Kuran Dışında Vahiy Var Mıdır? Sünnet Vahiy Midir?

Yahayy

Kıdemli Üye
@Yahayy kardeş böyle konuşunca eline ne geçiyor kaç kişiyi kurtarabildin? yahu bu ne kin bu ne nefret birazda zengin kodamanlara saydır işçiyi ezen asgari ücret ile çalıştıran olmamı tutturmuşsun bir türkü gidiyorsun

Benin kşmseyi kurtarmak gibi bir çabam yok.
Bu adamlar olayı getirip bu boyuta taşıdılar. Hakettikleri uslup da bu.
Herkes hakkına razı olmalı, onlar konuşurken ne kadar seviyesiz, uslup olarak 5 para etmez bir uslupla konuşuyorlar farkında mısın, benim bu uslubum kepazeliklerinin yanında onlara diplomatik beyan givi geliyor merak etme.
Onlar insani usluba alışkın olmadıklarını beyan ettiler, bünyeleri kaldırmıyor.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Kufretmeyecek, ana avrat duz gitmeyecek. Senin mezhebin genis olabilir birsey diyemem ama herkesi kendin belleme.

Ayrica cikmis ozur dilemis ve daha devaminda ne olacak bilmiyoruz, belki gorevden alinacak vs. Daha dakika bir gol bir sana ne oluyor? İlla vuracaksin bir yerden degil mi, sana gun dogdu tabi.

http://www.ihvanforum.org/showthrea...okat-Attı-mı&p=1431007&viewfull=1#post1431007

Çeşitli başlıklarda Kuranı kerimden, İsalmdan vs. vs. bahseden REDVEKABUL denen kişi bu başlıkta sıfr partizanlıktan dolayı başka insanların ANNELERİNİ sözkonusu edebiliyor.

Hattabi

Ordinaryus
Sünnet ğayri metluv'dur.Allah celle celaluhunun Peygamberimize ihsan ettiği hikmetidir.Sünnetin önemi yaşamımızda büyüktür.Kuranın açıklamasını da oradan öğreniriz.

lafons7275

Kıdemli Üye

Derli toplu olsun diye yeni bir baslikta cevap vereyim istedim.

Soze besmele ile baslayalim ki, seytan aramiza girip fitne tohumlari ekmesin. Ne diyor İbn- Mace "besmeleyle baslanmayan herhangi bir iste bereketsizlik ortaya cikar". Onlar ihmal etmezlerdi bizde etmeyelim.

Euzü billahi mineşşeytanirracim- Bismillahirrahmanirrahim

Sevgili bi husben kardesim, "Cebrail'in bu ogretisine ne denir" soruna verilecek cevaplar muhteliftir. İstersen "Sunnet vahiy midir?" diye soralim ve cevabini birlikte arayalim.

Bu yaziyi hazirlarken daha once tavsiyede bulundugum :) Bunyamin Erul'un "Sahabenin Sunnet Anlayisi" adli kitabindan istifade ettigimi bilmenizi istiyorum. İlgilenen arkadaslar varsa mutlaka ama mutlaka temin etmelerini tavsiye ederim

*

Her ne kadar asagida verecegim hadis cok muteber kabul edilmese de hadisin ya da sozun cok da yabana atilmamasi gerektigi kanaatindeyim.

Ebu Hureyreden soyle bir rivayet nakledilmektedir ;

'İki turlu sunnet vardir. Bunlardan bir kismi fariza, diger kismi ise fariza olmayan hususlar hakkindadir. Fariza olan sunnetlerin asli Allahin kitabinda olup, onlar ile amel etmek hidayet, terketmek ise dalalettir. Asli Allah'in kitabinda olmayan sunnetlere gelince, onlar ile amel etmek bir fazilet iken, terkinde bir gunah yoktur" Taberani.

Ebu Hureyrenin "peygamber soyle buyurdu" dedigi yukaridaki sozde hadis belli ki biraz sorunlu. Peygamberimizin boyle birsey dedigine ben pek ihtimal vermiyorum. Belli ki daha sonra birileri kendi anlayisini ortaya koymus ama hadis diye nasil gelmis acikcasi bilmiyorum. Fakat sozde bu hadisin bir baska versiyonu Darimi' de de gecmesi bana ilginc geldi, orada soyle diyor;

" İki turlu sunnet vardir; biri amel edilmesi farz, digeri terkedilmesi kufur olan sunnet. Ama edilmesi fazilet, terki ise sakincali olan sunnet"

Bu rivayetleri sunun icin verdim. Oyle ya da boyle sahih veya degil demekki o donemde dahi boyle bir ayrima gidilme ihtiyaci duyulmus olmasidir.

