Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Anlıyorum...Ama uzun süre birilerine rahat bir şekilde dile getirdiğiniz davranışı burada da göstermenizi umardım...

Selametle...

Selam Fakr

Farklı olduğunu hissettirmediğim için özür dilerim.

Fakr

Profesör
Selam Fakr

Farklı olduğunu hissettirmediğim için özür dilerim.

Selam

Özür dilemeniz için dile getirmedim.Kastımı anladığınızı bilmekteyim daha yumuşak bir ifade ile umuyorum...

Her neyse önemli değil.Sanırım sorularıma cevap vermeyeceksiniz!?

Sağlıcakla Kalın...

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bana örnek kılınan bir kişi benim donanımda olmayacak.Allah neden melek göndermedi mi de benim gibi bir ''beşer'' gönderdi adams?

Onunla bizim aramızdaki tek fark ''ona vahyedilmesi'' değil midir?Ne kendi katmanım-türüm değil- sınırlıyorum ne de ulaşılamaz boyuta çıkartıyorum.Kendi gibi aynı tür'den olan herkes O'nun yaşadığını yaşayacaktır.Sadece lafzi ve mana itibariyle korunan vahiy durumu müstesna.Bütünü görmek lazım.

Selametle...

Selam Fakr

Sen beşer misin ? yada daha açık sorayım Hac 75.ayet

Elçileri bir birinden ayıramazsın Fakr onlar birleştiğinde bir bütünü oluştururarak seni inşa eder. Uyman gereken yola olman gereki olman için sana yardım ederler.

Sürekli baştan beri dediğim gibi farklı algılıyoruz ve farklı bakıyoruz.

Kaptan

Mecra Yazarı
adams77 Demirel ile bir akrabaligin var mi?
o siyasi polemik ustasiydi, sen de polemik adamisin ama daha ciraklik asamasinda

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Özür dilemeniz için dile getirmedim.Kastımı anladığınızı bilmekteyim daha yumuşak bir ifade ile umuyorum...

Her neyse önemli değil.Sanırım sorularıma cevap vermeyeceksiniz!?

Sağlıcakla Kalın...

Selametle...

Selam Fakr

Resül = elçi

Vahiy = hatırlatma

Sünnet = tanımsız bunun yerine tarık, tarikat yada şeriat 'ı koymalısın.

Cevap vermiştim oysa sorularına

Lütfen farkı fark et

adams77

Kanalizasyoncu
Biraz 40 yılı ortaya çıkarmaya çalışalım.

Elçi kimdir/kimlerdir?Kaç türlü elçi vardır?Görevleri nedir?

Hatırlatma diye tanımladığınız vahiy sadece Resul özelinde Peygamberlere mi yapılır?Neden?

Sünnet kavramı sizin için açık olduğu ifade edilen kitab da neden tanımsız bırakıyorsunuz?Başka sizin için açık olmayan hususlar var mı?Bu kavram kitabta ne anlamda kullanılmaktadır?

Selametle...

Selam Fakr

buradan ancak bu kadar oluyor :)

bazı şeyler özel olur ve özel zaman gerektirir. Elini gerçekten taşın altına sokmak istiyorsan bir adım at lütfen

adams77

Kanalizasyoncu
adams77 Demirel ile bir akrabaligin var mi?
o siyasi polemik ustasiydi, sen de polemik adamisin ama daha ciraklik asamasinda

He canim ne diyorsun mangal mı yakak dedin semaverin musluğu tıkandı malum ramazan geldi akşamlar gece geç saatlere kadar ormanda çay içmek gibisi yok.

Mangal sevmiyim ben loo

Fakr

Profesör
Selam Fakr

Sen beşer misin ? yada daha açık sorayım Hac 75.ayet

Elçileri bir birinden ayıramazsın Fakr onlar birleştiğinde bir bütünü oluştururarak seni inşa eder. Uyman gereken yola olman gereki olman için sana yardım ederler.

Sürekli baştan beri dediğim gibi farklı algılıyoruz ve farklı bakıyoruz.

Selam

Açık olarak ifade ediyorum ki Kehf Suresi ayat 110.Sizin verdiğiniz ayatta beşerden değil İNSAN ve melekten bahsetmektedir.Biz ise beşerden bahsediyoruz...

Adams ben parçalama gayretinde değilim.Konunun kademelerinden bahsediyorum.Kademe kademe konuşup sonrasında bütünü değerlendirmek.Bu kademelerde de bütünden bağımsız kalmamak.Ama sen bu kısmı görmezlikten gelirsen parçalayan sen olmuş olursun.Çünkü hakikat parça kabul etmez.

Buradaki en önemli incelik yanındakini bütün olarak görmemek ve yanındaki ile avunmamaktır.Bizde bu inceliğe dikkat ederek seninde paylaştığın üzere Resullerin kimlerden olacağı,kimler olacağı vb. sorularını yöneltiyoruz.

Diğer açıdan ben ed-din'i Âdem(as) ile Muhammed(as) arasında-dahil- bir bütün olarak gördüğüm için bir ayrımım söz konusu değildir.Yukarı husus ise bir özelinde konuşmak ve bütüne ulaşma adına bir adım/safhadır.

Bu bütünlüğü gör'üyorum Allah'a hamd olsun.Daha öncede ifade ettiğim üzere bu bütünlük içerisinde kademeleri konuşmaktı amacımız.Kademe kademe açığa çıkan farkındalıklar sonucunda bütüne ulaşılan ve ''tamamlanan'' -oku'nandan/Kur'an-bir yöntemden bahsediyoruz...

Umarım kastımı anlatabilmişimdir.

Selametle...

