Namazda secdede iken ayak topuklarını birbirine değdirilmeli mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Bilgine güven ve konuş. Sürekli muhataplarına, sen anlayamıyorsun, senin Kurana bakışında problem var, senin kelimelere verdiğin mana çok farklı, senin beni anlamanı zaten beklemiyorum, senin beni anlamaya ilmin yetmez, kalıplarını yıkmadığın için sen böylesin, önüne ne koydularsa onu kabul etmişsin, atalarını sorgula vs...

Yazdığın mesajların geneli bunlardan ibaret. Bilgi yok...

Nazar etme ne olur çalış seninde olur.

Biraz abartmışsın galiba daha adaletli olabilirdin katıldığım noktalar var yok değil.

Açık sözlü ol canım al

fakiri

Kıdemli Üye
Hey koçum hey! Bu kadar müçtehid imamın bir araya toplandığı ve birbirleriyle eğlenerek meseleleri hallettiği bir başka forum var mı acaba şu dünyada ?..
İlâhiyât Fakülteleri ve El-Ezher Üniversitesi halt etmiş bunların yanında halt !

adams77

Kanalizasyoncu
Hey koçum hey! Bu kadar müçtehid imamın bir araya toplandığı ve birbirleriyle eğlenerek meseleleri hallettiği bir başka forum var mı acaba şu dünyada ?..
İlâhiyât Fakülteleri ve El-Ezher Üniversitesi halt etmiş bunların yanında halt !

Böyle kutlu bir mekanda böyle büyük müçtehidlerin arasında olmaktan mutluluk duymalısın. İstifade et yüzyılda bir olacak bir olay

çelebiler

Kıdemli Üye
Abdest kötü zihniyetle, olumsuz düşünceyle, ardniyetle, negatif tavırlarla ve dünyayla ilişkiyi koparmadan namaza gelmekle bozulur bence.
Ehli sünnete göre kan akmasıyla bozuluyor.
Ayaklarını keserlerse abdest bozulacak.Namaz ne oldu?

Mugalata

Kıdemli Üye
Öyle ama nedenini bilemiyorum.

Bence Kuran'daki ifadelerin pek çoğunda mecazî ve sembolik mesajlar var. Kuran'ın vermek istediği ve sürekli olarak insanlara, "çoğunuz anlayamayacaksınız" dediği mesaj; dünyevî yüklerden, ağırlıklardan uzaklaşmak, dünya hayatının yüklediği tortulardan kurtulmak ve hafiflemiş, arınmış insanlar olmak gerekliliğidir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bunu nerden çıkardın? Kuran bir bilmece kitabı mı? Nerde mecaz, nerde sembol var bunlarla mı uğraşacak insanlar?

Kuran'ın genel diline, üslubuna bakarsan bunu hissedebilirsin. Şâirâne bir üslup var. Gizemli görünen bir dil var. Açıkça söyleyebileceği bazı ifadeleri bile şiirsel bir dille anlatmış.

Neden açıkça değil de biraz örtülü biçimde yazdığına gelince, bazı şeylerin zamanla anlaşılabileceğinden böyle olmuş olabilir. O dönemde de anlayabiliyorlardı bir kısım insanlar; ama giderek anlaşılırlık azaldı. Özünü bırakıp, şekline yoğunlaştı insanlar.

Her şeyde böyle olmaz mı? İlk çıktığında herkes için açık olan bilgiler bile sonradan gelenlerce daha az anlaşılır olmaya başlar.

çelebiler

Kıdemli Üye
Akabeyi tırmanmayıp kısa yoldan köşeyi dönüp bahçeye varmak isteyenler var.Onlara yolu tarif etmek de işe yaramıyor.Ellerindeki tarifle çok memnun ve mutlular.

lafons7275

Kıdemli Üye
Suçu yok. Suç değil de "eksiklik" demek daha doğru olur.

Allahu Teala indirdiği kitabın apaçık olduğunu onlarca ayette bildirmesine rağmen neden kitapta bir gizem arama derdindesin? Üstelik hadi sen saptın ve aradın, aramayanlara neden "eksik" damgası vuruyorsun?

lafons7275

Kıdemli Üye
Hissedemeyenlerin efendi babaları var.
Efendi babalar hissediyor ne yapılması gerekeni söylüyor.
Zaten hissedemeyenler de bu yüzden hissedemiyor.
Efendi babaya teslim olmuşlar sıkıntı yok.

Allah kimi hor ve hakir kılarsa artık ona ikram edecek yoktur. Şüphesiz Allah dilediği şeyi yapar.

adams77

Kanalizasyoncu
Allahu Teala indirdiği kitabın apaçık olduğunu onlarca ayette bildirmesine rağmen neden kitapta bir gizem arama derdindesin? Üstelik hadi sen saptın ve aradın, aramayanlara neden "eksik" damgası vuruyorsun?

Herkes anlayamaz diyorsunuz? Açık olan kitap herkes tarafından eşit şekilde anlaşılması gerekmez mi? Mealleriniz gizemleri açıklamak için ciltlerle dolu ne yapacağız

adams77

Kanalizasyoncu
Allah kimi hor ve hakir kılarsa artık ona ikram edecek yoktur. Şüphesiz Allah dilediği şeyi yapar.

Bak bunu kendin yazmıştın.

Bilgine güven ve konuş. Sürekli muhataplarına, sen anlayamıyorsun, senin Kurana bakışında problem var, senin kelimelere verdiğin mana çok farklı, senin beni anlamanı zaten beklemiyorum, senin beni anlamaya ilmin yetmez, kalıplarını yıkmadığın için sen böylesin, önüne ne koydularsa onu kabul etmişsin, atalarını sorgula vs...

Yazdığın mesajların geneli bunlardan ibaret. Bilgi yok...