Kalp mi beyin mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Bu yolda yürürken ''İsa''yı da gör'ürsün...

İsa'da ki tecelli...

Bu Meryem'in doğumundan sonradır...

Selametle...

İsa neden ve neye şahittir? ehli el-kitap eğer olabilirsek bizi de kapsıyor ve bize nasıl şahid olacak!!

İsa bize neyi tebliğ ettiki?

Fakr

Profesör
Ben ayetteki ehli el-kitab 'ın daha iyi anlaşılması için konuyu biraz daha açtım ki. Sonra ki paylaşımlar daha iyi anlaşılsın.

ehli el-kitap 'tan olmak için çalışıyoruz fakat bunu bilinçli olarak yapmak gerekiyor. Aksi halde bütün okumalar burada kalıyor yani yaptıklarımız boşa çıkıyor. Kitabı okumadan bir şeye ulaşmak yada bir şey elde etmek mümkün değildir. Teknoloji olarak ortaya çıkarılmış icatlar yada formüllerin hepsi kitabın okunması ile mümkündür. İşte bunu okumak sadece yeterli gelmiyor ve bu okumanın sonunda şükür ve hamd gerekiyor.

Selam

Anlıyorum...

İdrak ol'madan diğer oku'ma gelmez.Ve amel edilmedikçe de ilerleme ol'maz.

Fakr

Profesör
İsa neden ve neye şahittir? ehli el-kitap eğer olabilirsek bizi de kapsıyor ve bize nasıl şahid olacak!!

İsa bize neyi tebliğ ettiki?

Selam

Tekamül yolunda o 'hal/makam/mertebeyi' yaşadığına...İsa ile ifade edilen makamdan geçtiğine...O hal sana şahit olacak...

Bu tebliğ ise o boyuttaki oku'duklarındır...

Düşün kıyam edeceksin öl'eceksin yeni nefse(kastım reenkarnasyon değil biliyorsun) geçeceksin...Ve yaşadıklarına şahitlik yaparak...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Tekamül yolunda o 'hal/makam/mertebeyi' yaşadığına...İsa ile ifade edilen makamdan geçtiğine...O hal sana şahit olacak...

Bu tebliğ ise o boyuttaki oku'duklarındır...

hal/makam/mertebe, İsa 'nın tebliği ettiğini yerine getirip bize şahit olduğunda geliyor. Çünkü İsa benden sonra bir elçi gelecektir diyor..

Fakr

Profesör
hal/makam/mertebe, İsa 'nın tebliği ettiğini yerine getirip bize şahit olduğunda geliyor. Çünkü İsa benden sonra bir elçi gelecektir diyor..

Selam

İsa'dan sonra gelen elçi yine farklı şahitlikleri getirir.Ve tekamül onunla tamamlanır!

Ve bütün rasuller en son resulu söylemiştir...

Selametle...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

İsa'dan sonra gelen elçi yine farklı şahitlikleri getirir.Ve tekamül onunla tamamlanır!

Ve bütün rasuller en son resulu söylemiştir...

Selametle...

İsa' dan sonra gelen sorumluluktur.
Bütün rasuller değil sadece İsa 'a söylemiştir.

Okul 'dan mezun olup öğrendikleriniz ile yol almak gibidir. Sorumluluk olmaz ise nasıl hesap sorulacak ki?

Fakr

Profesör
İsa' dan sonra gelen sorumluluktur.
Bütün rasuller değil sadece İsa 'a söylemiştir.

Okul 'dan mezun olup öğrendikleriniz ile yol almak gibidir. Sorumluluk olmaz ise nasıl hesap sorulacak ki?

Selam

Sorumluluk daha önce.Daha ilk adımda. Beşerlikten kurtulur kurtulmaz!.

Ahzab 7 yi lütfen oku'yun...

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Sorumluluk daha önce.Daha ilk adımda. Beşerlikten kurtulur kurtulmaz!.

Ahzab 7 yi lütfen oku'yun...