Biraz uzun olacak ama baska turlu isin icinden cikamayacagiz gibi.

Bir soruyla devam edelim, " Kuran disinda Allah Peygamberle iletisime gecmis midir?" yani Kuran disinda vahiy almis midir?

Diyanet Meali:
66.3 - Hani peygamber eşlerinden birine, gizli bir söz söylemişti. Fakat eşi o sözü (başkasına) haber verip Allah da bunu peygambere bildirince, peygamber bunun bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber, bunu ona (sırrı açıklayan eşine) haber verince o, "Bunu sana kim bildirdi?" dedi. Peygamber, "Bunu bana, hakkıyla bilen ve hakkıyla haberdar olan Allah haber verdi" dedi.

Diyanet Meali:
8.7 - Hani Allah size iki taifeden birini, o sizindir diye va'dediyordu. Siz de güçsüz olanın sizin olmasını istiyordunuz. Oysa Allah, sözleriyle hakkı meydana çıkarmak ve kâfirlerin ardını kesmek istiyordu.

Diyanet Meali:
8.9 - Hani Rabbinizden yardım istiyor, yalvarıyordunuz. O da, "Ben size ard arda bin melekle yardım ediyorum" diye cevap vermişti.

1.ayette, Allah peygamberine eslerinin konusmasini kuran disinda haber vermis oldugunu, 2.ayette muslumanlarin her iki topluluktan birinin ele gecireceklerini, 3.ayette ise muminlerin Bedir savasi oncesi yaptiklari dualara karsilik Allah'in bin melek ile yardim edecegini va'detmis ve bu 3 hadise, lutfen buraya dikkat, yasandiktan daha sonra gecmis zaman kullanilarak hatirlatilmistir.

Birazdan devam edecegim asil can alici kisma daha gelmedik. Burayi atis poliganina cevirmezseniz memnun olurum.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eveeet, nerde kalmıştık????

lafons7275

Kıdemli Üye
Bir soruyla devam edelim, " Kuran disinda Allah Peygamberle iletisime gecmis midir?" yani Kuran disinda vahiy almis midir?

Diyanet Meali:
66.3 - Hani peygamber eşlerinden birine, gizli bir söz söylemişti. Fakat eşi o sözü (başkasına) haber verip Allah da bunu peygambere bildirince, peygamber bunun bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber, bunu ona (sırrı açıklayan eşine) haber verince o, "Bunu sana kim bildirdi?" dedi. Peygamber, "Bunu bana, hakkıyla bilen ve hakkıyla haberdar olan Allah haber verdi" dedi.

Diyanet Meali:
8.7 - Hani Allah size iki taifeden birini, o sizindir diye va'dediyordu. Siz de güçsüz olanın sizin olmasını istiyordunuz. Oysa Allah, sözleriyle hakkı meydana çıkarmak ve kâfirlerin ardını kesmek istiyordu.

Diyanet Meali:
8.9 - Hani Rabbinizden yardım istiyor, yalvarıyordunuz. O da, "Ben size ard arda bin melekle yardım ediyorum" diye cevap vermişti.

1.ayette, Allah peygamberine eslerinin konusmasini kuran disinda haber vermis oldugunu, 2.ayette muslumanlarin her iki topluluktan birinin ele gecireceklerini, 3.ayette ise muminlerin Bedir savasi oncesi yaptiklari dualara karsilik Allah'in bin melek ile yardim edecegini va'detmis ve
bu 3 hadise, lutfen buraya dikkat, yasandiktan daha sonra gecmis zaman kullanilarak hatirlatilmistir.

@Yahayy okudun mu?

lafons7275

Kıdemli Üye
10888357_323687671160572_8390318992808778499_n.jpg

çelebiler

Kıdemli Üye
Sünnet ğayri metluv'dur.Allah celle celaluhunun Peygamberimize ihsan ettiği hikmetidir.Sünnetin önemi yaşamımızda büyüktür.Kuranın açıklamasını da oradan öğreniriz.
Uysanıza sünnete o zaman neden uymuyorsunuz?

lafons7275

Kıdemli Üye

Derli toplu olsun diye yeni bir baslikta cevap vereyim istedim.

Soze besmele ile baslayalim ki, seytan aramiza girip fitne tohumlari ekmesin. Ne diyor İbn- Mace "besmeleyle baslanmayan herhangi bir iste bereketsizlik ortaya cikar". Onlar ihmal etmezlerdi bizde etmeyelim.

