Ortalama Evlilik Yaşını Aşmış, Henüz Evlenmemiş Erkekler ve Kızlar Hk.

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kadınlara hayırhah olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayırhah olun." [Buharî, Nikâh 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikâk 23; Müslim, Radâ 65, (1468); Tirmizî, Talâk 12, (1188).]

Hakperest

Kıdemli Üye
evet bu hadisi serifler var. lakin evvela sürünün cobani "dogru" olacak. ve sürüyü dogru güdecek
yamuk ve egri olan cobanin sürüsüde egri olur !

anladığınızı hiç sanmıyorum
din kadını kocasına karşı asla kışkırtmaz
bunu yapanlar batı zihniyeti mahsülü feminizmdir, kapitalizmdir

din kocayı iyiliğe
kadını itaate davet eder

kadına tetikte durmasını öğretirseniz
sürekli kocasına karşı bahaneler üretecektir
yok hayat müşterek
kalk bulaşık yıka
susadıysan gidip al suyunu vs
bayağılıklarla güzelim yuvayı ateşe verecektir

erkek şiddetine karşıyız söylemi çok tehlikelidir
doğrusu en iyi olanınız kadınlara iyi davrananızdır

kamplaştırmak, düşmanlaşıtırıp bölmek, kışkırtmak
batının oynadığı pis oyunundan başkası değildir

Hakperest

Kıdemli Üye
kapitalizm, daha fazla sermaye ve ucuz iş gücü için
kadınları da çalışmaya çekip çalışanın emek değerini aşağı çekmiştir

ancak çalıştırdıkları kadınlar evlerine döndüklerinde tekrar çalışmaktaydılar.
bu yüzden, yeniden kadınlığı tanımlamaya;
aileyi yeniden kurgulamaya çalışarak;
çok çalış, çok üret, çok harca, çok tüket felsefeli kapitalizme, hizmet ettirmeye çalıştırdılar.

işte bunun adına feminizm dediler
bunla erkeği de yediler
kadını da yediler
ve aileyi de yıktılar

bakın şimdi batının aile istatisklerine
görün ailesel çöküntüyü

ey kadınlar siz de çok çalışın
ve erkeklerin yeni silahlar üretmelerine yardım edin
ya da 5G den 10G li radyasyonlara bizi çıkarın
dünya kaynaklarını hızla tüketerek
kıyameti erken koparmamızda yardım edin

Mahpeyker

Kıdemli Üye
@muallim08
peygamberimiz bu hadisi serifi evlilik konusunda erkeklere hitaben söylemistir. lakin yelpazesi genis bir hadistir. yani her mesul olan kisi icin söyleyebiliriz bunu : hoca- talebe, doktor- hasta vs.

getirdiginiz ayet bu hadisin icerigini analatmiyor. dini islamdan ziyade kültürümüz haline gelen erkek egemenligine vurgu yapmaya calisiyor gibisiniz.
dogru, kadindan imam olmaz, bir erkek gibi istedigi her yere girip cikamaz. lakin evlilikte ilk sorumluluk ve huzuru temin erkegin vazifesidir. peygamberimiz ne buyuruyor : kadinlar egri kaburga kemiginden yaratilmislardir. onlari düzeltmeye calismayin, kirarsiniz (buhari, tirmizi. ahmed b.hanbel)

kadinlarin erkeklerin yerini isgal etmek istemesinden ne demek istediginizden pek emin degilim. lakin peygamberimizin zamaninda da kadinlar meslek ögreniyorlar ve bunu icra ediyorlardi. hatta osmanlida her bir kadina evlenmeden önce mutlaka gecimini saglayabilecegi bir is ögretilirmis. evlendikten sonra illa calissin diye degil - ilim ögrenmek zaten dinimizin emridir. bu ilim zahiri ilim olur batini ilim olur. farketmez ! ilim ilimdir. müslüman kadin ve erkek bilincli olmali ! imani kuvvetli niyeti halis olmali.

unutmayin ki peygamberimizin her bir hanimi meslek sahibi idi ve hanimlarina her zaman yardim ederdi. söküklerini her daim kendileri dikerdi. gerek peygamberimizin gerekse islam alimlerinin hanimlarina olan tavirlari incelenilmesi lazim.
konuyu ne kadar uzatirsaniz uzatin . is, erkegin hanimini ve cocuklarini Allahin bir emaneti olarak bilip, ona göre davranmasindan geciyor. püf nokta iste bu

