Saadet Partisi'nden AK PARTİ'ye Tam Destek

girdap

Ordinaryus
AK Parti'nin kapatılma davasına bir tepki de Recai Kutan'dan geldi. Kutan, "Bu dava ülke imajını zedeler" dedi ve;
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Parti Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, AK Parti hakkındaki davayı duymalarının ardından konuya önem addetmeleri nedeniyle Başkanlık Divanını acilen topladığını söyledi. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğuna işaret eden Kutan, herhangi bir siyasi partiyi birtakım değerlendirme ve yorumlarla ’’kapatma tehdidi altında’’ bulundurmanın demokrasinin gelişip serpilmesine, güçlenmesine engel olma anlamına geldiğini ifade etti. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]AK Partinin kapatılmasına ilişkin açılan davayı ’’parlamenter demokratik sistem açısından kaygı verici bir gelişme’’ olarak değerlendiren Kutan, şunları kaydetti: [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]’’Türkiye Cumhuriyeti Devleti, demokratik oligarşinin egemen olduğu, keyfi uygulamaların yapıldığı, basit ve ilkel bir devlet değil, çağdaş bir hukuk devletidir. Çağdaş hukuk devletlerinin en temel vasfı olan milli irade üzerinde hiç bir vesayet veya ipotek kabul etmeme ilkesi, tüm kurum ve kuruluşların özenle koruması gereken en temel değerdir. [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Bu dava ile bir yandan ülkemizin imajı ciddi bir şekilde zedelenecek, öte yandan zaten çok hassas dengelerle ayakta durmaya çalışan ekonomik yapı daha da zayıflayarak istikrarsızlığa hızla yuvarlanabilecektir.’’ [/FONT]

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Kutan, Saadet Partisi olarak tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, aydınları demokrasiye sahip çıkmaya davet ederek, milli iradenin tecelli yeri olan TBMM’nin de derhal toplanıp bu soruna kalıcı çözümler üretmesini beklediğini sözlerine ekledi. [/FONT]

girdap

Ordinaryus
Eski REFAH'lılardan Sert Tepki

Kapatılan Refah Partisi milletvekilleri,AKP hakkında açılan kapatma davasına sert tepki gösterdiler.

Eski RP'li Mustafa KAMALAK, "AK PARTİ'yi kapatmak milleti kapatmaktır” şeklinde tepki gösterirken, Mehmet Bekaroğlu “sistem son kozlarını oynuyor” diye konuştu. Kapatılan Refah Partisi’nin yanı sıra 22. dönemde AKP’de de siyaset yapan eski Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay tepkisini, “milleti zorla AK Parti’li yapacaklar” sözleriyle ortaya koyarken, eski RP’li Necati Çelik iktidar partisinin kapatılması durumunda bunun kaosa yol açacağını kaydetti.

Anayasa Mahkemesi’nin 1998 yılında verdiği kararla kapatılan eski Refah Partisi’nde siyaset yapan milletvekilleri, AKP hakkında açılan kapatmasını ANKA’ya değerlendirdi. Gerek Refah Partisi gerekse Fazilet Partisi’nin kapatılma süreçlerini yaşayan eski milletvekili ve Anayasa Profesörü Mustafa Kamalak, Türkiye’deki hukuk sistemini eleştirerek “Türkiye’deki hukuk benim bildiğim şekilde işlemiyor. Yoksa ne Fazilet Partisi kapatılırdı ne de Refah Partisi kapatılırdı” dedi. Demokraside meşruiyetin tek kaynağının milli irade olduğunu belirten Kamalak, tepkisini “AK Parti’yi kapatmak milleti kapatmaktır. Bu kapatma davası milli iradeye kilit vurmak demektir” şeklinde gösterdi. Kapatma davasının sonuçlarını kimsenin kestiremeyeceğini ifade eden Kamalak, “Türkiye’de hukuk çok belirsiz bir kavram. Neyin hukuka uygun, neyin hukuk dışı olduğunu baştan kestirmek mümkün değil. Bizim bildiğimiz anlamda somut olarak Türkiye’de hukuk konuşmuyor. Hukuktan benim anladığım yaklaşım doğru olsaydı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde 367 şartı aranamazdı. Demek ki ben yanlış anlıyorum. O münasebetle Anayasa Mahkemesi karar verecek.”dedi.

“SİSTEM SON KOZLARINI OYNUYOR”

Kapatılan Refah Partisi’nde siyaset yapan isimler arasında olan eski milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu ise kapatma davasını “tam bir skandal” olarak değerlendirdi. Kapatma davasının acizliğin ifadesi olduğunu savunan Bekaroğlu, davaya tepkisini “Bana göre sistem son kozlarını ortaya sürdü, oynuyor. 2008 yılında Türkiye’nin böyle bir şeyi yaşaması vahimdir. Bu olayın gerekçesi de başörtüsüdür. Geçmişte Refah Partisi’nde, Fazilet Partisi’nde de aynıydı. Bence bu dava sistemin bütünüyle iflas ettiğinin resmidir” sözleriyle ortaya koydu.

