Kanuni'yi rahmetle anıyor, Reyting avcılarını kınıyoruz!

manifesto

Yasaklı
Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) 2010 yılının dokuz aylık döneminde 64 bin 664 bin vatandaş bildirimi yapılırken, kamuoyunda tepkilere yol açan "Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle ilgili 11 Aralık-6 Ocak tarihlerinde 74 bin 911 ŞİKAYET bildirimi yapıldığını açıkladı..( 3 haftada 75 bin şikayet ! vayy )

Rekor bir şilkayet sözkonusu ancak bunun bir belgesel değil DİZİ olduğunu hatırlatmış,dolayısıyla bir şey yapamayız demek oluyor bu

mü'HÜR

Ordinaryus
Hah, zaten rtük'ün bir şeye yaradığını hiç görmedim! küfürleri biplerdi önceden, şimdi onlara da yetişemiyor...

Değil 75 bin,200 bin dahi olsa farketmeyecek...

mü'HÜR

Ordinaryus
Rtük ipe un seriyor demek ki...belgesel olunca bir şey yapabiliyorsanız dizi olunca da yaparsınız.

Sayın redyellow, şuan da o söylemleri bahaneden öte değil!

Daha düzgün yayına girmemiş bir dizi, şurda bir bölümü mü ne verildi isteseler nasıl da kaldırırlar!

Ayrıca, belgeseller insana bir şeyler katar, bu dizi ne katıyor acaba sormak lazım...

Sanki belgesel önemsiz dizi önemli(!) gibi bir açıklama da ayrı bir gaf!

manifesto

Yasaklı
Bence çok abartmaya gerek yok.Basit bir TV dizisi işte..İşe yaramaz sıradan ve adi.
Zaten ne kanuni ile nede tarih ile alakası yok..Sadece harem meselesi değil
Padişah daha babasının cenazesini kaldırmamış eylence tertip ediyor
Böyle abuk subuk bir film işte
İfade özgürlüğü ,tahammül etmeliyiz sanırım

mü'HÜR

Ordinaryus
Keşke abartsak! bu yapılan peygamber zamanın da yada osmanlı zamanın da yapılsaydı savaş çıkardı. Bizim köklerimiz pasif değillerdi biz pasiflikten kurtulamıyoruz! Eğer 75 binlik seyirci sadece şikayetle kalmamış, diziyi de izlememiş ve izlemeyecekse muhtemelen rtük'e gerek kalmadan yayından kalkacak dizi... reyting alamamamktan ötürü dizi yayından kaldırılacaktır muahakkak.

Zaten bir onlara ifade özgülüğü var bu ülkede!...

Burda bizlere iş düşüyor, umarım şikayetle kalmıyoruzdur!

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Ülkemiz üzerindeki tahribata asırlardır bugünkü gibi devam ediyorlar...

Ama biliyorlar ki hiç birşey kazanamayacaklar.

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com

----------

Arıyaruz
Şerefli tarihimiz, sanki yalan dolanmış,
Hakikatler gizlenmiş, balçıklarla sıvanmış.

Ecdadımız ne korkak, ne sapık, ne satılmış,
Onların ak alnına ne çamurlar atılmış.

Güçlü olan bir gövde, soylu köke dayanır,
Uyutulan bu millet, bir gün gelir uyanır.

Lekelenmesin asla şanlı büyük mâzimiz.
Hakkını helal etmez, şehidimiz, gazimiz,

Yabancılar uçarken, biz hep emekliyoruz,
Fetih ruhu arıyor, Fatihler bekliyoruz.

Belgeleri tarayıp, kökümüzü bulalım,
Şu yalancı tarihten muhakkak kurtulalım.

Şerefli mâzimize şan şeref ekiyoruz,
Yalanların üstüne çift çizgi çekiyoruz.

Vesikalar çıkınca, yalanlar silinecek,
Hakiki tarihimiz, herkesçe bilinecek.

Gerçekleri tersine çevirmek çok ayıptır,
Dünleri olmayanın yarınları kayıptır,

Hedefe ilerliyor, boşluğu yarıyoruz,
Mâzimizi anlatan tarihi arıyoruz.

Ecdadımız var bizim, yetim, öksüz değiliz,
Gövdemiz, dalımız var, asla köksüz değiliz.

Yavuz’daki o ruhu, imanı arıyoruz,
Her yerde Kanuni’yi, Sinan’ı arıyoruz.

----------

----------

----------

Muhteşem yüzyil değil Muhteşem ihanet....

