Kur'an Ve Sünnet Hükümleri Değil İctihadi Hüküm Ve Yorumlar Yenilenir

adams77

Kanalizasyoncu
Erdoğan zeki bir adam
Milletin nabzını yokladı
Her zaman ki gibi geri adım attı -))
Fıkıh hâldir.
Hâl değiştikçe değişir

İyide biz islamı konuşmak istiyoruz biz islam ilgilendiriyo
fıkıh islamı neresinde yada neyini oluşturuyo

spesifik

آزادی قید و بند
İyide biz islamı konuşmak istiyoruz biz islam ilgilendiriyo
fıkıh islamı neresinde yada neyini oluşturuyo
Kurallar düzen sağlar adams
Bedeninde bir kuralı vardır
Misal acıktığında yemek yemelidir
Bu konular çok derin
İnsanoğlu çok aciz eksik
Yanından kendisini İrşad eden ayrıldığında
Buzağıyı ilah edinecek kadar aciz
Bahaneleri seviyoruz
Fıkıh kolaylık amacıyla önümüze gelsede
Biz onu buzağı haline getirdik

adams77

Kanalizasyoncu
Kurallar düzen sağlar adams
Bedeninde bir kuralı vardır
Misal acıktığında yemek yemelidir
Bu konular çok derin
İnsanoğlu çok aciz eksik
Yanından kendisini İrşad eden ayrıldığında
Buzağıyı ilah edinecek kadar aciz
Bahaneleri seviyoruz
Fıkıh kolaylık amacıyla önümüze gelsede
Biz onu buzağı haline getirdik

ben fıkıhtan bişey anlamadım sanırım kimsede anlamıyor bu yüzden kimse islamı yaşamıyor fıkıh ve kurallara uyuyor.

Sanırım bazı kurallarımız doğru değil sırf çoğunluk uyguladığı için uyuluyor.

spesifik

آزادی قید و بند
ben fıkıhtan bişey anlamadım sanırım kimsede anlamıyor bu yüzden kimse islamı yaşamıyor fıkıh ve kurallara uyuyor.

Sanırım bazı kurallarımız doğru değil sırf çoğunluk uyguladığı için uyuluyor.
İnsanlar anlamadıkları kurallara uyamazlar ki
Uyduklarını sanarlar
Kadını dövmek gibi -)
İslam kadın dövülsün demez
Fıkıhta vurulmaması gereken yerleri incelerseniz
Vurabilecek yer kalmaz ama biz işimize geldiği gibi
Algılamayı seviyoruz malesef

adams77

Kanalizasyoncu
İnsanlar anlamadıkları kurallara uyamazlar ki
Uyduklarını sanarlar
Kadını dövmek gibi -)
İslam kadın dövülsün demez
Fıkıhta vurulmaması gereken yerleri incelerseniz
Vurabilecek yer kalmaz ama biz işimize geldiği gibi
Algılamayı seviyoruz malesef

Demek dediğim gibi kimse islamı yaşamıyor.

Dua Nur

Kıdemli Üye
28 Şubat Sürecini 'Kadın' üzerinden şekillendirmişlerdi! Bugün de 'benzer tezgâh!" Dikkat!..

Rahmetli Erbakan Hoca’nın “Siyonizm’in Uşağı” olarak işaret ettiği o sütü bozuk zihniyet…

Bankaları hortumlayan…Teşvikleri hortumlayan…Hepimizi IMF’ye mahkûm eden o sütü bozuk zihniyet…

“Bu memleketin ancak 28 Şubat Ruhu ile düze çıkabileceği, aksi takdirde FETÖ ile mücadelede başarılı olunamayacağı” zırvalarını tıkır tıkır işliyor!..

Gelişmeler, uzun yıllar boyunca direndiğimiz ve değiştirmek için büyük çabalar sarf ettiğimiz “statükoyu” tahkim ediyor...

