ruhlara fatiha okunmaz!!!

hirahos

Kıdemli Üye
Bak Hidayet abim,

Bir insanın kusurlarını yüzüne vurmak doğru değildir..

Ama, forumda en temel konularda başlıklar açıyorsun ve bazı kardeşlerimiz bu görüşlerin menşeini bilmedikleri için tepki duyuyorlar.. Bu hem kendinize hem insanlara eziyettir..

Genel çizgiye aykırı bu görüşleri kimden aldın diye sordum:

"Kur'an'dan" dedin.. Halbuki öyle değildi.. Bu davranışının "Nefsin 19 afetinden" hangisine girdiğini sen daha iyi bilirsin..

Alıntıladığım paragraflar senin değil..

Ama, aynı sözler ve aynı ifadeler.. Bu da senin görüşlerinin menşei, kaynağı demek..

Eğer sen kendin açıklamazsan ben açıklayacağım..

Hem niye ısrarla gizliyorsun, anlamak mümkün değil!

İnsan içindekini niye gizler? Bunun yorumunu ise, başkalarına bırakıyorum..

Sofuoglu

Ordinaryus
abi niye gizledigi asikar ortada,;)

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Burada bir arkadaş çıkıp okunmayacağını ruhun iyi olduğunu buna gereksinimi olmadığını savunuyor... Bİz ne yapalım??? Yazdık arayıp bulduğumuz kadarıyla bilgileri... Daha da anlamazsa kendisinin ardından bir fatiha bile okunmayacaktır şayet istemezse!... Bu rahmet değil bir mihnet olacaktır ama kendisi için... Aleni bir durumu gözü kapalı şekilde reddediyor... Siz okuyun... Okunmalı... Bİzler aciziz, hep ihtiyacımız yakarışlar... Rabbimizin af ve mağfiretine sığındık...

hidayet(3)

Üye
burada yorum yapan herkeze sorarım ölüye fatiha okunduğu zaman günah olur bu konu da ayet veya hadis istiyorum başka hiçkimsenin sözünü değil. eğer yoksa neden veya neye göre ölüye fatiha okunmaz.

Zaten toplum doğru düzgün ibadet etmez iken namaz kılmaz iken en azından öğrenmiş oldukları bir fatıha okuma vardır ki bunun da önüne geçiyorsunuz neden dir bu bi anlam veremiyorum.

Ben babam için bu gün bir fatiha okuyacağım veya yasin bunun ne sakıncası var dine göre......

:)

Kardeşim ben senin babana fatiha okuma demiyorum ki.Anlamıyorsanız ben ne yapayım.ruha fatiha okunmaz.Siz kıt mısınız???ruh temizzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.Hala niye anlamak istemiyorsunuz.YOKSA ANLAYAMADINIZ MI???????????????????????????????????????

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Tamam... Hadi anlamadık... Söylermisiniz... Neye okuyacağız fatihayı? Veya okuyacakmıyız? Ölünce mefta için ne yapalım?... Açık söylerseniz biz de böyle yanlış anlamayız kardeşim... Evet lütfen cevaplayın... Ölüye fatiha okumayacakmıyız biz şindi??? ruh temizse ve fatiha okuyacaksak ölünün ardından, nesine okuyacağız?

islamveinsan

Doçent
s.a

Kabirler başında Kur'an okumanın sakıncalarıını İmam Birgivi hz. den öğrenmiştik.

Kelimelerin ince çizgileriyle oynayıp şimdi ruhlara fatiha yada kur andan ayetler okunmaması gerektiği noktasında çelişkiler var... Efendimiz sas. döneminden yada sahabiden herhangi birisinden yada ehli sünnet imamlarından birinin sözünü hükmünü tevilini teşhirini delilini getirirseniz söylediklerinize iman edeceğiz inş..

