Namazda Secdede Türkçe dua edilebilir mi?

adams77

Kanalizasyoncu
İstersen japonca zekat ver bize ne ?

Ama kafana göre ibadet şekilleri çıkaracaksan başka bir dinde eşelenmen daha tercihe şayandır. Nicke bak yazdığına bak derler (m)adama :gl

Zekat bir yasa ve kanundur, aynen salat 'ın yasa ve kanun olması gibi sizin anlamadığınız nokta bu yasa ve kanunun şekli ve hareketi olmaz. Aynen elinde kullandığı artık ne ise sonuçtu teknoloji bir alet :) nasıl ki onu işleten yasa ve kanunlar var ise ki sen elindeki teknolojik aletin senin gibi namaz kıldığını görüyormusun? Yasa ve kanunu işletim sisteminin komutları gibi düşün.

Sonuçta seni düştüğün aşağılardan yukarı çıkaracak olan ritüel değil işlettiğin bu yasa ve kanun olacak. Bir enerji gibi içinde gerekli olan mekanizmanın çalışmasını sağlayacaktır.

Dışına giydiğin elbise seni soğuktan korur içine giyeceğin elbise ise kötülüklerden korur. İnsan 'a dışarıdan değil içerinden gelen zarar verir.

artık bunu anlayın kafaya göre değil O 'nun yasa ve kanunlarına göre hocam yani nakilleri göre sen istediğin zekat ve salat 'ı edebilirsin ya sonra :)

adams77

Kanalizasyoncu
Suç namazın arapça kılınmasınınmı namaza uymayan hayat yaşamakta ısrar edenlerin mi ?

Önce namaz 'ın hayata karışması gerekmez mi? Senin ritüel olarak kıldığın namaz hayatın hangi aşamasına karışıyor ki? cami kılıyorsun camide kalıyor. Böyle bir savunma olabilir mi?

Salat bir sistemdir onu her yerde işletmen gerekir. Uyurken, koşarken, yüzerken, hakaret ederken vs vs elindeki şablon salat olmalı uygunluğu bu şekilde ölçersin ritüel hareketlere uygunluk olmaz :)

arapça sanki sihirli sözmüş gibi arapça okumak diyorsun. Önemli olan kelimelerdeki mana ve özdür :) ses değil

çelebiler

Kıdemli Üye
İSO 2002 belgesiyle cehaletini tasdik ettirmiş. Ama hakaret etmedim. Türkçe SALAT kılıyorum. Cümlesi epey bi tahsil ile söylenebilecek cahilce bir cümledir. Gerekçesini üstte izah ettim.
"Eşelenme" kelimesini kullanmışsın.Daha düzgün bir dil kullansan kötü mü olur?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kebîkec

İhvan Forum Üye
Şu an İslam aleminin elindeki "su" işine yarıyor mu?

Bahsettiğin bu "su" Allah'ın emrettiği sistem olsaydı müslümanlar bu durumda olur muydu?

Sen Kurancı adamsın. Kuranda Arapça indirildiği yazıyor. ...Alak suresinde Peygamberimizin namaz kılarken men edildiği yazıyor. Kıyame suresinde ''fettebi' Kuraneh'' okunuşuna tabi ol deniyor ama sen hala başka iddialarda mısın ? Gerçek kurancılar cuma namazına koşarak gidenlerdir. Namazı arapça kılanlardır...Sen onlardan değilsin galiba :gl

çelebiler

Kıdemli Üye
Sen Kurancı adamsın. Kuranda Arapça indirildiği yazıyor. ...Alak suresinde Peygamberimizin namaz kılarken men edildiği yazıyor. Kıyame suresinde ''fettebi' Kuraneh'' okunuşuna tabi ol deniyor ama sen hala başka iddialarda mısın ? Gerçek kurancılar cuma namazına koşarak gidenlerdir. Namazı arapça kılanlardır...Sen onlardan değilsin galiba :gl
Bak @adams77 çok güzel göstermiş görmemiz gerekeni.

"Namaz Arapça mı?"

adams77

Kanalizasyoncu

alak suresi diyorsun kendini ele veriyorsun :) ben bu kadar bilen bir hoca görmedim. İşte bizim geldiğimiz nokta zaten bu hocamız ne kadar biliyor ise bizde o kadar biliriz. Biz ondan daha iyi bilemeyiz o bize bildirir öğretir vs vs kısa ŞEYH imiz :)

عَبْداً اِذَا صَلّٰىۜ

Abden iżâ sallâ

hiç bilmiyorsan bari susu ver nakilcilere bu kadar güvenin sonu bu olsa gerek.

ihvanistanbul

AkhenAton
La kılmayın. Ciddi diyorum kılmayın ama yeterki bozmaya da uğraşmayın.

