Ömer ÖNGÜT'ün görüşleri:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ebu Kasım

Asistan
HAKİKATSİZLER BURAYADA DADANMIŞ

dilencilikle infaka teşvik etmeyi birbirine karıştıran hakikatsizler grubunun fitne ekibi burayada dadanmış
------- kendilerinden başka tüm müslümanları kafir gören nursuzlar kendilerini heryerde belli ediyor
evvelce sizlerden birkaçınızı pataklamıştım ve çok büyük haz duymuştum :)
Hz.Ömer ra olsa hepizin hakkından adil olarak gelirdi amma sizin gibi fitne fesatçılar mühlet verilenlerdensiniz
elbette tooprağa giriceksiniz o vakitte kafirlik size dönecek ve işiniz sonsuza dek bitecek
bu karşılacağınız akıbetiniz

amma herşey iradenizde bitiyor aklınızı başınıza alıp doğru dürüst müslüman olursanız bu akıbetten kurtulursunuz

ilim diye yutturduğunuz pisliklerinizle ilime iftira atmanıza bu sitede izin verilmemeli
eğer izin veriliyorsa izin verenlerin vebali boynuna

yönetime sesleniyorum bu hakikatsizler çok fena fitne çıkartmaya meyillidirler müslümanlara zararları çoktur
iftira katıklarıdır,tekfir içecekleridir böyle müslümanlık tek bunlara var Resulüllahın ümmetinde yok

yönetime ve keza üyelere duyrulur

fakiri

Kıdemli Üye
HAKİKATSİZLER BURAYADA DADANMIŞ

dilencilikle infaka teşvik etmeyi birbirine karıştıran hakikatsizler grubunun fitne ekibi burayada dadanmış
------- kendilerinden başka tüm müslümanları kafir gören nursuzlar kendilerini heryerde belli ediyor
evvelce sizlerden birkaçınızı pataklamıştım ve çok büyük haz duymuştum :)
Hz.Ömer ra olsa hepizin hakkından adil olarak gelirdi amma sizin gibi fitne fesatçılar mühlet verilenlerdensiniz
elbette tooprağa giriceksiniz o vakitte kafirlik size dönecek ve işiniz sonsuza dek bitecek
bu karşılacağınız akıbetiniz

amma herşey iradenizde bitiyor aklınızı başınıza alıp doğru dürüst müslüman olursanız bu akıbetten kurtulursunuz

ilim diye yutturduğunuz pisliklerinizle ilime iftira atmanıza bu sitede izin verilmemeli

yönetime sesleniyorum bu hakikatsizler çok fena fitne çıkartmaya meyillidirler müslümanlara zararları çoktur
iftira katıklarıdır,tekfir içecekleridir böyle müslümanlık tek bunlara var Resulüllahın ümmetinde yok

Şu mubarek günde işte böyle densizler, gelip buraya bu tür şeyler yazınca insan sabredemiyor elbet !.. Bir kere insan en önce foruma üye olduğu tarihe bir bakar da kime dadanmış, kime de dadanmamış demesi lazım geldiğine karar verir. Biz bu forumda 6 yıldır varız. Bize dadanmış diyen bu kuş'un ise üyelik tarihine bir bakınız 2011... Şu halde kim , kime göre nereye dadanmış herkes bir karar versin ! Ayrıca konunun muhtevasına ve içeriğine cevab verme yerine böyle kışkırtıcı bir yazı asmak bu politk bataklığı çok seven sivrisinek yapılıların en önemli özelliğidir. Çünkü, bunlarda sadece laf ve lakırıdı olur . Boş teneke gibi çok ses çıkarmaları sadece etrafındaki insanları rahatsız etmekten öteye gitmez ! İşte, burada duyduğunuz bu teneke sesi de aynı sestir!

cemaliii

Kıdemli Üye

zaten sizin gibiler her daim cevap veremeyince yönetime şikayet ederler. yok kapatılsın yok yasaklansın.
gerçek hayattada böylesiniz. hemen şikayet edersiniz yönetime.
sahi bildiğim kadarıyla süleymancılar hakikatçileri mahkemeye de vermişlerdi değilmi?
siz süleymancımısınız sayın kasım.

