"Türkçemizi Güzel Kullanalım , Koruyalım" Kampanyası

ibrahimi

Has Uşak
Ölürümde şivemden vazgeçmem:)Daha doğrusu ağız oluyor benimki
Kültürdür farkımızdır..
kültür farklılık demektir zati...

Yalnız şunu da unutmamak gerekir.
Bir toplumun dilinin gelişmiş olması şive sayısının az olmasıyla oluyormuş.
Hocalarım öyle diyor :)))

zebih

Kıdemli Üye
son iki mesajda dişe dokunur bir imla hatası bulamadım. işler kesat! böyle giderse kepenk kapatacağım...

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
umutlu ben sana dememiştim :)

Mesajı benden bir kaç saniye önce attığın için öyle oldu. İsmailarslan’a söylemiştim ben :)

zebih

Kıdemli Üye
aslında malzeme çok da, taşımak lazım buraya... millet maşaallah, çalakalem yazıyor 'mehter marşı' eşliğinde... bilmem ki, konu sahibi ne der?

Sinner

"Suskun, Hüzün-Bâz..."
bu konu benim değil hepimizin. aslında bunu bana değil adminlere sormak lazım...

konu benimse forum onların :)

zebih

Kıdemli Üye
çünkü aradaki fark ne kadar az olursa o kadar iyi imiş.
mesela karadenizde de doğuda da istanbul türkçesi konuşulsa kültür tabiki daha yükse olur.
bir düşün konuşmaları ;)

buldum bir tane.

'iyi imiş' yazmış ya UmutLu, 'iyiymiş' de yazsa kıyamet kopmazmış... 'yükse'ye sözüm yok, besbelli bir unutkanlık olduğu :)

Minhac_

Profesör
Tdk'nın eleştirilmesi gereken yönlerinden bir tanesi: Lut aleyhisselamın ismini sapık bir davranışta bulunan kisileri ve bu durumu tanımlamak için kullanması. Bunu kesinlikle uygun bulmuyorum. Bir peygamber isminin böylesi sapık davranışlarda kullanılması hos değil. Bu kelimeyi kullananları protesto ediyorum:)

Tdk'da şu açıklamalar yapılıyor:

luti
isim, kaba konuşmada (lû:ti Arapça l°µ³
Oğlancı.

lutilik -ği
isim
Oğlancılık.

zebih

Kıdemli Üye
mükemmel bir tespit... duyarlılığınız için teşekkürler

hirahos

Kıdemli Üye
Bu seferberlik yazılarını baştan okuyarak geliyorum. (Artık iki nokta yok, o benim tarzımdı ama vazgeçiyorum) Yapılan imla ve kelime yanlışlıklarını sıralayayım. İleti sahipleri kusura bakmasınlar.

1- Dahi anlamını veren "de" "da", kelimeden ayrı yazılır. "Bugünlerde İstanbul'da sanat faaliyetleri çoğalmış." "Bugünler de geçer. İstanbul da unutulur." ("Bugünler dahi geçer. İstanbul dahi unutulur." )

2- Türkilizce değil; bozuk Türkçe.

3- Kaliteli değil, nitelikli.

4- "Nörüyon, geleyi, napirsen, geziy, gari, vs. vs." Bunlar şiveye mahsus kullanımlar değildir.. Bunlara "ağız özellikleri ya da farklılılıkları" denilir. (minhac sağolsun, bunu vurgulamış)

5- Mesaj değil, ileti ya da yazı.

İğneyi başlık sakinlerine... :eek:leyo: Çuvaldızı kendime...

A.R

Profesör
İyi devam edin :)

"kıyamet kopmazmış"

"kıyamet mi kopar" vb. kullanılması hoş değil, sakınılırsa daha iyi.

SiNeM

Piss'a!
sanal alemde bir de şu var.Z yerine s,k yerine q,v yerine w bunlara ne diyor sunuz?:) bir de geliyomm gidiyomm yapıyomm gibi kullanımlar olmalı mı? :)

zebih

Kıdemli Üye
bence nasıl ki dil, kullanıla kullanıla yayılıyor, imla da öyle bir şey...

dile kelime girmesi, kullanımın kabulu ile ilgilidir. imlada da benzer bir kabul olmalı.

mesela: eskiden â û î gibi harflerimiz vardı malum, şimdilerde oldukça azaldı. doğrusu o harfler; ama imla artık kendi akışkanlığında tarihe gömdü onları gibi...

1929'un harfleri aslında yetmiyor. madem latin kökenli bir yazı dili kullanacaksın, sonuna kadar al, ne olacak da! (kıyamet mi kopar demiyorum :) )

hirahos

Kıdemli Üye
bir de geliyomm gidiyomm yapıyomm gibi kullanımlar olmalı mı? :)

Onlar biraz da kolaylaştırma açısından öyle oluyor. Hani konuşma dilinde kelimenin telaffuzunda (söylenmesinde) kolay olan şekil zamanla yaygınlaşır ya, işte bilgisayarla yazmanın da zamanla kolaylaştırlmış şekli gelişti.

Bence mahzuru (sakıncası) yok. Bence asıl önemli olan Türkçesi var iken yabancı kelimeleri kullanmamak, zamanımızda yaygın kullanımı olmayan eski kelimelerimizi, anlaşılıp yaygınlaşması için yanında yeni kelimeyi de vererek kullanmaktır.

Örnek vereyim:

"Bugün kullanmadığımız eski kelimelerimizi cari (geçerli, kullanılır) kılmak için çaba göstermeliyiz."

Yaygınlaşma birden olmaz zaten. Zamanla, kullanıla kullanıla, görüle görüle, tedricen tedricen (yavaş yavaş, azdan çoğalarak, derece derece) olabilecektir.