tasavvuf nedır hepsı burda son noktayı koyuyorum artık yeter

kemalali

Profesör
S.a

Tarikat benim içinde uzaklarda ?
Peygamber Efendimiz Resülü Ekremde böyle bişey yok
Sahabede böyle bir olay ve inanç görülmemiş
Sahabede ve Resül Ekremde olmayan Tabiin de de görülmemiş
Tebei tabiin de de yok...

Selametle...

Tarikat senin için uzaklarda degil ama sen Tarikattan uzaktasın. Tarikat ve Tasavvuf onlara dayanmaktadır. Körler görmez,sagırlar işitmez. Tasavvuf İslam dışı degildir. Bırakın artık Tasavvufa karşı çıkmayı. Tarikata karşı degilim diyorsan inkar etmeyi bırak.

talib

Kıdemli Üye
Eski sahabe zamanını bırakın eski tasavvuf devrinde yasasaydık tekkeden içeri giremezdik bu halimizle..Ama günüzmüz iman kurtarma devridir...Eski Mürşidlerin kalmadığı bir gerçektir...Alimin ölümü alemin ölümü dememişmi peygamberimiz s.a.v..Bir bakın örnekler çoktur..Bir seyda raşidimin yeri doldurulabildimi..Bir Mahmud sami efendinin yeri doldurulabildimi..Bir Mehmed zahit kotku yeri doldurulabildimi..Daha örnek çoktur..Fazla geriye değil hemen yakın geçmişe bakın..Doldurulamadı ve doldurulamayacak..Anak Ne zaman Mehdi a.s gelecek o zaman bayram edeceğiz..Bugün cemaetler ne kadar hak ise yanlışları ve aşırılıklar pekçoktur..Bu da üzüntü vericidir...

Pek çok cahil nurcu Saidi Nursinin mezkur sözünü o şekilde anlamış ve tarikat zamanının bittiğini iddia etmiştir. Taharet almasından gafil bu insanlar, nasılda zamanımızdaki mürşidleri tartıpta, hakiki mürşidin kalmadığını iddia edebiliyorlar.

Her zamanda 124000 bin evliya bulunur ve bunlardan 10-15 veya biraz daha fazlası irşada memurdur. Özellikle nakşi tarikinin kıyamete kadar devam edeceği ve Mehdi aleyhirrahmenin bu tarik üzerine olacağı geçmiş evliyaullah tarafından belirtilmiştir.

Risalei Nur veya başka kıymetli kitapları okuyup, iyice anlayıp, hayatına tatbik eden kardeşlerimizde Hak üzeredirler. İnşallah, okumuş olduğu kitabı telif eden mübarek zatın himmeti o kişiye yetişir (Ama bu yol zor bir yoldur ve şartları vardır). Bırakalım artık mürşid kalmadı, tarikat devri bitti gibi cahilane sözleri. Böyle yaparak meşrebinize daha sağlam bağlanmış olmazsınız. Belki nice mürşidleri inkar ederek, Onları yalancı konumuna düşürüp, büyük bir vebal altına girersiniz.

Cemaatlerde görmüş olduğunuz yanlışlıkların pek çoğu bizim ve sizin gözümüzün şaşılığındandır. Yanlış olabilir ama Hak üzerine olan bir cemaat yanlışlıkta ısrar etmez...

DJ MESNEVI

Doçent
Fırat kanka Bana bak Eğer bir daha cahil adamlarla tarikat sudur tasavvuf budur tartısmasına girersen cok kötü bozusuruz.. haberin olsun.. eğer zahmet edipte yazdıgın seyler kaale alınmıyor sen adam yerine konmuyorsan Sen karsıdakini hic adam yerine koyma ve Sesinide kes!..

Su sözü hep cok sevmisimdir ve halada seviyorum sanırım bir ömğr boyuda sevicem

CAHİLİN YANINDA KİTAP GİBİ SESSİZ OL! (Mevlana c.r.)

Bİr daha görmiyeyim.. sen anlat tarikat sudur budur diye velakin tartısmalara girme.. (yamulturum)

KURAN

Üye
Tarikat senin için uzaklarda degil ama sen Tarikattan uzaktasın. Tarikat ve Tasavvuf onlara dayanmaktadır. Körler görmez,sagırlar işitmez. Tasavvuf İslam dışı degildir. Bırakın artık Tasavvufa karşı çıkmayı. Tarikata karşı degilim diyorsan inkar etmeyi bırak.