_SALİM ERDEM_

Asistan
Dünyada yaşadığınız müddetçe bir yerlerde kan akması doğaldır, önce bunu bir ifade edelim. Çünkü dünya üzerinde hak ehli insanlar olduğu gibi batıl ehli insanlar da olacaktır. Dolayısıyla bu iki güruh sürekli çarpışma içerisinde olacaktır. Yani ortamı gerenler illaki hak ehli insanlar olacak değillerdir, batıl ehli insanlar da, düşünce, fikir ve ameliyelerini hak ehlinin tepesine geçirmek için savaşacaklar, ortamı gerecekler, nifak çıkaracaklar, akla hayale gelmeyecek eylemlerin içerisinde olacaklardır.
Hadi diyelim günümüzdeki müslümanlar konuşmasını, namaz kılmasını, salatı, duayı, haccı, orucu anlamıyor bilmiyor, Peygamberler'in tamamı da bu işi beceremeyenlerin(!!!) içerisinde mi? Çünkü onların yaşadığı dönem içerisinde de var olan şey: Kavga, kavga, kavga, kavga, başka, başka bir şey yoktur. Olması da mümkün değildir. Sen Allah tarafında isen, senin karşı tarafında duran birileri de olacaktır. İkiniz ha bire vuruşacaksınız, ne zamana kadar kıyamet'e kadar! Hayat iman ve cihattır boşuna dememişlerdir.
Günümüzde savaşan müslümanlar mı sizce ya da savaşı başlatanlar müslümanlar mı sadece, ya da ortalığı karıştıranlar, müslüman görünümündeki adamları sağa sola salan, orada ve burada toplayan müslümanlar mı sadece, hiç alakası yoktur, insanın kanının aktığı savaşın göbeğinde, İsrail vardır, Amerika vardır, Avrupa Devletleri vardır, yani netice olarak savaşın fiili anlamda tam göbeğinde olanlar ya ateistlerdir (şakır şakır müslüman Türkleri kesiyorlar canlı canlı ve o halde de köpeklere yediriyorlar), ya Yahudiler ya da Hıristiyanlar vardır, onlar da Filistin, Cezayir, Ortadoğu, Suriye, Irak ve Afganistan topraklarında ve bizim Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin topraklarından fitne üzerine fitne çıkarıp fiili savaşın içerisinde olanlardır.
Osmanlı'dan senelerce Filistin'de ha bir toprak isteyen kimdir, Yahudi'ler değil mi, vermeyince savaşı başlatanlar onlar değil mi? Dolayısıyla, Suriye toprakları, Şam ve civarı, Bağdat ve civarı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi topraklarının tamamı, Konstantiniyye ve onun etrafındaki topraklar, güzelim Anadolu toprakları, Yahudiler için de Hıristiyanlar için de kutsal topraklardır. Buralarda fitne olmasın da, savaş olmasın da, kan dökülmesin de nerede dökülsün..? Bu kanın sahipleri 100'de 90 ya ateistlerdir, ya Yahudilerdir ya da Hıristiyanlardır, 100'de 10 da müslümanlardır. Müslümanların içerisinde Amerika ve İsrail lobilerine hizmet edenler vardır hem de bilerek, insan bu, böyle bir fitnenin içerisinde yer alıyorlar. Ama bunun haricinde (hatta IŞİD'in haricinde) bütün müslümanların tamamı tertemiz bir cihadın içerisindedirler, kafirlere karşı.
Sen Çelebiler Amerikaya "Otur oturduğun yerde" diyebiliyor musun? İsrail'e? Ateistlere? Diyemiyorsun, desen de komik olur değil mi, sen onlar için hiç bir mana ifade etmezsin, sen ancak bu forumda dedikodunu yaparsın başka..??? Başka da bir özelliğin yoktur..!!!
Netice:
Öyle ya da böyle günümüzdeki kanın sahiplerinin tamamı ateistler, yahudiler ve hıristiyanlardır ve bilerek inançları ekseninde de kan akıtıyorlar.
Çıkmış biri de "salat"tan bahsediyor neden Türkçe değil diye... --))))) Eğer Türkçe okursan, o zaman Yahudiler ve Hıristiyanlar ve de Ateist Çinler müslümanların üzerlerinden ellerini çekecektir.
Ben de dahil bu forumdakilerin tamamı Allah'a hesap verecektir. Çünkü, Yahudilere ve Hıristiyanlara ve de ateistlere etkili bir "Hösssttttttttttt" diyebilmek bize de yüklenen bir emirdir.
Müslümanlar birbirleriyle savaşıyorlarsa ona da çare var, "Fe aslihuuu!!!" emridir, arkasından da ültimatom: "Vettegullah", yani cidden Allah'tan korkuyorsanız bunu yapın korkmuyorsanız kafanıza göre hareket edin yakında hesabınızı düreceğim, anlamında.
Müslüman kardeşlerimizi "ıslah etmek" anlamında bu forumdakilerin fiili gayretleri nedir? Hiççç!!!!! Allah'ın azabı bize de olacaktır... Kesin...