saliha kalem

Profesör
Edep yahu diyorum

fakiri ve cemalliliii sizler ehl-i sünnet müslüman larına saldırıp kafir yaftalaması yaptığınız sürece asla hoşgörüyle hiçbir yerde karşılaşamazsınız

Resulüllah efendimizin (a.s.) dinine göre hareket etmiyorsunuz tekfircilik hastalığı İslam da yok
Tekfir etmenin yetkisi avam müslümanlarında değil ulemadan kadılık yapabilecek konumdakilerin yetkisindedir

Ehli sünnet müslümanlarına yaptığınız iftiralarla dolu tekfir hastalıklarınızı büyükler kaale almıyor diye kendilerini haklı görmeye çalışan siz zavallılarında cehaletine şaşmalı

Mevlana hz'leri buyurmuşlarki; ''edepli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum zanneder.''

işte sizlerde böylesiniz yazık size

fakiri

Kıdemli Üye
Edep yahu diyorum

fakiri ve cemalliliii sizler ehl-i sünnet müslüman larına saldırıp kafir yaftalaması yaptığınız sürece asla hoşgörüyle hiçbir yerde karşılaşamazsınız

Resulüllah efendimizin (a.s.) dinine göre hareket etmiyorsunuz tekfircilik hastalığı İslam da yok
Tekfir etmenin yetkisi avam müslümanlarında değil ulemadan kadılık yapabilecek konumdakilerin yetkisindedir

Ehli sünnet müslümanlarına yaptığınız iftiralarla dolu tekfir hastalıklarınızı büyükler kaale almıyor diye kendilerini haklı görmeye çalışan siz zavallılarında cehaletine şaşmalı

Mevlana hz'leri buyurmuşlarki; ''edepli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum zanneder.''

işte sizlerde böylesiniz yazık size

Alevileri müslüman bir kardeş olarak bilen size yazık değil de, demek bize yazık !
Yaw şu dünyada hangi günelri yaşadığımızı artık siz tahmin edin !

saliha kalem

Profesör
Alevileri müslüman bir kardeş olarak bilen size yazık değil de, demek bize yazık !
Yaw şu dünyada hangi günelri yaşadığımızı artık siz tahmin edin !

Hz. Peygamber sallellahu aleyhi vesellem'in :

“Kim bizim kıldığımız namazı kılarsa, bizim kıblemize yönelirse, kestiğimizi yerse işte ALLAH ve Rasûlünün zimmetinde bulunan müslüman budur. ALLAH 'ın zimmetini bozmayın.”sözünden kastedilen mânâ da budur.(Buharı, Sahih.)(Fıkh-ı Ekber Şerhi)

Bu hadis-i şerifteki amelleri uygulayan aleviler var, bunlara Allah Resulü müslümandır demiş. Sen ise Allah Resulüne böylece iftira atıyorsun.
İşte bozuk zihniyetinizin aciz boyutları.
Tövbe edin Allah'a dönün.
Zira ifrata düşen sapıklığa uğrar!

fakiri

Kıdemli Üye
Hz. Peygamber sallellahu aleyhi vesellem'in :

“Kim bizim kıldığımız namazı kılarsa, bizim kıblemize yönelirse, kestiğimizi yerse işte ALLAH ve Rasûlünün zimmetinde bulunan müslüman budur. ALLAH 'ın zimmetini bozmayın.”sözünden kastedilen mânâ da budur.(Buharı, Sahih.)(Fıkh-ı Ekber Şerhi)

Bu hadis-i şerifteki amelleri uygulayan aleviler var, bunlara Allah Resulü müslümandır demiş. Sen ise Allah Resulüne böylece iftira atıyorsun.
İşte bozuk zihniyetinizin aciz boyutları.
Tövbe edin Allah'a dönün.
Zira ifrata düşen sapıklığa uğrar!