Benim "din nasıl tamam olur"yazımı okumanı tavsiye ederim.Peygamber efendimiz zamanında tarigat varmıy mış? yok muymuş? anlarsın.Peygamber efendimiz dinini 4 mertebede tamamlamamış mıdır?Şeriat,Tarigat,Marifet,Hakikat.Yazımı okursan geniş bilgi bulabilirsin.

KURAN

Üye
Fırat kanka Bana bak Eğer bir daha cahil adamlarla tarikat sudur tasavvuf budur tartısmasına girersen cok kötü bozusuruz.. haberin olsun.. eğer zahmet edipte yazdıgın seyler kaale alınmıyor sen adam yerine konmuyorsan Sen karsıdakini hic adam yerine koyma ve Sesinide kes!..

Bİr daha görmiyeyim.. sen anlat tarikat sudur budur diye velakin tartısmalara girme.. (yamulturum)

Biz anlatalımda onlar ister inansın ister inanmasın. Bize bildiğiniz şeyi niçin anlatmadınız diye sorulmasın.Belki anlayanda çıkar.Bir kişi kurtarmak bir dünyayı kurtarmak kadar sevattır. Arkadaşımız bunları anlatsın.Bizde inşallah ilerleyen zamanlarda ayet hadisle isbatlarını yapacaz arkadaşlara.Zaten yazılarımızı okuyanlara çok yerde bu isbatı ayet ve hadislerle yaptık.Ayrıntılarada girecez ilerleyen zamanlarda.

volkanik28

Üye
selam peygamberimiz ve sahabe zamanında tasavvuf yokmuş????
ALLAH AŞKINA ASRI SAADETTE İHLAS YOKMUYDU? TEVEKKÜL YOKMUYDU?
HASED KİBİR GIYBET ZUİ ZAN KALBİ BÜTÜN HASTALIKLARIN TEDAVİSİNE ÇALIŞILMIYORMUYDU. ALLAH İÇİN SEVMEK ALLAH İÇİN TEVEKKÜL ETMEK YOKMUYDU?* BU TASAVVUF TAN NE ANLIYORUZ?
SANKİ MÜRŞİTLER İSLAM DIŞI HAYAT YAŞAYIN HARAM İŞLEYİN
ALLAHA KULLUK YAPMAYIN DİYOR?
FESÜBHANELLAH!!!!!!!!!
ÖNÜNE GELENDEN HESAP SORACAKMIŞ ???** NEFSİNE HESAP SORRRRR
İNSANI ALLAHIN RIZASINDAN AYIRAN YERLER GÖKLER DEĞİL İNSANIN NEFSİDİR!!!!!!!
YARABBİ BENİ BİR AN OLSUN NEFSİMLE BAŞ BAŞA BIRAKMA (HADİSİ ŞERİF)
İŞTE TASAVVUF BU HADİSTEKİ İNCELİĞİ KAVRAMAKTIR
BEDİUZZAMANIN RİSALELERİNİ OKURUM DEVAMLI TASAVVUFA KARŞI EN KÜÇÜK BİR SÖZÜNÜ OKUMADIM.
MEKTUBAT-29 MEKTUP-TELVİHAT I TİS A
"TARİKATTA HİSSESİ OLMAYAN VE KALBİ HAREKETE GELMEYEN,BİR MUHAKKİK
ALİM ZATTA OLSA,ŞİMDİKİ ZINDIKLARIN DESİSELERİNE KARŞI KENDİNİ TAM MUHAFAZA ETMESİ MÜŞKİLLEŞMİŞTİR"
tamamını okuyun vesselammm

İmandanihsana

Doçent

Biz hakk ı hakikatı anlatırız alan alır..Tasavvuf peygamber (a.s) ın zamanında varmıydı dıyenlere ustazımız guzel bı yanıt vermıs olsa gerek

Evet, asr-ı saadette tasavvuf yoktu. Ama adı yoktu,yaşantısı zaten hayata hakimdi. Şimdi adı var ama yaşayan çok az!..”(MUSA TOPBAŞ HOCAEFENDİ)

kemalali

Profesör
Benim "din nasıl tamam olur"yazımı okumanı tavsiye ederim.Peygamber efendimiz zamanında tarigat varmıy mış? yok muymuş? anlarsın.Peygamber efendimiz dinini 4 mertebede tamamlamamış mıdır?Şeriat,Tarigat,Marifet,Hakikat.Yazımı okursan geniş bilgi bulabilirsin.