Mahpeyker

Kıdemli Üye

anladığınızı hiç sanmıyorum
din kadını kocasına karşı asla kışkırtmaz
bunu yapanlar batı zihniyeti mahsülü feminizmdir, kapitalizmdir

din kocayı iyiliğe
kadını itaate davet eder

kadına tetikte durmasını öğretirseniz
sürekli kocasına karşı bahaneler üretecektir
yok hayat müşterek
kalk bulaşık yıka
susadıysan gidip al suyunu vs
bayağılıklarla güzelim yuvayı ateşe verecektir

erkek şiddetine karşıyız söylemi çok tehlikelidir
doğrusu en iyi olanınız kadınlara iyi davrananızdır

kamplaştırmak, düşmanlaşıtırıp bölmek, kışkırtmak
batının oynadığı pis oyunundan başkası değildir

peygamberimizin hanimlarina olan davranislarini ve nezaketlerini hic arastirdiniz mi ?
mesela bir gün peygamberimiz Aise Anamizin odasinda iken iceri elinde bir tabak yemek ile cariye giriyor ve felanca haniminin selamini söyleyip tabagi peygamberimize sunmak istiyor. tam o esnada evinde Allahin rasulüne ikram edecek bir seyi olmayan mübarek anamiz kiskancligindan cariyenin eline vuruyor ve tabak düsüp kiriliyor.
rasulümüz kizgin bir sekilde anamiza bakip hemen yere egiliyor ve cariye ile beraber kiriklari topluyor.
bakisi ile hatasini anlatiyor aise Anamiza ama hic kizmiyor- bagirip cagirmiyor, küfretmiyor. onun narin kalbini kiracak hic bir söz söylemiyor. sert bakmak ile yetiniyor

siz ister kabul edin ister etmeyin- ister farkinda olun ister olmayin ; netice itibari ile bir yuvayi yürütmek evvela erkegin görevidir. ve erkek peygamberimiz gibi bir ahlak ve durus sergiledigi halde hanimi cirkeflik yapiyorsa, iste o halde erkek icin iki secenek vardir

1. ya sabr ile velayet derecesine ermek
2. yada islamin verdigi talak hakkini kullanmak

peki hangi biriniz peygamberimizin sergiledigi bu engin hosgörü, sevgi, sefkat ve anlayisi sergiliyorsunuz hanimlariniza ve cocuklariniza karsi ???

Mahpeyker

Kıdemli Üye
kendi hanim ve cocuklariniz bir kenarda sizi bekleye dursun , daha bu forumda hic tanimadigi ve sadece yorumlarina bakarak bir bayana hakaret etme yetkisini kendisinde gören ve nahos hareketler sergileyen üyeler var !

sözüm meclisten disari; seni doguran anan hürmetine kadina saygida kusur etmemelisin !

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
“Onlar sizin için günahtan koruyan bir elbise, siz de onlar için bir elbise hükmündesiniz.”Bakara 187

“Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı içinde Allah’a Karşı gelmekten sakınsın.’’ (Heysemi, Mecme’u’z Zevaid, No: 7310; Aclûnî, Keşfu’l-Hafa, 2/239)

Kadınsız(hanımı olmayan) erkek ile erkeksiz (kocası olmayan) kadın birer zavallıdır

Mahpeyker

Kıdemli Üye
kadina-siddet-kadc4b1na-c59fiddet1.jpg

Kadına şiddeti erkeğe men eden, aslında şiddeti kime karşı işlenmiş olursa olsun lanetleyen bir dinin mensupları olarak… bugün karısını döven- eziyet eden- öldüren ve hala “elhamdülillah müslümanım” diyen nasıl bir toplum olmuş ve yazık ki nereden nereye gelmişiz… Sevgili peygamberimizin bu konudaki tavrına bakıp belki daha net anlama imkanı bulabiliriz…

Hz. Muhammed (s.a.v.) kadın haklarına saygı gösterilmesini istemiş, Veda Hutbesi’nde konu ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’a karşı gelmekten sakınmanızı tavsiye ederim.” (Müs-lim, Hac, 147)

Hz. Âişe’nin naklettiği hâdisede: Bir kızcağız geldi: “Ya Resûlallah“, dedi “Babam beni istemediğim hâlde amcamın oğluyla evlendircek.” Hz. Muhammed derhal kızın babasını çağırdı: “Kızını, istemediği halde bir başkasıyla evlendirmeye zorlayamazsın.” dedi. Adam: “Nasıl emrederseniz ya Resûlallah!” diyerek yaptığından vazgeçti.

