'Kurban Hz. Adem'den günümüze kadar devam eden bir ibadettir'

KoRSaN

Paylaşımcı
Web sitesi
www.google.com.tr
O zaman her ayet için hangi olay için indiğine dair Kuran ayeti gibi kesin bilgiler gerekir değil mi?Böyle bir bilgi vermiş mi Rabbimiz?

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kuran a eş değer birşey yok. Fakat senedleriyle hadis-i şerifler var. Insanlığın en hayırlısı ne demiş ne yapmış. Talebeden talebeye aktarılmış ve senedlerle tutulmuş yani kimden kime aktarıldı diye.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

çelebiler

Kıdemli Üye
Kuran a eş değer birşey yok. Fakat senedleriyle hadis-i şerifler var. Insanlığın en hayırlısı ne demiş ne yapmış. Talebeden talebeye aktarılmış ve senedlerle tutulmuş yani kimden kime aktarıldı diye.

Böylece bu hadisler Kuran'a eş değer mi olmuş?

KoRSaN

Paylaşımcı
Web sitesi
www.google.com.tr
Böylece bu hadisler Kuran'a eş değer mi olmuş?

Hayır. Ilk cümlede de belirttim. Eşdeğer birşey yok. Anlayamadığın veya bilamadığında başvurabilirsin. Hadislerde zıt olan bi durum yok. Peygamber efendimiz hükümleri nasıl uygulamış. Emirleri ilk alan neler yapmış bakabiliriz.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Kurban kesiniz!.. Zira kurban babanız Hz. İbrahim (as)'in sünnetidir..!"

Hz Muhammed (SAV)

İmam-ı Serahsi - El Mebsut - Beyrut: ty D. Marife Yay. C: 12, Sh: 8.

Naklen: Emanet ve Ehliyet

çelebiler

Kıdemli Üye
Hayır. Ilk cümlede de belirttim. Eşdeğer birşey yok. Anlayamadığın veya bilamadığında başvurabilirsin. Hadislerde zıt olan bi durum yok. Peygamber efendimiz hükümleri nasıl uygulamış. Emirleri ilk alan neler yapmış bakabiliriz.

Allah'ın Kitabında anlayamadığımız ya da Allah'ın bildirmediği birşey olabilir mi ki başka sözlere ihtiyaç duyalım?

Hadislerle ayetlerin birbirine zıt olup olmadığını söylemek için hadis ve ayetleri karşılaştırmamız gerekir değil mi?

Hadisleri Peygamberin ayetleri uygulayışıdır diye kabul edersek Kuran ne için var?

Peygamberin uygulamalarının üzerine Kuran'dan bizim birşeyler anlayıp uygulamamız mümkün mü?

Peygamberin uygulaması varsa bizim Kuran'ı okuyup birşeyler anlamaya çalışmamız doğru değildir.Resulün yaptıklarını uygulamalıyız.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şu adama bakar mısınız, anlamadığımız hususlarda burada sayfalarca yorum ve açıklama yazardı, şimdi kalkmış ne bilgi satıyor...

Ülema yaparsa "küfür" haktır ve helaldir; kendisi yaparsa direk kabulümüzdür.

Allah'ın emrini yapana burada tokatını atanların hali Allah'ın sözlerine tokat atanların halinden farksızdır.

Bazı insanları lanetlemeye gerek yoktur,

Onların sözleri ve yorumları "Ben lanetliyim"i de haykırır çoğu kez.