Bu işlerle hiç işi olmayan Aleviler de var. Siz b"kardeşiz derken bu ayırımı yaptınız mı hiç bir zaman ? Yahutta bugüne kadar "kardeşiz"derken bu ayırımı yapana hiç şahid oldunuz mu ?
MERTÇE VE DOSDOĞRUCA CEVAB VERİN !

saliha kalem

Profesör
Güzel en azından toptan kafir yaftalamanıza ayrım getirmeniz olumlu bir gelişme teşekkür ederim
Zaten 'kardeş' lafzının niyetide ehl-i kıble olan alevilere hitaben olduğunu bizler biliyoruz ama önemli olan sizlerin hüsnü zan yerine sui zan ederek bu ifadedeki niyeti tartıp öğrenmeden direk hitap sahibine kafir yaftalaması yapmanız İslami adapta yeri olmayan ağır bir ifrat girişimidir

Şimdi aklınız varsa elbet hak vericenizden eminim
Toplumun lider yöneticileri topluma hitap ederken insanları inançları yönünden ayrıma yönelik ifadeleri kullanırlarsa bu toplumda tefrikaya yol açmazmı?
Devlet adamlığıyla avam imamlığını veyahut hocalığını birmi sandınız?
Toplumun lider yöneticileri hitaplarında kalbi niyetlerini anlayanlar anlar,anlamak istemeyenler ise anlamazlar ve olayı istedikleri yöne sui zan müessesesine başvurup sizler gibi çekebilirler

Bir devletin en büyük tehlikesi toplumunun tefrika düşmesidir
Tefrika demek devletin ayakta durmasının tehlikeye girmesi demektir
Erbakan babam eğer ehli kıble olanlar alevier kardeşlerimizdir diğerleri ise düşmanımızdır dese bu toplumla kin ve nefret tohumları ekmezmi?
Biraz insanların konumlarına göre hareket etmelerindeki manaları idrak etmeniz gerekmezmi neden hep herşeyi kötüye yoruyorsunuz niyetiniz nedir demezlermi?

Aklı selim bir insansanız eğer bu sözlerim size kafi'dir

cemaliii

Kıdemli Üye

saliha kalem arkadaşım. şu sözünüzü ihvan23 denen arkadaşda söylemiş ve cevap vermiştik. malesef sevgili büyükleriniz sizleri kandırıyor. "aman canım biz büyüklüğümüzden cevap vermedik" onlar bunu dememiş olsa bile sizlerin böyle düşünmesi sadece bir savunma mekanizmasıdır. ömer efendinin sözlerinin hiçbirine cevap vermeleri mümkün değil,çünkü o kadar net açıklamışki kimin ne yaptığını, hemde ayetler eşliğinde,bu hakikatlere karşı nasıl cevap verebilecekler. cevap veremeyip büyüklük gösterisi ha. ben reel hayatta cevap vermeye çalışan süleymancıda gördüm. cevabı sadece hakaretten ibaretti. hiçbir açıklama getiremedi. ömer efendinin birçok yazısını daha bu sene okudum. ve allah razı olsun dedim. sadece süleymancılar ve refahçılar hakkındaki yazılarını okudum.inşallah uygun bir vakitte geri kalanınıda okuyacağım. ben ömer efendinin cemaatinden değilim. sadece dışarıdan bir gözlemci olarak objektif bir biçimde okudum. ve yazılanlara hak verdim. sizde tarafsız bir gözle okuduğunuz vakit yazılanların doğruluğunu anlayacaksınız. ömer efendiden birkez daha allah razı olsun diyorum neden mi? imam hatipteki yıllarımızda bu refahçılar öyle propaganda yapıyorlardıki "bize oy vermezseniz müslüman değilsiniz demeye getiriyorlardı. bu tam anlamıyla kara propagandaydı. tek yol devrim! pardon tek yol refahtı:D inanın o yıllarda henüz daha dini açıdan cahil olduğumuz için bizlerde öyle sanar ve korkardıkki, refahçı olmazsak sanki kendimizi müslüman değilmiş gibi bir hisse kapılırdık. bu yaptıkları çok büyük GÜNAHTI. ve bunu açığa çıkarıp yüzlerine hakikatler ışığında tokat gibi cevapler veren ömer efendiyi allah gönderdi diye düşünüyorum. kendisinden allah razı olsun. ömer efendinin süleymancılar hakkında yazdıklarınada canı gönülden katılıyorum. bence her müslümanın,hangi cemaatten olursa olsun,ömer efendinin o eserlerini okuması lazım. üstelik internet ortamında bedava olarak hizmetinizde. tavsiye ederim.allah razı olsun tekrardan.

