Kulağımıza küpe bir hadis

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fakiri

Kıdemli Üye
İtaat ile tabi olmak farklı şeylerdir.

İtaat isyan etmemek demektir.Ulul emre itaat edilir.
Tabi olmak ise farklıdır.Birine kayıtsız şartsız uymaktır.Birinin izinden gitmektir.
Ancak Allah Resulune tabi olunur.
Kuranı inceleyin.Tabi olmak kelimesi nerelerde kullanılmış,itaat nerede kullanılmış farkı daha iyi görürsünüz.Eskisi gibi değil şimdi bu işler kolaylaştı.Üşenmeyelim.:)
Güzel programlar var.Hasenat vs... gibi.
Vardığın sonucu da bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

iTAAT ETMEK ve TABİ OLMAK ayrı şeylermiş ! Peki o zaman BİAT ETMEK ne oluyor ? Müslümanların uymak zorunda olduğu böyle bir şey de var ? Bakalım buna ne kılıf uyduracaksınız ?
Bir insan hangi konuda olursa olsun SERKEŞLİK ve SERSERİLİK yapmak istediği zaman, bir tür başkaldırı olan bu ameliyelerine kılıf bulmak için, ya kelimeleri ve kavrmaları çarpıtmaya çalışır ya da karşısındakileri hak-hukuk bilmemekle suçlar.
Olay bundan ibarettir diye düşünüyorum.

elmnightmare

Profesör
İtaat ile tabi olmak farklı şeylerdir.

İtaat isyan etmemek demektir.Ulul emre itaat edilir.
Tabi olmak ise farklıdır.Birine kayıtsız şartsız uymaktır.Birinin izinden gitmektir.
Ancak Allah Resulune tabi olunur.
Çevir kazı yanmasın:crying:
En yakın TDK ya da Arapça sözlüğe bak da dediğin sözlerin neden hezeyan olduğunu anla:clap2:

Red Baron

Aktifleşmemiş
itaat i.a. söz dinleme, baş eğme, boyun eğme. itaat etmek eslemek, boyun eğmek

tabi s.a. 1. bağımlı, bağlı, uyan. 2. uyruk, tabi cüm­le bağımlı cümle, yan cümle.

http://www.dergahecan.com/sozluk/sozlukb.asp

Daha sonra daha detaylı Kurandan ayetlerle farkı anlatmaya çalışırım.
Siz de bu arada Allah ve resulundan başka biri için "tabi olun " emri Kuranda var mı yok mu arayın.Gerçi boşuna bir çaba olacak ama ....:)

Red Baron

Aktifleşmemiş
Yasin Suresi 21....
İttebiu.....
Sizden hiç bir ücret istemeyenlere uyun.Onlar doğru yoldadır....

Tam bektaşi işi olmuş.:)

YASİN

13. Onlara, şu şehir halkını misal getir: Hani onlara elçiler gelmişti. *
14. İşte o zaman biz, onlara iki elçi göndermiştik. Onları yalanladılar. Bunun üzerine üçüncü bir elçi gönderdik. Onlar: Biz size gönderilmiş Allah elçileriyiz! dediler.
15. Elçilere dediler ki: Siz de ancak bizim gibi birer insansınız. Rahman, herhangi bir şey indirmedi. Siz ancak yalan söylüyorsunuz.
16. (Elçiler) dediler ki: Rabbimiz biliyor; biz gerçekten size gönderilmiş elçileriz.
17. "Bizim vazifemiz, açık bir şekilde Allah'ın buyruklarını size tebliğ etmekten başka bir şey değildir" dediler.
18. (Bunun üzerine onlar Doğrusu siz bize uğursuz geldiniz. Eğer bu işten vazgeçmezseniz, andolsun sizi taşlarız. Ve bizden size mutlaka fena bir kötülük dokunur, dediler.
19. Elçiler şöyle cevap verdi: Sizin uğursuzluğunuz sizinle beraberdir. Size nasihat ediliyorsa bu uğursuzluk mudur? Bilakis, siz aşırı giden bir milletsiniz.
20. Derken şehrin öbür ucundan bir adam koşarak geldi. "Ey kavmim! dedi, bu elçilere uyunuz!"
21. "Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tabi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir." *
22. "Bana ne olmuş ki, beni yaratana ibadet etmeyecekmişim! Halbuki, hepiniz O'na döndürüleceksiniz."
23. "O'ndan başka tanrılar mı edineyim? O çok esirgeyici Allah, eğer bana bir zarar dilerse onların (putların) şefaati bana hiçbir fayda vermez, beni kurtaramazlar."
24. "İşte o zaman ben apaçık bir sapıklığın içine gömülmüş olurum."
25. "Şüphesiz ben, Rabbinize inandım, beni dinleyin." *

Ç

Çöl Aslanı

Guest
Yasin Suresi 21....
İttebiu.....

Aaaaa elmnightmare olmadı. Kur'an'da imam-ı Azam veya İmam Şafii ismi geçmesi lazım. yoksa uyamazsın.:) İsim geçecek. Şuna tabi ol(!)
Orada sizden ücret istemeyen denmiş.

Hikaye ninni diye mi gönderdi sana bunu yaradan REDBARON?

Hay Allahım ya. Kaç fırka olduk sayamıyorum.

elmnightmare

Profesör
Red Baroncum git tefsirlere bak da o iki elçinin kimler olduğunu bir zahmet öğren gel:)
Aaaaa elmnightmare olmadı. Kur'an'da imam-ı Azam veya İmam Şafii ismi geçmesi lazım. yoksa uyamazsın.:) İsim geçecek. Şuna tabi ol(!)
Orada sizden ücret istemeyen denmiş.

Hikaye ninni diye mi gönderdi sana bunu yaradan REDBARON?

Hay Allahım ya. Kaç fırka olduk sayamıyorum.
Allah bizi nar fırkalarına düşürmesin..Amin..

seheryeli

Üye
Yasin Suresi 21....
İttebiu.....

Allah ın buyruklarını tebliğ eden elçilerden bahsedilmiş.
konuyla ilgisini anlayamadık

mezhep(büyük) imamlarıyla bunun ne ilgisi var
ayeti anlatılan hikayeden çekip farklı bir yorum yüklemek günah değilmidir.
nasıl kuran okuyoruz başını sonunu bırakıp ki, tüm bir konu anlatılmaktadır orda.

yanlış anlaşılmasın hanefiyim
mezhep imamları (Allah c.c onlardan razı olsun) döneme yakın tarihlerde yaşamışlardır
ameli ifa etmek de neden ihtilafa düşdüklerini ile ilgili de geçerli nedenler sunulmakdadır.
ancak Red Baron un da dediği gibi o kadar hadisler varki ne mantığa nede kurana uymakta.

sünnet Peygamber efendimizin kuranı uygulamaya geçirmesi değilmidir.

efruz

Kıdemli Üye
Konu çok eski bir konu ve içindeki çogu mesajlarda büyük zatlara küçük düşürücü yazılar var.

Rabbim onlara hidayet nasip etsin.dillerindeki zehirleri kurutsun.

konu zaten amacından çıkmış tekrar açılmasına gerek yok.

konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...