Kendi öz evladı haz.Fatıma’yı Hz. Ali ile evlendirirken de; “Ya Ali, kızımı sana cariye olarak veriyorum ama unutma ki bundan böyle sen de onun kölesisin“buyurmuştur.

Yine Hz. Muhammed (s.a.v.) aile hayatında kadının da sorumluluğunun olduğunu ve söz hakkının bulunduğunu bildirmiş ve bu hususu şöyle dile getirmiştir: “Kadın; eşinin, evinin ve çocuklarının yöneticisidir. Hepiniz yöneticisiniz ve hepiniz yönettiklerinizden sorumlusunuz” (Müslim, İmâre, 20)

Ashabına bir tavsiyesinde; “Kadınlarınızı nasıl köle ya da hayvan döver gibi dövüyor, sonra da akşam olunca utanmadan beraberce yatıyorsunuz?” şeklinde bir ifade ile seslenirken;

Erkeklerin eşlerine karşı katı, kaba, zorba ve merhametsiz olmamalarını, onlara sözlü ve fiilî şiddet uygulamamalarını, kötü sözlerle tahkir edilmemesini (Ahmed, V, 5) istemiş ve;

Kadınlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onlara vurmayın ve onları kötülemeyin.” buyurmuştur.(Ebû Dâvûd, Nikâh, 42)

Hz Muhammed (s.a.v.) asla kadın dövmemiş, dövenleri kınamış, kadınlar hakkında haz.Allah’tan korkulmasını, onlara haksızlık yapılmamasını ve onlara iyi davranılmasını istemiş, bu bağlamda; “Sizin hayırlınız kadınlarına/ eşlerine en hayırlı olanlarınızdır.” (Tirmizî, Rada, 11)…

Yada;

Müminlerin iman bakımından en mükemmel olanları, ahlâkı en güzel olanları ve eşine en yumuşak davrananlarıdır.” (Nesâî, es-Sünenü’lKübra, Uşratü’n-Nisaî, 66)…

Yada;

Sizin hayırlınız, eşi ve aile fertlerine hayırlı olanınızdır. Ben sizin, eşi ve aile fertlerine en hayırlı olanınızım.” (İbn Hıbbân,Nikâh, IX, 484) buyurmuştur.

Yine peygamberimiz kadınların görüşlerine önem vermiş, onlarla istişare etmiştir. Mesela ilk vahiy aldığı zaman, içinde bulunduğu sıkıntılı durumu hanımı Hz. Hatice ile istişare etmiştir.

Peygamberimizin, dinî ve dünyevî en ciddi konularda eşleriyle istişare etmesi, kadınlara ve onların görüşlerine verdiği önemi ifade eder.

Zaten evinde zamanının bir kısmını ibadete, bir kısmını ailesine, bir kısmını da kendisine olmak üzere üçe ayırırdı. Kadınların ibadetlerine önem verir, beş vakit namaza, (Buhârî, VI, 160)teşvik ederdi.

Sonuç olarak; Peygamberimiz, “Kadınlarla iyi geçinin.“(Nisa, 19)ayet-i kerimesinin gereğini hakkıyla yerine getirmiş, ashabını da bu yönde eğitmiş, Müslümanlara da gerekli tavsiyelerde bulunmuştur.

Bu itibarla insanlık âleminin olmazsa olmazı konumunda olan kadına gereken değeri ve önemi vermiş, kadını onurlu bir kul, salih bir insan, kendisi ile cennetin kazanıldığı bir anne (Süyûtî, Câmi’u’s-Sağîr, I, 42, No: 3657),güven ve huzura erildiği bir eş (Rum, 21),adaletile davranılması gereken bir evlât (Müslim, Hibât,13)olarak görmüştür.

Kız çocuklarının diri diri gömüldüğü ve kadının bir meta gibi kolayca alınıp satıldığı- el değiştirdiği bir çağda, kadınların itilmesine,aşağılanmasına, haklarının gasbedilmesine,sözlü ve fiili şiddet uygulanmasına şiddetle karşı çıkmıştır.

