Mustafa İslamoğlu ne yapmak istiyor

ihvanistanbul

AkhenAton
Demagoji yapma ihvancigim, M.islamoglu nerede Allah Resulünün hanımına iftira atmış onu söyle gurban.
İslamoğlu attı demedim zaten. Hepimiz kardeşiz %1 ihtilaf var onlara takılmayalım lafı üzerine söyledim. Bunu diyen adamda kardeşimiz mi diye?

Kaptan

Mecra Yazarı
İslamoğlu attı demedim zaten. Hepimiz kardeşiz %1 ihtilaf var onlara takılmayalım lafı üzerine söyledim. Bunu diyen adamda kardeşimiz mi diye?

Anladım.

Kişinin Allah ve Resulüne iman etmesi yetmiyor. Oyle olsaydı din adına tevil adı altında binbir sapıklık üreten kimselerin hepsini müslüman kabul etmemiz gerekirdi ki bunun imkansızlığı ortadadır. Nice bu şekilde iman edip ayakları kayanlar var.

Demek ki bu imanla beraber peygambere itaat etmek ve ona tabi olmak gibi bir zorunlulugumuz da var. Yoksa günümüzde olduğu gibi her önüne gelen dine ekleme ve çıkarmada bulunur ki bu durumda tabiri caizse din kuş'a döner.

Hakperest

Kıdemli Üye
Anladım.

Kişinin Allah ve Resulüne iman etmesi yetmiyor. Oyle olsaydı din adına tevil adı altında binbir sapıklık üreten kimselerin hepsini müslüman kabul etmemiz gerekirdi ki bunun imkansızlığı ortadadır. Nice bu şekilde iman edip ayakları kayanlar var.

Demek ki bu imanla beraber peygambere itaat etmek ve ona tabi olmak gibi bir zorunlulugumuz da var. Yoksa günümüzde olduğu gibi her önüne gelen dine ekleme ve çıkarmada bulunur ki bu durumda tabiri caizse din kuş'a döner.
Tarikatcilar sapık selefiler sapık mezhepsizler sapık akılcılar islamoğlu vs sapık şia sapık kim kaldı abicim

Kim Allaha ve rasulüne iman edip salih amel işlerse cennetten başka bir yere gitmez
Biraz kur-an okuyup sünnet öğrenin

adams77

Kanalizasyoncu
Tarikatcilar sapık selefiler sapık mezhepsizler sapık akılcılar islamoğlu vs sapık şia sapık kim kaldı abicim

Kim Allaha ve rasulüne iman edip salih amel işlerse cennetten başka bir yere gitmez

Allah 'a nasıl iman ediyorsun ?

Hakperest

Kıdemli Üye
Allah 'a nasıl iman ediyorsun ?
Konu oraya varmış değil
Yine de söyleyeyim;
Fikren zihnen kalben Allah a cc yönelip dil ile akidlesip fiilen teslim olmaya çalışmaktır
Sünniler fiili imandan bir cüz saymazlar ben sayarım
İman yolunda ilk fiil dilin şehadet ile dönmesidir
Fırsat ve emir bilgisi dahilinde namaz imandan şartlı bir cüzdür
Kim gerekçesiz namazı ikame etmeden ölürse küfr ile ölmüştür
Bazı sünniciler ( genel olarak sünnetiyim) anı tepki vermeden
Ebubekir ra zekatı red edenlerin bile kellesini Almıştır

Kaptan

Mecra Yazarı

Kim kaldı diyorsun sonra da Kur'an ve sünnet okuyun diyorsun. Oku bakalım Kur'an ne diyor. Nicelik mi nitelik mi? Bir şeyin sayılabilen, ölçülebilen durumu mu yoksa bir şeyin nasıl olduğunu belirten onu başka şeylerden ayıran özelliği mi, hangisi ?

Kuran'a göre iman edenler hep azınlıkta olmuştur ve olacaktır. Hal böyleyken çoğunluğun doğru yolda olması mümkün değildir.