Sen niye bana karşı çıkıyorsun ki Tarikata karşı degilim. Peygamber efendimizde eksiklik olması düşünülemez ki 4 mertebe tamamlamış yazıyorsun.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Evet, asr-ı saadette tasavvuf yoktu. Ama adı yoktu,yaşantısı zaten hayata hakimdi. Şimdi adı var ama yaşayan çok az!..”(MUSA TOPBAŞ HOCAEFENDİ)
Allah razı olsun. Adam olana çok bile bu açıklama...Mübarek ne güzel açıklamış.

Allah C.C inşa'Allah onların izinden gitmeyi nasip eder.

mesnevi

Üye
s.a

Balın tadını bilmeyene balı izah edemezsiniz.Tarikati bilmeyenede tarikati izah edemezsiniz.Önce neyin ne olduğunu bilmesi gerekir ki onunla ancak bir zeminde konuşmak lazım.

Zaman tarikat zamanı veya değil tartışması zaten onun ne kadar ön yargılı olduğunu göstermektedir.Bütün büyük alimler mutlak bir şeyh terbiyesinden gecip bu alana ve bu alanda iştigal göstermişlerdir.

Günümüzde ben bilirim ki baya güzel sofi ler var hakikata eren.AMA dedim ya balı bilmeyene anlatamazsın balı.O halen fenafil şeyh fenafil sofi fenafillah deyip durur ama bunların bir tanesini bile yaşamamış birine neyi anlatayım ki.

Bak kardeşim hic namazda bütün azalarınla beraber süreliri okuyarak namaz kıldınmı.HA benmi evet kıldım buda tarikat sayesinde oldu. Dudaklarımdan dökülen ayetle beraber kalbimde okudu ama dedim ya sana bunu anlatmam imkansız.

GECE yatıpta sabah kalktığında bütün vucudunun Allah cc zikri ile sirkelendiğini yaşadınmı.Tabiki hayır onun icin bazı şeyleri burada yazıyorum zira kimse beni zahiren tanımaz onun icin sakınca görmediğimden.
Riyadan Allah cc sığınırım.Ama bilmediğin bi konu hakkında israr etme.Sadece tarikat ta en büyük tehlike şirk tir oda şeyhin bir rehbet olduğunu unutup resul yerine koyması ile olur.Sen istediğin kadar yok de veya yorum yap senin yok demenle veya cok bilgicilik taslamanla gercekleri kapatamazsın.

O zaman mevlanalar yunuslar imamı rabaniler veya bür sürü alimlerimiz şirkemi düştüler.Haşa zira hepsi tarik ehli idi.Birşey cok önemli oda şu her alim tarikatın icinde olacak diyede bi gaye yok örneğin imamı ahmet hanbeli hz leri tarikat ehli değildi ama tarikatlı larıda öğerdi örnekmi istiyon.

Bişrafi hz icin söylediği söz o Allah cc bizden daha iyi biliyor.Sözü.
Bak birşey daha tarikat bi nasıp işidir.Ve mutlak icinde olmak gerekmiyor cennet veya cehennemi kazanmak icin.Zira bu Allah cc cemaline talip olma yoludur.Zordur vede meşakatlidir.

Seni aşan konulara girme zira senin yararına olur.

Allah herkesin yar vede yardımcısı olusun

mesnevi

Üye
Ey aziz yolcu! Ehlullah bildirir ki: Zikre devam, meleküt aleminin anahtarı, ALLAH (CC) Hz.lerine yakın olmanın aracıdır. Murakabeye dalmak, ALLAH (CC) Hz.lerini düşünüp zikretmek, kalbe cila verir. Zikir bitince kalb huzuru içinde susmalı zikir yapanın beşeriyeti üstün ve şehveti çoksa, "Lailaheillellah" sözünü söyledikçe kalbi "Lamabude illellah" demeli ki, beşeriyeti zayıflasın, şehveti sönsün, manevi lezzet artsın.