“MİLLETİ ZORLA AK PARTİ’Lİ YAPACAKLAR”

Yargıtay’ın kapatma davasına en ilginç tepki ise eski RP’li ve AKP’de siyaset yapan eski Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay’dan geldi. Kapatma davasının AKP’yi güçlendireceğini savunan Yarbay, 22 Temmuz seçimleri öncesinde Genelkurmay tarafından yapılan sert açıklamayı hatırlatarak “22 Temmuz öncesi bir muhtıra verilmişti, AK Parti yüzde 47 oy aldı. Önümüzde yerel seçimler var, böyle bir davanın açılması, AK Parti’ye hiçbir şey yapmasa bile yine oy olarak dönecektir. Vatandaşı zorla AK Parti’li yapacaklar” diye konuştu.
Türkiye’nin “muhtıra” ve “siyasi parti kapatma” gibi üçüncü dünya ülkelerine özgü görüntülerden artık kurtulması gerektiğini kaydeden Yarbay, kapatma davasının AKP’nin işine yarayacağını söyledi. AKP hakkında kapatma davasıyla ilgili “laikliğe aykırı fiillerin odağı olma” gerekçesinin, RP hakkındaki kapatma davasının da gerekçesi olduğunu hatırlatan Ersönmez Yarbay, “gerekçe aynı ancak Türkiye 1997’nin Türkiye’si değil. Ben bu davanın Anayasa Mahkemesi tarafından reddedileceğini düşünüyorum. AKP hakkında yeterli delil, belge olduğunu düşünmüyorum. Görünen o ki; yoruma dayalı bir durum var” dedi.

RP’nin kapatılmasının ardından AKP’nin doğduğunu ifade eden Yarbay, “Kapatma sonucu çıksa da genel yapı değişmez. Başka parti kurulur, istenilen sonuçlar elde edilemez. Çünkü toplumsal olaylarda sorunlar mahkemeyle çözülemez” dedi.

Yarbay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında da, siyaset yasağı istendiğine ilişkin bilgiler ise “işin içine cumhurbaşkanının da katılması işin boyutunun çok genişlemesi demek. Türkiye bu kadar büyük bir olayı nasıl kaldırır bilmiyorum. Kapatma davası açılmasına üzüldüm. Ancak Türkiye daha önce muhtıranın üstesinden olgunlukla ve soğukkanlılıkla geldi. Bunun üstesinden de geleceğini düşünüyorum. Bir de dünya konjonktürüne bakmak gerekiyor. Dünya AK Parti’den vazgeçtiyse parti kapatılır yoksa kapatılmaz” diye konuştu.

“AK PARTİ KAPATILIRSA KAOS DOĞAR”

Eski Refah Partisi milletvekillerinden ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik, çok olağanüstü gelişmeler olmadıkça parti kapatmalarına karşı olduğunu belirterek, “Sürecin nasıl gelişeceğini, doğrusu herkes gibi ben de merak ediyorum. Ancak köprünün altından çok sular aktığını düşünüyorum. Dolayısıyla parti kapatmanın eskiye oranla çok zor olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki siyasi yelpaze dikkate alındığında iktidar partisinin kapatılması halinde çok ciddi bir kaos doğacağı görülüyor. Hal böyle olunca ne yazık ki muhalefetsiz bir demokrasinin sıkıntısıyla ülkemiz bir kez daha karşı karşıya kalacaktır. Böyle kaotik bir ortamı doğrusu Türkiye’nin taşıyabileceğini düşünmüyorum” dedi.

spacer.gif

ANKA

fakiri

Kıdemli Üye
Hayret !

Halbuki AKP kapatılırsa, BOP'un gerçekleşmesi durur, ABD'nin taşeronu olan bir parti ortadan kalkar, memleketimiz satılmaktan kurutulmuş olur, IMF ve Dünya bankasının ülkeyi yönetmesinin önüne geçilir ve İsraile destek vermek artık son bulmuş olmaz mı ?
Bütün bunlar SP'nin AKP'yi itham ettiği konular değil miydi ?
Herkes ya söylediği sözlerin arkasında dursun, ya da söylemlerini değiştirsin.
Vesselâm.

real.ist

Doçent
Kim ak partinin yanındaysa Allah razı olsun.

zaman

Asistan
evet olumlu bir tavır onlarınki. ya mhp ye nedemeli, bekle gör duruşu sergiliyor.