Euzü billahi mineşşeytanirracim- Bismillahirrahmanirrahim

Sevgili bi husben kardesim, "Cebrail'in bu ogretisine ne denir" soruna verilecek cevaplar muhteliftir. İstersen "Sunnet vahiy midir?" diye soralim ve cevabini birlikte arayalim.

Bu yaziyi hazirlarken daha once tavsiyede bulundugum :) Bunyamin Erul'un "Sahabenin Sunnet Anlayisi" adli kitabindan istifade ettigimi bilmenizi istiyorum. İlgilenen arkadaslar varsa mutlaka ama mutlaka temin etmelerini tavsiye ederim

*

Her ne kadar asagida verecegim hadis cok muteber kabul edilmese de hadisin ya da sozun cok da yabana atilmamasi gerektigi kanaatindeyim.

Ebu Hureyreden soyle bir rivayet nakledilmektedir ;

'İki turlu sunnet vardir. Bunlardan bir kismi fariza, diger kismi ise fariza olmayan hususlar hakkindadir. Fariza olan sunnetlerin asli Allahin kitabinda olup, onlar ile amel etmek hidayet, terketmek ise dalalettir. Asli Allah'in kitabinda olmayan sunnetlere gelince, onlar ile amel etmek bir fazilet iken, terkinde bir gunah yoktur" Taberani.

Ebu Hureyrenin "peygamber soyle buyurdu" dedigi yukaridaki sozde hadis belli ki biraz sorunlu. Peygamberimizin boyle birsey dedigine ben pek ihtimal vermiyorum. Belli ki daha sonra birileri kendi anlayisini ortaya koymus ama hadis diye nasil gelmis acikcasi bilmiyorum. Fakat sozde bu hadisin bir baska versiyonu Darimi' de de gecmesi bana ilginc geldi, orada soyle diyor;

" İki turlu sunnet vardir; biri amel edilmesi farz, digeri terkedilmesi kufur olan sunnet. Ama edilmesi fazilet, terki ise sakincali olan sunnet"

Bu rivayetleri sunun icin verdim. Oyle ya da boyle sahih veya degil demekki o donemde dahi boyle bir ayrima gidilme ihtiyaci duyulmus olmasidir.

Biraz uzun olacak ama baska turlu isin icinden cikamayacagiz gibi.

Diyanet Meali:

Diyanet Meali:

Diyanet Meali:

1.ayette, Allah peygamberine eslerinin konusmasini kuran disinda haber vermis oldugunu, 2.ayette muslumanlarin her iki topluluktan birinin ele gecireceklerini, 3.ayette ise muminlerin Bedir savasi oncesi yaptiklari dualara karsilik Allah'in bin melek ile yardim edecegini va'detmis ve bu 3 hadise, lutfen buraya dikkat, yasandiktan daha sonra gecmis zaman kullanilarak hatirlatilmistir.

Birazdan devam edecegim asil can alici kisma daha gelmedik. Burayi atis poliganina cevirmezseniz memnun olurum.

Buradan birsey cikmaz RedveKabul diyenler varsa baska delillerle devam edelim.

Bu hadisi okudugumda dehsete kapildigimi itiraf etmek istiyorum. Malum ifk hadisesi. Hz Ayse cok cirkin iftiralara maruz kalmis, hayatinin en sıkıntılı gunlerini geciriyordu. Tam bir ay surdu bu durum. Hz. Ayse kendisinden emin fakat ortalik kayniyor, dedikodudan gecilmiyor. Hz. Ayse bakin ne diyor;

"Beni temize cikaracak bir ayet beklemiyordum. Hani ayete konu olacak sekilde bir mesele degildi benimkisi ancaaak yuce Allah'in bu iftiralari temize cikaracak bir haberi, lutfen buraya dikkat, Resullah'a ruyasinda bildirecegini veya ona bir sekilde haber verilecegini umuyordum ama vallahi okunan bir vahiy yani Kuran ayeti inebilecegini zannetmiyordum" İbn Ebi Seybe, ibn Sad, İbn Hisam

Demek ki Hz Ayse gibi Peygamberin en yakininda bulunmus, onun her turlu haline muttali olmus sevgili eşi, Allah'in peygamberimizle Kuran disinda da irtibata gectigi ve ona bu sekilde bir takim haberler verdigini anliyoruz buhaberdenn. SubhanAllah! Ben bu hadisi biliyordum ama bu sekilde hic anlamamistim.