Ecdadımız reyting uğruna karalaniyor...
Ecdadımız şehvet düşkünü gibi gösterilmek isteniyor.
Kanuni portresinin dışında İngiliz Kralı 8. Henry’yi anlatırcasına işlenen dizi yayında..
Kanuni’nin bir mektubuyla Fransa’da kararlar değişirdi. Fransa’da bile dans ve kadınlı erkekli eğlenceyi yasakladı.
Bizim geçmişimiz bu dizide anlatılanlar gibi değil. Anlı, şanlı şerefli tarihimizle alay ediliyor.

Osmanlı'nın yanlış aksettirildiği dizi
Kanuni Sultan Süleyman’a yapılan bu hakareti milletin vicdanı kabul etmez..
Kanuni bir sapık olarak gösteriliyor.
Emmanuel Arsan’ın romanından yapılan, Silvia Kristel’in başrolde oynadığı “Emmanuel” filmini hatırlatiliyor..
Kanuni Sultan Süleyman’ı bir filmle, bir dizi ve romanla yok etmeye çalışiyorlar..
Bu dizi yayınlanmaya devam ederse Türk tarihi ve Türk medeniyeti zarar görür.
Muhtesem yüzyil dizisi geçmişe yapılan büyük bir saygısızlıktir.
Devletimizi tarihimizi temsil edenlere karşı saygısızlıktır bu.
Kanuni Sultan Süleymanin Bütün hayatı seferlerde geçmiştir.
Muhtesem yüzyil dizisi Kültürden yoksun cahil insanların işi.
Tarihi saptıracak yönlendirmelerle dolu.
Tarihe kara çalıyorlar.
Ecdâdına ihanet edenlere karşı birlikte hareket edelim.
Karinca misali tarafimizi belli edelim...

----------

PROF. DR. EKREM BUĞRA EKİNCİ:
KOMİK DURUMA DÜŞERLER

Prof. Dr. Ekrem Ekinci, Tudors dizisini daha önce yakından takip ettiğini belirterek, “İngiliz tarihini bire bir diziye aktaran tarihçiler ve sanat yönetmenleri 8. Henry dönemini başarıyla aktardı. Yerlerde sürünen İngiltere dönemiyle, zamanın en büyük devleti ve padişahını, Tudors dizisiyle örneklemeleri çok saçma. Tudors’un Osmanlı tarihiyle ne ilgisi var. Bir kere tarihi gerçeklere hiç uymuyor.

Senaryoda ve fragmanda ‘Benim hasmım Şah İsmail değil, Kral Henry, Fransuva’ diyor. Ama Şah İsmail o dönemde ölmüştü. Ayrıca Fransuva Kanuni’nin valisi hüviyetindeydi.

Kanuni’nin bir mektubuyla Fransa’da kararlar değişirdi. Fransa’da bile dans ve kadınlı erkekli eğlenceyi yasakladı. Ayrıca bütün padişahların ve Kanuni Sultan Süleyman’ın içki içtiğine dair bir belge bir vesika mı var?..

İçkiyi yasaklamış padişahın ve bütün Müslümanların Emiri’ni bu şekilde lanse etmek büyük ayıp ve rezalettir. Bir kere Osmanlı’da normal ev hayatında bile dekolte giymek ayıptı.

Dizideki kostümlerin hiçbirinin Osmanlı hayatıyla ilgisi yoktur. Bu nasıl sanat yönetmenliği. Bu arkadaşlar müzeye de mi gitmediler.

Bunlar Osmanlı lehçesiyle değil. Hamamcı gibi konuşuyorlar. Saray erkek ve kadınlarında Amerikan dizilerindeki davranışları görüyoruz. Osmanlı’ya uyarlanınca çok komik oluyor.

Cariyeler Harem’de çalışırlar, öğrenirler, lisan, fen ve sanat ilimleri ile eğitilirler. Cariyeler ****** değildir. Harem de hamam değildir.

Hürrem Sultan’ı öfkeli, isyankâr ve hırslı bir kadın gibi göstermişler. Bağırmak çağırmak histeri kadın alametidir. Sarayda bir kızda serkeşlik, dikbaşlılık görülürse biriyle evlendirilir ve saraydan çıkarılır, saraydan def edilir” dedi

Eğer bunlar sizin içinde önemliyse; Bu saygısızlığa duyarsız kalmayalım ve

1- [email protected] adresine mail ile program hakkındaki görüşlerimizi, tepkimizi dile getirelim...