28 Şubata ve 15 Temmuz’a direnenleri “teker teker” tasfiye etmek ve Sağlam İrade’yi iyice “yalnız” bırakmak için “kıvrak” manevralar yapıyor ve sonuç da alıyor…

28 Şubat’ın geliştirerek uygulamaya koyduğu “strateji”yi görmez ve gerekli tedbirleri almazsak…
“Eski Türkiye” geri gelebilir!..

Bugünlerde…Köşelerden”, “ekranlardan” yansıyan pek çok görüntü “28 Şubat geri mi dönecek!” endişesini tahrik ediyor…

SERDAR ARSEVEN

iqra

Asistan
sazan gibi atlamak diye bir söz vardı. bazıları hemen atladı olaya. kendi lehlerine kullandılar. bunu kastetmediğini biliyoruz hepimiz değil mi. Edoğan bu kadar akılsızmı. Erdoğan'ı da Nurettin yıldızı da Allah için çok seviyorum. kimse İslamı yaşamıyor diyen kimseler hepimiz kendi kapımızın önünü süpürürsek sokak tertemiz kalacak. biz hepimiz önce kendimizden sonra yakınlarımızdan mesuluz. sonra arkası gelir zaten.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Diyanet açıklama yapıyor :

Kadına şiddet için Dinimiz referans vermez. İslam’ın temel kaynaklarını, doğru bilginin metot ve yöntemini dikkate almayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, hikmeti göz ardı eden, ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlar; itici, kırıcı, katı ve kaba bir dil; bulanık ve gizemli bir üslup ile sahte ve yapmacık tavırlar; öfke ve nefret üreten davranışlar her şeyden önce Müslümanlara zarar vermektedir.

Dinin değişmez sabiteleri dışında kalan bazı fıkıh hükümlerini değişen şartlara göre gözden geçirmek dinde reform anlamına gelmemektedir.

cemaliii

Kıdemli Üye
Artık bu son olaylarla nurettin vb hocalara karşı duruşuyla ve güncelleme konuşmalarıyla erdoğana olan sempatim, sempati boyutunu geçip sevgiye dönüşmeye başladı. Yakında reis allah'ına kurban diye tezahürat yaparsam şaşırmayın.

alanyali07

Kıdemli Üye
Diyanet açıklama yapıyor :

Kadına şiddet için Dinimiz referans vermez. İslam’ın temel kaynaklarını, doğru bilginin metot ve yöntemini dikkate almayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, hikmeti göz ardı eden, ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlar; itici, kırıcı, katı ve kaba bir dil; bulanık ve gizemli bir üslup ile sahte ve yapmacık tavırlar; öfke ve nefret üreten davranışlar her şeyden önce Müslümanlara zarar vermektedir.

Dinin değişmez sabiteleri dışında kalan bazı fıkıh hükümlerini değişen şartlara göre gözden geçirmek dinde reform anlamına gelmemektedir.

Diyanetten meallerde de Kuranda da güncelleme bekliyoruz artık :D belki ayetin orjinaline farklı bir kelime felan eklemek isteyebilirler :clap2:

Diyanet Meal (Kur'an Yolu)

ï´¾34ï´¿
Allah’ın, (iki cinse) birbirinden farklı özellik ve lutuflar bahşetmesi ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır; Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Aslında bu onların bir süredir kafa yordukları bir proje. Zaten medyada hatırısayılır bir zamandır söz konusu zevatın sorumsuzca sarf edilmiş o sözlerini servis edenler de aynı kişiler.

Ne var ki büyük komployu göremeyenler kendilerince sözü edilen dini figürlerin operasyona konu olduğu yönünde bir komplo teorisiyle karşımıza geliyorlar. Halbuki buradaki komplo çok daha büyük ve ferasetsiz davranan dini figürler de bu komplonun parçası.

Çevrenize bir bakın. Bugünlerde yapılan etkinlikleri izleyin. Kimler kimlerle beraber?

Amaç
Saadet Partisi'ni, endişeli AKP'lileri ve örgütlü birtakım dinigrupları birleştirmek. Ha fena mı olur?

Olmaz. Onlar birleşsin ki, sonra da CHPve HDP ile blok oluştursunlar...