Hakperest

Kıdemli Üye
Kim kaldı diyorsun sonra da Kur'an ve sünnet okuyun diyorsun. Oku bakalım Kur'an ne diyor. Nicelik mi nitelik mi? Bir şeyin sayılabilen, ölçülebilen durumu mu yoksa bir şeyin nasıl olduğunu belirten onu başka şeylerden ayıran özelliği mi, hangisi ?

Kuran'a göre iman edenler hep azınlıkta olmuştur ve olacaktır. Hal böyleyken çoğunluğun doğru yolda olması mümkün değildir.
bilmiyorsun demedim ki
hatta benden daha iyi bildiğini düşünüyorum
sadece bir kaç noktada muhakemelerimiz farklı
oku demekle kötü mü yaptım :)

adams77

Kanalizasyoncu
Konu oraya varmış değil
Yine de söyleyeyim;
Fikren zihnen kalben Allah a cc yönelip dil ile akidlesip fiilen teslim olmaya çalışmaktır
Sünniler fiili imandan bir cüz saymazlar ben sayarım
İman yolunda ilk fiil dilin şehadet ile dönmesidir
Fırsat ve emir bilgisi dahilinde namaz imandan şartlı bir cüzdür
Kim gerekçesiz namazı ikame etmeden ölürse küfr ile ölmüştür
Bazı sünniciler ( genel olarak sünnetiyim) anı tepki vermeden
Ebubekir ra zekatı red edenlerin bile kellesini Almıştır

demekki olay %1 değil

Hakperest

Kıdemli Üye
demekki olay %1 değil
daha azdır o zaman
müminler 6 binden fazla ayetin tamamına inanır ve içlerinde ihtilaf ettileri ayet yoktur
hiristiyanlar ise tahrif incili kalbura çevirmişlerdir
binlerce iatmasyon incili 4 tane atmasyon incile indirmişlerdir
isaya as inen incili beri ve ali tutarım

adams77

Kanalizasyoncu
daha azdır o zaman
müminler 6 binden fazla ayetin tamamına inanır ve içlerinde ihtilaf ettileri ayet yoktur
hiristiyanlar ise tahrif incili kalbura çevirmişlerdir
binlerce iatmasyon incili 4 tane atmasyon incile indirmişlerdir
isaya as inen incili beri ve ali tutarım

Müminler ayetler üzerinde zaten hiç tartışmazlar bu yüzden hiç ihtilaf olmaz. Atladığın bir nokta var mesela türkiye müminlerini baz alırsan daha bu ayetleri hiç okumadan iman edenleri düşünsene bunlar hangi konuda ihtilaf edecekler ki? Keşke durum senin baktığın kadar iyimser olsaydı.

bakış açıları farklı olunca ortaya çıkan sonuçta farklı oluyor bu noktada söyleyeceğim şeyleri anlamak yada kaldırmak senin bakış açına göre çok zor bu yüzden konuşmalar genelde kısır döngü oluyor.

ömerusta

Kıdemli Üye
birde tartışdığımız kadar yaşasak toprak gibi olacağız

spesifik

آزادی قید و بند
Deizmi tehlikeli görmüyorum
Nihilizm tehlikeli dedi az önce
Deistler sorguluyormuş
Şaşırdım mı
Yoo -)

alanyali07

Kıdemli Üye
Deizmi tehlikeli görmüyorum
Nihilizm tehlikeli dedi az önce
Deistler sorguluyormuş
Şaşırdım mı
Yoo -)
Sonra gel de "mezhepsizlik dinsizliğe köprüdür" sözünü onaylama :D
ihsan eliaçık çıtayı zaten tepeye oturtmuştu ateistler cennete girebilir diye :D

