Mehmet Okuyan / Abdest Farz mı ?

Yahayy

Kıdemli Üye
Aa Yahayy şefaati inkar mı ediyorsun kuzum? =) burdan gelecekler de ondan dedim..

:laugh: şu söze nasıl bir kılıf uyduruluyor merak ettim, çünkü hâd olarak şu sözü söyleyen, peygamberlerden, meleklerden ne biliyim Allah yanında kıymeti bulunan herşeyden daha ileri bir makamda bulunduğu iddiasına sahip,
o makamın neresi olduğunu ben demiyeyim de önceki ümmetlerde bol bol mevcut...
Bakalım ne diyor arkadaşlar cidden.

ihvanistanbul

AkhenAton

talib

Kıdemli Üye
Her bölgenin bir manevi vazifelisi vardır.

Şahı Nakşibend hazretleri de o dediği bölgenin kıyamete kadar vazifelisi olabilir. Ve o bölgede bulunan müslümanlar dirildikleri vakit onun ardından Peygamber sancağına doğru gideceklerdir.

Allahu alem...

Bu sözü ile tam olarak bunu mu kastetmiştir, Allah bilir...

Yalnız dediğim gibi her bölgenin manevi vazifelisi vardır. Ve ahirette de insanlar bu önderlerin öncülüğünde gideceklerdir.

“İnsan sınıflarından her birini biz o gün imamlarıyla (önderleriyle) beraber çağıracağız.” (İsrâ: 71)

Kaptan

Mecra Yazarı
Tarihin hicbir doneminde, dinsizligin yani Allah'sizligin hakim oldugu tek bir toplum yoktur. Bu anlamda ne Hz İbrahim'in ne Hz Musa'nin ne Hz İsa'nin ne Hz Muahmmed'in kisaca butun peygamberlerin karsisinda olanlar dinsiz, Allah'siz degilerdi. Pekala neydi mesele?

Mesele, vahyedilen din'e karsi uydurulan bir din'i yasamak ve yasatmak icin direnen insanlarin varligiydi. Hristiyanlar dinsiz degildi, Yahudiler dinsiz degildi, Mekkeli musrikler de dinsiz degildi. Onun icin şirki cok uzaklarda aramayalim. Nihayetinde şirk' de bir dindir. Bu anlamda bir müşrik kendi uydurdugu dine gore dindardir da.

Onun icin, dedigim gibi şirki uzaklarda aramayalim. Birileri ivedilikle icinde bulundugu durumu sorgulamalidirlar, hem de yol yakinken henuz vakit varken.

Yahayy

Kıdemli Üye
kim demiş, bunu..

Bizde herşey delilli ispatlı sıkıntı yok...
Ben eksik bile söylemişim, 100 fersahmış yani aşağı yukarı 600 KM filan demek ki, bu adam türkiyede yatsa
aşağı yukarı Türkiye'nin yüzde 70'ini filan tek başına kurtarıyor, maşallah şeyhime, Allah böyle şeyhler nasip etsin herkese ucuza gitmeyin öyle.
Biat edecekseniz böyle kallavi şeyhlere biat edin, çoluk çocuk soy sop bedava kurtulabilirsiniz.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bizde herşey delilli ispatlı sıkıntı yok...
Ben eksik bile söylemişim, 100 fersahmış yani aşağı yukarı 600 KM filan demek ki, bu adam türkiyede yatsa
aşağı yukarı Türkiye'nin yüzde 70'ini filan tek başına kurtarıyor, maşallah şeyhime, Allah böyle şeyhler nasip etsin herkese ucuza gitmeyin öyle.
Biat edecekseniz böyle kallavi şeyhlere biat edin, çoluk çocuk soy sop bedava kurtulabilirsiniz.

İmanını kurtarmış , günahkar müslüman için, amenna ve saddakna derim,, hemde şeksiz şüphesiz... Allah ın iradesine haşa ipotekmi koyacaksınız.... Allah u teala Veli kullarına ilham eder..Rabbim böyle bir şeyi O veli Kuluna ikram etmişse, ne yapacaksın, haşa başka Rabmi edineceksin... hem bu tür şeyler, size değil bize söyleniyor...

Yahayy

Kıdemli Üye
şahı nakşibend hazretlerinin böyle bir sözünü hiç duymamıştım. ama beni şefaati kabuledenlerden sayabilirsin.