Neyse ki Erdoğan'ın konuşması söylediğim gibi rastgele bir konuşma değil ve bu planları da boşa çıkaracak türden bir siyasal bilincin ürünü.

Erdoğan 8 ve 9 Mart'taki konuşmalarıyla kadınlarla erkekler, dindarlarl asekülerler, gençlerle yaşlılar arasına nifak sokmak ve onları birbirine düşürmek için çabalayanları boşa düşürdü.

Toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir siyasal tasavvur ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha dar çıkar gruplarına prim vermeyeceğini, milletten yana olacağını gösterdi.

FAHRETTİN ALTUN

bi husben

Kıdemli Üye
Artık bu son olaylarla nurettin vb hocalara karşı duruşuyla ve güncelleme konuşmalarıyla erdoğana olan sempatim, sempati boyutunu geçip sevgiye dönüşmeye başladı. Yakında reis allah'ına kurban diye tezahürat yaparsam şaşırmayın.

Dereyi görmeden paçaları sıvama bence
menzile ve türevlerine dokunulduğunda yine aynı düşüncede olacakmısın

Dua Nur

Kıdemli Üye
Pek çok tarikat ve cemaatin verdiği fetvalar günümüz şartlarında insana, inanca ve İslam'a hizmet etmiyor artık, bunu kabul edelim.

Tarikat ve cemaatlerin tamamı Ku’rânı ve Sünnet'i rehber edinerek fetva verdiğini söylüyor değil mi? Âyet aynı âyet, sünnet aynı sünnet. Peki o zaman nasıl oluyor da bir cemaatin ak dediğine diğeri kara diyor, söyler misiniz?

"Deve sidiği helaldir" diyen de "Haramdır" diyen de aynı âyetten yola çıkarak fetva verdiğini söylüyor. İçelim mi içmeyelim mi ne dersiniz?

Dün, âyetlerden yola çıkarak, "Televizyon şeytan icadıdır ve izleyen imanından olur" diye fetva veren cemaatlerin tamamının bugün kendine özel kanalları var.

İman duruyor mu yoksa uçtu mu dersiniz?

"Çevresindekiler Hazreti Peygamberin sümüğünü yerdi" diyene inanan var mı içinizde?

"Yanmaz kefen ürettik"
, "Sırat‘ta kaymayan terliği imal ettik" diyerek pazarlamacılık işini bile âyetlere bağlayan hocaların din-i İslam'a hizmet ettiğini iddia ediyor musunuz?

Şahsi gelirlerini, evlerini, arabalarını ve tatil beldelerini ve bindikleri süper yatları her yıl güncelleyen bu hocaların, verdiği fetvaları güncellememesi anormal bir durum değil mi?

Karşılıklı oturup hangi fetva İslam'a hizmet ediyor, hangisi etmiyor diye konuşmamızın, başkaları din ile, Kur'ân ile alay etmeden bizim kendimizi eleştirmemizin ne zararı var söyler misiniz?

Bu tür tartışmalardan zarar değil, aksine fayda gelir.

Olaya bir de şu yönden bakalım.

Erdoğan meseleyi öyle bir yerden ele aldı ki bugüne dek laik bildiklerimizin tamamı başımıza "şeriatçı" kesildi!
:clap2::clap2::clap2:

Ne kadar dinsiz, donsuz varsa ortaya döküldü. Hepsi Kur'ânı yaprak yaprak inceliyor, kimi Nisa Suresi'ni, kimi Maide Suresi'ni ezberliyor iki gündür.

Al sana bir fayda!

90 yıldır kendini "güncellemeyen" CHP bile anında son sürüme yükseldi.

7 dakikada bir domuzun 1/4'ünü götüren, Meclis'te mescit açıldı diye ortalığı ayağa kaldıran, "Hacca gidip ne yapacaksınız? Bu saatten sonra sizi Muhammet mi kurtaracak?" diyen, Kur'ânın seçmeli ders olmasını AYM'ye götüren CHP'liler başımıza fanatik dinci kesildi bir anda!..
:glm:glm:glm:glm

Engin Altay, "İslam'ın güncelleştirilmesi sözü çok tartışma götürür. Âyetleri sorgulamak kulların işi değil" dedi yahu daha ne olsun. Al bir fayda daha...

