Reğaib Namazı diye bir namaz sünnette var mı?

fakiri

Kıdemli Üye
Safer ayından çok bombalar çıkardı ama bilemem artık ötesini :)

Ooooooo! Talip efendi teşrif etmişler…Suya sabuna dokunmayan bir anlayışın mensubu olarak bombalardan bahsetmeni doğrusu çok yadırgadık ! Başka işin-gücün mü yok ! Bomba ve silah sizin neyinize ! Siz gidin papazlarla kucak kucağa olanların TV’sine nasihat edin, adamları belki yola getirirsiniz !

Yahayy

Kıdemli Üye
Ooooooo! Talip efendi teşrif etmişler…Suya sabuna dokunmayan bir anlayışın mensubu olarak bombalardan bahsetmeni doğrusu çok yadırgadık ! Başka işin-gücün mü yok ! Bomba ve silah sizin neyinize ! Siz gidin papazlarla kucak kucağa olanların TV’sine nasihat edin, adamları belki yola getirirsiniz !
Ne çok hadis inkarcısı var değil mi hacı abi.
Adamın nicki hadis alimi, ama regaib namazı hadisini inkar ediyor.
Demek ki bize hadis münkiri diyenler de kendi içlerinde sınıf sınıf hadis münkürü imişler.
Sen de kabul et artık adam iyi bir şey yapıyorum diye hadis ile namaz uydurmuş. Apaçık belli neyin inkarını sürdürüyorsun anlamak mümkün değil.

fakiri

Kıdemli Üye
Ne çok hadis inkarcısı var değil mi hacı abi.
Adamın nicki hadis alimi, ama regaib namazı hadisini inkar ediyor.
Demek ki bize hadis münkiri diyenler de kendi içlerinde sınıf sınıf hadis münkürü imişler.
Sen de kabul et artık adam iyi bir şey yapıyorum diye hadis ile namaz uydurmuş. Apaçık belli neyin inkarını sürdürüyorsun anlamak mümkün değil.

Biz burada dikkat etmişsen hepinizle mücadele ediyoruz. Hadis Münkirleriyle, Mezhebsizlerle, Modernist-Reformistlerle, Cübbeli yoz-yobaz tayfasıyla, manyaklaşmış politika uğrularıyla...Vel-hasıl hepinizle...

ummuhan

Kıdemli Üye
Biz burada dikkat etmişsen hepinizle mücadele ediyoruz. Hadis Münkirleriyle, Mezhebsizlerle, Modernist-Reformistlerle, Cübbeli yoz-yobaz tayfasıyla, manyaklaşmış politika uğrularıyla...Vel-hasıl hepinizle...

Ne kazandınız peki? sanal alem mücahidliğinden gayrı :)

talib

Kıdemli Üye

hoşbulduk bombacı fakiri abi :)

İlim Talebesi

Yasaklı

، وَاحْتَجَّ بِهِ الْعُلَمَاءُ عَلَى كَرَاهَةِ هَذِهِ الصَّلَاةِ الْمُبْتَدَعَةِ الَّتِي تُسَمَّى الرَّغَائِبُ - قَاتَلَ اللَّهُ وَاضِعَهَا وَمُخْتَرِعَهَا - فَإِنَّهَا بِدْعَةٌ مُنْكَرَةٌ مِنَ الْبِدَعِ الَّتِي هِيَ ضَلَالَةٌ وَجَهَالَةٌ ، وَفِيهَا مُنْكَرَاتٌ ظَاهِرَةٌ ، وَقَدْ صَنَّفَ جَمَاعَةٌ مِنَ الْأَئِمَّةِ مُصَنَّفَاتٍ نَفِيسَةً فِي تَقْبِيحِهَا وَتَضْلِيلِ مُصَلِّيهَا وَمُبْتَدِعِهَا ، وَدَلَائِلِ قُبْحِهَا وَبُطْلَانِهَا وَتَضْلِيلِ فَاعِلِهَا أَكْثَرَ مِنْ أَنْ تُحْصَرَ . وَاللَّهُ أَعْلَمُ .