Öyleki; Kadınlara iyi davrananları insanların en hayırlısı olarak zikretmiştir.

Aslında bu gün her konuda olduğu gibi kadın hakları konusunda da çağımız insanının, Hz. Peygamber’in çağları kucaklayan anlayış ve görüşüne, örnek ve üstün ahlâkına ne kadar da çok ihtiyacı var!

Bu yazıyı gönderen ŞERİFE ŞEVVAL KARDELEN hocamiza tesekkur eder,sizlerinde dualarini bekleriz.

http://kalplerinanahtari01.blogspot.de/2014/09/kadna-siddete-islam-ne-diyor.html

elbiss

Ordinaryus
Geçenlerde bir bayan bana bakıyor üst görünüm olarak oldukça iyi giyinmişim yada bana öyle geliyor neyse...alt giyim olarak ise ayakabılarım toz toprak ve eski....aslında bunu kasti yapıyorum...

Doğal olmaktan ziyade yeni ile eski karışımı yaparak beni hayatın dünyaya bağlamasını uzaklaştırmaya çalışıyorum....Yani bir yerlerde nerelerde olduğumu hatırlamak istiyorum neyse...

Üst görünümünden beni güzel gören güzel bayan sağolsun gözü tozlu boyasız ayakkabıma çarpıyor...:)

ıyy tarz değil diyor :) ayakkabısı çok kötü diyor...

Bense çok şükür rabbim diyorum....Gerçek seven olmadığı dış görünüşe bakıp değer verdiği için...

Bu dünyada tonlarca altının paran olsa ne olur ki seni sadece sen olduğu için seven olmadığı sürece....bu söze bayılırım...

Bazen paran yoktur ama HAZİNEN vardır...o hazine ki Dünyanın tüm ALTIN larına değişilmez...o hazine ÖYLE bir insandır ki yanında huzur ve sıhhat bulursun....ALLAH her bekarlara Güzel Eş nasip etsin..

Gerçek sevgide kuru soğanda olsa yenir beee yeter ki harbi insan olsun.. o insanın her tadı sözü BALDIR BALL..

Böyle..

Ebu Computer

Kıdemli Üye
peygamberimizin hanimlarina olan davranislarini ve nezaketlerini hic arastirdiniz mi ?

Sayın Mahpeyker

Tövbe tövbe haşa bizler peygamberimiz değiliz.

Bizleri peygamberimiz ile kıyaslamayınız.

mesela bir gün peygamberimiz Aise Anamizin odasinda iken iceri elinde bir tabak yemek ile cariye giriyor ve felanca haniminin selamini söyleyip tabagi peygamberimize sunmak istiyor. tam o esnada evinde Allahin rasulüne ikram edecek bir seyi olmayan mübarek anamiz kiskancligindan cariyenin eline vuruyor ve tabak düsüp kiriliyor.

Hazreti Aişe validemiz neden kıskançlık göstermiş ?

Neden cariyenin eline vurup tabağı düşürmüş ?

Neden yiyeceği telef etmiş ?

Bir peygamber hanımı neden böyle yapar ?

Taife-i Nisa mensubu olarak cevap verebilir misiniz.

Kadın fıtratı ile erkek fıtratı farklıdır.

Kadın narindir kırılgandır.

Erkek daha kaba sabadır.

Evli misiniz yada Ortalama Evlilik Yaşını Aşmış Henüz Evlenmemiş kişilerden misiniz bilmiyorum ama nedense örnek verirken hep örnekleri kendinize yontuyorsunuz.

Nalıncı keseri gibi.

İşimize geleceği şekilde örnekler veririz, işimize gelen hadisleri işimize gelen ayetleri alırız. Sizde de durum bu şekilde.

Misalen sizin verdiğiniz örnekte peygamberimiz Hazreti Aişe'nin kusurunu yüzüne vurmamış, laf söylememiş, kırmamış incitmemiş...

Neticede peygamberimizde Taife-i Nisanın ne olduğunu bizlerden çok daha iyi bilir.

Ben şimdi size desem ki ''Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.'' yani kadının cennete girmesinin yolu eşini mutlu etmekten geçer eminim nefsinize ağır gelir.

'Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer.'' H.Şerif

Eşiniz mutlu olursa siz mutlu olursunuz, aileniz mutlu olur, çocuklarınız mutlu olur. Evinizde yaşantınızda huzur olur.