Bu kadar mi, hayir devam edecek ins. Asil bombalari sona sakladim :)

Hic bir mazereti olmadigi halde Tebuk Savasindan gri kalanlardan birisi olan Ka'b b.Malik ve iki arkadasi hakkinda haftalar sonra affedildiklerine dair mujde verildigi zaman Ka'b derhal sunu sormustu;

Ey Allah'in Resulu! Bu mujde senin nezdinden mi yoks Allah katindan mi? Hz Peygamber, lutfen dikkat, "Hayir, bilakis Allah katindan" diye cevap vermistir.

Evet Ka'b ile ilgili daha sonra ayet inmisti ama inmeden once Peygamberin bunu haber vermesi, Allah'in rüya ya da ilham vasitasiyla peygamberle irtibata gectigini gosteriyor.

yeni kaptana eski kaptanından kendine gel çağrısı...

Kaptan

Mecra Yazarı
:) lafons

meseleyi söyle özetleyeyim

sen anlamadan sünnetin yaninda oluyorsun
@adams77 ise anlamadan karsisinda

fark var mi? yok

lafons7275

Kıdemli Üye

Diyanet Meali:

Diyanet Meali:

Diyanet Meali:

1.ayette, Allah peygamberine eslerinin konusmasini kuran disinda haber vermis oldugunu, 2.ayette muslumanlarin her iki topluluktan birinin ele gecireceklerini, 3.ayette ise muminlerin Bedir savasi oncesi yaptiklari dualara karsilik Allah'in bin melek ile yardim edecegini va'detmis ve
bu 3 hadise, lutfen buraya dikkat, yasandiktan daha sonra gecmis zaman kullanilarak hatirlatilmistir.

arşivleri karıştırınca üyelerin nasıl da evrim geçirdiğini daha iyi görüyor insan.

adams77

Kanalizasyoncu
:) lafons

meseleyi söyle özetleyeyim

sen anlamadan sünnetin yaninda oluyorsun
@adams77 ise anlamadan karsisinda

fark var mi? yok

Yahu kaptan, sen sünneti hangi kitaptan anladın? Sorumlu olmadığın bir kitap mı? Ne diyorsun, sorumlu olduğun kitabın yanına eşdeğer olarak konan kitaplardan mı?

Yahu ne dediğin bilmiyorsun ve söylediklerin ile çelişiyorsun. Sorumlu olduğun bir kitap varsa buyur bana oradan bir tane sünnet getir yada sünneti açıkla bizde anlayalım

Buyur, buyur bekliyorum. De hadi

Sent from my iPad using Tapatalk

çelebiler

Kıdemli Üye
Yahu kaptan, sen sünneti hangi kitaptan anladın? Sorumlu olmadığın bir kitap mı? Ne diyorsun, sorumlu olduğun kitabın yanına eşdeğer olarak konan kitaplardan mı?

Yahu ne dediğin bilmiyorsun ve söylediklerin ile çelişiyorsun. Sorumlu olduğun bir kitap varsa buyur bana oradan bir tane sünnet getir yada sünneti açıkla bizde anlayalım

Ben de çok merak ettim.

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu
Sabırsızlıkla bende bekliyorum. Üzerine fazla gitmeyin kaptan 'ın kızarsa 6 ay gelmez.

:))

Kaptan

Mecra Yazarı

iki saaattir ne anlatiyoruz burada
sen anlamak istemiyorsan ben ne yapayim zx17
istanbula gelince anlatacam merak etme, sen hele bekle

adams77

Kanalizasyoncu
iki saaattir ne anlatiyoruz burada
sen anlamak istemiyorsan ben ne yapayim zx17
istanbula gelince anlatacam merak etme, sen hele bekle

Merak etme beklerim ben fakat bekleyemeyen arkadaşlar var onları bekletme istersen

Ver şu kitabın ismini kurtul, dur ben tahmin edeyim... Hımmm
Buhari? Yok yok
Tırmizi yada Ebu davut :) yahu tarih diyordun en yakın sahabeden bir tane kitap yok elçinin sünneti ile ilgili

Bak hristiyanlar bu konuda çok özenli davranmışlar ve İsa 'nın yaşantısından kesitleri incil 'de toplamışlar :)

Ah kaptan ah fırtınada gemi batırıyorsun birde karadenizli olcan haaa

kilicarslan

Kıdemli Üye
soruya bak, " sünneti hangi kitabdab mı aldık ?" Soru bir acayip zaten.

Sünnetten kasıt Rasulün Kuranı hayata uygulaması.

adams77

Kanalizasyoncu
soruya bak, " sünneti hangi kitabdab mı aldık ?" Soru bir acayip zaten.

Sünnetten kasıt Rasulün Kuranı hayata uygulaması.

Mushaftan ayet getir :) nie kızıyon gardaş
Burada acayip olan sadece biz deyülük