2- Show tv. yi telefonla arayarak, faks çekerek ve mail atarak yaptıkları hakkında ne düşündüğünüzü dile getirin lütfen...

Show Tv. Tel : +90 212 355 01 01

Show Tv. Fax: +90 212 280 63 02

RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178 ,

Show Tv Şikayet Hattı: (0 212) 355 01 01

Show Tv. E-mail : [email protected]

----------

----------

Dinle evlat
Dinle evlat, sana bir çift söylenecek sözüm var.

Beni bilmek ister isen, hakk`a bağlı özüm var.

Neslim bana bühtan etmiş, yüreğimde sızım var.

Bu sayfalar tanır beni, ha bu kitaplar tanır!

Şanlı tarih dile gelse, bütün dünya utanır!

İlim, irfan, medeniyet yaymak için büyüdüm.

Kuru kavga için değil, hizmet için yürüdüm.

Bir küçücük beylik idim, üç kıtayı bürüdüm.

Bu tepeler tanır beni, ha bu ufuklar tanır!

Şark`tan güneş doğduğunda, gölgem Garb`a uzanır!

Mazlumların gözyaşını şefkat ile silmişim.

Vatan, namus, din ve devlet kıymeti bilmişim.

Irzıma göz dikenlerin, haklarından gelmişim.

Bu hisarlar tanır beni, ha bu kal`alar tanır!

Nal sesimi işitenler, kıyamet koptu sanır!

ismail

Yeni
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kamuoyunda tepkilere yol açan ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Günay, "Hiçbir saltanat sütten çıkmış ak kaşık değildir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kamuoyunda tepkilere yol açan ''Muhteşem Yüzyıl'' dizisiyle ilgili, ''Cihana hükmeden bir padişah var, ama bir kadının önünde, kendi çocuklarına kıyabilecek kadar da bir aşkın tutkunu. Bu dizi, belki buna biraz yaklaşmaya çalışıyor olabilir. Biraz sabredelim, fragmanlar üzerinden hüküm vermeyelim. Tarihi de kendi zamanı ve gerçekliği içerisinde değerlendirmeye çalışalım'' değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Günay, Ankara Cer Modern'de açılan ''Türkiye'nin Estetik Birikimi ve Renkleri'' adlı kitap sergisi ve Bakanlığın 2010 yılı yayınlarının tanıtımını içeren sunuma katıldı. Sunum öncesinde basın toplantısı düzenleyen Günay, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Bir gazetecinin ''Expo adaylığı için İzmir ve Ankara yarışıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Hangi şehre destek veriyorsunuz'' sorusuna, Günay, ''Ben Türkiye'den kim yarışırsa hepsine olabildiği kadar destek veririm. Hangisi başarırsa onu da alkışlarım'' yanıtını verdi.
Günay, tartışmalara yol açan ''Muhteşem Yüzyıl dizisi'' ile ilgili bir soru üzerine, ''Bugünkü televizyon haberlerinde gördüm Kleopatra ile ilgili yeni bir film çekiliyor. Kleopatra ile ilgili yıllar önce Mısır uygarlığına, dünyanın dikkatlerini çeken uluslararası bir prodüksiyon yapılmıştı. Şimdi de yine ünlü aktris ve sanatçılarla yeni bir Kleopatra yapılıyor. Dünyada tarihsel filmlerin yapılması ülkelere ilgiyi yoğunlaştırır. Ben geçen gün de söyledim, Hürrem ve Kanuni konusunu çok önemsiyorum'' diye konuştu.
-''SHAKESPEARE TRAJEDİLERİNDEN ÇOK DAHA İNSANİ VE DERİN''-
Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman çevresinde geçen trajediyi,Shakespeare trajedilerinden ''çok daha insani ve çok daha derin'' gördüğünü dile getiren Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu çerçevede bir uluslararası yapım benim büyük hayallerimden biri. Cihana hükmeden bir padişah var, ama bir kadının önünde, kendi çocuklarına kıyabilecek kadar da bir aşkın tutkunu. Bu dizi belki buna biraz yaklaşmaya çalışıyor olabilir. Biraz sabredelim, fragmanlar üzerinden hüküm vermeyelim. Tarihi de kendi zamanı ve gerçekliği içerisinde değerlendirmeye çalışalım.
Biz 500 yıldan fazla cihana hükmetmiş olan bir imparatorlukla elbette övünüyoruz, ama hiçbir saltanat sütten çıkmış ak kaşık değildir. İster Roma'da olsun ister Avrupa'da ya da Asya'da ister bizim topraklarımızda. Tarihin çok güzel ve şanlı sayfaları olduğu gibi çok acı, ama anlamamız gereken insani sayfaları da vardır. Bence biraz sabırlı olalım.''
-''HÜKÜM VERMEK İÇİN İZLEMİŞ OLMAK GEREKİR''-
''Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Meclis'teki konuşması biraz sabretmeden yapılan bir konuşma mı'' sorusunu ise Bakan Günay, ''Ben kendi görüşlerimi söylüyorum'' diye yanıtladı.
Bu konuda tarih bilgisi derin bazı kişilerin basına açıklama yaptığını hatırlatan Günay, ''Bir konuda hüküm vermek için bence izlemiş olmak gerekir'' diye konuştu.
''Hür Adam filmini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu da Bakan Günay, ''Görmedim filmi. Gördüğüm şeyler hakkında konuşabilirim. Bu ülkede eğer demokrasi olacaksa, düşünce ve söz özgürlüğü üzerinden bir çoğulculuk yaşanacaksa Bediüzzaman hakkında da Kanuni Sultan Süleyman, Mustafa Kemal Atatürk hakkında filmler, kitaplar yayınlar yapılmasına alışmamız gerekiyor. Hakaret içermesin, kişilik haklarını rencide etmesin ama sanatçı, yazar, yapımcı bir ölçüde kendi yorumunu katmış olsun. Beğenmiyorsak daha iyisini ya da kendi bakış açımızdan doğrusunu yapmaya çalışacağız. Dünyanın yaptığı bu'' şeklinde yanıtladı.