saliha kalem

Profesör
cemalili şimdi iftar vakti giriyor sizden ricam var oda ömer hocanızın Mahmud efendiyi kafirlikle suçladığı sebepleri kur'an ayetleri ışığında yazarmısınız?

Ayrıca hangi ehli sünnet müslümanlarını kafirlikle sıuçluyorsanız aynen ayetlerle buraya yazarmısınız?

bizde görelim bakalım neymiş bu tekfirciliğiniz !

refah partisini refah dini söylemiyle yapılan iftiralarının gerekçesini ortaya çıkardık

cumhuriyet başsavcısı vural savaş'ın refah partisini kapattırmak adına kullandığı patates dini yaftalamasına refah partisi resmi olarak savunmasında asılsız bir iddiadır demiştir.
sizler vural savaşın refah partisine olan iftira ihbarını gelip kitaplaştıracak kadar müfterileşen bir hareketi nasıl hangi akılla savunursunuz?

ömer öngütün bu ülkede yaptığı tek şey var oda ismailağa cemaatini, nur cemaatini, süleymanefendi cemaatini ve birçok ehli sünnet cemaatlerini KAFİRLİKLE SUÇLAMASIDIR

Sonra gelipde burada ''objektif gözle okursanız hak verirsiniz'' demenizde bayağı bir abes olmuş

siz sorularıma cevap verin ayet ve hadis ışığında kim kafirse size göre ispatla bakalım cevabınıda alacaksın
hadi bu vazifeyi üstlendiniz
sakın uzun uzun laf çorbasına dönüştürmeyin kısa kısa sebeplerle yazında kafalarımızı bulandırmayın

bekliyor olacağım

saliha kalem

Profesör
Öngüt'çüler kimi neden kafir ilan ediyorsunuz ?

Forumda bir/iki Öngüt'ün tekfir zihniyetini savunan üyelere sesleniyorum.

1- Mahmut efendi babamızı neden kafir ilan ediyorsunuz ayet ve hadis eşliğinde yazın

2- Fethullah Gülen ve cemaatini neden kafir ilan ediyorsunuz ayet ve hadis eşliğinde yazın

3- Süleyman efendi cemaatini neden kafir ilan ediyorsunuz ayetlerle hadislerle yazın

4- Diğer ehli sünnet insanlarını ve cemaatlerini neden kafir ilan ediyorsunuz yazın

dostluk

Kıdemli Üye
bizce boşu boşuna bir konu olmuş zaten var sayın ercan tekin açmış böyyle bir konu ..

sonra sitelerinde neden tekfir ettiği yazılı ordan girip okuyabilirsiniz..

bazende boşu boşuna münakaşa kalp kırmak hakkı öğreneceğim diye bir sürü nefs yapmak harama girmekte var bu işin sonunda..

ha birde onların çokca bulunduğu bir forum olsa yine diyeceğim amenna ..sadece bir yada iki kişi ile sataşmadan öte giitmeyecek bu konu..

manifesto

Yasaklı
Saliha Refah dini mensubu Erbakancıları unutmuşsun , Hakikatçiler öyle tanımlıyor.

manifesto

Yasaklı

"refah dinine mensup mahmut efendinin mollalarına cevap" diye bir kitaptır.Burda erbakandan çok mahmut efendiye tekfir var.

