Kuran yetersiz mi?Hadise muhtaç mıyız?

kilicarslan

Kıdemli Üye
somut örnek üstünden düsünürsek;
sizce nur 34, 35, 36 , 37 ayetlerini nasil anlarsiniz.
ilk kisimda Allah´in nur olmasindan bahsediliyor.
Zeytine atif falan var, akabinde ticaret ehli ve namaza deginiliyor.

Bunlarin birbiriyle alakasi varmi sizce? ve ne anlatiliyor bu ayetlerde?

SALİM

Kısıtlı Erişim
ben isze hikmeti sormadım .sorumada yanıt alamadım.

yada şöyle desem bonzai kullanmak dinen haramdır." dersen ne derdin?

Site de yani olmama rağmen bu soru dikkatimi çekti.
Her nekadar bana sorulmamış ise de ben cevaplayayım istedim.

Yüce Allak KUR'AN da leş, kan ve domuz haramdır der. Bunun dışındaki tüm yiyecekler için açıklama yapmaz lakin diğer yiyrcekler için temiz ve güzel olanlarını yiyiniz der.

Yani diğer yiyecekleri kendimizin seçmesini ister. Bu nedenledir ki mesela Arabistan da Çekirge yenir ve onlara göre temiz ve güzel bir yiyecektir ama
biz Türkler yemeyiz iğrenç buluruz.

Bizler Türkiye de At yemeyiz güzel bulmayız ancak Kazakistan da at yenir ve onlara göre temiz ve güzel bir yiyecektir...

Bunları göz önüne alırsak Kur'anda bonzai kullanmakla ilgili bir hüküm olmadığına
göre bonzai için haramdır değildir denemez kişiye bırakılmıştır.

Kişi araştırır öğrenir aklını kullanır iyi ve güzel bir şey diye karar verirse kullanır.
Zararlarını öğrenirse kötüdür diyerek kullanmaz...

SELAM VE DUA İLE...

çelebiler

Kıdemli Üye

Yüce Allak KUR'AN da leş, kan ve domuz haramdır der. Bunun dışındaki tüm yiyecekler için açıklama yapmaz lakin diğer yiyrcekler için temiz ve güzel olanlarını yiyiniz der.

Yani diğer yiyecekleri kendimizin seçmesini ister. Bu nedenledir ki mesela Arabistan da Çekirge yenir ve onlara göre temiz ve güzel bir yiyecektir ama

Bizler Türkiye de At yemeyiz güzel bulmayız ancak Kazakistan da at yenir ve onlara göre temiz ve güzel bir yiyecektir...

Bunları göz önüne alırsak Kur'anda bonzai kullanmakla ilgili bir hüküm olmadığına

Kişi araştırır öğrenir aklını kullanır iyi ve güzel bir şey diye karar verirse kullanır.

SELAM VE DUA İLE...

Allah razı olsun hikmetli bir hüküm olmuş teşekkürler.

çelebiler

Kıdemli Üye
@çelebiler demistiki, nuzul sebebi ayette varsa dikkate alinir yoksa, alinmaz.

Konuyu somutlastirmak adina;

Nur 35,35, 36 de anlatilanlara dikkat cekmek isterim.

Ayette nuzul sebebi gecmez, ama biz biliyoruzki, bu ayette anlatilanlarla tarihteki yasanmislikla alakasi var.Yani bu ayet bir olayla alakali olarak inmistir.
Bu olayi bilmezseniz bu ayetler arasindaki bagi kuramazsaniz, hatta Allah´i nesnelestirisiniz.

Nur 34: "
Andolsun ki, size açıklayıcı ayetler, sizden önce geçenkilerinki kabilinden bir örnek ve takva sahipleri için bir öğüt indirdik.
"

Nur 35 : " Allah göklerin ve yerin nurudur. O'nun nuru içinde bir kandil bulunan bir oyma hücre misalidir. Kandil, bir sırça içindedir. Bu sırça sanki inciden bir yıldızdır; ne doğuya, ne de batıya nisbet edilen mübarek bir zeytin ağacından tutuşturulur. Onun yağı hemen hemen ateş dokunmasa bile ışık verir; nur üstüne nur! Allah, dilediğini kendi nuruna yöneltir ve insanlara birçok misaller verir. Allah, herşeyi bilendir."

