Peygamberler nasıl insanlardı?

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Peygamberlere iman nasıl olmalı

Sual: Peygamberlere iman nasıl olmalı?
CEVAP
İmanın dördüncü şartı, Peygamberlere imandır. Amentüdeki "Ve rüsülihi" kelimesi, "Allahü teâlânın Peygamberlerine iman etmeyi bildirmektedir.

Peygamberlerin ilki Âdem aleyhisselam ve sonuncusu, bizim Peygamberimiz Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellemdir. Bu ikisinin arasında, çok Peygamber gelmiş ve geçmiştir. Sayıları belli değildir. Yüzyirmidört binden çok oldukları meşhurdur.

Peygamberlere iman etmek, aralarında hiçbir fark görmeyerek, hepsinin Allahü teâlâ tarafından seçilmiş sadık, doğru sözlü olduklarına inanmak demektir. Onlardan birine inanmayan kimse, hiçbirine inanmamış olur.

Peygamberlik, çalışmakla, çok ibadet yapmakla, açlık ve sıkıntı çekmekle ele geçmez. Yalnız Allahü teâlânın ihsanı, seçmesi ile olur.

Allahü teâlâ, ilk insan ve ilk Peygamber olan Âdem aleyhisselamdan beri, her bin senede din sahibi yeni bir Peygamber vasıtası ile, insanlara dinler göndermiştir. Bunlar vasıtası ile, insanların dünyada rahat ve huzur içinde yaşamaları ve ahirette de sonsuz saadete kavuşmaları yolunu bildirmiştir. Kendileri ile yeni bir din gönderilen Peygamberlere (Resul) denir. Resullerin büyüklerine (Ülülazm)Peygamberler denir. Bunlar, Âdem, Nuh, İbrahim, Musa, İsa veMuhammed aleyhimüssalatü vesselamdır.

Sual: Meşhur olan 33 Peygamberin isimleri nelerdir?
CEVAP
Şunlardır:
Âdem, İdris, Şit, Nuh, Hud, Salih, İbrahim, Lut, İsmail, İshak, Yakub, Yusuf, Eyyub, Şuayb, Musa, Harun, Hıdır [Hızır], Yuşa bin Nun, İlyas, Elyesa, Zülkifl, Şemun, İşmoil, Yunus bin Meta, Davud, Süleyman, Lokman, Zekeriya, Yahya, Üzeyir, İsa bin Meryem, Zülkarneyn ve Muhammed aleyhimüssalatü vesselam.

Bunlardan yalnız yirmisekizinin ismi, Kur'an-ı kerimde bildirilmiştir. Zülkarneyn, Lokman, Üzeyir ve Hıdır [Hızır]’ın, Peygamber olup olmadıklarında ihtilaf vardır. Muhammed Masum hazretleri 2. cilt, 36. mektupta, Hıdır [Hızır] aleyhisselamın Peygamber olduğunu bildiren haberin kuvvetli olduğunu yazmaktadır. 182. mektupta, Hıdır [Hızır] aleyhisselamın insan şeklinde görülmesi ve bazı işleri yapması, onun hayatta olduğunu göstermez. Allahü teâlâ, onun ve birçok Peygamberlerin ve velilerin ruhlarının insan şeklinde görülmesine izin vermiştir. Onları görmek, hayatta olduklarını göstermez, demektedir.

Âdem aleyhisselamdan, son Peygamber Muhammed aleyhisselama kadar bütün Peygamberler, hep aynı imanı bildirmiş, ümmetlerinden aynı şeylere iman etmelerini istemişlerdir. Yahudiler, Musa aleyhisselama inanıp, İsa aleyhisselama ve Muhammed aleyhisselama inanmazlar. Hristiyanlar, İsa aleyhisselama inanıp, Muhammed aleyhisselama inanmazlar. Müslümanlar ise, bütün Peygamberlere inanırlar.

Mugalata

Kıdemli Üye
Peygamberlere iman nasıl olmalı

Sual: Peygamberlere iman nasıl olmalı?
CEVAP
...​

alıntılar değil, kendi düşünceleriniz olmalı. ayrıca klasik dinî yaklaşımların ötesinde farklı bir yaklaşım geliştirdiğimi, meseleyi dünyevî, sosyolojik açıdan ele almaya çalıştığımı görmüyor musunuz?

siz işin sadece imanî tarafındasınız. ama ben o boyutun dışında, farklı bir açıdan ele almaya çalışıyorum meseleyi.

"kötü koku" dediğin bu olmasın sakın? :)

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
alıntılar değil, kendi düşünceleriniz olmalı. Ayrıca klasik dinî yaklaşımların ötesinde farklı bir yaklaşım geliştirdiğimi, meseleyi dünyevî, sosyolojik açıdan ele almaya çalıştığımı görmüyor musunuz?

Siz işin sadece imanî tarafındasınız. Ama ben o boyutun dışında, farklı bir açıdan ele almaya çalışıyorum meseleyi.

"kötü koku" dediğin bu olmasın sakın? :)
aynen::D

Mugalata

Kıdemli Üye
Disiplinli bir eğitim ile cehaletten kurtulursun. Kurtuluş emarelerinin ilki mugalata yapmayı bırakmaktır.

mugalata yapmam ki hiç. o benim mahlasım.

disiplinli eğitim, doğru olduğuna inandıklarının yanlış olduğunu gördüğünde cesurca bunu kabul etmeyi de gerektirir değil mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Ne güzel, uzun zamandır böyle tartışma görmemiştim