P

perisa

Guest
BU İŞ AK PARTİ MESELESİ DEĞİL,, HALKA KARŞI DEVLETİN TAVRIDIR,,
CHP devlete talimat vermiştir ve tez zamanda HALKIN İKTİDARINDAN KURTULMALIYIZ çünkü ERGENEKON ,DERİN ÇETELER, MAFYA, GLADYO, BANKA HORTUMCULARI, STATUKO, İSRAİL, AMRİKA ve kendilerini KOMÜNİST sanan FAŞİSTLER böyle istiyor ..... bunlar DEMOKRASİ DÜŞMANLARI bunlar HALKIN DÜŞMANLARI....AK PARTİ TÜRKİYENİN PARTİSİ ey DARBECİLER ..

erdemceerdem

Profesör
Partimiz'den beklenen ve yerinde bir açıklama gelmiş...

Olması Gerekende bu olmalıydı...!!!!

Halkın İradesi, her zaman göz önünde tutulmalıdır...!!!

ve sen abdal21...!!!!!

sende kafa yapını değiştirirsen hiç fena olmayacak...!!!!

kin ve Nefretle bakan gözler, her zaman hata yapmaya Mahkumdur...!!!!

Es'selam....

cicikagan

Üye
Web sitesi
www.superturkuz.org
Kim ak partinin yanındaysa Allah razı olsun.

Ben AKP nin yanında değilim bu nedenle Allah benden razı olsun.

BOP eşbaşkanı ve Masonik kuruluşlardan ödüller alıp mason politikalarını takip ettiği için acaba Allah AKP ve AKP yandaşlarından razı olacak mı asıl soru bu.

Kim ERGENEKONUN yanında ise Allah onlardan razı olsun.

P

perisa

Guest
pekii de farkında değilim demekki uslubumun ayarı kaçmış ki uyarı aldık ...

sadullah

Üye
S.a bu haberin kaynağını verseniz nette böyle bir konu yok
Birilerinin uydurması olmasın

Turk-55

Üye
Hayret !

Halbuki AKP kapatılırsa, BOP'un gerçekleşmesi durur, ABD'nin taşeronu olan bir parti ortadan kalkar, memleketimiz satılmaktan kurutulmuş olur, IMF ve Dünya bankasının ülkeyi yönetmesinin önüne geçilir ve İsraile destek vermek artık son bulmuş olmaz mı ?

Katılıyorum. Saadet partisi akpnin kırbaçlığını oynarsa sittin sene barajı aşamaz. adam da sana derki madem savunuyorsun o zaman niye sana oy vereyim.

Kapatılması iyi olacak Allahın izniyle.

Türkay

Doçent
:yn:

bir (karşı) fikriniz var ise belirtiniz...

siyasi düşünceleriniz (haklı dahi olsa) size hakaret etme özgürlüğü vermez...

Enes

İhvan Forum Üye
görünen o ki

bu konuda yine siyasi çekişmelerin ve kıskançlığın gölgesine düşecek...

umarım yanılırım ama bir müddet daha açık bırakalım bakalım...

başkasına tukaka diyen kişiye de birgün sıra mutlaka gelecektir...

bu arada sezarın hakkı:

Saadet Partisini tebrik ediyorum

attan düşenin halinden attan düşmüş anlar...

hiç niyet okuyup samimiyet testi yapmaya gerek yok...

Aliya

Üye
Elma ayrı, armut ayrı...

Hayret !

Herkes ya söylediği sözlerin arkasında dursun, ya da söylemlerini değiştirsin.
Vesselâm.

Bu açıklamada şaşılacak hiçbir şey yok!

Yıllardır çalışmalarını siyasi olarak yürüten bir hareketin 4 tane partisi kapatıldı,
lideri yıllarca siyasi yasaklı oldu, hapisler yaşandı davalar, sıkıntılar, baskılar vs...

Bu hareket çalışmalarını hala siyasi olarak yürütmekte kararlıdır. Sadece Akp'nin kapatılmasına değil herhangi bir partinin kapatılmasına karşıdır. Ne DTP, ne diğerleri...
Birşeyler yapılacaksa demokratik teamüller uygulanmalıdır.

Aynı şekilde Saadet söylediği herşeyin arkasındadır, dün olduğu gibi bugünde. Akp nin seçimle geldiği gibi seçimle gitmesini ister. Lütfen elma ile armutu karıştırmayalım, Saadetê haksızlık yapmayalım. Diğer siyasi meseleler ayrı, parti kapatılma hadisesi ayrı...

Kaldı ki Akp bu süreçten partisi kapatılsa da kapatılmasa da güçlü çıkar:

Kapatılırsa, yeni parti kurarlar daha güçlü gelirler.
Kapanmazsa bakın bana yine baskı yapıyorlar der millete oyunu artırır.

Selamlar...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Eşşekten düşenin halinden Eşşekten düşen anLar..

baksanıza DTP bile AKP ye destek veriyorsa bu mevzuda..

Bırakın Sadette versin