NOT

Hoş bu Çelebileri falan anlamak da mümkün değildir, bu devasa millet (kavim) topluluğunu Kur'an yönünden cahil bırakanlara da Çelebiler ve kankaları ziyade dosturlar. Ne biçim ahlak ne biçim kelam bunlardaki anlamak mümkün değildir. Yani, en azılı nifakçıdan dahi halleri kötüdür. Kur'an'ın öğrenmesini yasaklayacaksın, Kur'an'a uyulmasını yasaklayacaksın, uyanları da öldüreceksin, bu insanlara ondan sonra Çelebiler ve kankaları dost olacaklardır...
İnsan bu kadar tezat olabilir mi, insan bu kadar saçma olabilir mi, insan bu kadar nifakçı olabilir mi????
Utanmadan bu kavganın sebebini de müslümanlara yüklemezler mi aman Allah'ım! Fitne çıkaranların tamamının katli vaciptir. Çünkü bunların halleri adam öldürmekten de beterdir.

garip70

Ordinaryus
Niye şoktasın ki düşünsene "salat sizleri kötülüklerden korur" buyuruyor değil mi Rabbimiz?
Namaz kılan şu İslam alemini kılınan namaz koruyor mu?Her yerde müslüman kanı akıyor namaz kılanlar birbirini öldürüyor.

Öyleyse Allah'ın bizlere anlattığı ve bizlere emrettiği "salat" gerçekte nedir diye araştırmamız gerekmez mi?

Hadisi Şerif : ''Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.'' O'nun ahlakı Kur'an ahlakıydı. Kur'an ahlakı ile ahlaklanan saydığın kötülüklerin hiç birini yapmaz zaten...

Öte yandan, namaz ayrı bir ibadet. Namaz da insanı kötülüklerden ayrı koyar zaten. Ama namaz ile ahlak aynı şey değil. Kurduğunuz ilişkide Akıl koşarak ortamı terk eder... Bana göre hezeyan...

_SALİM ERDEM_

Asistan
Ayetleri yokmu sayalım ? Ayetlerin gereğini yerine getirmeyelim mi?

Ya senin nakillerin bozuyorsa hiç düşündün mü? Biraz öz eleştir yap.

Sen ayetlerin gereğini yerine getiriyorsun değil mi? Hiç güleceğim yoktu. ---)))) Peygamber'e tezat olanların da söylemleri buydu. Onlara kankalık nasıl? ---)))) Hoş mu..???? ---))))
Hikaye yazmıyorsunuz, hikayesiniz cidden. ---)))))

ihvanistanbul

AkhenAton
Ayetleri yokmu sayalım ? Ayetlerin gereğini yerine getirmeyelim mi?

Ya senin nakillerin bozuyorsa hiç düşündün mü? Biraz öz eleştir yap.

Kılma kardeş, kurbanın olayım yoksay. Senin ayetlerin ağzını burnunu kırışını gördükçe ben kahroluyorum. Allahın ayetleriyle böyle oynanmaz! Bırak görme sen ayet. Yaşa, ye iç kafana göre takıl ama ayetleri alet etme.

adams77

Kanalizasyoncu
Kılma kardeş, kurbanın olayım yoksay. Senin ayetlerin ağzını burnunu kırışını gördükçe ben kahroluyorum. Allahın ayetleriyle böyle oynanmaz! Bırak görme sen ayet. Yaşa, ye iç kafana göre takıl ama ayetleri alet etme.

Bence sussan iyi olacak.

Allah 'ın indirdiği kitap üzerinde düşünüp kafa yormayı kendine eziyet görüyorsan bu senin sorunun güzel kardeşim azıcık insan düşünür.