Kaynakça ;

Hakikat İle Delaleti Bilmemiz Lazım Sayfa 329 ; Ömer Öngüt

Ankara 10.Noterliği ;

İTHARNAME

İhtar Eden ; Necmettin Erbakan -Refah Partisi Gelen Başkanı-Ankara

Vekili ; Av.Şevket Kazan -G.M.K Bulvarı Onur İşhanı 3 Daire 39 Kızılay / Ankara

Muhatap ; Ömer Öngüt - Burhaniye Mah.Şehit Ruhsar Cad. No:51 /Düzce

Sayın muhatap ,

Birkaçyıldan beri adınıza yayınlanan kitaplarda son olarak da ekteki örneklere benzer fotokopilerde sizin isminiz kullanılarak bazı zanlardan hareketle Refah Partisi ,onun muhterem genel başkanı Necmeddin Erbakan ve Refah Partililer aleyhine yüce Kur'an ayetleri alet edilerek bir kampanya başlkatılmıştır.

....

Bugüne kadar size atfen yapılan bu neşriyat ve propagandalara isminizin bazı çevrelerce kasten karıştırılarak kullanıldığını zannederek ses çıkarmadık.

Ancak bu kabil kağıtlar Refah Partisine de gönderilmiş ve kardeşlerimiz taciz edilmeye başlanmıştır.

Bu durum karşısında bu yazıların ve bu yazılarda sözü geçen Necmeddin Erbakan'ın ve Refah Partililerin KAFİR oldukları hakkında ki sözlerin size ait olup olmadığını,bir hata yapmamak için sizden sorup öğrenmek zarureti hasıl oldu

Bu ihtarnameyi aldığınız günden itibaren 15 gün içinde bu tür yazıları yazıp yazdırmadığınız dağıttırıp dağıttrımadığınız hakkında bizi açıkça ve samimi olarak lütfen aydınlatınız.Aksi halde bu yazıların tarafınızdan yazdırıldığı ve dağıttırıldığı zannı hakim olacak ve her türlü şahsi haklarımızı sirayet için adli mercilere muracat olunacağını saygılaımla bildirmek isterim

14 Nisan 1991

Avukat Şevket Kazan

ihvan23

Kıdemli Üye
kalpleri mühürlenmiş bir öngüt cemaati...hangi gizli örğüt sizi kullunıyor bilemem.ama ekmeklerine yağ sürdüğünüz kesin..istihbarat örgütleri.bu cematleri nasıl fişlemiş ve karalamışsa.NE TESADÜF aynı dili kullunıyorsunuz..maaşsız elamanlar...1980 sende k.evren ve diyanet raporları ile raporlarınız aynı.ergenekola bire bir uyuşuyor..BU MİLLETİN EVLADINA DİNİNİ,KURaNINI ÖĞRETMEKTEN BAŞKA GAYESİ QLMAYAN .TOPLULUKLARDAN..1..YAHUDİLER GOCUNUR.2.HIRISTIYANLAR GOCUNUr.3, MÜNAFIKLAR GOCUNUR...

Sofuoglu

Ordinaryus
Allah'ın rahmeti ,bereketi inananların üzerine olsun,
Allah rızası için şu mübarek günlerin hürmetine bu tür konularda sukut edin.
tekfir avamin işi değildir .bilmediğiniz konularda susun!
Sözün muhatabı rabinin huzurunda.varsa yanlısı elbette çekecek cezasını,
Sakın ha siz boş lâfı satın alipta akibetinizi tehlikeye atmayın.
Bu konular fitne Cikartmakta, tefrika oluşturmaktan öteye gitmez.
Allah(c.c.) tuttuğunuz oruçlarinizi izzeti dergahinda kabul etsin.
Ölü eti yiyen zumrelerden eylemesin.(amin)
Selam ve dua ile...

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
İmam-ı Azam Ebu Hanife hz'leri buyuruyorlar ki; ''Bid'atçılaırn kusurlarından biri de birbirlerine kafir demeleridir. Ehli Sünnetin güzel tarafı da hata edince birbirlerine tekfir etmemeleridir.''

fakiri

Kıdemli Üye
İşte vaktiyle liderinizin söylediği küfür sözler :
"Refahtan başka İslâm yoktur !
Refahtan başka partilere oy verirseniz patates dinindensiniz !
Bizim Mitingimize gelenler Fatihin torunları, oraya gidenler ise Bizansın torunlarıdır!"