Kadının görevi kocasını memnun etmek ve sağlam bir nesil yetiştirmektir.

Kısaca özetlemek gerekir ise eşiniz salih bir kimse ise sizde onu memnun ederseniz, eşiniz sizden razı ise Allah'ın izni ile cennetliksiniz.

Selam ve dua ile...

Kaçak

Yeni
kız doğsam kesin fenimen olurdum, arkanızdayım kızlar davanız haklı....
Erkek doğduğum için fenomen oldum, yapcek birşey yok elimde değil...

spesifik

آزادی قید و بند
Mesele nerelere gelmiş..
Biz sünnetullahtan bahsediyoruz siz kadın erkek karekterine indirgemişsiniz mubarekler..
@Mahpeyker vakıayı kritize etmek gerekirse biz eşlerimizi paylaşabiliyor muyuz ? İkinci evliliği nefislerimize kabullendirebiliyor muyuz ?

Önce biz bunu kabul edelim sonra cariye tabağı kırdığında eşimiz bize kem gözle bakmasın..

Peygamber karnına taş bağlamış açlıktan şimdi ki kadınlar dünyalık bir istekleri olmasın başlıyorlar söylenmeye..

Fıtraten 25 geç olmakla birlikte ideal..

Nefsimize zulm ediyoruz. Bunu beyan eden Allah..
Söyleyecek çok kelam var ama neyse Sema Maraşlı okuyun hanımlar beyler derim...

spesifik

آزادی قید و بند
Çok isteyip yine de geç evlenenler, maddi imkansızlıktan dolayı evlenemeyenler için ne diyeceksiniz? Ben anlamadım ne demek istediğinizi @Büşra abla? Ertelenenin hayr olduğunu nasıl bilebiliriz ki? Öyle bir öngörü sizde olabilir ama bende yok. :)

Ben sadece tüm enerjimi aileme aktarıyorum, başka şeylere enerjim pek yok, durumum bu. :)

senin durumuna zaten şoktayım. Kaç senedir nişanlısın bacım evlenmek için neyi bekliyorsun :)

Kendimden örnek vereyim yanlış anlamazsınız umarım..
İlk bebeğimi kucağıma aldığımda 21 yaşında idim ve ben beşinci çocuğumu kucağıma aldığımda beşik alabildim..Aralarında dokuz sene fark var..

Baba evinde sahursuz oruc tutup iftarda katıksız ekmekle oruc açtığımı bilirim.Hakeze dokuz bilezik taktığım zamanları bilirim..

Kayınvalidem 'baba evinde okumadınız koca parası ile üni okuyorsunuz' dediği için harç paralarını eşime verdirmiyorum. Bu benim en büyük zaafım mesela eşimden para isteyemiyorum zoruma gidiyor. Oysa Allah sorumluluğu erkeğe vermiş. Hamdolsun ki nasip oldu köşe yazarlığına başladım rabbim ikramda bulundu harcımı kendim ödüyorum.. Biz kadınlar kendimizin efendisiyiz. Erkek efendiliğini bünye bazen kaldırmıyor.

Her şey karşılıklı mutlu ve mutsuzluk bizim elimizde. Eşimle tartıştığımız zaman bana 'edebiyat yapıyorsun ' der .. Ben de derim ki ' elbette edebiyat yapacağım mesleğim bu ' gülüşürüz. Oysa edebiyat yapıyorsun derken adam beni rencide ediyor.Ben bunun farkındayım .Kavga mı edeyim .Valla bende laf çoktur rakibimi albenili kelimelerle nakavt edebilirim. Ne gerek var .

Benim beş çocuğum var ve türkiye şartlarında onları büyütmenin zorluğunu kimse benden iyi bilemez. Rabbimiz sınıyor.Yaşananlar elbette insanı üzüyor. Mearic süresinde diyor ki Rahman sevdiklerini tek tek verir kendi nefsini kurtarmak için.. Erkek olsun kadın olsun global bakamayız kaybederiz..

Çok uzattım hakkını helal et ..

ummuhan

Kıdemli Üye
Ortalama Evlilik Yaşını aşmış, Erkekler Hakkında

10612722_704867752983880_8132490786541870675_n.jpg

Yahayy

Kıdemli Üye
Eğer başlık size ait ise baltayı çok kötü taşa vurmuşsunuz, baltanın ucu dümdüz...