mezhepler gerçekte varmıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zebih

Kıdemli Üye
bir diger husus da ebu hanife bir lakabdir. ebu turab, ebu hureyre gibi. esasen arabcada ebu ile baslayan lakablari baska dile cevirirken problem oluyor anlam acisindan. mesela ebu hureyre'yi cevirince kedi babasi anlami cikiyor. halbuki ebu 'li lu' takisi anlami ihtiva eder, yani dogrusu ' kedili'dir.

ayrintilari gecelim.

ebu hanife lakabi 'dogrucu' anlamina gelir veya yanlis klasik soylemle 'dogru/ sapitmamis/hak/istikamet uzere olanlarin babasi'

metin29

Üye
arkadaşlar mezhepler haşa din mi ki bi başkası olmasın
imam azamın ya da imamı malik in bi hayrettin karamandan daha bilgili daha takwa olup olmadığına nasıl karar wericez
yani 4 mezep wardır hak olan bunlardır diye bie olur mu yaw
ben bugün için bana lazım olan bi fetwada bundan bilmem kaç asır önceki yoruma mı bakıcam yoksa gidip bugünün güwenilir kendini ispatlamış alimine mi sorucam tabiiki gidip hayrettin karaman hocaya sorucam
bugün türkiyede dini konularda en ehliyetli we de otoriter kişi
hayrettin karaman hocadır

hirahos

Kıdemli Üye
Sen Hayrettin Karaman'a uy, ne yapacan başkasını kardeşim..

zebih

Kıdemli Üye
imam azamın ya da imamı malik in bi hayrettin karamandan daha bilgili daha takwa olup olmadığına nasıl karar wericez
ben bugün için bana lazım olan bi fetwada bundan bilmem kaç asır önceki yoruma mı bakıcam yoksa gidip bugünün güwenilir kendini ispatlamış alimine mi sorucam tabiiki gidip hayrettin karaman hocaya sorucam
bugün türkiyede dini konularda en ehliyetli kişi hayrettin hocadır

mezhebler dinin uygulama sahalaridir. mezheb ne soyluyorsa ayet, hadis, icma ve kiyas-i fukahadir. mezheblerden hakkinda icma olusmus dort ana yol meshurdur: hanefi, maliki, safi ve hanbeli...

mezheblere uymayanlar, kafalarindaki İslam sandiklari ama İslam ile alakasi olmayan sakat bir anlayisina uyarlar demektir. herbirinin kafasinda birbirine benzemez ve alakasiz her mezhebsiz kadar mezheb...

o sayisiz mezheblerin tek ortak ozelligi ise, onlarda

ya Kur'an eksiktir, ya hadis, ya icma ya da kiyas-i fukaha...

illa biri eksiktir ve eksikligi nefisleri ile doldururlar.

yukardaki yazimi buraya yeniden aktardim efendim.

takva Allah'a saygi demektir aziz kardesim. bir insanin bir insandan daha takva olup olmadigini kalb olarak evet biz bilemeyiz; ama kimin Allah'a goruntu olarak en azindan daha saygili davrandigini gozlemleme sansimiz vardir.

mezheb imamlarinin yasamis oldugu zaman icin Rasulu muhterem aleyhisselam:

en hayrli asirlar.. diyerek musbet sahadetini ifade buyurmus ve bu zatlar hakkinda ummetin umumunun husn u zanni olusmustur. Muslumanlar bir yanlista ittifak etmezler.

bir imam azam ile kiyaslandigini duysa Allahu alem hayreddin bey dahi bu cumlelerden beri oldugunu ifade edecektir.

selametle

metin29

Üye
yaw arkadaşlar yapmayın nihayetinde bir insan yaw
haşa peygamber mi bu adam yaw
insanları bu kadar yüceltmeyin

hirahos

Kıdemli Üye
Ayrıca bir Hayreddin Karaman yetmez,

Nice profesorlar var.. Bayaz'ı var, Öztürk'ü var, Bayraklısı var, vs vs..

Hepsi ayrı bir mezheb kursun.. Uyalım canımızın istediğine.. Bu iş profesorlukla oluyorsa..

metin29

Üye
wallahi bu kadar olmaz yaw
gerçekten oha falan oldum yani
yazık çok yazık
çıkarın şu at gözlüklerinizi
sadece önünü görmek yetmez

zebih

Kıdemli Üye
yaw arkadaşlar yapmayın nihayetinde bir insan yaw
haşa peygamber mi bu adam yaw
insanları bu kadar yüceltmeyin

ben bu mesaji anlamadim kardesim.

ebu hanife'yi yucelten kim?

ebu hanife'ye nisbet edilen veya safii'ye, hanbeli'ye, maliki'ye her ne varsa bu İslamin yuceligidir. zira onlarin sozleri ya ayettir ya hadistir, ya icma'dir, ya da kiyas i fukahadir. aksi bir sey mi var bizim goremedigimiz sizin gordugunuz?

ve bu zatlar tek basina kisiler de degillerdir. onlarin ardi milyarlarca gelmis gecmis su an yasayan Musluman ile doludur. bu insanlara tabi olanlar akil sahipleridir. derseniz ama anadan atadan mezheb kabul etmisler var. olabilir, zaten tahkik etmemek vebaldir. herkes ne yaptigini karinca kararinca ogrenmekle mukellegtir haddizatinda. bu onlarin serefine ne gibi halel getiriyor anlamadim?