Salt olarak Şefaati konuşmuyoruz şuan, yani zat diyorki ben 600 Kilometre etrafımda bulunanı Allah'ın azabından kurtaracağım,
"bu Hak bana verildi"

Dikkat

"Bu hak bana verildi"

@ihvanistabul , bak kardeş yapma etme bunlar çok çok büyük ithamlar, yarın ahirette tüm amelleri insanın yüzüne çarpılıp defol huzumdan dedirtecek
iddialar bunlar,
açıkca yazmak gerekirse bunlar kesin, açık, berrak, gün gibi, net, 2x2=4 kadar açıkca müşrik akıdeleridir bunlar.
İnanki Kur'anın inme amaçlarını önem sırasına göre bir sıralasan %70 ağırlıkta Mekke müşriklerindeki şefaat algısını yıkmak olarak çıkar,
Kur'an bunun için indi yahu.

Kur'anın bildirdiği tipik bir Müşriğin beyanı şudur:
"Yaratan ve yaşatan, rızıklandıran Allah'tır,
O Allah o kadar yücedir ki, bende ona yakaracak, duamı kabul ettirecek ağız da gönül de yoktur,
işte bu bizim şefaatini umduğumuz
Menat gibi yüce zatların ruhaniyetleri,
Allah'ın huzurunda yüzümüzü ak edecek,
ettiğimiz dûaları Allah'a ulaştıracak ve kabulunu sağlayacak aracılardır,
Onlara ettiğimiz hürmet bizi Allah'a yaklaştırsınlar diye yaptığımız hürmet ve görevlerdir,
Onların Allah'ın huzurunda şeffatini umuyoruz"

Allah bu iddia'ya o kadar net cevap veriyor ki, diğer tüm fiillerde Allah'ın merhamet nüktelerini görebilirsin,
ama konu şirk olduğunda zerre tavizsiz ve tehditkar ifadeler görürsün.

Açıkca verdiği cevap şudur o umud ettiğiniz kurtuluşa ait hüküm bütünüyle Allah'a aittir, yaptığınız zanlarınız ve hevanız üzere Allah'ın hakkına zûlm etmek.

Zümer Suresi bu işi bitiriyor , şu ayetleri okuyup iman iddiasında bulunan insanlar hâlâ kendilerine çeki düzen vermezler.

.
39/ZUMER-1: Tenzîlul kitâbi minallâhil azîzil hakîm(hakîmi).
Bu Kitab’ın indirilişi, Azîz (yüce ve üstün) ve Hakîm (hikmet ve hüküm sahibi) olan Allah tarafındandır.

39/ZUMER-2: İnnâ enzelnâ ileykel kitâbe bil hakkı fa’budillâhe muhlisan lehud dîn(dine).
Muhakkak ki Biz, bu Kitab’ı sana hak ile indirdik. Öyleyse dîni O’na halis kılarak (muhlis olarak) Allah’a kul ol!

39/ZUMER-3: E lâ lillâhid dînul hâlis(hâlisu), vellezînettehazû min dûnihî evliyâ, mâ na’buduhum illâ li yukarribûnâ ilâllâhi zulfâ, innallâhe yahkumu beynehum fî mâ hum fîhi yahtelifûn(yahtelifûne), innallâhe lâ yehdî men huve kâzibun keffâr(keffârun).
Halis dîn, Allah içindir, öyle değil mi? Ve O’ndan (Allah’tan) başka dostlar edinenler: “Biz, onlara sadece bizi Allah’a yakın bir makama yaklaştırmaları için tapıyoruz.” (dediler). Muhakkak ki Allah, hakkında ihtilâf ettikleri şey için onların aralarinda hüküm verir. Muhakkak ki Allah, yalanlayan ve inkar ederleri hidayete erdirmez.

39/ZUMER-43: Emittehazû min dûnillâhi şufeâe, kul e ve lev kânû lâ yemlikûne şey’en ve lâ ya’kılûn(ya’kılûne).
Yoksa onlar, Allah’tan başka şefaatçiler mi edindiler? De ki: "Onlar bir şeye (bir güce) malik olmasalar ve akıl etmeseler de mi?"

39/ZUMER-44: Kul lillâhiş şefâatu cemîâ(cemîan), lehu mulkus semâvâti vel ard(ardı), summe ileyhi turceûn(turceûne).
De ki: "Şefaatin hepsi Allah’a mahsustur. Göklerin ve yerin mülkü O’nundur. Sonra O’na döndürüleceksiniz."