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
İşte vaktiyle liderinizin söylediği küfür sözler :
"Refahtan başka İslâm yoktur !
Refahtan başka partilere oy verirseniz patates dinindensiniz !
Bizim Mitingimize gelenler Fatihin torunları, oraya gidenler ise Bizansın torunlarıdır!"
Bu iftiraların iftira olduğunu kaç kez ispatladık ama siz böyle inanmak istiyorsunuz ya ondan böyle yapıyorsunuz sizi gidi siziiiiiii

[FONT=Arial,Helvetica]Anayasa Mahkemesi'nin Refah Partisini Kapatmak için Gerekçeli Kararı
[SIZE=-1](22 Şubat 1998)

[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]Esas Sayısı : 1997/1 (Siyasi Parti Kapatma)[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]Karar Sayısı : 1998/1

[SIZE=-1]Karar Günü : 16.1.1998[/SIZE]
[SIZE=-1]DAVACI : Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı (Vural Savaş)[/SIZE]
[SIZE=-1]DAVALI : Refah Partisi[/SIZE]
[SIZE=-1]DAVANIN KONUSU : Refah Partisi'nin lâiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği savıyla kapatılması istemidir.[/SIZE]
[/SIZE][/FONT]
[SIZE=-1]4- Yine Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın 13.1.1991 günü Sivas'ın Sıcak Çermik ilçesinde Refah Partisinin Eğitim Seminerinde yaptığı, çeşitli basın organlarında yayınlanan, hatta Deniz Kuvvetleri Komutanımız Güven Erkaya tarafından 28.2.1997 günü yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında okunduğu pekçok gazete haberine göre Sayın Erbakan'ın sessizce dinlemekle yetindiği iddia edilen konuşmada (Ek 2);[/SIZE]

[SIZE=-1](…sen Refah Partisi’ne hizmet etmezsen hiçbir ibadetin kabul olmaz. Çünkü başka türlü müslamanlık olmaz. Başka türlü kurtuluş yok... Refah bu ordudur. Bütün gücünle bu ordunun büyümesi için çalışacaksın. Çalışmaz isen patates dinindensin... Bu parti İslami cihad ordusudur. Kendi kendine CİHAD ediyorum diye faaliyette bulunamazsın. Karargaha bağlı olmak zorundasın, her faaliyette karargaha bağlı olmak zorundayız. Karargaha danışılmadan yapılan faaliyetler tefrikadır. Çalışacaksan, burada çalışacaksın. Müslüman mısın? Bu orduda asker olmaya mecbursun... Cihada para vermeden müslüman olunmaz. Kişinin müslümanlığı, cihada verdiği para ile ölçülür. Bir müslüman, zekatını götürüp fakire veremez. Zekatını beytülmale, cihad ordusunun karargahına, ilçe teşkilatının başkanlığına verecektir. Biz müslümanız. Biz Kur'anı hakim kılmak isteyene gideceğiz. Hepimiz Refahçı olmaya mecburuz, çünkü cihad ediyoruz... Şuurla Refaha çalışan cennete gidiyor. Neden? Çünkü Refah demek Kur'an nizamını hakim kılmak için çalışmak demektir)[/SIZE]
[SIZE=-1]demiştir.[/SIZE]
http://www.belgenet.com/dava/rpdava_g01.html

REFAH PARTİSİNİN MAHKEMEYE SUNDUĞU RESMİ SAVUNMASI İSE ŞÖYLEDİR:

[SIZE=-1]İddianamenin yine 9. ve 10. sayfalarında yeralan, "Sivas - Sıcak Çermik Seminer Konuşmaları" diye takdim edilen iddiaya gelince:[/SIZE]

[SIZE=-1](1). Bu iddianın hiçbir dayanağı yoktur. Böyle bir konuşma kesinlikle yapılmamıştır.

