Sorgulayan Müslüman !

selimmehmet

Kısıtlı Erişim
İlim, slagon değildir. Varsa ilmin, edeplice, ahlaklıca, hayalıca ilmini ortaya koyar, İmam Azam Ebu Hanife'nin ve diğer müctehidlerin hükümlerini "ilminle" ahlaklı bir şekilde "hatasını" ortaya koyarsın...

Televizyondan türkü söyler gibi eleştiri arzetmek ilim değildir filmdir...!!!!

Kaptan

Mecra Yazarı
İlim, slagon değildir. Varsa ilmin, edeplice, ahlaklıca, hayalıca ilmini ortaya koyar, İmam Azam Ebu Hanife'nin ve diğer müctehidlerin hükümlerini "ilminle" ahlaklı bir şekilde "hatasını" ortaya koyarsın...

Televizyondan türkü söyler gibi eleştiri arzetmek ilim değildir filmdir...!!!!

Hocalar diyarı değil sanki sirk diyarı... :) :) :)

haaa... isine gelince sirk diyari gelmeyince ilim ahlaki
ayni seyi yandaslarin icin de söyleyebilir misin yoksa taassubun mu tutar

Kaptan

Mecra Yazarı
Günümüzde tasavvuf -tarihsel sürecin devamı olarak- ayağa düşmüş, mal-mülk ve makam-mevki düşkünlüğü had safhaya çıkmış, güç odaklarına ve oy deposuna dönüşen şebekeler peydah olmuş, TV programlarının müdavimi olan şovmenler türemiştir. Dolayısıyla mevcut yapılar, ilk nesil zühd ve takva hareketini temsil etmemektedir.

Dirileri uyarmak ve insanları Allah’a davet etmek yerine, ölüleri istismar eden, insanları kendilerine çağıran, Allah ile aldatmada hünerli olan, dünyevileşmeyi esas alan şebekeler, bir yandan finansal açıdan güçlenirken, öte yandan din adına kurgulanan asılsız hikâyeleri fon müzikleri eşliğinde halkın zihnine zerk ederek insanları uyuşturmakta, onları hem kendilerinin hem de emirlerinde oldukları siyasî oluşumların hizmetkârları haline getirmektedir.

Bugün “tasavvuf” olarak empoze edilen anlayış, aklı hükümsüz kılarak insanları sorgulamaktan alıkoymaktadır. Allah adını duyduklarında ilimden değil cehaletten kaynaklanan bir teslimiyetle hareket eden yığınlar, bu pespayeliği “İslam” zannetmektedir.

Mevlüt Hönül

Kaptan

Mecra Yazarı
Sofuluk satıyorsun, elinde boy-boy tespih
Çevrende dalkavuklar; tapınır gibi, la-teşbih!
Sarık cübbe ve şalvar; hepsi istismar, riya
Şekil yönünden sanki; Ömer’in devri, güya!

Herkes namaz oruçta; hepsi sözünü dinler
Zikir Kur’an sesinden, yerler ve gökler inler!
Ha bu din, iman, takva; inan ki hepsi yalan
Sen onları kendine, taptırırsın vesselam!

Derdin davan sadece, hep nefsi saltanatın
Şimdilik putu sensin, tapılan menfaatın!
Hey kukla kafalı adam, dinle sözümü tut
Bunların dilinde Hak; ama kalbi dolu put!

(Mehmet Akif Ersoy, Safahat)

AlpBilge

Yasaklı
11745422_1602209560043329_1667982184598127752_n.jpg

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sorgulayan müslüman olmak, bir şeyin ne olduğunu sorgularken ne olmadığını unutmak demek değildir.. Yoksa sorgulamak, küfre götürebilir. Sorgulamanın tekniği vardır.. Muhtemelen Gazali bu nüansın kaçıralacağından korktuğu için felsefeyi yasakladı.. Ama gene de izah edebilirdi.. Gerçi kendi döneminin avam seviyesi bu izahı ne kadar anlardı, o da var? Lakin şimdi şartlar değişmiştir.. Değişmesi şöyle: Her yerden cayır cayır yalan haberler basılıp dağıtılıyor. Medya imkanları bol bol algı kuruyor. Böyle bir ortamda felsefenin kerihliğinden söz edilemez artık. Şu ortamda farz bile sayılabilir.. Eskiden insan tarifi başka idi.. Şimdi başka olmuştur. Bu şu demek: Eskiden insan, üreten ve ürettiğini tüketen politik bir varlıktı. İtaat üzerine kurulu düzen var idi. Huzur, bununla elde edilmiş idi.. Böyle bir düzen içinde sorgulamak, huzuru bozabilir idi.. Lakin şimdi insan başka bir şeydir. Bugünün insan tarifi, uyuşturulması gereken ve bu uyuşmayla birlikte önüne ne konursa tüketmesi gereken bir varlıktır. Sorgulayanlar üretecek, sorgulamayanlara ürettiğini tükettirecektir. Dünya bugün böyle.. Böyle bir dünyada sorgulamak artık kerih görülemez. Tam tersine farz olmuştur. Getirin felsefeyi, çıkartın ortaya, açılsın beyinler.. Vakit felsefe vaktidir.. Uyansın Ashab-ı Kehf, uykuya daldığı mağaradan çıksın artık, Güneş görsün gözleri..

Kaptan

Mecra Yazarı
düsünüyorum o halde varim :) bi git ya

nedir felsefe?; sana göre, bana göre, ona göre, buna göre, suna göre...
yani sadece bir yorum, yapani ve onun gibi dusunenleri baglayan sadece bir YORUM
Yahu Islam neresinde var bu?

