Soralım öğrenelim en azından düşünelim!!!

ALI25

Kıdemli Üye
@lafons7275 @redyellow @Ahter @hirahos @Son.Fedai @alanyali07.......
Forumda az ve böyle sayilacak kisilerin de o nikleri yazilmis ve buna ayni zamanda su demek olur yani onlara soru sorulmakta ve baska ifade ile onlardan da yardim etmektedir.

ALI25

Kıdemli Üye
Doğru nedir?Bilgi nedir?Doğru bilgi nedir?
1.Yalan olmayan ve o yalanin da ziddi olan.
2.Vakia olur ve baska ifade ile verilmis her hangi bir sey hakkindaki o malumat olur.
3.Yalan olmasi düsünülmeyen ve baska söz ile onun yalan oldugunun hilafina vakia olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Formumuzun güzide bilgili arkadaşlarına sormak istiyorum.Allah rızası için yardımlarını talep ediyorum inşallah yardımcı olacaklardır.
Suanda bu baslik´a göre 6 kadar kisi de ister istemez direk olarak muhatab alinmis ve onlardan da birer cevap bekleniyor adams77 tarafindan da.

Ve isin icinde birde Allah rizasi diye söz de buna ilave de edilmis ve de ayni zamanda yani bu söz ilede oda bir pekistirilmistir.

ALI25

Kıdemli Üye
Bende bir ayet-i kerimeyi paylasmak istedim ve niyetim de o konuda tek sizlerden de birer bilgi almaktan da ibarettir.

ALI25

Kıdemli Üye
“Yerde debelenen hicbir hayvan ve iki kanadi ile ucan hicbir kus yoktur ki,sizin gibi ümmetler olmasin.Biz kitabta hicbir seyi noksan birakmadik.Sonra hepsi,Rablerine toplanip hasrolunacaklardir.”(El-En´am, 6/38)

Sizden buna dair bilgi istiyorum ve bilmek istedigim yer de söz olarak tek su kismi olur ve siyah yaziyi olarak kalintlastirdigim o satir hakkinda bana bilgi vermenizi rica ediyorum sizlerden.

ALI25

Kıdemli Üye
Bu konuda cahilim ve cünkü neden diye sorulacak da olur ise ve buna dair arastirma yapmadim ve bilmiyorum bunu o tefsir kitablari nasil isleyip ortaya koyduklarini da kisacasi bu ayet-i kerime hakkinda simdilik diyecegim bundan ibaret olur.

adams77

Kanalizasyoncu
İnsanın insan üzerindeki yönetimine kölelik denir. Bu yüzden, "En'am 114. ayet Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma."

Bakara 79.ayet "Artık vay hallerine; kitabı kendi elleriyle yazıp, sonra az bir değer karşılığında satmak için 'Bu Allah katındandır' diyenlere. Artık vay, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara; vay kazanmakta olduklarına."

Al-i İmran 78.ayet "Onlardan öyleleri vardır ki, dillerini kitaba doğru eğip bükerler, siz onu (bu okur göründüklerini) kitaptan sanasınız diye. Oysa o kitaptan değildir. 'Bu Allah katındandır' derler. Oysa o, Allah katından değildir. Kendileri de bildikleri halde Allah'a karşı (böyle) yalan söylerler."

Bazıları kitabın açık ayetlerine rağmen insanları yönetimi altına almaya çalışırlar. Bu durumda insan farkında olmadan Allah 'tan başkasına kulluk yapmış olur yada Allah 'a yakınlaşmak adı altında araya aracılar koymuş olur.

Bu durumu aşmak içinse insanın yapması gereken şey kendisine sunulmuş olan kitabı okuyarak sorumluluklarının farkına varıp insanlar tarafından yönetilmeyi reddedip kitabın ayetleri tarafından yönetilmeyi kabul etmesi gerekiyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Kendi penceremizden, çevremizde olup bitenlerden dolayı suçu sürekli başkalarında arar yada cezayı sürekli başkalarına keseriz. Peki olup bitenlerin olmasına sebep olan nedir ne değildir kimdir kimin payı vardır diye hiç düşünmeyiz. Bir sinemanın perdesine yansıyan görüntüye ceza vermek pek mantıklı değil çünkü onlar rollerini oynuyorlar peki bizler bu rollerden ne sonuç çıkarıyoruz.

ALI25

Kıdemli Üye
Acaba diyorum ben mi türkceyi bilmiyor muyum? yada yazi yazarken yanlis mi yaziyorum? ve istemeden de olsa imla hatasi mi yapiyorum? yada eksik mi yaziyorum?.

