Nureddin Yıldız : Kadın Haber Spikeri İzlemek Caiz Değil

Mugalata

Kıdemli Üye
Kadının dışarı çıkmasının caiz olduğu durumlar vardır mesela kadına kocası İslamı öğretmiyorsa kadın dininin farzlarını öğrenmek için bir hocahanıma kocasından izin almadan gidebilir, evinde yangın çıkmışsa kocasına sormadan sokağa çıkabilir. Açlık veya susuzluktan telef olma durumu varsa çıkabilir.

çoooookkk insaflısın lafons!!! :D

bu arada "telef olma" kısmını değiştir, hanım üyeler seni tefe tutmasınlar. :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
yazını beğendim ama bu son kısma da şaşırdım. neden böyle yazdın şimdi? kim edepsizlik etmiş, kim zırvalamış? sonu da ilginç: "selamlar" demişsin. edebini takınmayıp zırvalayan birine selam vermişsin. :)

belki de ben yanlış anlamışımdır. bir yanılma payı bırakayım yine de.

Sen neden kendinine alındın, sana demedim ki, aklımın ucundan da geçmedi,

Bazıları vardır hiçbir ameliyede bulunmaz, kadının mazeretine takılır bunlar için söyledim,

Selamlar...

Mugalata

Kıdemli Üye
Sen neden kendinine alındın, sana demedim ki, aklımın ucundan da geçmedi,

Bazıları vardır hiçbir ameliyede bulunmaz, kadının mazeretine takılır bunlar için söyledim,

Selamlar...

bu ihtimali de düşündüm ama benim yazıyı alıntı yapınca emin olamadım.

lafons7275

Kıdemli Üye

Bu bir şaka degil mi lafons?

İslam kadına hangi durumlarda sokağa yalnız çıkmasına izin veriyor? Bu soruya cevap vermeden önce şu ayetten ne anlıyoruz:

"Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor." (Ahzab, 33/33)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evli olan erkeklerden şu vasıfta erkekler vardır:

1- Her ne olursa olsun, hanım dışarı çıkacaksa, kendisinden (koca) izin isteyecektir. Meşru mazereti de olsa. Kocası izin vermezse ölümü de göze alacaktır. Böyle erkekler var.

2- Hanımı dışarıya çıktığında, her ne sebep olursa olsun, hanımının kendisinden izin almasını istemeyen erkekler...

3- Hanımının izinsiz dışarıya çıkmasına izin vermeyen ama meşru mazeretleri (komşu ziyaretleri de dahil, İslami usule göre) ekseninde ve İslam'ın da uygun gördüğü hususlarda, hanımının, kendisinden her daim izin almasını istemeyen erkekler...

Bendeniz 3. gruptan olmak isterim...

Selamlar...

Dua Nur

Kıdemli Üye
İslam kadına hangi durumlarda sokağa yalnız çıkmasına izin veriyor? Bu soruya cevap vermeden önce şu ayetten ne anlıyoruz:

"Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor." (Ahzab, 33/33)

İlim Çin'de bile olsa gidin diyen peygamber erkekler gitsin demiyor, dikkatini çekerim.

lafons7275

Kıdemli Üye

es-Sa'lebî ve başkalarının naklettiklerine göre Âişe (r.anha) bu âyet-i ke*rîmeyi okudu mu, başörtüsünü ıslatıncaya kadar ağlarmış. Yine onun nak*lettiğine göre Şevde (r.anha)'ya: Niye senin diğer kızkardeşlerinin yaptığı gi*bi haccetmiyor, umreye gitmiyorsun? diye sorulunca, şöyle demiş: Ben hem haccettim, hem de umre yaptım. Allah da bana evimde kalmamı emretti.
Bunu rivayet eden dedi ki: Allah'a yemin ederim, odasının kapısından ce*nazesi çıkartılıncaya kadar çıkmadı. Allah ondan razı olsun.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Ayet şunu ifade ediyor aslında:

Cahiliye örtüsüyle, ahlak ve edebiyle dışarı çıkacaksanız bunu yapmayın ve "evlerinizde durun..."

Eğer gözünüze, ahlak, haya ve edebinize ve de örtünüze İslam eksenli riayet edecekseniz o zaman dışarıya çıkın...

Allah bizleri İslam'dan ayırmasın..

lafons7275

Kıdemli Üye
İlim Çin'de bile olsa gidin diyen peygamber erkekler gitsin demiyor, dikkatini çekerim.

Kadının dışarı çıkmasının caiz olduğu durumlar vardır mesela kadına kocası İslamı öğretmiyorsa kadın dininin farzlarını öğrenmek için bir hocahanıma kocasından izin almadan gidebilir,

lafons7275

Kıdemli Üye
Ayet şunu ifade ediyor aslında:

.

Hz. Aişe mi daha iyi biliyor sen mi?

es-Sa'lebî ve başkalarının naklettiklerine göre Âişe (r.anha) bu âyet-i ke*rîmeyi okudu mu, başörtüsünü ıslatıncaya kadar ağlarmış. Yine onun nak*lettiğine göre Şevde (r.anha)'ya: Niye senin diğer kızkardeşlerinin yaptığı gi*bi haccetmiyor, umreye gitmiyorsun? diye sorulunca, şöyle demiş: Ben hem haccettim, hem de umre yaptım. Allah da bana evimde kalmamı emretti.
Bunu rivayet eden dedi ki: Allah'a yemin ederim, odasının kapısından cenazesi çıkartılıncaya kadar çıkmadı. Allah ondan razı olsun.

lafons7275

Kıdemli Üye
İbnu'l-Arabî dedi ki: Ben yaklaşık bin kasabaya girip çıktım. İbrahim el-Halil (sav)'ın ateşe atıldığı yer olan Nablus hanımlarından daha iffetli, namus*larını daha çok koruyan kadınlar görmedim. Orada ikamet ettiğim süre içe*risinde cuma günü müstesna, gündüzün yolda tek bir kadın görmedim. Cu*ma günü namaza çıkarlar ve mescidi doldururlardı. Namaz bitti mi hemen ev*lerine geri dönerlerdi, bir dahaki cumaya kadar onlardan birisine gözüm iliş-mezdi. Ben Mescid-i Aksa'da öyle iffetli kadınlar gördüm ki, Mescid'in için*de şehit düştükleri vakte kadar itikâf ettikleri yerlerden dışarı çıkmamışlardır.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Kadının dışarı çıkmasının caiz olduğu durumlar vardır mesela kadına kocası İslamı öğretmiyorsa kadın dininin farzlarını öğrenmek için bir hocahanıma kocasından izin almadan gidebilir,

Diplomadan bahsediyorum. Kocasından niye öğrensin, öğrenmek için okul var.

Mugalata

Kıdemli Üye

tamam işte! ilim öğrenmek de caiz durumlardandır, çalışmak da, okumak da, gezmek ve çim kafe'de oturup çay içmek de. :)