Selametle..

hidayet(3)

Üye
Tamam... Hadi anlamadık... Söylermisiniz... Neye okuyacağız fatihayı? Veya okuyacakmıyız? Ölünce mefta için ne yapalım?... Açık söylerseniz biz de böyle yanlış anlamayız kardeşim... Evet lütfen cevaplayın... Ölüye fatiha okumayacakmıyız biz şindi??? ruh temizse ve fatiha okuyacaksak ölünün ardından, nesine okuyacağız?

arkadaşım tabi ki ölüyede diriyede fatiha okunur.bir hadisi şerifte''fatihasız namaz olmaz.''diyor resulullah(a.s.).o yüzden namazlarda 40 defa fatiha okuyoruz.hatta bir gün sahabeden birisini yılan ısırıyor.başka bir sahabede fatiha okuyup yılan soktuğu yere tükürüğünü sürüyor.olay peygamberimize intikal ettiğinde ''sen fatihanın rukye özelliğini nereden biliyordun?diye sormuş.efendim ben rukye(efsun) özeliğini bilmiyordum,içimden öyle geldi''demiş.
Fatiha ölenlerin nefsine okunur.çünkü,nefsler kötüdür.cehennemede enerji beden ile nefsler gidecektir.ruhlar ise ervah alemi(ruhlar alemi) denilen yere gidecektir.bir ayette ''gad efleha men tezakka''diyor allahu teala.yani ''kim nefsini temizler ise felaha erer.
. eyvah!!!..??? ben ne yaptım??^+yine ayet okudum hadis okudum.tüh keşke hacılardan hocalardan masallar okusaydım.

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Kardeşim ben senin babana fatiha okuma demiyorum ki.Anlamıyorsanız ben ne yapayım.ruha fatiha okunmaz.Siz kıt mısınız???ruh temizzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.Hala niye anlamak istemiyorsunuz.YOKSA ANLAYAMADINIZ MI???????????????????????????????????????

ne kadar boş işlerle uğraşıyoruz.
çok mu önemli.

ARaZ

Üye
kendimi bu tür konularda yeterli görmediğim için müdahale etmek istemedim ancak sevgili hidayet yazdıklarınız ve imalı-alaycı mesajlarınız gerçekten üzücü, kimse ilminize bir şey söylemiyor ancak bir şey belirtirken sağlam delillere yaslanmak gerekir politikacı ağzıyla bir yere varılacağını düşünmüyorum.

ferda

Üye
Bu kanunun sizlere ilginç geleceğini biliyoruz.Hatta bazılarınız ne kadar sapıkça bir şey deyip,günaha da gireceksiniz.Bunu bildiğin halde bu konuyu neden açmışsın halen anlamadım.şunu unutmayınız ki islamiyet kıldan ince kılıçtan keskindir.her söylediğimiz sözden mesulüz.islamiyeti tam bilmeyen bir kişi senin açtığın bu konuyu okuduğu zaman farklı yönlere yönlendirmiş olacaksın.lütfen konu açtığınız zaman daha duyarlı olunmasında rica ediyorum.

Tuncay ÖZ

Profesör
ben oturdum sizin yazdıklarınıza bakıyom bakalım ne olacak

hadi hayırlısı....

ekvani

Asistan
bu alemde hiçbirşey yoktur ki manada bir karşılığı olmasın,,,
bir kardeş ruha değil nefse okunur diyor,fırsat bulunca bir cenazeye i,ştirak ederse bir mevta defnedilirken ne mevzular cereyan eder onu oradan görebilirdiye düşünüyorum.

hidayet(3)

Üye
ya nedendir bilmiyorum ama bu konular çok canımı sıkıyor...

kardeş ölen bi insan da nasıl nefis kalabiliyor...

eğer cennetlikse cennette hiç kötülük işlenmeyecek herkes selam diyecek birbirine. iyilikten başka bişey olmayan bi yerde nefsin ne işi var ki biz onun nefsi için okuyalım. insanlar varken de ruhları vardı ölünce de ruhları olacak. zira allah teala demiyor mu ruhlar aleminde sizden söz aldık....niye nefis ile ilgili bi konudan bahsedilmiyor...

diyelim ki kişi cehennemlik o durumda zaten fatıha ona tesir etmez ki...

site yönetimi lütfen bu tür konuların açılmasına izin verilmesin...

günaha gireceğiz madem niye açılıyor?

bakın ben size hiç bir şey demedim.konum gayet iyi.herkes kendinin müslüman olduğunu zannediyor.aslında kimsemüslümanlığı yaşamıyor.(istisnalar hariç)gözümüzün önünde 60 milyon insan bu cahil hocalarımız sayesinde cehenneme doğru yol almışlar.biz bu konuları açmassak öğretmessek kim ne biliyor.bakın inşaallah böbürlenecek bir şey söylememişimdir.biz açtığımız konularla insanlara gerçek islamiyeti anlatmaya çalışıyoruz.siz ise ne yapıyorsunuz.yok bu konuyu niçin açtın.canım sıkılıyo o dur budur.doğrusunu biliyorsanız siz söyleyin!!!