Fakr

Profesör
Selam Fakr

Resül = elçi

Vahiy = hatırlatma

Sünnet = tanımsız bunun yerine tarık, tarikat yada şeriat 'ı koymalısın.

Cevap vermiştim oysa sorularına

Lütfen farkı fark et

Selam

Bendenizin farkındalığı ile ilgilenmiyoruz adams.Sizin farkındalığınızı daha net ifade etmeniz ile ilgileniyoruz.Çünkü bunu biraz daha netleştireceksiniz ki konuşma sağlıklı bir zeminde olsun...

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Açık olarak ifade ediyorum ki Kehf Suresi ayat 110.Sizin verdiğiniz ayatta beşerden değil İNSAN ve melekten bahsetmektedir.Biz ise beşerden bahsediyoruz...

Adams ben parçalama gayretinde değilim.Konunun kademelerinden bahsediyorum.Kademe kademe konuşup sonrasında bütünü değerlendirmek.Bu kademelerde de bütünden bağımsız kalmamak.Ama sen bu kısmı görmezlikten gelirsen parçalayan sen olmuş olursun.Çünkü hakikat parça kabul etmez.

Buradaki en önemli incelik yanındakini bütün olarak görmemek ve yanındaki ile avunmamaktır.Bizde bu inceliğe dikkat ederek seninde paylaştığın üzere Resullerin kimlerden olacağı,kimler olacağı vb. sorularını yöneltiyoruz.

Diğer açıdan ben ed-din'i Âdem(as) ile Muhammed(as) arasında-dahil- bir bütün olarak gördüğüm için bir ayrımım söz konusu değildir.Yukarı husus ise bir özelinde konuşmak ve bütüne ulaşma adına bir adım/safhadır.

Bu bütünlüğü gör'üyorum Allah'a hamd olsun.Daha öncede ifade ettiğim üzere bu bütünlük içerisinde kademeleri konuşmaktı amacımız.Kademe kademe açığa çıkan farkındalıklar sonucunda bütüne ulaşılan ve ''tamamlanan'' -oku'nandan/Kur'an-bir yöntemden bahsediyoruz...

Umarım kastımı anlatabilmişimdir.

Selametle...

Selam Fakr

Kastını anlıyorum fakat kastımı anlatamıyorum bunun için diyorum ki Rabbim tutuk ve bağlı olan dilimin açılması için bana yol göster ve yardım et.

Selam et

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bendenizin farkındalığı ile ilgilenmiyoruz adams.Sizin farkındalığınızı daha net ifade etmeniz ile ilgileniyoruz.Çünkü bunu biraz daha netleştireceksiniz ki konuşma sağlıklı bir zeminde olsun...

Selametle...

Selam Fakr

Konuşma genişlediği ve yayıldığı zaman algı farkımızı devreye gireceğinden bahsediyorum. Sağlıklı olması açısından önce bir birimizi tanımamız ve tanışmamız gerekiyor.

Kısır döngü olsun diyorsan biraz müsade ediver bir işim var onu halledeyim ve cevap vereyim dilersen.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam Fakr

Resul, Üzerine yüklenmiş görev gereği insanı doğru yola çağıran ve doğru yolda tutana denir.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam Fakr

Vahy, Farkına vardığında yada deneyimleyebildiğinde seni etkileyen yada kontrol altına alıp yönlendirebilen her türlü bilgi ,hareket vs vs

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Üzerine yüklenmiş görev(ler)i nedir?

Allah 'ın vermiş olduğu kitap yada vahiy tebliğ etmektir.

Mesela Muhammed(as) üzerine yüklenmiş görev(ler) ile İbrahim(as) üzerine yüklenmiş görev(ler) aynı değildir. Fakat bir birini takip eden kadem görev(ler) dir.

Çokca Hamd etmiyi bir tek Muhammed(as) öğrenebilirsin. Putları yıkmayı ve evi inşa etmeyi kelimeleri öğrenmeyi İbrahim(as) 'den öğrenebilirsin.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam Fakr

Son olarak sünnet demiştin. Bu konu hakkında bilgim yok yada ulaştığım bir bilgi yok. Bunun yerine Tarık, Tarikat yada şeriat diyebiliriz. Benim için en yakın şeriattır.

Fakr

Profesör
Allah 'ın vermiş olduğu kitap yada vahiy tebliğ etmektir.

Mesela Muhammed(as) üzerine yüklenmiş görev(ler) ile İbrahim(as) üzerine yüklenmiş görev(ler) aynı değildir. Fakat bir birini takip eden kadem görev(ler) dir.

Çokca Hamd etmiyi bir tek Muhammed(as) öğrenebilirsin. Putları yıkmayı ve evi inşa etmeyi kelimeleri öğrenmeyi İbrahim(as) 'den öğrenebilirsin.

Selam

Biraz daha genişleterek devam edelim.(Özelde ki tanımınızı öğrendik)

Kitab'ta rüzgar'ın da resullüğünden bahsetmektedir.Bu resulluk nasıldır?

Selametle.

adams77

Kanalizasyoncu
Selam Fakr

اَللّٰهُ يَصْطَف۪ي مِنَ الْمَلٰٓئِكَةِ رُسُلاً وَمِنَ النَّاسِۜ اِنَّ اللّٰهَ سَم۪يعٌ بَص۪يرٌۚ

(A)llâhu yastafî mine-lmelâ-iketi rusulen vemine-nnâs(i)(c) inna(A)llâhe semî’un basîr(un)

Lütfen bu ayeti bana türkçeye çevirirmisin.

Sonra Tahrim 6. ayeti ile bağlantısı nedir?

Son olarakta Elçi neden bende sizin gibi İnsan 'ım demiyorda. Özellik ile bende sizin gibi beşerim diyor? Burada neden beşer kelimesi tercih ediliyor.