Nureddin Yıldız : Kadın Haber Spikeri İzlemek Caiz Değil

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Sanırım arkadaşlar şurasını yanlış anlıyorlar.
Peygamberimiz döneminde de kadınlar evlerinden dışarıya çıkıyorlardı. Kadının evinden dışarıya çıkması bir sorun değil ki. Kadının, aklı, stresi, kalbi, duyguları, çevrede nefes alması, yeryüzünü temaşa etmesi vs. gibi bir arzusu yok mudur, böyle şeylere de ihtiyacı yok mudur?
Bir de Peygamberimiz döneminde Mekke'nin olsun Medine'nin olsun nüfusu bellidir, iş kaynakları bellidir, hastanesi, doktoru bellidir vs.
Bugün kadınlardan, öğretmen olan var, doktor olan var, hemşire olan var, öğrenci olan var vs.
Bizim demek istediğimiz, kadın dışarıyı kuşandığında, yapılabildiği kadar erkeklerle beraber aynı havayı teneffüs etmemeliler ve yine yapılabildiği kadar aynı mekanlarda hayatı paylaşmamalılar, bu kadar.
İstanbul'da 20 milyon insan yaşıyor.
Çıkın caddelere, hiçbir kadın caddeyi "sebepsiz" adımlamıyor. Hepsinin kendine göre mazereti vardır. Hem de meşru mazereti. Belki, 100 kadından 3'ü ya da 5'i sebepsiz dışardadır.
İslam, kadının dışarıya çıkmasını haram kılmaz ama erkeklerle kadınların aynı ortamlarda uzun vadeli çalışmasına, beraberliğine sıcak bakmaz.
Bunun çaresine bakılmalıdır diye düşünüyorum.

islami ölçü; mazeret değil zarurettir.

islamın her asra bakan yönü, işaret buyurduğunuz yönde de kendini gösteriyor.

cevap çok basit: zaruretler, zaruret ölçüsünü aşmamak kaydı ile, haramı helal yapar.

lafons7275

Kıdemli Üye
Halep’in Özgür Kadınları “Ayşe Ana Tugayı”nı Kurdu

Kocalarını ve çocuklarını kaybeden Halep'in özgür kadınları, rejime karşı savaşmak için yeni bir silahlı birlik kurdu: Ayşe Ana Tugayı...

halep-in-ozgur-kadinlari--ayse-ana-tugayi-ni-kurdu.jpg

Suriye'de Beşşar Esed güçlerinin saldırılarında kocalarını ve çocuklarını kaybeden kadınlar, Esed rejimine karşı savaşmak için yeni bir silahlı birlik kurdu. Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te Özgür Suriye Ordusu'na destek vermek için savaşan silahlı kadınlar kendilerini "Ayşe Ana Tugayı" olarak nitelendiriyor.

İsimlerini Hz. Muhammed'in eşi Hz. Ayşe'den alan kadınlar, asker üniforması giyiyor ve Halep sokaklarında ellerinde kalaşnikofla dolaşıyorlar.

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi01.jpg

halepli-kadinlar-ayse-ana-tugayi02.jpg

Mugalata

Kıdemli Üye
islami ölçü; mazeret değil zarurettir.

mazeret özürden geliyor, zaruret de zarardan.

yine de mazeret, zarurete göre daha insaflı kalıyor.

ama aslında ne mazeret, ne zaruret, kimseye hesap vermemektir hürriyet. :)

lafons7275

Kıdemli Üye
Casiye 24: Onlar, “Bizim dünya hayatımızdan başka bir hayat yoktur. Dünyaya geldiğimiz gibi ölürüz. Bizi ancak zaman yok eder” derler. Fakat onların bu konuda hiçbir bilgileri yoktur. Sadece öyle zannediyorlar.

Mugalata

Kıdemli Üye
Casiye 24: Onlar, “Bizim dünya hayatımızdan başka bir hayat yoktur. Dünyaya geldiğimiz gibi ölürüz. Bizi ancak zaman yok eder” derler. Fakat onların bu konuda hiçbir bilgileri yoktur. Sadece öyle zannediyorlar.

kadınların, herhangi bir zaruret veya mazeret belirtmeden sokağa çıkmaları, bu dünyadan başka bir hayatın olduğuna inanmadıklarından mı yani?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
kadınların, herhangi bir zaruret veya mazeret belirtmeden sokağa çıkmaları, bu dünyadan başka bir hayatın olduğuna inanmadıklarından mı yani?