Bakın, iddiayla söylüyorum. Böyle iki açıklama daha yapılsın. Muharrem İnce hafızlık kursu açar tallahi!

Erdoğan "Ben laikliğe dönüyorum" desin, minimum 60 CHP'linin şeriatı savunması garanti! Hele "Namaz gereksiz" desin var ya! Bırakın beş vakit namazı, her gün teravih namazı kılar ve hatta vitr-i vacipleri bile kaçırmaz CHP'liler!

Bakın, denemesi bedava…

Aha bu hafta Onuncu Yıl Marşı'ndan bir dize okusun Cumhurbaşkanı. CHP'liler, "CHP Genel Merkezi'nde Şeyh Kemal Efendi önderliğinde zikir programına tüm halkımız davetlidir" diye ilan vermezse ben de ne olayım!

Özetle, görüyorsunuz!
Bu tür tartışmalar zarardan çok yarar getiriyor. Ben görüyorsam siz zaten kesin görüyorsunuz!

SÜLEYMAN ÖZIŞIK

talib

Kıdemli Üye
Böyle hassas bir zamanda, tepeden tırnağa herkesin hassas olması, dikkat etmesi gereken bir zamanda hiç umulmadık bir yol kazası yaşadık. Keşke olmasaydı.

Bazı şeylerin telafisi zordur. En iyisi yapmadan önce iyi düşünmektir. Ne demişler, "iki ölç, bir biç". Ama insanız işte. Bazen dilimiz sürçer, bazen bir duygusal anımıza denk gelir, daha sonra “keşke söylemeseydim” diyeceğimiz sözler çıkar ağzımızdan. Çok konuşan bir öğretmen ve vaiz olarak zaman zaman bu durum benim de başıma gelmiştir.

Sanırım Reis’in konuşmasından sonra çoğumuz böyle düşünmüştür.

Tartışma Nereden Çıktı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadınlara dönük bir konuşma yaparken, günlerdir malum medyanın köpürttüğü bir algı operasyonunu gündeme getirdi. Nureddin Yıldız gibi değerli bir hocanın çarpıtılmış sözlerini gerçekmiş gibi kabul ederek dedi ki:

“Bu konuda marjinallari asla dikkate almayız. Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın.”

Biz bu sözleri duyunca “eyvah” dedik. Recep Tayyip Erdoğan’ın dinde reform istemeyeceğini biliyorduk. Ama bir hocayı bu kadar ayakaltı etmesi içimize battı. Dinimiz, onu savunmamızı bize emretti. Bunu Facebook’ta yaptık. Hele bir de savcıların harekete geçerek dava açmaları…

Daha önce neredeydiniz beyler?

Böyle yapmakla kendiniz kadar Reisi de töhmet altında tuttuğunuzun farkında mısınız?

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan asrın yetiştirdiği müstesna bir siyasi liderdir. Ülkemizde gerçekleştirdiği sessiz devrimler ortadadır. Bırakın Türkiye’yi, bütün dünya müslümanları ona bir umut diye bakıyor. Biz onu çok seviyor ve her türlü şerlerden, fitnelerden, kötülüklerden koruması için rabbimize dua ediyoruz. İmam Hatipli olması bizim için ayrı bir onurdur. Neyse canım, o kadar çok ki, yazmaya gücümüz yetmez iyi işlerini. Bu yüzden onu seviyor ve korumaya çalışıyoruz.

Tayyip Beyi seviyoruz ama dinimizi ve hocalarımızı da seviyoruz. Dün yaşar Nuri’ler, Zekeriya Beyaz’lar ve emsali hakkında konuşmadığını, Nureddin Yıldız gibiler hakkında konuşmasa iyi olurdu. Özellikle de canlı yayında. Varsa bir rahatsızlığı, bunu iletmenin bin bir yolu vardır. İlle de gerekiyorsa bunu sözcüleri yapsa olmaz mı?