Nur 36: " O evlerdeki, Allah onların yüceltilmesine ve kendi adının içlerinde anılmasına izin vermiştir. Onlarda sabah ve akşam üstleri O'nu tesbih ederler. "

ve Nur 37: " Nice erler ki, ne ticaret, ne de alışveriş kendilerini Allah'ı anmaktan, namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz; onlar, kalplerin ve gözlerin kıvranacağı günden korkarlar."

her ayetin bir nuzul sebebi aramak gerekmiyor. Nur Suresinde yukaraki 4 ayet´e bir nuzul sebebi düsüyor.
Nuzul sebepleri hakkinda yapilan calismalara göre Kuranin %1o u icin nuzul sebebi tesbit edilmis. Yani 10 ayette bir nuzul sebebi söz konusu . Yani her pasaj veya sure icin bir nuzul sebebi olabilir.

Nuzul sebebi anlamayi kolaylastirir , neyin kast edildigini anlamada yardimcidir. Bir cok ayet varki zaten okudugunuzda hemen anlarsiniz. Zrolandiginizda nuzul sebebi yardimcidir. NUr 34,35,36 daki gibi.

Zaten Kurani dogru anlamada bir kac tane kriter var, nuzul sebebi baglami kavramada yardimci, ancak tek faktör degil.

somut örnek üstünden düsünürsek;
sizce nur 34, 35, 36 , 37 ayetlerini nasil anlarsiniz.
ilk kisimda Allah´in nur olmasindan bahsediliyor.
Zeytine atif falan var, akabinde ticaret ehli ve namaza deginiliyor.

Bunlarin birbiriyle alakasi varmi sizce? ve ne anlatiliyor bu ayetlerde?

Nüzul sebebini ayetleri anlamada kurtarıcılarmış gibi bir anlatımla anlatınca -en azından bana öyle geldi- nüzul sebebi ya da tarihi olayları göz önünde bulundurarak nasıl anlayabiliriz ben de merak ettim.Ayetlerin birbirleriyle çok alakası var hatta sonraki ayetlerle de alakası var önceki ayetlerle de alakası var.

Anladıklarımı anlatmayı ben de isterim ancak bu merakım sebebiyle siz önce kendi görüşleriniz ışığında bir açıklama yaparsanız memnun olurum.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

SELAM VE DUA İLE...

Bonzai gibi, nice Kur'an'da bahsedilmeyen konularda alimler açıklama yaparsa onlara "KÜFÜR" hak oluyor değil mi..?

Alimin de yaptığı budur...

Bu soru Allah'ın Rasülü'ne de sorulabilir yaşasaydı, O, "kullanma" demiş olsaydı, size O'nun bu cevabı bir "hüküm" olarak yansırdı...

Şu kısırları görüyor musunuz, alimin yaptığına küfrediyorlar, utanmadan sıkılmadan alimin yaptığını da icra eyliyorlar...

İşte bunun adı pislemektir...

Allah'ın Rasülü'ne soru sordurmayan sefihler, kendilerine sorulunca hemen de nasıl cevap veriyorlar...

Bunlar da utanma da yok, haya da yoktur...

Soru soran arkadaş zaten meseleyi anlamıştır ki, soruyu da onun için sormuştur, alimler refaranslı olarak bu gibi hususları zaten açıklığa kavuşturmuşlardır...

Onlara küfreden densizler, küfrettiklerini de icra eden garip yaratıklardır...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'ın kendisinde de, ayetlerinde de hiçbir problem yoktur... Zaten "vardır" diyen de olmamıştır... Sadece Kur'an diyenler böyle bir "FİTNE" zuhur eylemişler, normaldir, işleri güçleri zaten budur, böyle de olunca fitne işleri olacaktır...

Kur'an, kendisini anlama yönünden sıkıntı yaşamaz ki... Bir zorluk da çekmez... Ama O'nunla amel eden insan, bilgi, beceri ve ilminden ötürü sıkıntı çekebilir, işin tam burasında Kur'an böyle olana yolunu gösterir...

İşte Sadece Kur'an diyenlerin kudurdukları yer de burasıdır...

Kudururlar cidden ama bunlar öyle garip yaratıklardır ki, kudurdukları şeyi de icra ederler...