Issız bir odada zikre devam edenin kalbine ilk defa bir Nur doğar ve söner. Bir müddet sonra bir daha parlar, biraz daha durur ve söner ve en sonra devamlı kalır. Gönül ondan lezzet, ruh hikmet alır ve her şeyi unutup, onda gömülür. Vücudunun her cüzünün adeta zikir sesini işitir. Ağacın rüzgârdan sallanışı gibi kalbde zikrin etkisiyle adeta titrer. Bu hal ona zevk verir. Zikir, sahibinin kalbinde bir kuş gibi uçar. Onu gafletten uyandırır ve huzura götürür. Zikirle kalbe doğan nur, sahibine bitmez tükenmez manevi zevk verir ve onu ebedi mutluluğa kavuşturur.

Bu zikiri cekerken kesin bir mürşidin gözetiminde olmanız gerekir.Zira nefs mertebe kazandıkca tehlikelerde artar.Bu tehkeli yolda vede virajlarda mutlak bi rehbere ihtiyac vardır.Buda mürşidi kamil dir.İnsan zikir esnasında halden hale gecer.Bakın bu önemli Musa a.s min mürşidi Hızar a.s idi niye zira ledün ilmini Musa A.S Hızar A.S dan öğrenmiştir.İşin bi zahiri bide batini tarafı var.Hatta imamı rabbani hz leri kur an nın harflerinin altındaki manaya insanlara anlatmaya kalksak bizi dinsizlikle suclarlardı diyor.Yani bu işin 2 yönü var biri zahiri biri batini.Zahiri olarak suya sabuna dokunmayanda Allah cc nin cennetine girecek.Lakin diğeri cemaline talip .Yunus Emrenin dediği gibi Cennet cennet dediğin 3-5 köşk 3-5 huri bana seni gerek seni.Zaten işin sırrı burada.Hatta bi başka beyitinde.Bİ ben var benden gayri bende.Derken acaba neyi kast etmekte idi.

Onun icin haddi aşmasak iyi olur.Zira cok ince yerlerde dolaşılmakta Mazallah tufaya gelirsek kimse bizi kurtaramaz.Onun icin kişi tarikata mı girmek istiyor girsin ha sende tarikatsızmı yürümek istiyosun yürü zira Tarikat zorunlu değil.Ruhul furkan da Mahmut efendi hzleri şöyle yazmış .

AVAM zarardadır.alime göre lakin onun onu zararda görmesi avamı zararda tutmaz zira avam şeriat ölcülerini yerine getirince Allah cc nin emir vede yasaklarına uyunca Allah cc cennetine girecektir.
ALİM zaradadır Havasa görü.Lakin oda alimi zararda tutmaz zira oda şeriat ölcüsünde olduğu müdetce oda cennetine girecektir.Lakin her üst mertebe alttakini zararda görmesi bulunduğu makam itibari iledir.Ama ölcü şeriatın esaslarıdır.Onun icin kim nasıl yürümek istiyorsa Allah cc öyle yürüsün.

Kimi semaya bakınca nurun yağdığını görür kimide boş boş bakar lakin Allah cc azametini müşahade eder.Onun icin boşuna tartışma ortamı oluşturupta bir birimizi kırmanın bi anlamı yok.

Ölcü şeriat şeriat vede şeriat.Biri sünneti seniyeye fazla itiba eder diğeride az ama sonucta Allah cc emir vede yasaklarına uyduğu sürece kurtarır.Lakin Cennet teki makamlarda faklılık olur.oda ne kadar samimi olduğuna bağlı.

Kişi tarikattadır lakin emir vede yasaklara uymadığında onu kimse kurtaramaz şeyhi bile zira Tarikat mutlak cem olma yoludur.Bu yolda cok yitenler olmuştur.

Neyse hakkınızı helal edin hadim olmayarak boyumdan büyük işlere girdim inşallah Allah cc nin katında bi yanlışa düşmemişimdir.

Allah cc herkesin yar vede yardımcısı olsun

SeHzAdE1

Üye
Selamun Aleyküm

Siteye yeni üye oldum.. Bu sayfada ki yazılara biraz göz attım.. Baya uzunca birşeyler yazıp yollayacaktım ama sonradan vazgeçtim ve yazdıklarımın hepsini sildim.