[SIZE=-1](2). Sayın Başsavcının, bir gazetenin asılsız bir haberine dayanarak, Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın MGK Toplantısı’nda gazeteler okuduğuna ve bu gazeteler karşısında Başbakan Necmettin Erbakan'ın sessiz kalmak suretiyle bu iddiaları kabul etmiş sayılacağına dair iddiasının hem gerçekle bir ilgisi yoktur ve hem de bu iddia hukuken geçersizdir.[/SIZE]

[SIZE=-1](3). Çünkü MGK Toplantıları gizlidir. Bu toplantılar hakkında bir bilgi almak mümkün olmadığı gibi, toplantılar hakkında yayın yapmak da yasaktır. Kaldı ki, kanuna aykırı biçimde elde edilen deliller hükme dayanak yapılamaz.[/SIZE]

[SIZE=-1](4). Sayın Başsavcı, bu iddiası ile "avam"ın deyişiyle "sükut ikrardan gelir" demek istiyorsa, bu kabulün de hiçbir hukuki dayanağı ve değeri yoktur.[/SIZE]

[SIZE=-1](5). Kaldı ki, bu kabil gerçekdışı, asılsız iddialar nerede, ne zaman yapılmışsa tarafımızdan reddedilmiş ve muttali olunan iftiralar hakkında kununi yollara başvurulmuştur.[/SIZE]

[SIZE=-1](6). Husumeti sabit kimselerin beyanları delil olamaz.[/SIZE]
[SIZE=-1]Nitekim siyasi husumetle bu yayınları yaparak saldırıda bulunanlara karşı Refah Partisi yetkilileri tarafından hukuk yollarına gerekli başvurular yapılmıştır.[/SIZE]

[SIZE=-1]Bu cümleden olarak, bu konu ile ilgili olmak üzere haklarında açılan davada Zekeriya Beyaz ile sorumlu müdür T. Kutsi Makal, Ankara Asliye 24. Hukuk Mahkemesi’nin 18.5.1995 tarih ve 1994-645-1995/391 sayılı kararıyla manevi tazminat ödemeye mahkum edilmişlerdir (Ek: Bölüm IV, No:15). Bu karar, 26.12.1995 gün 1995/9171-10106 sayılı ilamla Yargıtayca onanmıştır (Ek: Bölüm IV, No:16). Ayrıca, adı geçenler, Ankara 2. As. Ceza Mahkemesinin 30.10.1995 tarih ve 1994/01122-1995/000215 sayılı kararıyla hapis ve ağır para cezasına mahkum edilmişlerdir (Ek: Bölüm IV, No:17). Ve yine adı geçenler, Refah Partisi'ne hakaretten dolayı Ankara 2. As. Ceza Mahkemesi’nin 27.9.1995 gün ve 1994/01122-1995/00840 sayılı kararıyla da h[/SIZE][SIZE=-1]apis ve ağır para cezasına mahkum olmuşlardır (Ek: Bölüm IV, No:18).[/SIZE]

[SIZE=-1](7) Böylece, bu mahkumiyet kararlarıyla sözü geçen yayınların gerçekle ilgisi olmadığı ve bunların husumetten ileri gelen bühtan ve iftiralardan ibaret olduğu "kesin hükümle" sabit olmuştur.[/SIZE]

[SIZE=-1](8). Sayın Başsavcı, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 98. maddesinin verdiği Sorgu Hakimliği görevini ve CMUK'un 153/2. maddesinin yükümlü kıldığı "Lehteki delilleri" de toplama vecibesini yerine getirmek suretiyle usul hükümlerini noksansız yerine getirmiş olsaydı, parti kapatma gibi ciddi ve önemli bir davada böyle asılsız ve aksi sabit olmuş bir konuyu delil olarak ileri sürmezdi.[/SIZE]
[SIZE=-1]Sonuç: Yukarıda yapılan açıklamalardan da kesin olarak görüldüğü gibi; husumete dayanan bir basın haberindeki, asılsızlığı mahkeme kararıyla "kesin hüküm" haline gelmiş bir yazının delil olarak ileri sürülmesi hukuken mümkün değildir.[/SIZE]

http://www.belgenet.com/dava/rpdava_g04.html[/SIZE]
[/FONT][/SIZE]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...