39/ZUMER-45: Ve izâ zukirallâhu vahdehuşmeezzet kulûbullezîne lâ yu’minûne bil âhıreh(âhıreti), ve izâ zukirellezîne min dûnihi izâ hum yestebşirûn(yestebşirûne).
Ve Allah’ın vahdaniyeti (Tek’liği) zikredildiği zaman, ahirete (Allah’a ulaşmaya) îmân etmeyenlerin kalpleri nefretle ürperir. O’ndan (Allah’tan) başkası zikredildiği zaman onlar sevinirler.

39/ZUMER-46: Kulillâhumme fâtıras semâvâti vel ardı âlimel gaybi veş şehâdeti ente tahkumu beyne ıbâdike fî mâ kânû fîhi yahtelifûn(yahtelifûne).
De ki: "Allah’ım! Gökleri ve yeri yaratan, gaybı (görünmeyeni) ve görüneni bilen Sensin. Kullarının arasında, ihtilâf etmiş oldukları şeyler hakkında hüküm verecek olan Sensin."

39/ZUMER-47: Ve lev enne lillezîne zalemû mâ fîl ardı cemîan ve mislehu meahu leftedev bihî min sûil azâbi yevmel kıyâmeh(kıyâmeti), ve bedâ lehum minallâhi mâ lem yekûnû yahtesibûn(yahtesibûne).
Ve eğer yeryüzünde olanların hepsi ve onlar kadarı daha birlikte zalimlerin olsaydı, kıyâmet günü kötü azaba karşı (kurtulmak için) onları mutlaka fidye olarak verirlerdi. Ve hesaba katmadıkları şeyler, Allah tarafından karşılarına çıkarılacaktır.

Yahayy

Kıdemli Üye
İmanını kurtarmış , günahkar müslüman için, amenna ve saddakna derim,, hemde şeksiz şüphesiz... Allah ın iradesine haşa ipotekmi koyacaksınız.... Allah u teala Veli kullarına ilham eder..Rabbim böyle bir şeyi O veli Kuluna ikram etmişse, ne yapacaksın, haşa başka Rabmi edineceksin... hem bu tür şeyler, size değil bize söyleniyor...

Hmm, az önce, kim söylemişşşş bunuu?
Şimdi, Allah verdi ise ne yapalım.
"Allah isterse herşey olur, Allah'ın iradesine ipotek mi koyuyor sunuz?"

İyi ben de sana şöyle bir örnek vereyim o zaman,

Allah ortak ya da çocuk edinebilir, Allah'ın iradesine ipotek mi koyuyorsun?
Ya da Allah kendi varlığını yok edebilecek güce sahip isterse, Allah kendi zatının varlığını sonlandırabilir ?
Allah kudreti mutlak, gücü sonsuz, iradesi sınırsız değil mi? bunları da yapabilir o zaman?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Hmm, az önce, kim söylemişşşş bunuu?
Şimdi, Allah verdi ise ne yapalım.
"Allah isterse herşey olur, Allah'ın iradesine ipotek mi koyuyor sunuz?"

İyi ben de sana şöyle bir örnek vereyim o zaman,

Allah ortak ya da çocuk edinebilir, Allah'ın iradesine ipotek mi koyuyorsun?
Ya da Allah kendi varlığını yok edebilecek güce sahip isterse, Allah kendi zatının varlığını sonlandırabilir ?
Allah kudreti mutlak, gücü sonsuz, iradesi sınırsız değil mi? bunları da yapabilir o zaman?

örneklerin hep mıuhal şeyler..

sen bunlardan evvel diyeceksin ki, ben Allah rasulu aleyhisselamın buyurduklarına yani, Hadisi Şeriflerine iman ettim, sonrasında istediğin şeyi konuşalım..

Yahayy

Kıdemli Üye
örneklerin hep mıuhal şeyler..

sen bunlardan evvel diyeceksin ki, ben Allah rasulu aleyhisselamın buyurduklarına yani, Hadisi Şeriflerine iman ettim, sonrasında istediğin şeyi konuşalım..

Ben Resulullah'ın ağzından din-i İslâm adına çıkan herşeye şeksiz, şüphesiz iman ettim, adım müslüman, inşaAllah Mü'min sıfatını da
Allah'ü Teâlâ uygun görürse, O'nun mü'min kulu, Resulunun ümmetiyim.

Ama korkarım ki, sen apdo efendinin, cuqqalı mübareğin, yok bilmem ne ...verdiii'nin sözlerinden sıra bulup da
Allah'ın sözlerine kulak vermeyi tamamen ihmal etmişsin, ya da dinlemişsin ama Allah'ın zikri seni tatmin etmemiş,
başka arayışlara girmişsin, yahut atalarını hangi yol üzerinde buldu isen Hz İbrahim gibi baban dahi olsa sorgulamak
tahkiki imana ulaşmak yerine zan'na tabi olarak, taklidi bir dini tercih etmişsin.