İmam Nevevi
diyor ki : Alimler Reğaib namazı diye isimlendirilen namazın kerahetine kanaat getirmişlerdir.Bu namazı uydurana ve çıkarana Allah lanet etsin.
(İmam Nevevi,Şerhu Sahihi Müslim)

fakiri

Kıdemli Üye

، وَاحْتَجَّ بِهِ الْعُلَمَاءُ عَلَى كَرَاهَةِ هَذِهِ الصَّلَاةِ الْمُبْتَدَعَةِ الَّتِي تُسَمَّى الرَّغَائِبُ - قَاتَلَ اللَّهُ وَاضِعَهَا وَمُخْتَرِعَهَا - فَإِنَّهَا بِدْعَةٌ مُنْكَرَةٌ مِنَ الْبِدَعِ الَّتِي هِيَ ضَلَالَةٌ وَجَهَالَةٌ ، وَفِيهَا مُنْكَرَاتٌ ظَاهِرَةٌ ، وَقَدْ صَنَّفَ جَمَاعَةٌ مِنَ الْأَئِمَّةِ مُصَنَّفَاتٍ نَفِيسَةً فِي تَقْبِيحِهَا وَتَضْلِيلِ مُصَلِّيهَا وَمُبْتَدِعِهَا ، وَدَلَائِلِ قُبْحِهَا وَبُطْلَانِهَا وَتَضْلِيلِ فَاعِلِهَا أَكْثَرَ مِنْ أَنْ تُحْصَرَ . وَاللَّهُ أَعْلَمُ .

İmam Nevevi
diyor ki : Alimler Reğaib namazı diye isimlendirilen namazın kerahetine kanaat getirmişlerdir.Bu namazı uydurana ve çıkarana Allah lanet etsin.
(İmam Nevevi,Şerhu Sahihi Müslim)
.

Eğer, bu söz İmam Nevevi'ye aitse buna asla katılmıyprum ve reddediyorum !
Çünkü, daha önce açıkladığımız gibi, Regaip Gecesinde kılınan bir namaz vardır ve ehl-i mutasavvıflar buna çok önem vermişlerdir.
Bizler yani,bütün müslümanların İmam Neveviye katılmaları veya uynmalrı beklenemeyeceği gibi, esasen böyle br şey de asla gerçekleşemez!
Ulema, başka müslümanlara lânet okumak için ilim tahsil etmez-edemez ve etmemelidir !

İlim Talebesi

Yasaklı
fakiri çok komiksin :)

Sen İmam Nevevi ayarında bir Alim misin ki , ''Ben bu konuda ona katılmıyorum'' diyebileceksin. :)

Ben hangi ayarda olduğunu söylimmi ? İmam Nevevinin ilim olarak ayağına bile ulaşamadığını,ulaşamadığımızı söylim.

İmam Nevevi'nin bu görüşü aynı zamanda Molla Aliyyul Kari,İbn Hacer Askalani,İbn Abidin,İbn Hacer El-Heytemi,İbnul Hac El-Maliki,Acluni,Muhammed Makdisi'nin görüşüdür.

İmam Nevevi ''bu namazın bazı tasavvufi kitaplarda geçtiğine aldanıp sünnet zannedilmemesi'' gerektiğini başka bir eserinde söylemiştir.

fakiri

Kıdemli Üye
fakiri çok komiksin :)

Sen İmam Nevevi ayarında bir Alim misin ki , ''Ben bu konuda ona katılmıyorum'' diyebileceksin. :)

Ben hangi ayarda olduğunu söylimmi ? İmam Nevevinin ilim olarak ayağına bile ulaşamadığını,ulaşamadığımızı söylim.

İmam Nevevi'nin bu görüşü aynı zamanda Molla Aliyyul Kari,İbn Hacer Askalani,İbn Abidin,İbn Hacer El-Heytemi,İbnul Hac El-Maliki,Acluni,Muhammed Makdisi'nin görüşüdür.