Akletmek bu kadar mı zor yahu :) ye iç kafana göre takıl bana kendinden niye bahsediyorsun ki? Hayır ne yaptın bu güne kadar? yiyip içmeyip yatmayarak. Sen git maç seyret nasılsa senin için kafa yorup ayetleri anlayanlar var.

teyyy teyyy akıl verene bakarmısın peygamberin sünnetini ihya ediyor maç izleyerek

kebîkec

İhvan Forum Üye
alak suresi diyorsun kendini ele veriyorsun :) ben bu kadar bilen bir hoca görmedim. İşte bizim geldiğimiz nokta zaten bu hocamız ne kadar biliyor ise bizde o kadar biliriz. Biz ondan daha iyi bilemeyiz o bize bildirir öğretir vs vs kısa ŞEYH imiz :)

عَبْداً اِذَا صَلّٰىۜ

Abden iżâ sallâ

hiç bilmiyorsan bari susu ver nakilcilere bu kadar güvenin sonu bu olsa gerek.

adam kardeşim,

Peygamberimize vahiy geldiği günden beri namaz kılmakta ve gece namazlarını da eklersek gece gündüz arapça olarak salat etmekteydi. Kıyame suresinde geçtiği üzere , ayrıca NAHL 103 de geçtiği üzere KURAN ARAPÇADIR. NAMAZDA KURAN OKUMAK DEMEK ONU ARAPÇA OLARAK OKUMAK DEMEKTİR:

''Gerçekten biliyoruz ki, kâfirler: “- Kur’an’ı muhakkak surette (Peygambere, ara sıra görüşüp konuştuğu Rûm’lardan hristiyan) bir insan öğretiyor.” diyorlar. Peygambere öğretiyor zannında bulundukları kimsenin dili yabancıdır; bu Kur’an ise, açık Arapçadır.''

Sana benim aleyhime bir ipucu vereyim. Vitire çalış biraz. :gl

_SALİM ERDEM_

Asistan
Ben Türkçe salat kılıyorum diyenlerin hemen hemen tamamı yalancılardır. Bu cümleleri sarfedenlerin içerisinde anket yaptım, hepsi de Arapça salat ediyorlardı, Yaşar Nuri de dahil. ---))))

Bunların yaptığı forumda oynaşmak, eğlenmek vs. Ötesi yoktur.

adams77

Kanalizasyoncu
adam kardeşim,

Peygamberimize vahiy geldiği günden beri namaz kılmakta ve gece namazlarını da eklersek gece gündüz arapça olarak salat etmekteydi. Kıyame suresinde geçtiği üzere , ayrıca NAHL 103 de geçtiği üzere KURAN ARAPÇADIR. NAMAZDA KURAN OKUMAK DEMEK ONU ARAPÇA OLARAK OKUMAK DEMEKTİR:

''Gerçekten biliyoruz ki, kâfirler: “- Kur’an’ı muhakkak surette (Peygambere, ara sıra görüşüp konuştuğu Rûm’lardan hristiyan) bir insan öğretiyor.” diyorlar. Peygambere öğretiyor zannında bulundukları kimsenin dili yabancıdır; bu Kur’an ise, açık Arapçadır.''

Sana benim aleyhime bir ipucu vereyim. Vitire çalış biraz. :gl

Güzel hocam

Allah zaman ve mekandan münezzehtir. Her türlü noksanlıktan ve eksiklikten uzaktır. Lütfen azıcık olayları kafanızda canlandırın nasıl oldu olabilir kurguları yaparak düşünün zarar gelmez gerçekten gelmez.

Güzel hocam

Kitap arapça olabilir fakat kuran arapça olmaz. Ayrıca Nahl 103 'de kuran nerede yazıyor arapça orijina ayeti neden getirmiyorsun türkçe yazıyorsun :)

وَلَقَدْ نَعْلَمُ اَنَّهُمْ يَقُولُونَ اِنَّمَا يُعَلِّمُهُ بَشَرٌۜ لِسَانُ الَّذ۪ي يُلْحِدُونَ اِلَيْهِ اَعْجَمِيٌّ وَهٰذَا لِسَانٌ عَرَبِيٌّ مُب۪ينٌ

bana ip ucu vereceğine değerli hocam biraz arapça çalışsan iyi olacak gibi görünüyor abeden iza salla :)

Evrensel bir din ancak evrensel bir dil ile mümkün olur. Her elçi kendi kavminin dilinde tebliğ yapar fakat bizim dilimiz kendimizin oluşturduğu seslerden oluşan bir et parçası sayesinden kulağımız ile duyduğumuz iletişim aracı değil.

Ayrıca kitapta arapça olmayan kelimelerde mevcuttur bunu nasıl açıklıyorsunuz? Sayın hocam

Peki sen namaz 'ında kuran dışı bir şey okuyormusun?