AA

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
2011-01-11ana.jpg

sufi7007

Profesör
İzleyenlere bir sorum olacak:

İlk bölümde Kanunî'nin süt kardeşi Beşiktaşlı Yahya Efendi'den bahsedildi mi acaba?

ummuhan

Kıdemli Üye
Muhteşem yüzyıl / Rezalet Her neyse...

Bu diziyi bu kadar kaale almayı doğru bulmuyorum... Nitekim yapılan protestolar dizi yapımcısını kıs kıs güldürüyor "ne güzel reklamımızı yapıyorlar" diye. Forumu açar açmaz gelen protesto yazısı bile aslında şov tv ve dizinin dolaylı reklamı oluyor...

sufi7007

Profesör
"Muhteşem Yüzyıl" İzleyenlere bir sorum olacak:

İlk bölümde Kanunî'nin süt kardeşi Beşiktaşlı Yahya Efendi'den bahsedildi mi acaba?

bakış

Kıdemli Üye
Bu diziyi bu kadar kaale almayı doğru bulmuyorum... Nitekim yapılan protestolar dizi yapımcısını kıs kıs güldürüyor "ne güzel reklamımızı yapıyorlar" diye. Forumu açar açmaz gelen protesto yazısı bile aslında şov tv ve dizinin dolaylı reklamı oluyor...
Bu forumda senin kadar DERTSİZ bir insan görmedim ummuhan abla.Hep olayları kendi kafana göre yorumluyorsun.Ben izlemedimmi kimse izlemez diyorsun.Sen akıllısın tamam,cahil olanlar ne yapacak.

cicek demeti

Sükut
ben reklamlarini gordukce yayinlanmadan dedimki inseallah kaldirilir ama kaldirilmadi...taaaa buralardan yanan yuregimle vatanimdaki rtuk u aradim ve ecdadimiz i ne hale getirdiklerini kinadim...bende izlemiyorum ama o kadar insan cokki merakli bilmeyen cok izliyorlar...amaannn olsun dizi dizidir dediklerini bile duydum...aradaki farka bakin dizi diye vakit gecirmak amacli bakan izleyiciler cok..bende neden nicin nasil dedgim zaman saaakinnnnn ol diyorlar...ben vatanimda degilsem bile ecdadim icin asla para ugruna bunlari yapanlari yine desteklemem..ve kiniyorumda...ama su da varki toplum olarak yeniden dirilmeliyiz inseallah...saygilarimla

ummuhan

Kıdemli Üye

Bu forumda senin kadar DERTSİZ bir insan görmedim ummuhan abla.Hep olayları kendi kafana göre yorumluyorsun.Ben izlemedimmi kimse izlemez diyorsun.Sen akıllısın tamam,cahil olanlar ne yapacak.

Gene yan bakmışsın bakış :)

Bir ülke gündemi bu şekilde boş doldurulmamalı.... akşam bütün kanallarda heykel ve bu dizi tartışmaları.... sizce yapılması ve olması gereken bu mu?