Çünkü biz çoğu zaman Allah için yaptığımızı zannettiğimiz şeyleri nefsimiz için yapıyoruz güzel kardeşlerim. Hatta bunları bile yazmak istemiyordum ama yine nefsime engel olamadım.

Benim gibi tasavvuf ehli olan kardeşlerime söylüyorum ve bu sitede bir daha bişeyler yazacağımı, buraya uğrayacağımı da sanmıyorum, zaten bir ilahiye bakmak için google dan arayıp buldum burayı :))

"Tasavvuf ehli kardeşlerim.. Bu konularda kimseyle tartışmayın.. Gözlerinizi kapatın, kulaklarınızı tıkayın, tasavvuf yoluna sımsıkı sarılın ve bu yoldan dönmemeye azmedin. Siz boşverin o şunu demiş, bu bunu demişleri.. Siz öyle güzel bir yoldasınız ki.. Bakın tasavvuf ehli için konuşuyorum.. Şu tarikat bu tarikat değil haaaa... Tasavvuf yolunda ki herkes için konuşuyorum.. Yolunuz çok güzel.. Bu yolda gidenlerin dünyada yüzü gülmez belki ama ahirette de gözünden yaş gelmez Allah'ın izni ile.. Dediğim gibi,bırakın o şunu desin bu bunu desin falanca ne derse desin.. Ha insanlara anlatmayacak mıyız yolumuzu? Tabii ki anlatacaz.. Ama zaten "anlamak isteyen anlar"...Bir adama bir anlatacaksın, iki anlatacaksın, baktın anlamamakta direniyo, selametle diyip geçeceksin.. Çünkü öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, kendi imanımızı kurtarabilecek miyiz -Allah korusun- belli değil .. "

Bizim mürşidimiz "Zaman daraldı, kaza namazlarınızı kılın" buyurdu. Gerisini varın siz düşünün..

Allah hepinizin yolunu açık etsin.. Tasavvuf ehli olmasa da bütün müslümanlar kardeştir bunu da unutmayalım.. Bazen siz biz lafları çok ediyoruz.. Hepimiz BİZİZ ARKADAŞLAR BİZZZZZZZZZ BİİİİİZZZZZZZZZZ.... Allah'a emanet..

Nefsi gördünüz mü? Yine kazandı bugün..Olsun bugün o kazanır, yarın biz.. Ama sonuçta BİZZ İNŞALLAH BİİİZZZ :))

Bu son cümlelerde nefsimdendi..Buda.. Buda.. Böyle gider..

serdAR-

Üye

MUSA EFENDİMİZ SON DERECE GÜZEL SÖYLEMİŞ... FAZLA SÖZE GEREK YOK..

allah razi olsun hakkattende cok güzel demis.

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Sehzade kardeşim... Allah senden razı olsun... Ne kadar güzel yazmışsın... Aslında hakikat bu... Gerisinde konuşulanlar nefsin dürtüklemeleri... İnanacaksıın.. İnanacaksııın......... daa nasibin varsa inanacaksın, nasibin varsa o yola gireceksin... Ben de tasavvuf talebesi olmaya çalışıyorum...
Bakın yol dediğiniz şey sizin meşrebinize bakar!!!! "Ben nurcuyum kardeşim, tasavvufu bilmem, gereklimidir bilmem" denmez!!!!
"Ben müslümanım kardeşim, Allah'la arama vesile koymam" denmez!!!!!! Bunlar kibir sözlerine döner Rabbim korusun!!!! Bİr kimse Allah yolunda ise herkesi kabul eder... Nurcu olmak tasavvufu inkara sebep değildir!!!... Ben de iki sene nurlarla meşgul oldum, nakşibedi tarikatından tövbe de aldım daha önce, ama buralarda nasibim yokmuş ki şu anda daha başka bir yönden inşallah Rabbimin yolunda ilerlemeye çalışıyorum!!!!!!!!! Yapılanlar çok yanlış lütfen önce mümin olalım!!!

Mümin olmak, güzel ahlaktır, imandır, hayadır, edebtir, tebliğdir, birliktir, hoşgörüdür, çiledir!, sevgidir, saygıdır.............

Sonra nurcu, nakşi, ..... olunur...