:) :) :)

adams77

Kanalizasyoncu
İşte Sadece Kur'an diyenlerin kudurdukları yer de burasıdır...

Kudururlar cidden ama bunlar öyle garip yaratıklardır ki, kudurdukları şeyi de icra ederler...

:) :) :)

Dostum sen halen aynı yerinde sayıyorsun.

Kuran senin sorumlu olduğun kitaptır. Seni Kuran 'a götürecek olanda Allah 'ın gönderdiği elçileri ve tebliğ ettikleri kitaplarıdır. Bütün sorumluluk senin üzerinde alimi yada allamesi bu sorumluluğu senin üzerinden kaldıramıyor.

Bir sen varsın birde sen :) dışındakiler senin tercihindir.

İnsan için en tehlikeli madde düşünce, fikir, görüş vs vs dir. Yani akli olan şeylerdir.Dışarıdan alınan madde belli bir süre etkisini gösterir fakat değişim yada değiştirmeye dayalı bir etki göstermez. Örnek bonzai insan 'ın bilincine değil elbisesine zarar verir. Kitapta Nas suresi ile zaten bu duruma çok güzel bir vurgu yapılmıştır.

Tahsin kardeşim bonzaiden daha tehlikeli asıl işaret edilen insan için zararlı olan şeyi kullandığının farkında bile değil tabi. Biz her ne kadar Tahsinciğim bırak bu aklı örten şeyleri kullanma bak kendine zarar veriyorsun desekte dediğimizden bir şey anlamadığını kurduğu cümlelerden anlayabiliyoruz.

Tahsinciğim bonzainin kralını içiyorsun gel tövbe et bir daha içme ahiretini düşünüyorsan içme

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Arkadaşta akıl (bilgi, izan) kısır olunca saçmalamaya başlamış normaldir... Teneke ancak ses çıkarır... Yapacak bir şey yoktur... Alim de "ilim" arzeder... Aradaki fark budur...

adams77

Kanalizasyoncu
Arkadaşta akıl (bilgi, izan) kısır olunca saçmalamaya başlamış normaldir... Teneke ancak ses çıkarır... Yapacak bir şey yoktur... Alim de "ilim" arzeder... Aradaki fark budur...

Sırf havasın Tahsin :) uyanda balığa gidelim. Sen nasıl alimsin bonzai helal diyorsun :)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sırf havasın Tahsin :) uyanda balığa gidelim. Sen nasıl alimsin bonzai helal diyorsun :)

Bak halan anlamamışsın, hava falan da değilim, hava olan sizlersiniz, ben ne helal derim ne haram derim, onları kimin diyeceği bellidir, oraya bakarım ama gücüm yeterli gelmeyince O Tek Kaynak'ın yöntemine kulak veririm, Peygamber'in öğretisine bakarım, Kur'an ve Peygamber'i en iyi bilenin bilgisine riayet ederim...

Bunu bana emreden Kur'an'dır...

Yani hava olan sizsiniz... Kısır olan sizsiniz... Alimin tasavvurunu beğenmez, Sadece Kur'an dersiniz, soru soruldu mu, bilmem kimler gibi gevezeliği de elden düşürmezsiniz...

Düşüncelerinizle "zart" olanlarsınız... Hem taviz vermiyor görüntüsü içerisindesiniz hem de helva'nızı yiyenlerdensiniz. :) :) :)

İyi yemeler...

Kaptan

Mecra Yazarı
hala burda misiniz ya

basligi tek bir soruyla cokerteyim, Peygamberimn sünnetini inkar eden arkadasim:

"Sen peygamber olsaydin ilk sekillenis sende olmayacak miydi?"

hadi bunu da cevaplayin :)

adams77

Kanalizasyoncu
hala burda misiniz ya

basligi tek bir soruyla cokerteyim, Peygamberimn sünnetini inkar eden arkadasim:

"Sen peygamber olsaydin ilk sekillenis sende olmayacak miydi?"

hadi bunu da cevaplayin :)

Delümüsün :) yapıdan haberi olmayanı pek ciddeye almıyorum artık :)

Soru aklının başında olmadığını gösteriyor bu yüzden salat 'tan uzak dur. Bonzai 'yi bırak öyle gel.