fakiri

Kıdemli Üye
Fakiri bey
Halen ekleme çıkarma yapıyorsun kendine göre bir işlem yapman istenmiyor senden
Mevcut elimizdeki saf vahiy ortada olmayan bir şeyi ne ilave edebilirsin neden kendi aklından böyle olmuştur diyerek bir ilave yapabilirsin.
Kurbanı kestikten sonra sunduklarına dair bir işaret emare var mı? İyide sen hangi akla hizmet ediyorsunda böyle bir anlam çıkarıyorsun?
Kurbanı kestikten sonra Allah 'a neden takdim etsinler ki? Allah ihtiyaç sahibimidir.
Ne dediğiniz bilmezken namaz yaklaşma ayetine muhalefet ediyorsun. Ben işimi yapıyorum kanallarda temizliğe devam ediyorum ve lağım temizleme görevinide memnuniyet ile yerine getiriyorum. Allah katında TAKVA geçerlidir.
Senin iddia ettiğin gibi şuan ümmetin kestiği kurbana ait bir tane ayet alabilirmiyiz? Buyur işi ehline bırakıyorum hiç bilen ile bilmeyen bir olur mu? Bir bilene danışıyoruz.
Evet klavye sizin

Sorduğun sorunun eksantrikliğine bir bak kendi notunu kendin ver ! Kurban kesildikten sonra sunulduğuna dair ayette bir emare varmıymış ?.. Peki, kesilmemiş bir kurban nasıl sunulur ve takdim edilir acaba ?..Hem sonra dünya kuruldu kurulalı bugüne kadar hangi kurbanın eti Allahımıza sunulmuş ?..Böyle bir şey olablir mi ? Kurbanların ne eti ve ne de kanları Allaha ulaşmadığı hakikatine dair ayeti hiç okumadınsa sana sivri akıllı muamelesi yapmak lazım ! Allahımıza kurban kesilerek yapılan ibadetin takvası ulaşır ve bu takva takdim edilip-sunulur ! Elbetteki sen bu hakikatları yavş-yavaş elif-be öğrenir gibi öğreneceksin ! Birden bire olmaz ! Henüz emekleme çağında bile değilsin ! Daha süt çocuğusun süt ! Kurban kesmeden kurnbanı Rabbimize sunma gayretinde olduğuna göre, sen zekat vermeden ve namaz kılmadan da yüksek makamlara nail olup bu makamlarının sevabını şeytandan bekleyebilirsin !
Seninle ayetleri konuşmak değil de kafa bulmak için eğlenmek çok eğlenceli ama, biz buna bugüne kadar tenezzül etmiş değiliz !
Hadi şimdi git sürütünü iç ve 8 saatlik uykunu al ! Sabah kalkınca mamanı ye, ondan sonra yine foruma gel ! Bebe arkadaşlarınla oynarsın !

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kurban Bayramı günlerinde eda edilen Kurban, Hz İbrahim (AS)'dan itibaren sünnet kılınan bir ameliyedir. Alimlerin beyanı da bu yöndedir. Kavga etmeye gerek yoktur.

spesifik

آزادی قید و بند
Bu eğitimleri senin alman gerekiyorsa bütün insanların da alması gerekir değil mi?Sence bu mümkün müdür?Allah bizden bunu mu istiyor.

Bu eğitimleri alanlar,verenler yüz yıllardır kelimelerin manalarını değiştirerek aynı yanlışları tekrarlıyorlar.

tabi tabi ...size verilen akıl onlara verilenden üstün olduğu için
sizlerin düşünceleri isabetli onların ki değil..öyle mi ?
Allah peygamberleri öylesine seçti(haşa)

insanlığın dili farklı ...ortak mesaj tevhid.
siz tevhidi kendi aklınızla belli bir kalıba giydirip -ki bu kalıbın başı yok sonu yok-
amelleri uygulamak ağır geliyor ....bütün amellere kendi aklınızla uygulama buluyorsunuz
Allah tan korkun ...Allah adına diye ayetlere mana vermeyin...
biz sizin aklınızın isabet etmediğini düşünüyoruz
mizanda belli olacak hakikat
herkes ne için yaşıyorsa onun hesabını verecek ...