adams77

Kanalizasyoncu
Genç yaşında dul kalan bir baba, yaşamını biricik oğluna adamıştı.
Yavrusunu evde bırakıp köy dışına işe gittiği bir gün, haydutlar köyü bastılar, tüm evleri yaktılar ve küçük oğlunu kaçırdılar.
Dönüşünde bir harabe yığınıyla karşılaşan baba, umutsuzca çocuğunu aradı. Dumanları tüten köyde bir çocuğun yanmış cesedini bulunca, oğlunun kalıntıları sandı. Usulünce bir cenaze töreni hazırladı, cesedi tamamen yaktı, külleri topladı ve bir torbaya doldurdu. Omuzuna astı ve hiç çıkarmadı. Bitmeyecek bir yasa girmişti. Artık gittiği her yere külleri koyduğu torbayı da götürüyordu.
Oysa oğlu yaşıyordu ve bir gün haydutların elinden kaçmayı başardı. Günlerce yürüyerek köyün yolunu buldu. Bir gece geç vakit, babasının yıkılanın yerine yaptığı yeni evin kapısını çaldı.
Baba sordu:
- Kim o?
- Benim, oğlun. Kapıyı aç baba!
Oğlu sandığı çocuğun küllerini yanından hiç ayırmayan mutsuz baba, sefil biri kendisiyle alay ediyor sandı.
- Defol, diye bağırdı.
Çocuğu defalarca kapıya vurdu ve babasını açmaya, kendisiyle konuşmaya çağırdı. Ama hep aynı yanıtı alıyordu: Defol!
Umudunu yitiren oğul, sonunda bir daha dönmemek üzere gitti.
Budha Siddhartha, öyküyü bitirince başını önüne eğdi. Bir an sustu. Sonra başını kaldırıp rahiplerine baktı ve ağır ağır:
“Eğer bir fikre, mutlak gerçekmiş gibi sarılırsanız; gerçeğin ta kendisi gelip kapınıza vurduğunda, o kapıyı açmak ve gerçekle yüzleşmek yeteneğiniz kalmaz.”

adams77

Kanalizasyoncu
16508031_251692278576105_633166645880162918_n.jpg

spesifik

آزادی قید و بند
öğleden sonra yatınca kaylule oluyor
peki akşamdan sonra yatınca noluyor ?

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Doğru nedir?
Bilgi nedir?
Doğru bilgi nedir?

I love you felsefe =)

Kurana göre bilginin kaynağı 7 dir.

5 duyu ile elde edilen bilgiler.(Bilim)
6.Akıl ile elde edilen bilgiler.
7.ise haberi sadık yani vahiy yani Kuradır.

Bu 7 yolla ispat edilen bilgiler doğrudur,bunlarla ispat edilemiyorsa onu bilgi kabul edemeyiz.

müminun 17:
Andolsun ki biz sizin üstünüzde yedi yol yaratdık. Biz yaratmakdan gaafiller değiliz.

adams77

Kanalizasyoncu
X şahıs çok dindardır.(Hangi dine mensup olduğu çok önemli değil)
X şahıs Kuran, İncil ve Tevrat okumamıştır.
Mitolojileri bilmiyor, diğer dinleride bilmiyor.
Okumaya öğrenmeye gerek duymuyor çünkü doğup büyüdüğü
toplumun kendisine enjekte ettiği inanışı sorgusuz sualsiz kabul etmiştir.
X şahıs, kendisi gibi inanmayanlara sürekli olarak ölünce göreceksiniz,
benim gibi inanmadığınız için yanacaksınız diyor.

Oku, araştır ve sorgula yoksa farkında olamazsın

adams77

Kanalizasyoncu
- yesene yavrum
( yediklerinin dilinin üstünde geri çıkarır )
- otur çocuum
( kanepenin tepesinde gezer )
- derslerine çalış evladım
( fix 3 zayıf getirir )
- bi daha bunu gelin/damat diye getirme karşıma
( onunla evlenir )
-Hayır dersin
(Evet der)

Çocuklar bunu neden yapar? Yapma denileni yapma eğilimi nedendir? Acaba bu işleyişten faydalanılabilir mi?
Örneğin istediğin bir şeyi istemiyormuş gibi göstermek sureti ile çocuğun düşüncesine fake atmakla çocuğa istenilen yaptıralabilir mi?
Yada sevmediğiniz bir kişinin yada iyiliğinizi istemediğini bildiğiniz bir kişinin sizin yararınıza bir şeyi istemeyeceğini düşünerek tersi bir şeyi istemek

İnsanları düşünmekten ve sorgulamaktan alıkoyduktan sonra subliminal mesajlar ile bilinçaltlarına yerleştirilen kodları bir nevi turuva atlarını çalıştırmak yada harekete geçirmek şu zamanda zor olmasa gerek. İnsanları kontrol etmek, kontrol altına almak daha doğrusu yönetimi altına almak en doğrusu köleleştirmek için yapılan çalışmalar son zamanlarda gayet başarlı bir şekilde işliyor çünkü adamlar yaptıkları işte başarılı olabilmek için çalışıp çabalıyorlar.

İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.

adams77

Kanalizasyoncu
Muaviye Şam’da, Hazreti Ali ise Küfe’de validir, aralarında anlaşmazlık vardır, savaş çıkmak üzeredir.

Bir gün, bir deveci, yüklediği mallarla Küfe’den Şam’a gelir, açıkgözün biri deveye sahip çıkar; Bu dişi deve benimdir!
Küfeli kendisinden emindir, çünkü devesi erkektir. İtiraz eder, dinletemez.
Sorun Muaviye’ye kadar yansır.

Halk bir meydanda toplanır.

Muaviye, Bu dişi deve benimdir diyen Şamlıya sorar;
Bu dişi deve kimindir?

Benimdir!

Muaviye de onaylar, Evet, bu dişi deve Şamlınındır!

Sonra halka sorar; Bu dişi deve kimindir?

Hep bir ağızdan cevap verirler; Bu dişi deve Şamlınındır!

Küfeli neye uğradığını anlayamaz, şaşkın şaşkın bir kenarda dururken Muaviye çağırır;

Bana bak, ben de, sen de biliyoruz ki, bu deve erkektir. Küfe’ye dönüşte Ali’ye de ki; “Şam’da öyle bir ahali var ki, erkekleri de dişileri de, onların cinslerine değil, Muaviye’nin ağzına bakarak söylüyorlar, o dişiye erkek dese, ya da erkeğe dişi dese, hepsi ona itaat ediyor.”

Var git Ali’ye söyle ayağını denk alsın!