Konu Neden Çok Nazik?

Tayyip Beyi İmam Hatipli kimliği ile ve dik duruşuyla seviyor ve destekliyoruz ama unutmayalım, onun bir de "laik devlet başkanı" olma sıfatı var. Bunun ne manaya geldiğini bu ülkede yaşayan ve yıllarca horlanan Müslümanlar olarak hepimiz çok iyi biliriz. Bu sıfatıyla o tür fikir ve üslup ile konuşmasını hoş görmüyoruz. Tefe koymuyoruz, ama “lütfen” diyoruz.

Nitekim bir gün sonra bu gerçeği kendisi de dile getirdi. Dedi ki: “Bu konularda konuşma yetkisi benim değil. Ben Diyanet İşleri Başkanı değilim".

Kastının dinde reform olmadığını da açık seçik söyledi: "Elbette asla değişmeyen ve değişmeyecek olan kurallar da ilkeler de vardır. Mesela İslam'ın son din olduğu asla değişmeyecek bir hakikattir. Bununla kimse oynayamaz. Allah'ın, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de bize açıkça ifade ettiği hükümler yani naslar asla değişmemiştir, değişmeyecek."

Tamam, biz konunun o tarafını unuttuk artık. Ama ya bu tarafı?

Nureddin Yıldız da Kıymetli

Acaba Cumhurbaşkanı Nureddin Yıldız’ı ne kadar tanıyor?

Bilemiyorum, ama tanıdığını zannederim. Çünkü, geçen seneydi galiba, Nureddin Yıldız Maraş'a geldi, M. A. Ersoy konferans salonunda biz saatinde gittik, dinlemeye yer bulamadık. Dizlerim rahatsız olduğu için uzun müddet ayakta duramadım ve salonu terk etmek zorunda kaldım. Onu sanırım Ak Parti gençliği çağırmıştı. Coşkuyla dinliyorlardı.

Ben şahsen tanımam, ama ismen tanırım. Bu hoca efendi şu çok övüp gündeme getirdikleri ilahiyat mezunudur. Üstelik sıradan bir mezun da değil, çalışkan ve fedakar, işin hoş tarafı Ak Parti gençliğine emek vermiş de birisi. Ne oldu şimdi?

Doğan medyanın dolduruşuna gelenler, pişman olup helallik dilemelidirler. 2007'de yapılan bir konuşmadan cımbızla çekilen ve ara yorumlarla saptırılan bazı sözlerden dolayı bir hoca efendiye linç girişimi bizi kahrederken, acaba kimleri sevindirdi?

İşte size bir örnek.

İşte Ahmet Hakan’ın yazısı:

İşte Ahmet Hakan’ın 9 Mart 2018 yazısı. Bakın nasıl da sevinmiş:

“Ve Tayyip Erdoğan Nurettin Yıldız gibilerin fişini çekiverdi!

Asansörde halvet... Battaniyeye hallenme... Ketçaptan şehvet... Kadın dövmenin incelikleri... Buluğ çağına ermemiş kızların evlenmesi... Falan...

Ve Tayyip Erdoğan Nurettin Yıldız gibilerin fişini çekiverdi. Güya İslam adına konuşan Nurettin Yıldız ve onun gibi tiplerle ilgili olarak günlerdir yazıp çiziyorum. Dediklerim şunlardır: Bu adamlar İslam’ı küçük düşürüyor. Bu adamlar İslam aleyhinde propaganda yapıyor gibiler. Bu adamlar İslam’dan soğutma ve İslam’la alay ettirme memurları gibi.

Ben böyle dedikçe... Bir güruh... “Sen Nurettin Yıldız hoca efendimize nasıl böyle dersin” falan diye üzerime geldi. Ve bingo! Bütün bu tacizlerden resmen ve alenen kurtuldum! Çünkü devreye Cumhurbaşkanı Erdoğan girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan... Başından sonuna kadar her kelimesine yürekten katıldığım sözlerle... Nurettin Yıldız ve Nurettin Yıldız gibileri... ıskartaya çıkardı.