Ey felsefeci, hemen su ayetleri sana hatirlatalim;

"bilmedigin seyin ardina düsme"
" Allah hakkinda bilmeden tartisir"

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
düsünüyorum o halde varim :) bi git ya

nedir felsefe?; sana göre, bana göre, ona göre, buna göre, suna göre...
yani sadece bir yorum, yapani ve onun gibi dusunenleri baglayan sadece bir YORUM
Yahu Islam neresinde var bu?

Ey felsefeci, hemen su ayetleri sana hatirlatalim;

"bilmedigin seyin ardina düsme"
" Allah hakkinda bilmeden tartisir"
Sahabenin torunları, Yunancadan Arapçaya tercüme ettirdikleri ilk kitapları merak etmiyor musun? Mesela bu kitaplardan birisi elinde olsa bunu okuyup, o dönemde ki gelişmelere olan etkisini merak etmiyor musun? Böyle bir eser olsa, okumaz mısın? ve bugünün anlayışıyle kıyas etmek istemez miydin?

''Düşünüyorum, o halde varım'' ne la.. Felsefe hakkında bi bunu mu duydun? Yapma gözüm.. Böyle böyle milleti bu güzellikten soğuttular..

Felsefe diye bir şey yok aslında.. Sorgulama vardır.. Samimi sorgulama.. Felsefe diye şartlandırma kendini..

adams77

Kanalizasyoncu
düsünüyorum o halde varim

Kaptan düşünmenin ne demek olduğunu bilmiyorsun galiba :)

Bu büyük sözü biraz düşün felsefe yap kardeşim hani derlerya paran varsa matematik yapmasını kısaca hesap yapmasını bileceksin haa işte aklın var ise felsefe yapmasını bileceksin yoksa hesap yapmasını bilmediğinde paranı götürdükleri gibi felsefe yapmadığında aklını götürürler. Benden demesi elçiye zeval olmaz :) yanılıyormuyum @DostunDostu

spesifik

آزادی قید و بند
Yaptığımız en büyük hatalardan biri ..
Bize ait hataların okuduğumuz kitapların sahibine
yahut takip ettiğimiz insanlara yüklenmesi...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kaptan düşünmenin ne demek olduğunu bilmiyorsun galiba :)

Bu büyük sözü biraz düşün felsefe yap kardeşim hani derlerya paran varsa matematik yapmasını kısaca hesap yapmasını bileceksin haa işte aklın var ise felsefe yapmasını bileceksin yoksa hesap yapmasını bilmediğinde paranı götürdükleri gibi felsefe yapmadığında aklını götürürler. Benden demesi elçiye zeval olmaz :) yanılıyormuyum @DostunDostu
Aynen öyle..
Dümenci kardeşim düşünmekten korkmasın inşallah..:)

Kaptan

Mecra Yazarı
hiç bir ilim sahibi, olmada, Kur an ı anlamaya başladığınızı sanıyorsunuz, şeytan ın oyuncağı olmaya başladınız demektir..,,

Haaaa, Kuran'i anlamak icin ilim sahibi olmak gerekiyor yani, anladiiim.
Allah hasa anlasilmaz bir kitap göndermekle kullarina zulmediyor yani
Köydeki Ali amcam hapi yuttu o halde, Kuran ona hic inmeyecek...

O dönemin Mekke toplumu da zaten ilim, irfan sahibi kimselerdi, sahabeler de ciltler dolusu kitaplar okumus insanlardi degil mi abdullah

Peaaahhh...Seytanin oyuncagi oldunuz diyen adama bakin hele :)

Ula abdullah, yakmayan kefene inanan, gider kafir de olsa bir partiye tereddütsüz oy veririm diyen sen, "bana da vahyedildi" diyen seyhe biat eden sen, seyhim öldükten sonra dünya'da tasarruf etmeye devam eder diyen sen, siratta seyhim beni sorgusuz sualsiz cennete sokacak diyen sen, seyhim yatak odamda kac kez döndügümü bilir diyen yine sen mi diyon bunlari ??? La bu durumda kim seytanin oyuncagi oluyo he, güldürme beni :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye

O dönemin Mekke toplumu da zaten ilim, irfan sahibi kimselerdi, sahabeler de ciltler dolusu kitaplar okumus insanlardi degil mi abdullah

Peaaahhh...Seytanin oyuncagi oldunuz diyen adama bakin hele :)

Ula abdullah, yakmayan kefene inanan, gider kafir de olsa bir partiye tereddütsüz oy veririm diyen sen, "bana da vahyedildi" diyen seyhe biat eden sen, seyhim öldükten sonra dünya'da tasarruf etmeye devam eder diyen sen, siratta seyhim beni sorgusuz sualsiz cennete sokacak diyen sen, seyhim yatak odamda kac kez döndügümü bilir diyen yine sen mi diyon bunlari ??? La bu durumda kim seytanin oyuncagi oluyo he, güldürme beni :)

ula, gemisi batmak üzere olan kaptan, içlerinde, onlara, Kur an ı açıklayan, Peygamber varken, onlara, ilim ve irfanı öğreten, bir Mürebbi varken mi, bunları söylüyorsun...

Köydeki Ali amca, açacak, türkçe meali, başlayacak, ahkam kesmeye, başlayacak, Fatiha dan, bana anlatacak öylemi..

böylelerinden çıksa çıksa, seni gibi biri çıkar...

ihvanistanbul

AkhenAton

Kuranı anlamak için ilim lazım değil mi diyorsun abi?