Bak gördümü köprüden önce son çıkıştan çıktın hemen her zaman ki gibi.
Allah'ın neler yapıp neler yapamacağını kendi beyanı olan kitabından öğrenirsin,
Allah vaadlerini sıraladıktan sonra şöyle der:

إِنَّ اللّهَ لاَ يُخْلِفُ الْمِيعَادَ
innallâhe lâ yuhliful mîâd.

Kesinlikle Allah Vaadinden dönmez.
Allah vaadlerini uyarısını, azabını, müjdesini kitabında mübin,
açık seçik şekilde kulak veren, gönlünü açan kullarına açıklamıştır,
bizi ahirette bir piyango beklemiyor,
kime ne çıkacak bakalım sernaryosu beklemiyor,
aha bu mübarekle aynı şehirde yaşıyomuşuz yırrtık,
aha babamın aldığı kefende ceylanın göbek kanıyla Erbaini idrisiyye yazıyormuş yırttık
filan gibi komediler beklemiyor,
Allah'ın değişmez vaadi bekliyor,
Siz dininizden ne anladınız ben bundan hiç bir şey anlamadım.
Bu damların anlattıkları din içinde namazımsı, haccımsı, zekatımsı, zikrimsi gibi faaliyetler bulunan açık bir
gayri İslâm dini, ama kesinlikle Kur'an ile temeli atılan din değil, daha ana caddede başka yola sapılmış,
tali yollara ne hacet.

Yahayy

Kıdemli Üye
@ihvanistanbul kardeşim faydalı olur diye P.M'den yazdığına buradan bir şeyler yazmak istiyorum.

Mübarek burada konu Cübbeli değil ki, cübbelinin okuduğu menâkıb kitabı,
bu bütün ismailağa'nın okuduğu bir şey.
Sen Cübbeli'yi bırak iddianın aslında bak,
"Kızına bile peygamber kızısın diye gevşeme, ahiret için azık edin"
diyen bir peygamberin ümmeti 600 Kilometre yakınında bulunanı Allah'ın azabından kurtarma garantisi veriyor,
bu hakkı Allah vermiş kendisine (!)

İhvan kardeşim yapma etme, ben bu yollardan geçtim, bu yol nereye çıkyor biliyor musun?
Allah'ü Tealanın Hz İsa'yı göndermesinin nedenine çıkıyor, Yahudi din adamları dinlerini işte bu hale getirdiler,
Allah düzeltmek için İsa A.s gönderdi ve sordu...

"Din adamlarınızı rabler edinmenizi peygamberler mi size söyledi" hayır vallahi biz Allah'ın vahyinden başka bir şey söylemeyiz diye peygamberleri tanıklık ettirriyor bize Kur'anda.

Bunların nur yüz, güzel yüz ayağına filan kanma, vallahi çok daha nurluları Yahudiler içinde var,
internete Hasidik Yahudileri, Rabbinik Yahudileri yaz, bir havrada toraya okumaya adanmış nur gibi gençler,
sakallı din adamları görürsün, bunlar kriter değil.
Kriter Allah'ın kitabına ve hakiki sünnete uygunluk kriteridir şekle şemale gazai havaya, ortama aldanma, vallahi sonu hüsran bu işlerin.

Kaçak

Yeni
Sevgili yayay ...
okudunmu :p ( okuyana kadar taciz etcem bak )

Verda

Gales
Gelecekti gelmeyecekti gelecekti gelmeyecekti, sanırım bu tartışma kıyamete kadar ya da velev ki gelecek İsa peygamberin gelimine dek sürer gider, hoşgeldin dede =)

Kaçak

Yeni
Eyvallah hoşbuldum da ?
lodosamı kapıldın

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Gelirse tabi olacağız.

Gelmezse de elimizde olan bir kitap var, vahiy, Allah kelamı O'na harfiyyen ittiba edeceğiz!

Diyelim geldi:

"O zaman neye ittiba edeceğiz...?

"Lan dalga mı geçiyon..?"

"Gelse de O'na ittiba edeceksin..!"

Gelse ne olur gelmese ne olur..?

:) :) :)

Toparlayayım:

Hz İsa, Allah'ın kıymetli Rasülü'dür! O'na İncil vahyedilmiştir.

O'na da, O'na vahyedilene de iman ettik..!