Allahın verdiği akıl elbette insanı hakikate ulaştırır
fakat dünya yolculuğunda belirli sınırlar vardır.
diyelim ki toplumda algılanan şekli ile Kurban yok - ki ben buna iman eden değilim Bu ibadet sahihtir-
Allah için bunu yapmak haram mıdır ?
değil se derdiniz ne ?
Kişinin niyeti et ise zaten ibadet batıl oluyor bunu alimler dile getirmiş
o zaman derdiniz ne ?
zaten insanlıkta amel yok
amellerde tat yok
neyin kafasındasınız arkadaş :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yukarıda bir şey bildiğini ifade eden zevatı, ebeden yasaklanan arkadaşıyla çaktırmadan bir takım soruların içerisine çektim, derlerdi ki,

Açıklama olmayacak...

Yorum olmayacak...

Tefsir olmayacak...

Ne bileyim olmayacak da olmayacak...

Bunları kime meydan okumak için söylüyorlar,

4 müctehid imama...

Ben bunlara ayet yazdım soru sordum ana o da ne,

"Olmaz" dedikleri şeyi kendileri yapıverdiler... Hem de göbeğinden göbeğinden, aynı şeyi mi söylediler, yoo aynı şeyi de söylemediler, hepsi de farklı farklı mes'elelere yaklaştılar...

Şimdi "akıl"a dönersek...

Bunlara sorarsanız, bunlar "akıllı" elalem hep deli...

Şimdi çaktırmadan "akıl" bağlamında onları dencerenin içerisine çeksek, "akılsız" olduklarını anında haykıracaklardır..

---))))))

adams77

Kanalizasyoncu
Sözlükte masdar olarak “yaklaşmak”, isim olarak da “Allah’a yakınlık sağlamaya vesile kılınan şey”

Peki nasıl yakın olabilirsin diye hiç düşünmedin mi? Çevrendeki ayetleri inceleme yada araştırma ve sorguma gereği duymadın mı?

Tek baktığın şey ise senden öncekilerin yazdığı kitaplar mı?

Allah 'a nasıl yakın olunur ki? Bir mekan mı var? yoksa bir makam mı?

adams77

Kanalizasyoncu
Nahr/Venhar

Nahr ve venhar (108/2) kelimeleri, kesmek, boğazlamak anla*mının yanı sıra, göğsünü kıbleye çevirmek, göğüs germek anlamla*rına da gelir. "Venhar" kelimesi "nahır"dan türemedir. Nahır keli*mesi de masdar ve isim olarak kullanılır. İsim olan "nahır", göğ*sün boyun tarafına gelen boğaz çukuruna doğru gerdanlık yerine denir. Masdar olan nahır ise, Râgıb ve diğer bazı dilcilerin açıkla*masına göre, nahre isabet ettir*mek, yani vurmak, dokunmak, boğaz çukuruna bıçak sokmak su*retiyle nahra rastlamak demektir. Deve öncelikle buradan kesil*diği için devenin boğazlanması ile ilgili olarak meşhur olmuştur. Bunda mutlaka kesmek (zebh et*mek) manası vardır. İntihar da buradan alınmıştır. Mâide Sûresi'nde geçtiği üzere "zebh", (bo*ğazlama) "lebbe" denilen yerden (çene altı) kesmekle de olur. "Venhar" emri de bu masdar olan nahirdendir. Açık olan boğazlama anlamıdır.

"Nahr" ve "zebh" ille de kur*ban için olması gerekmez. Ancak Kevser Sûresi'ndeki kullanımında neyin nahr edileceği belirtilme*miştir. Arapların örfünde "nahır" deve kesmek olarak meşhur oldu*ğu ve Hacc: 22/36'da "büdün" (develer) ifadesi kullanıldığı için, müfessirlerin çoğunluğu bunu boğazla*mak olarak almışlar ve "venhari'1-büdne" (develeri kes) diye takdir ve tefsir etmişlerdir.

Ancak bu kelime ile ilgili farklı anlamların olduğu da ifade edilmiştir. İbni Ebî Hatim'in riva*yetine göre, Ebu'l-Ahvas, "ven*har" emrinin "göğsünü kıbleye çevir" manasına, istikbali kıble ile emrolunduğunu söylemiştir. Ferra da bu görüştedir.