Oku 'ma bitmeden hangi sorumluluk?

Yapı oluşmadan biz nasıl ortaya çıkabilirdik, Ahzab 7 'nin okuması çok farklı eğer oraya girersek işin içinden çıkamayız. Peşinden 8. ayet ile birlikte okuyun.

Fakr

Profesör
Oku 'ma bitmeden hangi sorumluluk?

Yapı oluşmadan biz nasıl ortaya çıkabilirdik, Ahzab 7 'nin okuması çok farklı eğer oraya girersek işin içinden çıkamayız. Peşinden 8. ayet ile birlikte okuyun.

Selam

Oku'ma bitmiyor.Okumanın şekilleri farklı.Tilavet,Kıraat,Tertil. Üç farklı oku'ma...

Çıkmam gerekiyor çocuğu okuldan alacağım....

adams77

Kanalizasyoncu
Selam

Oku'ma bitmiyor.Okumanın şekilleri farklı.Tilavet,Kıraat,Tertil. Üç farklı oku'ma...

Çıkmam gerekiyor çocuğu okuldan alacağım....

2. Geleneksel ihvan forum buluşmasında daha detaylı konuşuruz inşallah

selam et

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kalp calismazsa ölürsün, mükellef degildirsin... --))

Akil calismazsa, farketmez, o zaman da mükellef degildirsin... ---)))

Arada bir fark yoktur...

elbiss

Ordinaryus
Beyin diğer ifade ile akıl yada zeka çoğu zaman tecrübelerle çoğu zaman ise öğretiler ile işler sonrasında düşünce fikir gibi bir çok etkenlerle harmanlanır sonrasında iyi bir dini öğretiler edinmesiyle ortaya anlık o anın bir cevabı yada iki noktalı seçimden birinin seçimi olarak insanın her nokta ve durumda karşısına çıkar ama insan çoğu zaman iyi ve doğruyu ayırt edebilmek için kalbinden gelen nur a bakması gerekir....

Burada insanın kalbi vicdan sorgulaması yapması gerekir...

Küçük bir örnek izniniz olursa vermek istiyorum...

kalbi kararmış diğer ifadeyle siyahlaşmış olan insanlar yolda kuru soğukta yatan bir insan gördüklerinde yanlarından geçerler umursamazlar bunun asıl sebebi akıllarının onlara o an için doğru olanı söylediklerine aynı tilki gibi la fonten ile inanmalarıymış

fakat aynı yol üzerinden geçen kalbi açık olan bir insan geçtiğinde o kuru dondurucu soğukta insanı savunmasız şekilde gördüğünde aklı ona yoluna devam et desede o insan yapamaz çünkü o insanın kalp gözü yani vicdanı açık olduğu için o insan ileriye aklına uyup adım atmak istesede bunu başaramaz çünkü o insanın her ileriye adım atmasında kalp i ağırır ve kalp inde bir nur ona vicdan azabı vermeye başlar ki insanın kalp i ağırmaya başladığında yanlış birşeyler olduğunu farkeder kalp ağırması kalp in hızlıca olduğundan fazla atmasını düşünebiliriz...

işte bu aşamada beynin söyledikleri ve vicdanın söyledikleri arasında ikilem yolda kalır insanın kendisi.....bazen kalp gözünüz açık olsada dünya birer sınav yeridir ve çoğu zaman hayatımızın her saniye ve dilimi içerisinde 2 seçenekten birini seçmek durumundayız işte bu aşamada insan ilk ve kolay olan yolu seçer kalp i hızlı artsada vicdanı sızlasada yolunda ilerler ve o insana yardım etmez ama bazen insan aklının söylediklerini değilde vicdanın söylediklerini yapar durur ve o insana bir şekilde yardım ettiği gibi o insana sıcak bir tas çorba ve barınma yurduna götürme gibi genel bir yardımda sağlayabilir..