İmam Nevevi ''bu namazın bazı tasavvufi kitaplarda geçtiğine aldanıp sünnet zannedilmemesi'' gerektiğini başka bir eserinde söylemiştir.

Tekrar ediyorum. Müslümanlara herhangi bir kandil gecesi namaz kılıyorlar diye lânet okuyan birini hem alim kabul etmiyorum, hem de adam yerine koymuyorum ...

İlim Talebesi

Yasaklı
Tekrar ediyorum. Müslümanlara herhangi bir kandil gecesi namaz kılıyorlar diye lânet okuyan birini hem alim kabul etmiyorum, hem de adam yerine koymuyorum ...

Forumda o kadar Hadisleri savun,Alimleri savun , bunları inkar edenleri kafir olarak tanımla sonra savunduğun Alimlerden biri hakkı söylediği zaman onu adam yerine koyma öyle mi ? :)

Kimin dönek olduğu kimin adam olmadığı bu bakımdan belli olmuştur :)

fakiri

Kıdemli Üye
Forumda o kadar Hadisleri savun,Alimleri savun , bunları inkar edenleri kafir olarak tanımla sonra savunduğun Alimlerden biri hakkı söylediği zaman onu adam yerine koyma öyle mi ? :)

Kimin dönek olduğu kimin adam olmadığı bu bakımdan belli olmuştur :)

Hadis Munkiri kardeşlerini de yanına al, öyle gel !

talib

Kıdemli Üye
Alimlerimiz bulunduğu yerden konuşmuş ve hepsi de doğrusunu demiş :)

Bu gece sahih bir rivayet yoktur deyip namaz kılmayan kılmaz... Kılmak isteyen, zayıf da olsa madem bir rivayet var nafile bir ibadet hususunda, ben zaten nafile namaz kılacaktım, bari muvafık düşsün der, ona göre kılar.

Kılınması güzel gelir bize.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Hatta İmam Nevevi bu namazı sünnet diye gösterenlere(icad edenlere) : قَاتَلَ اللَّهُ وَاضِعَهَا وَمُخْتَرِعَهَا : (Allah onlara lanet etsin) diyerek beddua ediyor.(Sahihi Müslim Şerhi)

Regaib Gecesi Namazı
Şöyle ki: Receb ayının ilk cuma gecesine "Leyle-i Regaib" denir. Bazı alimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu gece pek çok ruhanî ahval ve ikrama kavuşmuş olmakla Yüce Allah'a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır. Peygamber Efendimizin bu Regaib gecesinde ana rahmine düşmüş olduğuna dair olan bir rivayet, uygun görülmemektedir. Çünkü bu gece ile Hazret-i Peygamberimizin dogumu arasındaki zaman, bu hesaba aykırı düşmektedir. Ancak Hazret-i Amine'nin, Peygamber Efendimize hamile kaldığını bu gece anlamış olması düşünülebilir. Sebeb ne olursa olsun, bu gece pek mübarek bir gecedir. Zaten Regaib, istenilen, değeri çok olan, bağış, ihsan, ikram ve nefis şeyler demektir ve "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu geceyi ibadetle geçirenin sevabı çok büyüktür. Fakat bu gecede kılınacak namazın sünnet veya mendub olmasi hakkında kuvvetli bir delil bulunmamaktadır. Bu gecede toplanıp cemaatla namaz kılınmasi bid'at sayılmaktadır. Zaten teravihden başka hiç bir nafile namazın çagrışarak cemaatla kılınması sünnet değildir, mekruh sayılır. Ancak bir yerde bulunan iki, üç kimsenin bu gibi namazları cemaatla kılmaları caiz görülmüştür.

Kaynak:
Büyük İslam İlmihali
Ömer Nasuhi Bilmen
http://haydinamaza.net/_omernasuhi/Htm2/bii207.htm