Mürtedin cezası

fedaye

Üye
Allah ım bize iman ile ölmeyi nasib et.

fedaye

Üye
kalbinde hardal tanesi kadar bile olsa iman ile ölen bir gün belki de Allah ın rahmetiyle hiç azab çekmeden cennete gidecektir, alenen bir baskı olmadan kendini imandan edecek fiiller işleyene münafık ya da kafir denilebilir, yalan söylediğinde ve pişman olmadığında da bu kişinin ihlasının düşük olduğuna kanıttır, dalga geçmek gibi niyeti yoksa bir milyon tane de söylese yalan söyleyene imansız diyemezsiniz, hadisleri ya da ayetleri kendi kafanızdan yorumlayıp hüküm vereceğinize imamı azam imamı malik imamı hanbeli imamı şafii ve talebeleri ve imam maturidi ve imam eşari gibi zatların hükümlerini okuyun ve ona göre yaşayın. Kişi açıkça imansız bu dedirtecek eylemler yapmıyorsa imanı onunla Allah arasındadır, müslüman sui zana göre değil hüsnü zana göre yaşamalı. Belki de münafıkların reisi denilen Abdullah bin übey in cenazesini Rasulullah ın sav kıldırması bize bu konu hakkında takınmamız gereken davranışlar hakkında ipucu veriyordur, abdullah bin übey münafıklık yapıyordu ama ben müslümanım diyordu, belki de ölmeden iman etmiştir, Allah bilir, birine sen münafıksın sen kafirsin demeye çalışmak yerine kendi kalbimizi gözden geçirsek belki de daha iyi olur. Elbette en doğrusunu Allah bilir.
sözlerimi geri alıyorum abdullah bin übey bir münafıktı. cenaze namazının işinin aslını şimdi öğrendim o yüzden sözlerimi geri alıyorum beceremedim becerebilsem mesajımı silecektim.

fedaye

Üye
bu nasıl iş ise ne yazdığım yorumu silebiliyorum ne de özel mesaj atabiliyorum mecburen buraya yazıyorum :kahretsin:
racim kardeş;
dün mürtedlerle ilgili yazdığım mesajı beğenmişsin ama büyük bi hata yaptım, siyer okuyorum salih suruç un kitabını. denilene göre münafıkların başı abdullah bin übey öldüğünde münafıklar için -sonsuza kadar azab çekecekleri bilindiği halde- arkalarından dua etmek serbest idi. hz. peygamber de abdullah bin übeyin samimi müslüman olan oğlunu kırmadı ve cenazesini bizzat kıldırdı. hz. ömer de münafıkların cenazesini kılmak yasak değil mi deyince hz. peygamber Allah beni münafıklara istiğfar edip etmemek konusunda serbest bırakmıştır ama onlara 70 defa da istiğfar etsen Allah onları asla affetmeyecektir buyurmuştur dedi. kılınan cenaze namazını gören 100 e yakın münafık da iman ettiler. bu namazdan sonra münafıklara dua da yasaklandı ve hz. peygamber hiçbir münafığın namazını kıldırmadı. birşey bilmeden konuşunca böyle oluyor işte, hakkını helal et kardeş.

kilicarslan

Kıdemli Üye
selam alaykum

irtidad konusunu ele alirken siyasi durumu da göz önüne almak durumundayiz. Kuran " dinde zolama yoktur" derken, buna ragmen dinden dönmenin cezasinin ölüm olmasi pek anlasilir gibi degil. Konuyu tam kavramak icin bu cezanin uygulandigi dönemdeki sartlari göz önüne almak lazim, bu cezanin uygulanmasinda baska sebeplerde vardir diyebiliriz.

lafons7275

Kıdemli Üye
selam alaykum

irtidad konusunu ele alirken siyasi durumu da göz önüne almak durumundayiz. Kuran " dinde zolama yoktur" derken, buna ragmen dinden dönmenin cezasinin ölüm olmasi pek anlasilir gibi degil. Konuyu tam kavramak icin bu cezanin uygulandigi dönemdeki sartlari göz önüne almak lazim, bu cezanin uygulanmasinda baska sebeplerde vardir diyebiliriz.

İnsanları zorla müslüman yapmak yasaktır. Herkes özgür iradesiyle müslüman olur. Ama müslüman olduysa birisi artık o kişiyi dinde tutmak ve cennete sokmak için elden ne gelirse yapılmalıdır. Birşeyin cezasının büyük olması o işi engellemek için bir tedbirdir.

serkan..

Profesör
Dinden dönen işin doğası gereği kaçınılmaz olarak dine azılı düşman kesilir

Hem kendisi hem başkaları için helak artırıcı sebeb olarak arz üzerinde dolaşmaya başlar

Mürdetin katli hem kendisi hemde toplumun ıslahı adına gereklidir..

Rahmettir bi bakıma

kilicarslan

Kıdemli Üye
İnsanları zorla müslüman yapmak yasaktır. Herkes özgür iradesiyle müslüman olur. Ama müslüman olduysa birisi artık o kişiyi dinde tutmak ve cennete sokmak için elden ne gelirse yapılmalıdır. Birşeyin cezasının büyük olması o işi engellemek için bir tedbirdir.
Bu düsünceye dayali olarak Asri Saadet sonrasi bu tür uygulamalar olmus olabilir. Ancak asri saadet döneminde ölüm cezasi irtidad yüzünden mi uygulandi yoksa baska nedenlere dayali olarak mI? Bunu iyi tahlil etmek lazim.