tabiki fetvalar verilmeye devam edecek; ama biliniz ki bu zatlar ve ekolleri (onlara tabi hoca ve talebeleri) prensibleri ortaya koymuslardir. bu usullerden baska bir usul yeni icad etmek de zaten mumkun degildir. cunku usul onlarla dogmustur.

bu zatlara dair bir abarti yoktur yani. hakikati teslim vardir.

selametle

ekvani

Asistan
peygamberimiz hangi mezhepten idi

fani

Üye
ibrahim (a.s)ye kadar dayanan haniflik değilmi? haniflik bir anlayış bir meşreb değilmi?mesheple nasıl karşılaştırıyorsunuz.ayrıca imamı azam büyük bir alimdir arkadaşım yüceltmeye lüzum yok.bu gün onun içtihadıyla namaz kılıyorsun

serdAR-

Üye
bugün türkiyede dini konularda en ehliyetli we de otoriter kişi
hayrettin karaman hocadır

Valla kardesim sen illa fetvani git hayrettin karaman hocandan al, yoksa biyerin siser basimiza dert olursun. Valla filim adamsin. AYRICA Imami Azam veya imami Safii yo kendi hocanla kiyaslamayi neden gerek duydugunu anlamadim dogrusu, zorla biseymi ispat etmek istiyorsun. 4 hak mezhebi vardir, senin kafan almiyo diye bi 5. cisi mi kurulacak... ozamanki fetvalar bu zamana da uyar sen merak etme

allah akil fikir versin

Arifane

Profesör
Valla kardesim sen illa fetvani git hayrettin karaman hocandan al, yoksa biyerin siser basimiza dert olursun. Valla filim adamsin. AYRICA Imami Azam veya imami Safii yo kendi hocanla kiyaslamayi neden gerek duydugunu anlamadim dogrusu, zorla biseymi ispat etmek istiyorsun. 4 hak mezhebi vardir, senin kafan almiyo diye bi 5. cisi mi kurulacak... ozamanki fetvalar bu zamana da uyar sen merak etmeallah akil fikir versin

evet dostum!.. 4 kitap 4 peygamber 4 melek 4 ashap olduğu gibi mezheplerde 4 tane dir.

metin29

Üye
yazık gerçekten üzülüyorum
bu kadar olmaz ya wallahi bu kadar olmaz
""evet dostum!.. 4 kitap 4 peygamber 4 melek 4 ashap olduğu gibi mezheplerde 4 tane dir. """
ya yazık arkadaşım. bu yazdığının hesabını weremezsin. düşünde yaz.
ama suç sizde değil sizinle bu konuyu tartışanda.
demekki kafanız bu kadar basıyo. ne haliniz warsa görün.

ekvani

Asistan
işte ispat olundu ki tekrar,ibrahimin dini hanif bir dindir,ihvanlar,
pek bilmem fakat kur'an da ''sizinle aramızda ortak bir söze gelin'' diyor,
hanif demek doğru olan demek,yani ispat olunan şu olduki benim anladığım;
tevhidden yani birlikten ne zaman uzaklaşmaya başladım mı hemen sürtüşmeler başlıyor.Ve sen ben davası başlıyor.
peygamber efendimiz(sav)geçerken bu alemden say 83 ü demiş hz.ebubekire.Ve fahri kainat bugün olacaklara nazar etmişti sanki,
bu kadar farklı düşünceye,bu kadar ayrı yola,o böyle olacağını biliyordu.
hz.Allah da böyle olacağını bildiği için yani insanların ayrılığa düşeklerini bildiği için ''hanif bir din olan ibrahimin dinine uyun''dedi kur'anında.

ayrıca konular tartışılmaz ancak belki istişare edilebilirler.eğer tartışma olarak düşünürsek herkes kendi düşüncesini yedirmeye çalışır biribirine,sonra peygamber efendimizden 83 yıl sonra olanlar gibi olur,hanif bir din hilaf bir din olur haşaa.
teşkkürler,

ekvani

Asistan
bu alemde hiçbirşey yoktur ki manada karşılığı olmasın,
zaten bir şeyin anlatılması için misal verildiği gibi bu alemde hakikat aleminin anlaşılması için bir misalden başka değildir diye düşünüyorum.
arife bi işare.
teşekkürler..

noktacı

Üye
Fedai'nin dedigi gibi:"
Biz muhibb-i Hanedanız Laubali meşrebiz
Her taraftan yıkılıp hem melami mezhebiz."

Seyyid Pir Muhammed Nur' un ilahisindede dediği gibi:"
San'atı dibace'yiz aşkız bugün Melamiyiz
Alem-i nasuta NUR'a gelmeden insan henüz
Adımız Melami yazdı Levh-i Mahfuza kalem
Adımız Noktavi yazdı Levh-i Mahfuza kalem"

dayi

Profesör
bu alemde hiçbirşey yoktur ki manada karşılığı olmasın,...alıntı..ekvani..

Bu alemde görüntüye çıkan her şey Allahın MANASI..Muradı..:shake2[1]:

HU..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...