İşte bakın... Tasavvuf ona buna tapmak değildir! Aslında islamın özü, mümin olma vasfıdır!!! Tasavvuf herşeydedir! Rİsalededir... Tövbededir... İbadettedir... Tasavvuf bir irtibat noktasıdır... İlk irtibat... Allah sevgisi, tasavvufun içindedir... İman hakikatine giden yol tasavvufun içindedir... Yani tasavvuf, işin özüdür!!!... Lütfen tasavvufu ayrı bir din, ayrı bir cemaat, ayrı bir görüş, ayrı bir yol olarak düşünmeyin... Hepimiz tasavvufçuyuz... Sadece bazıları tasavvufta ilerleyip hikmet ilmiyle, ilm-i vehbi ile meşguliyetlerle sırra eriyor,imanını kurtarıyor... Bazıları da tasavvufun içerisinde yani imanın içerisinde kendine daha belirgin, daha kesin yollar buluyor... Bugün nurcu olan biri için nurculuk ebedi midir??? Evet denebilir... Ama herkes için denemez... Meşreb farklılıkları insanları kendine yakın olana çeker... Lütfen... Tasavvuf saygıdır... Tasavvuf birilerinin dediği gibi şirk değildir... Bir yerlerde takılıyorlar ve ordan vuruyorlar hep... Bu işin yumuşak karnı yok!!!!! Bu işin kayan bir uçurum kısmı var... Lütfen değerli mümin kardeşlerim... Lütfen konuşmalarımızda yanlış yapmayalım...

hirahos

Kıdemli Üye
Şeriat katkısız safi tereyağ, Tarikat mumsuz bal..

Allah için balı, yağın üstüne sürer yersen lezzet üstüne lezzet, nur üstüne nur olur..

Yok ben sadece yağ yiyecem dersen; sen de nimetine ulaşır gıdandan mahrum kalmazsın.. O da nurdur.. İnsan sade yağ ile de yaşar çünkü..

Ama sadece "bal" yiyecem, yağa luzum yok dersen aldanır; bütün nimetinden mahrum kalırsın.. Yemeği sunana kadirsizlik etmiş olursun.. Kadirsizlik, küfran ise şüphesiz insanı felakete çıkarır..

Böylelerinin yağsız yediği bal, boğazdan geçince zehir'e dönüşür...

Asıl ziyafet ise herhalukarda burda değildir!

Sözün kısası:

1- "Ben yağın yanında balı da tatmak, ondan da istifade etmek istiyorum" diyenleri kınamayınız.. Engellemeye çalışmayınız.. Nimetine mani olursunuz..

2- "Bal'dan yemem, yağ bana yeter" diyenleri kınamayınız.. Engel olmaya çalışmayınız.. Soğumasına ve sıkıntıya düşmesine neden olursunuz..

3- "Bana yağsız bal yeter" diyenleri de Allah için uyarınız..

DJ MESNEVI

Doçent
S.a

Tarikat benim içinde uzaklarda ?
Peygamber Efendimiz Resülü Ekremde böyle bişey yok
Sahabede böyle bir olay ve inanç görülmemiş
Sahabede ve Resül Ekremde olmayan Tabiin de de görülmemiş
Tebei tabiin de de yok...

Selametle...

evet bu sahabe ve peygamber efendimizin hayatında yok.. ama tasavvufun anagayeside bu değilmi be kardesim? onların hayata bakıs acısıyla bakmak..
onlar gibi yasamak..

Arifane

Profesör
sevgili dj mesnevi tarikatlarla ilgili sempatim yok demişsin resulallahta ve döneminde tarikat yok demişsin. fakat tarikat büyüklerinin hepsi seyyit yani resulallah torunlarıdır hiç birine yok diyemeyiz dostum kimsenin itikadına dil uzatmayalım.

Arifane

Profesör
dj mesnevi konuyu sen yazmış gibi anladım özür dilerim

İmandanihsana

Doçent
Canım üstazımız efendi hazretleri Musa hocamız ın sözünü gene yazmak istedim...Bilirsiniz Peygamber efendimizin cevamiul kerim denilen bi özelligi vardır..yani az lafla cok şey anlatmak...Üstazlarımızda elhamdülillah peygamber vekilleri oldukları için efendimiz aleyhisselatuvesselam efendimizden gelen özellikler görülüyo..Şeyhler Peygamber varisleri oldukları için..2 cümlede herşeyi anlatmış üstazımız...