hirahos

Kıdemli Üye
60 milyon insan bu cahil hocalarımız sayesinde cehenneme doğru yol almışlar.biz bu konuları açmassak öğretmessek kim ne biliyor.

biz açtığımız konularla insanlara gerçek islamiyeti anlatmaya çalışıyoruz

:D

"Siz" Kimsiniz?

71 Milyon-60 Milyon= 11 Milyon ???????????

:yahoo:

hidayet(3)

Üye
ya nedendir bilmiyorum ama bu konular çok canımı sıkıyor...

kardeş ölen bi insan da nasıl nefis kalabiliyor...

eğer cennetlikse cennette hiç kötülük işlenmeyecek herkes selam diyecek birbirine. iyilikten başka bişey olmayan bi yerde nefsin ne işi var ki biz onun nefsi için okuyalım. insanlar varken de ruhları vardı ölünce de ruhları olacak. zira allah teala demiyor mu ruhlar aleminde sizden söz aldık....niye nefis ile ilgili bi konudan bahsedilmiyor...

diyelim ki kişi cehennemlik o durumda zaten fatıha ona tesir etmez ki...

site yönetimi lütfen bu tür konuların açılmasına izin verilmesin...

günaha gireceğiz madem niye açılıyor?

iki konu açmıştım.bu konularada izin vermedi.(site)site yönetimi korkak müslümanlardan oluştuğu için artık bize konu açtırmıyor.Allahın ayetlerinden şeytanlar korkak.Halbuki her akşam namazından sonra levenzella diye bir ayet okunur.''Levenzelna hazel kurane ala cebelin lera eytehu haşian mutesaddian min haşyetillah ve til kel emsalu nazrıbuha linnasi leallehum yetefekkerun''.meal:''biz bu kuranı dağlara indirdik.onlar Allahın korkusunda param parça oldular.biz bu misalleri insanlar tefekkür (düşünsünler)etsinler diye verdik.''İşte böyle bu kuran alimlere hacılara hocalara değil tüm insanlara düşünsünler diye indirilmiştir.Tabi Allahu teala bazı ayetlerde biz bu kuranı ululelbab(akıl sahipleri)için indirdik,demiştir.Zeka özürlüler veyahut kuran ayetlerini duyduklarından tüyleri diken diken olan şeytanın uşakları için değil.Bizim yazdığımız tüm ayetler bu sitede durmaktadır.Müslüman olanlarda bu ayetleri incelerler ve anlarlar.Tabi ben kuranı okurum ama anlamam diyen
bir insana şunu sormak lazım.Allah kulunun anlayamayacağı bir kitabı neden göndersin.

~zuzii~

Paylaşımcı
buqün bi hocama danıştım ve Kur'an'dan da baktıqımız bikaç ayet sonucunda ruhlara fatiha okunacaqı yönünde bi karara verdim ben şahsenn..
dayandıqımız ayetlerden biri şöyle(tam olrk hatırlamyrm sadece içeriqini sölicem) münafıkların ruhuna fatiha okumayınız. burda okunmaması tembihlendiqine qöre normalde okunuyor demektir. yoksa ruhlara fatiha okumayınız denirdi sizin dediqiniz qibi olsaydı......

hidayet(3)

Üye
buqün bi hocama danıştım ve Kur'an'dan da baktıqımız bikaç ayet sonucunda ruhlara fatiha okunacaqı yönünde bi karara verdim ben şahsenn..
dayandıqımız ayetlerden biri şöyle(tam olrk hatırlamyrm sadece içeriqini sölicem) münafıkların ruhuna fatiha okumayınız. burda okunmaması tembihlendiqine qöre normalde okunuyor demektir. yoksa ruhlara fatiha okumayınız denirdi sizin dediqiniz qibi olsaydı......

zuzii kardeşim ruh iyidir.onun neyine fatiha okuyacaksın ki...nefs kötüdür.fatiha şifa niyetine okunur.ruha fatiha okunmaz...