kıskanmamak için ne yapmalı?

içtenn

Üye
biraz dürüstlük
insanlık
yolun sonunda feci olabilir çok şey

gizlenen sayfalar
bir yanda seneler

ilkin nasıl yıkılmıştım
nasıl

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Kardeşimiz güzel yazmış. Ölçülü olmak şartı ile kıskanmak fıtridir. Ancak konuyu açan kardeşimiz tahmin ediyorum hastalık şekline gelen kıskançlıktan şikayetçidir. hayatı hem kendine, hem de karşısındakine zehir eden kıskançlık. Bu normal olmadığı gibi aynı zamanda hastalıktır.
uzun bir tedaviye ihitiyacı olduğunu söylemekle yetiniyorum. Allah acil şifa versin.

Evet sanırım sorunun maksadı hastalık halini almış bir kıskançlıktan kurtulabilmek arayışı... Fakat yukarıda alıntıladığım yazılanlardan hareketle şöyle denebilir...
"Bir kişiyi aşırı sevmek insanı kör ve sağır eder", Hadis-i Şerifini biliyoruz... Böyle iken bir insana bu denli bağlanmanın zaten kişi için büyük bir zararı olduğu açık bir de bu insanı kıskanmak zannediyorum kısa süre sonra bu sevgi ve kıskançlık neticesi onu kaybetmeye kadar gider...
Eğer bu çok seven ve kıskanan kişi Allah'ın makbul ve sevdiği bir kulu ise bildiğimiz ve öğrendiğimiz kadarıyla onun sevgisi çok sürmez... O sevgi elinden alınır... Böyle hastalık halini alan sevgiden de hayır geleceğini zannetmem... Bu sebeple bu seviyeye gelmiş arkadaş madem bu soruyu sorabilecek kadar aklı başında halen, çok iyi düşünsün ve nasihatleri iyi alsın... Sonrasında çok üzüleceği bir hale gelebilir olaylar...

Kıskançlığın fazlası, yani bir nevi paylaşamama bir yerde kibirden ve/veya hasedden kaynaklanıyor da olabilir... Kimse ile paylaşmamak dürtüsü bunu gösteriyor bence... İnsanların da gelip geçici olduğunu, birçok sevdiğimiz veya öyle sandığımız kişinin bize zararı dokunabileceğini, insanların şeytana uyduğu gibi düşünceleri bol bol hatırlayarak karşısındaki insana karşı olan duygularını frenlemelidir...

Bu kişi anne de olabilir, eş de, sevgili de, yahut da baba... Farketmez... Hatta bir madde bile olsa, kötü yönlerini düşünüp bu yoğun sevgiyi dindirmelidir... "Hepten nefret ederim" diye düşünmeyin... Zaten o kadar kötü yön görüyorsanız uzak kalmanız daha iyi olacaktır, fakat sevgiyi yavaşlatmazsanız sizi bir yere toslatacağı muhakkaktır...

Gülçehre

Asistan
maşaallah konu baya ilerlemiş..öncelikle herbirinize kalpten teşekkür ediyorum bu konuyu yaklaşık bi 10 ay önce açmıştım o zamanlar şimdinin yaklaşık 2 katı kadar kıskançtım ve bu beni çok rahatsız ediyordu hamdolsun şu anda o kadar değilim hani bi arkadaşımız demiş ya hastalık şekline gelmiş ha işte çok şükür o devreleri atlattım Allahıma hamdolsun.ama şu anda şöyle düşünüyorum kıskanmakta çok güzel kıskanılmakta..Allaha emanet olunuz...

ela rana

Asistan
bilrizki en çok bayanlar bayanları kıskanır...kıskanan deill kıskanılann olmalıyız.

reallife

Asistan

"Siz kendi içinizde olanı değiştirmedikçe, Allah sizin hakkınınzda olan hükmü değiştirmez"(ra'd:11)

ını

vakiTamam

Doçent
birbirimizin dini bilgilerini kıskansak bakın ne kadar ilerleriz =)

ama bız nerde luzumsuz dünyevi seyler var o yonlerını kıskanıyoruz.. nefis...nefis..

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Seven kıskanır

:ppty​

ummuhan

Kıdemli Üye
efendimiz aleyhisselam bir mecliste iken herhalde konuşulanlar çerçevesinde sahabeden biri kalkar hanımımı biriyle görsem bu kılıçla keserim der
efendimiz tebessüm eder şaşırıyorsunuz değilmi bu adama, ben bu adamdan daha kıskancım Allah'ta benden daha kıskançtır buyurur
insanın eşini kızını kısmanması böyledir aksi dinin emrettiklerinin dışındadır
eğer hased ise bahsolunan iki şeyde caizdir infak etmek için malda ve ilmde
bunun dışında haramdır

Her zamanki gibi güzel bir açıklama yazmış ubeydun :)

Bîdâr

Aktifleşmemiş
İnsan Kıskanır..

Kıskançlık hastalık değilse güzel şey..

İnsan sevdiğini kıskanır..

Ama ben kıskanmak istemiyorum diyen hınzır eti yiyererk kurtulabilir kıskanmaktan..