Peygamberler nasıl insanlardı?

ALI25

Kıdemli Üye
Kadir Razlik kardesim $uanda bu eseri cikaramadim kimin eseri oldugu dair ve insallah bir bakayim bunada.

talib

Kıdemli Üye
"abduhû ve rasûlühü"

abdiyet makamı en yüksek makam zaten.

şeriat, tarikat, hakikat, marifet, kutbiyet, kurbiyet, abdiyet

o da bir kul idi ama Resul idi...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
işte sapıklığın ekstırası ona indirilen kuran anlaşılamazsa biz niye okuyoruz uygulanamaz ise islamiyet bitmiştir
böyle sapıtmanın adı yok

Sen elbet yalancısın!!! Kur'an'ın "K"sini anlamayan da bir acizsin iyi biliyorum..!!!

Ama sen burada utanmadan işin "edebiyatı"yla ona buna çamur atıyorsun...

Tabi bu ümmet, sizin gibi edebiyaçılara, bu zemini hiçbir zaman bırakmadı... Bırakmayacak da...

Sofil gelmiş sofil gideceksiniz...

Sizler öyle de utanmaz arlanmaz insanlarsınız ki, Allah'a bile akıl verecek kadar iğrençleşiyorsunuz..!!!

Çünkü Allah, Kur'an'ın muhataplarını yer yer alimlere, bilenlere yönlendirir...

İşte sizin sapıklığınız böyle bir şey...

Ama sizler falanlar gibi "La ya'gılun"sunuz... "La ya'lemun"sunuz...

ömerusta

Kıdemli Üye
sen şaman bile değilsin aynı zamanda terbiyesiz küstah birisin aynı zamanda kuran anlaşılmaz diyecek kadarda aptalsın

ummuhan

Kıdemli Üye
Sıdk, emanet, ismet, Fetanet ve Tebliğ gibi (her insanda hepsinin bir arada bulunamadığı) sıfatları vardı mesela :)

Fitneyi söndüren olmuşlardı, çıkaran alevlendiren değil kısacası zamanları ömürleri dolu ve faydalı geçmiş idi... boş konular ile de zaman hebâ etmezlerdi vesselam :)

Mugalata

Kıdemli Üye
anlaşılıyor ki peygamber efendimizi övecem diye uçuran kaçıran yedi gök yukarıya çıkaran ALLAH c.c. ile namaz pazarlığı yaptıran lar hırıstıyanların isa as yüceltmek için ALLAH c.c. hın oğlu dedikleri gibi değişik yollardan sapan müminlerdir

not yazın güzeldi maluguta kardeş teşekürler yalnız bir hatayla
Muhammed", "ya Ali", burası yanlış ali peygamber değildi eyer alevi isen sende sapanlardansın yok kalemden gözden kaçmış ise düzelin lutven

haklısın, ali de peygambermiş gibi bir anlam çıkmış. "ya ali" sözünün günümüzde de kullanılmasından dolayı herhalde aklımda yer etmiş. alevî değilim ama alevîler için "sapanlardan" demeni doğru bulmuyorum. bu tür ifadeler olumsuz ve yanlış.

Mugalata

Kıdemli Üye
mugalata konu güzel.
2 soruda biz soralım,inşallah cevaplayan çıkar bizde sebepleniriz.

1-allah neden son nebi olarak hz.muhammedi seçti.
2-sen olmasaydın alemleri yaratmazdım diyen hz.allah neden hz.muhammedi çok sevdi?

çünki artık dinlerin tebliğ döneminin sonuna gelinmişti. o nedenle sondu.

düşünün, günümüzde benzeri bir tebliğ olabilir mi? olsa insanların tepkileri nasıl olur?

günümüzde bir müdahale olursa daha farklı türde olur. belli bir elçi aracılığıyla değil, herkesin duyup görebileceği bir açıklıkla olabilir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Sen elbet yalancısın!!! Kur'an'ın "K"sini anlamayan da bir acizsin iyi biliyorum..!!!
...
Sofil gelmiş sofil gideceksiniz...

Sizler öyle de utanmaz arlanmaz insanlarsınız ki, Allah'a bile akıl verecek kadar iğrençleşiyorsunuz..!!!

Çünkü Allah, Kur'an'ın muhataplarını yer yer alimlere, bilenlere yönlendirir...

İşte sizin sapıklığınız böyle bir şey...

sen şaman bile değilsin aynı zamanda terbiyesiz küstah birisin aynı zamanda kuran anlaşılmaz diyecek kadar da aptalsın

bu nahoş kapışmanın iki mesajını aktardım. bazı ifadeleri koyulaştırdım. müslümanın dili böyle mi olmalı sizce? küfür ve hakaret sadece müslümanın değil, hiç bir gelişkin değerlere sahip insanın dili olmamalı. bu nedenle öncelikle tahsin emin'i kınıyorum. çünki o başlatmış ve ağır ifadeler kullanmış. ömerusta da ona benzeri ifadelerle cevap vermiş. onu da eleştiriyorum.

ayrıca "şaman bile değilsin" lafını da olumsuz buluyorum. alevilere "sapık" demek, kamları (şaman) böyle aşağılamak, doğru bir tavır değil. o kamlar, bizlerin atalarıdır. sadece türklerin değil, pek çok kavmin ataları kam idi.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu nahoş kapışmanın iki mesajını aktardım. bazı ifadeleri koyulaştırdım. müslümanın dili böyle mi olmalı sizce?

