Oruç da Acıkır. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Oruç da Acıkır.

zeynephanne

Aşka Meftûn…
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ağu 2009
Mesajlar
1,281
Puanları
0


Oruç boş bir çerçeve olarak veya bir mevsim gibi sadece tabiatın bir parçası olarak gelmedi. Tarihin bir parçası olarak geldi.

Dolu geldi. Kendindekini boşaltacak. Giderken de dolu gidecek. Dolu gitmeli.

Her yılın orucu büyük Oruç kitabına sabırla ve meleklerin üslubuyla işlenmiş bir sayfa bir yaprak gibi eklenir

Taşların ağaç kovuklarının toz zerrelerinin bile en keskin bir hafızayla şahitlik yapacağı büyük Hesap Gününde şüphesiz Oruç Kitabı en büyük şahitler arasında dosyasında en çok belge bulunduran suç ve sevap araştırıcıları arasında görünecektir

Demek ki oruç çağımıza göklere mahsus nişanlarla donanmış büyük ve yetkili bir şahit olarak geliyor ve geldi ............

Siz sanmayın ki oruçta yalnız siz susar siz acıkırsınız. Oruç da susar oruç da acıkır. Çünkü: Oruç da canlıdır. Sizin gibi. Hatta sizden fazla. Çünkü: onda ölümün eriteceği et ve kemik de yok. İnsan sağken bile ölümle karışıktır. Biz hayatla ölümün karıştığı bir terkibiz. Sağken hayat ölüme baskındır ve ölümü kullanır. Sonra yaşlandıkça ölüm güçleri yavaş yavaş artar ve ölüm yüzdesi hayat yüzdesinin üstüne çıkar bir gün. İşte o gün ölmüşüzdür; ölüm hayatı kullanmaya başlamıştır. Toplum yaşayışında da böyle. Ecel olarak gelen ölüm bu hayat - ölüm çatışmasını kesin bir sonuca bağlar. Ama oruç yüzde yüz olarak diri saf olarak diridir. Net diridir insan gibi brüt olarak diri değil

Bizden daha canlı daha cıvıl cıvıl olan bu gök varlığı orucun susadığı su acıktığı yemek nedir öyleyse ?

Şairin şair için dediği:

Cins şaire mahsus yiyecekler
Deniz yosunlar? mavilik meduzalar?

tarzında

Oruca gök şahidi oruca mahsus besinler
Yükseltilen dualar derinleşen secdeler
Kur'an sesiyle aydınlanan ikindiler
Allah adıyla diriltilen geceler

diyebiliriz belki.

Evet Oruç da susar oruç ta acıkır. Orucun susadığı ve ab-ı hayat gibi kanamadığı su “ Kur'an sesi ” acıktığı “ namaz ” örtündüğü “ merhamet ” kuşandığı giyindiği Allah'ın adının yükseltilmesi yani “ cihat ”tır.

Ve orucun da iftarı vardır. Oruç müminin kalbinde iftar eder. Onun sofrasında işte saydığımız göğe mahsus yiyecekler bulunur.

Yalnız insan orucu özlemez oruç ta insanı özler. Ramazan ayı gelince sıla-i rahm edenler gibi meleklerin bile önünde eğildiği insana koşar. Oruç insana acıkır ve koşar gelir.

Oruç geldi öyleyse oruca yiyecek taşımalı su sunmalı orucun lambasını yakmalı örtüler atmalı üzerine ki geldiğinden daha zengin gitsin. Verdiğinden daha çok alsın. Yanına gideceği eski oruçlara katacağı söyleyeceği çok şeyler bulunsun. Çağımız Müslümanlarının portresini eski çağ müminlerinin portrelerinin yanına çizecek ya bizim öyle bir portremizi çizsin ki ilerde gün olur ki o portreyi bize gösterirler utanmayalım ondan o zaman.

Oruç geldi ondan bize ölümsüz bir şeyler katılacak demektir. Giderken bizden de ona ölümsüzleşecek bir kaç şey katılmalı.

Sezai KARAKOÇ
 

zeynephanne

Aşka Meftûn…
İhvan Üyesi
Katılım
24 Ağu 2009
Mesajlar
1,281
Puanları
0
"Cennet
oruç ruhluların yeridir İnsanoğlunun ilk orucu cennette başladı. “Bu ağaca yaklaşmayın” emri çeşitli sebeplerle bozuldu ve oruçlarını bozanlar cennetten dünyaya gönderildi.

Ramazan bize gayemizi öğretmek için gelmişti
maneviyatından sundu ve işte şimdi gidiyor.
Kendini tutamayanların kaybı cennet oldu. Ramazan’ın sonuna geldiğimiz ve Kadir Gecesi’ni ihya ettiğimiz şu günlerde son oruçlarımızı tutarak cennetin kapısına
Reyyan vadisine yöneliyoruz.
Oruç
hayatımıza mührünü vuruyor
gönüllerimize cennet sofralarının özlemini sunuyor. Hepimize
“Tüm günahlardan imsak et ki
cennette iftar edesin!” dersini veriyor. Kur’an’ın nazil olduğu ay ve gecenin nuru bütün ömrü ziynetlendirdiğine göre
demek ki her an Ramazan’ın gölgesi üzerimizdedir. Bunun için Kur’an
namaz ve oruçtan ayrılmamalıyız. Kur’an’ı en iyi anlamak ve okumak da Ramazan şuuruyla olmalı
tüm ay ve mevsimlere yayılmalıdır.

Ramazan
hepimize bir ömrün bayramla bitmesinin ve bayram sevincini cennette yaşamanın dersini veriyor. “Sayılı günler” ifadesiyle
ömrün de sayılı günlerine işaret buyuruluyor.

Ramazan
bizlere hilal gözlerken zaman şuurunu kazandırıyor
günün evvelini ve batışını takip ettirirken de gafletten uzaklaştırıyor. Oruç hayata hayat katıyor
hayatı terk etmek bir yana
düzenli ve yaşanılabilir hale getiriyor. Oruç öyle bir ibadet ki
Ramazan’ın dışında dahi eda edebilmek mümkün. Ramazan’a doymayanlar
lezzetini yaşamak isteyenler bayramdan sonra da oruca devam edebilirler. (6 gün şevval ayı oruçları bizi bekliyor.) Oruç âşıkları için cennette Reyyan adlı kapının tahsis edildiğini unutmamak gerekiyor.

İnsan hayatı Ramazan’a benzetilirse gecesi ana rahmine
sahuru doğuma
imsakı mükellef oluşa
gündüzü yaşanan hayata ve ölümü de iftar anına benzetilebilir. Oruç
hayatın anlamı ve en büyük kul hakkı dersidir. Ramazan müddetince helallerden kaçınana bayramdan sonra da aynı şuurla haramlardan kaçınması emredilmiştir.

Ramazan bize gayemizi öğretmek için gelmişti. İnsan olabilmek isteyenlere
maneviyatından yudum yudum sundu ve şimdi gidiyor. Ömrünü Ramazan kadar kıymetli bilenlerin son bayramı Rahman’ın cennet ve Cemalı olsun."
 
Üst