Yukarıda bir arkadaş bana sormuş, "Hangi Sahabi Hanım dışarıya çıkmış" diye, cevabını da vermişsiniz zaten, biz de onu ifade ediyoruz,
Bugün yolda, caddede, okulda, hastanede, mahkemelerde, dersanelerde, pazarlarda, alışveriş merkezlerinde gördüğünüz hanımlardan,
Çarşaflı olanları, abıyeli olanları, pardesülü olanları, tunikli ve başörtülü olanları vs... vs...
Hepsinin mazereti vardır, mazeretsiz sadece mahallede göbek atmak için dolaşan kadınlar çok çok azdır ve yok denecek kadar da azdır,
Zaten sebepsiz, anlamsız ve de manasız bir şekilde mazeretsizce erkekler de dışarıda olmazlar zaten, hanımlarının yanında, çocuklarının yanında, aile saadetinin içersinde olurlar.
İşte, bu zaruret hali, sadece Peygamberimiz dönemine ait değildir, Hz Adem döneminde de bu husus aynıyla vaki idi, bugün de öyle,
Bugün bir hastaneye gittim, röntgen sırasındayım, epey bir kuyruk var, bunların yarısı kadın, çekişm bölümleri ayrı, kadınlar için kadın çalışanlar da hastanede hizmet ediyorlar,
Oradan röntgeni alma kuyruğuna girdim gene yarısı kadınlardı, önümde de arkamda da kadınlar vardı,
Oradan doktor odasının önüne geldim, sıradakilerin yarısı kadındı, erkek doktor da orada çalışıyordu hemen yanıbaşında oda da kadın doktor ve kadın hizmetçiler çalışıyorlardı,
Hastaneden yola çıktım caddeye biraz yürüdüm yürüyenlerin yarısı kadınlardı, hastaneden çıkmış caddeye yol almışalardı,
Halk otobüsüne bindim sıkış tepiş balık istifi gibi afedersiniz kimim bedeni kime yakın belli değil nefes alamıyorsun, bir baktım otobüsteki kadınların da yarısı kadında,
Yani bu mazaretler Hz Peygamber döneminde yaşayan kadın sahabiler için de geçerlidir, çünkü onlar da hayatı bizim yaşadığımız gibi yaşıyorlardı, ifade ettiğim hususlarda,
Ben de diyorum zaruyretler bitmeyecektir o halde cadde, sokak, hastane, okul, mahalle İslam'ın güzellikleriyle donatılmalıdır.
Eğer donatılmamışsa,
Caddede bulunan kladınlar günahkar değil sadece,
Ben de bu günaha ortağım,
Sen de bu günaha ortaksın,
O da bu günaha ortaktır...
Kafirlere karşı kendini göstereceksin, gösteremiyorsan zırvalamayacaksın...
Edebini de takınacaksın...
Selamlar...

Mugalata

Kıdemli Üye

Kafirlere karşı kendini göstereceksin, gösteremiyorsan zırvalamayacaksın...
Edebini de takınacaksın...
Selamlar...

yazını beğendim ama bu son kısma da şaşırdım. neden böyle yazdın şimdi? kim edepsizlik etmiş, kim zırvalamış? sonu da ilginç: "selamlar" demişsin. edebini takınmayıp zırvalayan birine selam vermişsin. :)

belki de ben yanlış anlamışımdır. bir yanılma payı bırakayım yine de.

lafons7275

Kıdemli Üye

Hepsinin mazereti vardır, mazeretsiz sadece mahallede göbek atmak için dolaşan kadınlar çok çok azdır ve yok denecek kadar da azdır,

Kadının dışarı çıkmasının caiz olduğu durumlar vardır mesela kadına kocası İslamı öğretmiyorsa kadın dininin farzlarını öğrenmek için bir hocahanıma kocasından izin almadan gidebilir, evinde yangın çıkmışsa kocasına sormadan sokağa çıkabilir. Açlık veya susuzluktan telef olma durumu varsa çıkabilir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Ha şunu da ifade edeyim, hastanenin yakınında bulunan camiye gittim, kadınlarla camiye aynı kapıdan girdik, onlar kendi bölümlerine yöneldi erkekler de kendi bölümlerine yöneldi, şöyle bir baktım camide, 30'un üzerinde kadın vardı cemeatle namazı da kıldılar...
Evlerine gitmeleri mümkün değil ki...
Bunlar hayatın ve yaşamın olmazsa olmazıdır...
İslam Devleti de kursanız bunların önüne geçemezsiniz.
Bırakınız onu hac'da, umre'de kadınlarla iç içe hatta onlarla birebir temas halinde tavaf ediyorsunuz ve say yapıyorsunuz...
Yani, Peygamberimiz döneminde Kabe'nin etrafı olsun tavaf eden kadın ve erkek sayısı olsun günümüzdeki gibi değildir.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Niyetleri Allah bilir. Bir bayanın dışarda işi varsa, önüne bakıp gidiyorsa kime ne zararı var?

Dışarı çıkınca günahkar olunmaz. Doğum yapan eşlerinizi ebe yoksa, bayan doktor yoksa, hemşire yoksa ne yapacaksınız? Okula gitmeden bu mesleklere sahip olunmaz. Dışarı çıkmadan da. Dışarı çıkmayan bayan mal gibi olur.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kadının dışarı çıkmasının caiz olduğu durumlar vardır mesela kadına kocası İslamı öğretmiyorsa kadın dininin farzlarını öğrenmek için bir hocahanıma kocasından izin almadan gidebilir, evinde yangın çıkmışsa kocasına sormadan sokağa çıkabilir. Açlık veya susuzluktan telef olma durumu varsa çıkabilir.

Sağolasın Allah razı olsun biz de onu söylüyoruz, İslam bir 5 değil ki, İslami hassasiyetleri ali olan hiçbir kadın caddesine göbek atmak için çıkmaz, erkek de çıkmaz...

Erkek dışarıda işini bitirir bitirmez hanımın ve çocukların yanında yerini alır...

Selamlar...