spesifik

آزادی قید و بند
Deizm tehlikeli mi?
Din için tehlike arz eden bir durum yoktur
İnsan için tehlikeli olabilir kişiye göre değişir
İnsanlar değişebilir kayabilir dün inandığı bir duruma yarın yanıldım deyip inanmayabilir . Mushafın elimize ulaşma serüveni hadislerle aynı şekilde çelebiler .Hadisi inkar etmenin doğal bir sonucudur deistlik . Kuranın koruyucusu Allah'tır oysaki. Ve Allah şüphesiz iman etmek gerektiğini söyler. Hadisler bütünüyle doğru mudur ? Bu da konuşmak için apayrı bir konu.
Çok derin bir konu bir iki cümle ile neticelenemez
Değişim kötü bir hâl değil insanı geliştirdiği sürece
Sorgulamakta kötü değil
Bir de din sorgulanırken insanların yaşam şekillerini değerlendirip yargıda bulunuyorlar dine böyle bakılmaz

Bu aralar youtu.be kanallarında deistlerle yazışıyoruz -)
Bilmedikleri o kadar aşikar ki
O kadar net... konuya vakıf değiller
Sürekli aynı konularda sorguları
Allah kadının dövülmesini emrediyor diyorlar
Gerisini sen düşün

Son olarak şunu söyleyebilirim
İnsanlar kendi kararlarını kendileri verirler
Bazen durum göründüğünden çok başkadır
Ama biz o başkalığı fark edemeyebiliriz
Çünkü o şekilde inanmak isteriz ve böyle olduğunu kendimize ispat ederiz

çelebiler

Kıdemli Üye
Din için tehlike arz eden bir durum yoktur
İnsan için tehlikeli olabilir kişiye göre değişir
İnsanlar değişebilir kayabilir dün inandığı bir duruma yarın yanıldım deyip inanmayabilir . Mushafın elimize ulaşma serüveni hadislerle aynı şekilde çelebiler .Hadisi inkar etmenin doğal bir sonucudur deistlik . Kuranın koruyucusu Allah'tır oysaki. Ve Allah şüphesiz iman etmek gerektiğini söyler. Hadisler bütünüyle doğru mudur ? Bu da konuşmak için apayrı bir konu.
Çok derin bir konu bir iki cümle ile neticelenemez
Değişim kötü bir hâl değil insanı geliştirdiği sürece
Sorgulamakta kötü değil
Bir de din sorgulanırken insanların yaşam şekillerini değerlendirip yargıda bulunuyorlar dine böyle bakılmaz

Bu aralar youtu.be kanallarında deistlerle yazışıyoruz -)
Bilmedikleri o kadar aşikar ki
O kadar net... konuya vakıf değiller
Sürekli aynı konularda sorguları
Allah kadının dövülmesini emrediyor diyorlar
Gerisini sen düşün

Son olarak şunu söyleyebilirim
İnsanlar kendi kararlarını kendileri verirler
Bazen durum göründüğünden çok başkadır
Ama biz o başkalığı fark edemeyebiliriz
Çünkü o şekilde inanmak isteriz ve böyle olduğunu kendimize ispat ederiz

İnsan için nasıl bir tehlike olabilir?Deist olanlarla tartıştığınızda "Allah kadının dövülmesini emrediyor" dediklerini söylemişsiniz.Bu dini yanlış anlamak olduğu için mi tehlikeli?Yoksa kadının dövülmesinin Allah'ın emri olmayacağını kabul ettikleri için mi tehlikeli zira kadının dövülmesinin Allah'ın emri olduğuna müslümanlar da inanıyor.Aradaki fark mı tehlike?

Mushafın elimize ulaşma serüveninin aynı şekilde olmadığını hadisler ve Kuran'ın günümüzdeki durumu ispatlamıyor mu?Zaten iki cümle sonra siz de bu farktan bahsetmişsiniz.

Neden dine insanların yaşam şekillerine bakılıp değerlendirilip yargılama yapılmasın?Kuran resulleri örnek almamızı buyurmuyor mu?