Peki sen müslüman isen şayet aşağıdaki ayeti niçin kendin uygulamıyorsun:

Ey iman edenler! Birbirinizin ayıplarını araştırmayın. Hucurat 12

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
kadir razlik kardesim $uanda bu eseri cikaramadim kimin eseri oldugu dair ve insallah bir bakayim bunada.
kadizade ahmed hazretlerinin amentü şerhi osmanlinin ençok okuduğu kitaplarin başinda gelmektedir abdulhakim arvasi hazretleri talebelerine okumasini israrla tavsiye ederdi

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Dedim ki:

"Hz Muhammed Allah'ın Rasülü'dür. O, gönderilen vahyi ezberlemiş, muhataplarına okumuş ve vahyin nasıl uygulanacağını da, (kavil/fiil/takrir) göstermiştir.. O olmadan Kur'an'ı uygulayamazdık."

Bu sözümüz "sapıklık"mış...

Kur'an'ı anlamada, Hz Muhammed'i merkeze koymak sapıklık mıdır..?

Böyle anlayışta olan birinin Kur'an'dan haberi yoktur...

Böyle anlayışta olan biri aynı zamanda sapıktır, delalet ve ihanet içerisindedir.

Bunlardan hiçbir cacık olmaz...

Hiçbir cacık olmadığı da meydandadır...

Mugalata

Kıdemli Üye
Peki sen müslüman isen şayet aşağıdaki ayeti niçin kendin uygulamıyorsun:

Ey iman edenler! Birbirinizin ayıplarını araştırmayın. Hucurat 12

işte bu yüzden dilde nüans çok önemlidir diyoruz. dilde nüans, düşüncede nüansın ve gelişmişliğin olmazsa olmaz şartıdır.

uyarı ve eleştiri başkadır, birbirinin ayıbını araştırmak başkadır. bu farkı göremiyor musun yoksa sırf itiraz etmek için mi yazıyorsun?

sen kalk, birine olmadık hakaretlerde bulun, ben de bunu eleştireyim, sonra "ayıbını araştırma"... iyi de araştırmıyorum ki, kabak gibi ortada duruyor. :)

lafons7275

Kıdemli Üye
işte bu yüzden dilde nüans çok önemlidir diyoruz. dilde nüans, düşüncede nüansın ve gelişmişliğin olmazsa olmaz şartıdır.

uyarı ve eleştiri başkadır, birbirinin ayıbını araştırmak başkadır. bu farkı göremiyor musun yoksa sırf itiraz etmek için mi yazıyorsun?

sen kalk, birine olmadık hakaretlerde bulun, ben de bunu eleştireyim, sonra "ayıbını araştırma"... iyi de araştırmıyorum ki, kabak gibi ortada duruyor. :)

Kusurları örtmede gece gibi ol.

Moderatör değil misin, uygunsuz mesajları silme yetkin yok mu?

Mugalata

Kıdemli Üye
Kusurları örtmede gece gibi ol.

Moderatör değil misin, uygunsuz mesajları silme yetkin yok mu?

kusurları örte örte bir hâl olduk. ama özellikle kasten yapılıyor bazı kusurlar. özel mesajla da uyarıyoruz, dinlemiyorlar.

moderatörlük de sıkmaya başladı açıkçası. uygunsuz mesajları siliyoruz, yine yazıyorlar. silmekten sayfa aşındı. :)

bu sefer de silmeyeyim, alıntılayıp eleştireyim dedim. evet, yönetici olarak silmem gerekirdi.

ALI25

Kıdemli Üye
kadizade ahmed hazretlerinin amentü şerhi osmanlinin ençok okuduğu kitaplarin başinda gelmektedir abdulhakim arvasi hazretleri talebelerine okumasini israrla tavsiye ederdi
Bunu düneyin baktim ögrendim bu sahis i kardesim biz ise onu hep 5 diye ögrenmis idik.

Bizim kitablar da okudugumuz bu idi ve insanlarin da bildigi bu konuda budur.

ALI25

Kıdemli Üye
Burda daha önceki sayfalarda senin eklemis oldugun yaziyi elle aldim ve ona dair birseyler yazdim yazinin son alt kismina bakarsak orda bu konuda bilgi verdim.

ALI25

Kıdemli Üye
Sıdk,emanet,ismet,Fetanet ve Tebliğ gibi vesselam :)
Eline saglik sen sagol dogru ve güzel yazmissin Ummuhan.

Sidk: Insanlarin en dogru olanlari bir baska ifade ile en dürüstleri olurlar.

Emanet: Emin dirler onlar insanlarin en gövenir olanlaridirlar.

Ismet: Onlar günah islemezler ve de bundan da bir masunlardir.

Fetanet: Onlarin insanlarin en zekisi olurlar bir baska ifade ile birer üstün zeka ya sahibler.

Teblig: Kendilerine ne emir edilmis ise onu aciklamislar ve hicbir seyi gizlemeden ve de bir sey dahi olsun eksitmeden demislerdir.

Bu konuda üstlerine düsen vazifeyi güzel ve saglam bir $ekilde yapmislardir.
---------------------
Ve aleykum selam.