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu düsünceye dayali olarak Asri Saadet sonrasi bu tür uygulamalar olmus olabilir. Ancak asri saadet döneminde ölüm cezasi irtidad yüzünden mi uygulandi yoksa baska nedenlere dayali olarak mI? Bunu iyi tahlil etmek lazim.

Haklısın kardeşim lakin bu tahlili yaparken ümmetçe kabul görmüş tefsir ve siyerleri okumak lazım. Yeni yetmelerin kitaplarından uzak durmak lazım.

kilicarslan

Kıdemli Üye
yeni konu acmak yerine burdan devam edelim.

Mürtedin hükmü hakkinda hanefilerde digerlerine göre farkli bir uygulama vardir. Henefilerde murtada(kadin mürted) öldürülmez. Bunun grekceside cogu zaman hadisin kapsaminn kadini kapsamamasi olarak gecistirilir.

Ancak burda cok önemli bir nokta var. Nitekim asil gerekce kadinin " muharrib" olamamasidir. Elbette savasan kadinlarda var olabilir, ancak Imam kadinin tabiitinda "muharriblik" yoktur seklinde bunu gerekcelendirmistir. Yine Rasulullah(sav) kadinlarin savasta öldürülmemesi gerektigi hadiside "muharriblik" konusuyla ilgilidir.

Imamin gerekcelendirmesinden anlasildigi kadariyla burda üstünde durulmasi gereken sebeb "muharriblik" tir.

Muharriblik konusunda da hadisle gerekcelendirilen hüküm dikkat cekicidir.: "dinden dönen kim olursa olsun, Müslümanlara karşı savaşmadıkça öldürülemez"

Bu baglamda erkek mürted " muharribi" davranis icinde olmadikca öldürülmesi söz konusu olmamalidir. Bu hüküm Kuranin "dinde zorlama yoktur" ayetiylede uyumludur.

lafons7275

Kıdemli Üye
Mürtedin hükmü hakkinda hanefilerde digerlerine göre farkli bir uygulama vardir. Henefilerde murtada öldürükmez.
.

Yanlış bilgi.

3 gün hapse atılır ve tövbe etmesi beklenir.

Etmezse öldürülür.

Kadın ise öldürülmez ama tövbe etmediği sürece ölene kadar hapiste tutulur.

Bilip bilmeden yazmayın.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Yanlış bilgi.

3 gün hapse atılır ve tövbe etmesi beklenir.

Etmezse öldürülür.

Kadın ise öldürülmez ama tövbe etmediği sürece ölene kadar hapiste tutulur.

Bilip bilmeden yazmayın.
yanlışlık yok.
murtada=kadin mürted oluyor
parantez acip, yazmıştım. Hanefiler muratada öldürülmez diyor. Diğer mezhepler kadında öldürülür der. Bu diğerlerine göre farklı bir durumdur.
Devamınıda anlattım zaten.

anlamadan yazmasak mı?

lafons7275

Kıdemli Üye
yanlışlık yok.
murtada=kadin mürted oluyor
parantez acip, yazmıştım. Hanefiler muratada öldürülmez diyor. Diğer mezhepler kadında öldürülür der. Bu diğerlerine göre farklı bir durumdur.
Devamınıda anlattım zaten.

anlamadan yazmasak mı?

Sanki mürted olan erkeğin öldürülmesine iman ettin de kalktın hanefi mezhepteki kadının öldürülmemesini ilginç buldun. İman etmediğiniz şeylerden örnek de vermeyin.

ömerusta

Kıdemli Üye
gidin ula içinizdeki şeytanı öldürün nefsiniz sizi iplemiş farkında bile değilsiniz ne mürtedi bu zamanda hangi mürted müslümanlara saldırıyor siz hangi kanunla kimi öldüreceksiniz size şimdi lazım gelen nefsinizi öldürmek işte o sizin mürtediniz öldürün

kilicarslan

Kıdemli Üye
Sanki mürted olan erkeğin öldürülmesine iman ettin de kalktın hanefi mezhepteki kadının öldürülmemesini ilginç buldun. İman etmediğiniz şeylerden örnek de vermeyin.
yazıyı adam akıllı bir okusanız. ne dediğimizide anlayacanız.

Biz Allaha iman etmişiz, kitaplarına, resüllerine, meleklerine, ahiret gününe.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Bir gün Peygamber . Efendimiz’e sormuşlar:
‘Ey Allah’ın Resulü! Bir Müslüman korkak olabilir mi’, ‘olabilir’, ‘peki cimri olabilir mi’, ‘evet, mümkün’, ‘ya yalancı olabilir mi?’, Peygamber Efendimiz’in cevabı net: ‘Hayır, Müslüman yalancı olamaz’.

sen hic yalan söylemedinmi?

kilicarslan

Kıdemli Üye
imam malik demişki, " bir kişinin küfrüne 99 delil olsa, 1 tanede imanına, o kişi tekfir edilmez"
Şimdikiler velevki , 1 tane küfrüne delil bulsun.. vay o adamın haline.

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Meleklerin hocasi Allah in emrine karsi geldi ve dinden cikti

fetva verenler meleklerin hocasini neden öldürmemisler