Ferra, "Menâzilehum tetenâheru" (menzilleri, durakları, mekanları karşı karşıya olur) ifade*sinde olduğu gibi karşı karşıya ol*mak manasına gelir, demiştir.

Şu beyit de bu anlamdadır;

"Ey Ebâ Hakem! Sen Mucâlid'in amcası ve ehli mütenâhur'un efendisi misin?" Yani, nahir nahire, göğüs göğüse karşılıklı dere aha*lisinin (Mekke ahalisinin) efendisi misin?

"El-ebtehi'1-mütenâhir" gö*ğüs göğüse karşılıklı dere demek*tir. Bu manadan "nahr" kıbleye yönelmek manasını ifade eder.

Tenahur; sözlükte intihar et*mek, boğazlaşmak, manasına gel*diği gibi göğse isabet ettirmek, gö*ğüs göğüse karşılamak manasın*dan mecaz olarak, evlerin ve dere*lerin karşılaşması gibi mutlak kar*şılık/tekabül manasına da gelir.

Tenâhur'un bu anlamından göğüs göğüse cihadı anlamak da mümkündür. Ancak müfessirlerin çoğu "venhar"ı kurban kes*mek olarak tefsir etmişlerdir.[2]

Hangi arapların? Müşriklerin mi?

Peygamberden öncede mekkeli araplar , namaz kılıp kurban kesiyorlardı!

Yapıyı okumadan kelime manaları ile kitabı anlayamazsın. En basit örneği de Allah 'a yakınlaşmak olarak çevirdiğin kurban kelimesidir.

adams77

Kanalizasyoncu
kelimenin birden çok manası olduğunda ümmetin ittifakı tercihim olduğu gibi diğer manalarını da göz önünde bulunduruyorum. o yanlış demiyorum. araştırmak düşünmek lazım. meal e pek güven olmuyor sadeleştirilmiş türkçe diye manasını değiştirebiliyorlar. bu yüzden tefsir i tercih ediyorum.

işten geç gelmeme rağmen. biraz kitap ve internet araştırması yaptım, lakin deydi. Allah (azze ve celle) razı olsun. bayramda bayağı araştırma yapacağım.

Kestiğin kurbanı kim için kesiyorsun ? ve kaç paya ayırıyorsun?

adams77

Kanalizasyoncu
Onların namazı ıslık çalmak ve alkışlamaktan ibaretti.

Öyle secdeli kıyamlı rukulu bir namaz kılınmıyordu.

Ah bir de şu secde kıyam ve rükuyu bir çözebilsen :)

hazır konuya değinmişken bugün ile dediğin şeyler yapanlar var mı bir bakalım :)

Onların salatı (bağı ve desteği) miting meydanlarında alkışlamak ve ıslıklamak, oy pusulalarında alkışladıklarına (istek ve arzularına cevap verenlere) mühür basmaktan ibarettir.

Böylece Allah 'tan başka yasa ve kanun koyucu bir makam oluşturup Allah 'a teslim olmak yerine 550 seçilmiş vekile teslim olmaktır.

Sonra kalkıp kıyamlı rükulu ve secdeli namaz kılıyorum deme :)

adams77

Kanalizasyoncu
Onların namazı ıslık çalmak ve alkışlamaktan ibaretti.

Öyle secdeli kıyamlı rukulu bir namaz kılınmıyordu.

Daha konuyu vakıf olamamışsın hayır saat 11:00 daha uyanamadın mı?

mekkeli araplar namazı böyle kılıyolar diye kurban 'dan örnek veren arkadaşımız namazı onların kıldığı gibi mi kılıyor ? Yoksa indirilen kitapta yazdığı gibi mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Allah bulmaca kitabı mı yolladı ki secde kıyam rukuyu çözeyim.

Sen Allah 'ın ayetlerini okumaz ise bulmaca gelir tabiki :)

Tabi sen çözme sen hazır mama kullan seçilmiş kullara akletmek yoktur. Allah aklı ve akletmeyi sana dünya hayatınadan zevk alasın para kazanıp gezesin istediğini alabilesin diye verdi değil mi?