru anlarsın :)
Hollanda tarım konusunda iyi bir üretici değil , iyi bir tüccardır ....
İşin ticaretini yapıyor , yoksa Türkiye Tarım üretiminde dünyada ilk 10 içinde , hemi üstelik yüzölçümü olarak Türkiye 37. Sırada dünyada ;)

tamam son takamı vereyim de günah benden gitsin :)
Türkiye’de şu anda 300 küsür adet organize sanayi bölgesi var ...
Bunun en az yarısı - ki tahminim daha fazladır- son 15 yılda açıldı ...
Ki zaten zahmet edip ihracat rakamları diye arattırsanız ne kadar kötü üretici olduğumuzu anlardınız ...
36 birimden 180 birime çıkmış sizi kurtarayım bu zahmetten ....
Bakın tüm bu dediklerim şu anlama gelmiyor ...
İşler tıkırında herşey iyi uçuyoruz , evropa bizi kıskanıyor ....
Daha dün Türkiye NATO’da bir ABD projesini , hemi de Rusya’ya karşı bir projesini red etti ve NATO’yu kitledi ....
Yani demek istediğim şudur , Türkiye artık daha güçlü ve daha bağımsız bir ülke ...
Ve bunun sebebi tek başına akepe filan değil ....
Yurdum insanı artık devlet algısını değiştirdi , atanmışların tahakkümüne sabrı kalmadı ve artık sünepe siyasetçileri tercih etmiyor , ideolojik yaklaşmıyor ....
Bu hem dünyanın genel eğilimi özelde de Türkiye’nin eğilimi ...
Ve çok yakında akepe iktidarı da değiştirilecek , daha şeffaf daha şaibesiz isimler üzerinde ittifak edecek bu halk ....
Ama mevcut muhalefetten birileri olmayacağı aşikar :)

Kaçak

Yeni
Haaaa meraklısına :)
Türkiye krizden hızla çıkacaktır ....
Çünkü geçen hafta çokkk uzun zamandan beri ilk kez banka mevduatlarında azalma oldu ....
Şu an Türkiye’de ki krizin ana sebebi , siyasal belirsizlik
Üretim yok betona gömdük çem çem çem geyiği çevirmeyiniz ulu orta :)
Siyasal belirsizlikten mütevellit ticaret sekteye uğradı çünkü para güvenli limana çekildi ...
Hani şu sene sonu dolar 10 olacakcılar var ya ...
Tabi caizse hörekeyi gördüler ...
Ve bugüne kadar banka mevduatları sürekli artı , geçen hafta çok az azaldı ....
Para piyasada değil ya faizde ya dolarda ya altında bekliyor idi ki bundan mütevellit banka mevduatları tarihi rekor kırdı ...
Ama bakıldı görüldü ki ne dolar ne faiz kazandırıyor ...
Ve MB bu operasyonda çoğu muhalefet kanadından olan hesap sahiplerine gönüllü hamallık yaptırdı ve doları taşıttı :)
Şimdi hepsi satıp işine gücüne bakma eğilimine girdi :)
Bu para hızla piyasaya çıkacak rakamlar bunu gösteriyor ...
Batak olan ülke gene % 5 Li büyüme rakamlarına ulaşacak ...
birileri de gene dolar 10 olmadı özür dilerim arkadaşlar demeyecek , söylememiş gibi davranmaya devam edecektir ...
Konuya katkılarımdan dolayı kendime teşekkür eder , hepinize sağlık mutluluk ve afiyet dilerim ...
Kaçtım ulen :)

ihvanistanbul

AkhenAton
sevgili kaçak cumhuriyet kuruldu kurulalı bu ülkenin büyüme ortalaması yüzde kaç acaba? ( kolaylık olsun: 92 yıllık büyüme serüvenimiz ) Zaten ortalaması 4,8 olan ülke 5 büyüdü diye sevinecek miyiz?

Hollanda meselesine gelince sevgili kaçak orada tarım politikası var. Devlet var. Tarımı yönlendiren, planlayan kurumlar var.

Türkiyede neyin siyasi belirsizliği var acaba? Akp iktidardan mı düştü? Mhp desteğini mi çekti? Başkan mı değişti? Yaşananlar siz her ne kadar görmek istemesenizde har vurup harman savurmanın, hakedilmemiş bir zenginliği yaşamın ufak bir bedeli sadece.
Akpyle bu işin gitmeyeceği belli hem fikirim ama mevcut muhalefet yerine babacan gibi isimleri telaffuz edeceksek işimiz var.

adams77

Kanalizasyoncu
torunları kurtardık mı ?