Yaşasın!

Artık hiç kimse bana... “Sen Nurettin Yıldız hoca efendi hakkında nasıl böyle şeyler dersin” diyemeyecek. Çok mesudum çok.”

Ahmet Kekeç’in çok iyi bildiği o adam işte böyle dört köşe göbek atıyor. Sonra da CHP’ye akıl veriyor, “dinde reform tartışmasına girmeyin, berbat edersiniz.” Yani bırakın birbirlerini yesinler havası…

Barış İstiyorum

Bu yazı devam edecek gibi. Ama ben amacımı hemen yazayım: Barış istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan da kıymetlidir ve seviyoruz, Nureddin Yıldız da kıymetlidir ve seviyoruz. İkisi de ümmet için çabalayan fedakar insanlardır. Araları maalesef açılmıştır. Arabulucular iki kardeşin açılan arasını bulmalılar ve hepimizi sevindirmeliler. Bu Allah Teâlâ’nın açık bir emridir.

Nasıl mı?

Delillerini ve bazı başka durumları gelecek yazıya bırakalım, zira bu yazı çok uzadı.

Cemal Nar, Habervaktim

alanyali07

Kıdemli Üye

Bu da Diyanet mealinden Kuranın cevabı :

Nisa ï´¾34ï´¿
Allah’ın, (iki cinse) birbirinden farklı özellik ve lutuflar bahşetmesi ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah’a itaatkârdır; Allah’ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. (Evlilik hukukuna) baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyükt

Dua Nur

Kıdemli Üye
Bu da Diyanet mealinden Kuranın cevabı :

Darabe kelimesi çeşitli ayetlerde değişik anlamlarda kullanıldıysa ve iddia edildiği gibi Nisa Suresi'nde DAYAK anlamındaysa; eskiden kadınlar TAŞA TUTULARAK öldürülmüş. Kamu otoritesi buna izin vermiş.

Bu gün hukukta böyle bir ceza yok. AYRILMAK var. Hatta yeni kanunlara göre aldatan kadınlara bir de para cezası var. Yani darabe kelimesi o devirde dayak olarak algılanmış. Oysa bir çok anlamı var ve bunlardan biride AYIR anlamında ve kamu otoritesi ayrılmaya ve para cezasına onay veriyor.

İşin komik yanı Zinacıya hafifçe vurunca zinadan vaz geçer mi? Vuran adam azıcık, hafiften ne anlıyor? Dayak hakkımı kullanıyorum diye kadına her konuda dayak çeken adamları kim durduracak. Dayak ile terbiye olan var mı?

Ayrılmak, beş parasız meydanda kalmak bir bayan için toplumda en aşağılayıcı bir durum. Dayağı kim takar.

Kuran'da fellik fellik DAYAK ayeti arayıp, hükümranlığını sürdürmek isteyen herifler evlerinde eşlerini dövebilir. KARISI RAZI İSE sorun yok. Ama yargıya gidip kocasına uzaklaştırma alırsa kocası dayağı, değneği görür.

Kuran ayetlerini eğitim seviyesine ve eski asırlara göre yorumlayıp, tek bir anlam yükleyenler, değişen zaman ile birlikte başka anlamları da artık gündemlerine sokmak zorunda kalacaklar.

Zina haram, cezai bir karşılığı var. Kur'an ın bu hükmü değişmez. Ama bir çok anlamlara gelen darb sözcüğünün AYIR anlamı ile zinacıya had bildirmek Kur'an a ters düşmez.

ZİNACI ERKEK içi de ayrılma cezası var. Aksi halde kadın da erkeği dövebilir mi, bir de üstüne dayak mı yer?

Mehmet OKUYAN Kuranda Kadınlara Dayak Ayeti

[video=youtube_share;D10QQcEOEQU]https://youtu.be/D10QQcEOEQU?t=51s[/video]https://www.youtube.com/watch?v=D10QQcEOEQU