Hayat çoğu zaman süprizlerle doludur bugün zenginiz diye sevinmemek gibi bugün fakiriz diyede üzülmemek gerek bazen en zor anlarda vicdanının sesini dinleyipte İNSANLIK için güzel şeyler yapanları görebiliriz...

Avrupaya İNSAN akımı olurken Macaristan Tel örgüler çektiğinde aslında Göçmek isteyenlerin sadece TEK DERTLERİ DAHA İYİ ve GÜVENLİ YAŞAMAK tı ...Çekilen Tel örgüler İNSANLIĞI görmezden gelmenin habercisiydi belkide bilinmez ama aslında çektikleri her tel örgü belkide VİCDANLARA KALPLER e Örülmüş duvarlardı bilinmez ALLAH bilir..

Eğer insanın eli kalp ine gitmiyor ve vicdanı kapanıyorsa bugün İNSANLIK olarak aynı et deri kemik yapıdan olduğumuzu anlayamayız ....ALLAH düşürmesin bazen ayıpladığın göçebe dediğin insanların durumuna bir gün senin halkın yada sen bile düşebilirsin....

Şu dünyada BÜYÜK LOKMA SÖZ söylemek kadar kötü birşey yok...Çünkü bir gün Mutlaka YÜCE ALLAH bu konuda SINAV yapabiliyor ...

O halde İNSANLIK olarak VİCDANLI KAP i derin GELECEK NESİLLER YETİŞTİREBİLMELİYİZ AMA AYNI ZAMANDA İNSANLIĞIN MODERN VE ÇAĞDAŞ GELİŞİMİ DEVAMINDA DÜNYANIN BARIŞI SULHU VE HUZURU HATTA FERAHLIĞI İÇİN ZEKİ AKILLLI ÇEVİK ÖZ GÜVENİ YÜKSEK YENİ NESİLLERDE YETİŞTİREBİLMELİYİZ..

İŞİN ÖZÜ..

AKIL VARKEN KALP UNUTULMAZ
KALP VARKEN AKIL UNUTULMAZ

O HALDE İKİSİNİ BÜTÜNLEYEN BİR TERİMİ SÖYLEYEBİLİRİZ...

İNSAN....

İnsan var olduğu sürece birbirinden İNSANLIK adına akıl zeka ve vicdan anlamında öğreneceği çok şey olacak...

Bence ta bi.

Böyle.

Mugalata

Kıdemli Üye
Selam

Mugalata sizinle ayrıştığımız en büyük hususlardan bir tanesi sadece bir beden üzerinden gitmenizdir.Ve bütün olarak değil de parça üzerinden tanımlamaktır.

Beyin'deki dalgalar sadece bir yönüdür.Akıl ve zihinle alakalı değildir.

Ve beyindeki dalgalar hususunda ise biraz içerisine alan şunu yukarıdaki sözünüze istinaden ifade etmek isterim.Yansıtan dış dünya değildir.Her şeyi siz nasılsanız o şekilde görürsünüz.Ne zaman zihinden bağımsızlaşırsınız! o zaman ol'duğu gibi gör'meye başlarsınız.

Ruhsal'dan kastınız zihinsel veya manevi ise inanın bunlar bunu karşılamıyor.Zihinsel,bilinçaltı,bilinç,kozmik bilinç vs. hepsi ayrı.Ruh ÜFLENME (verme değil) ise çok farklı.Bu Âdem olma ile alakalıdır.

Selametle...

dış dünya bize uyarıcılar gönderir. biz bunları gözümüzden, tenimizden, dilimizden, burnumuzdan, kulağımızdan beynimize aktarılan sinir sistemi ile alıp, beynimizdeki makro işlemci sayesinde görüntüye, temasa, tada, kokuya, sese çeviririz. aslında ne görüntü, ne dokunma, ne tad, ne koku, ne ses vardır. bu sadece beynimizin bu özelliği sayesindedir.

gördüğümüz aldatıcıdır. bütün maddeler atomlardan oluşur. atomlar ise büyük ölçüde bomboştur. her atomun içinde sadece bir çekirdek ve onun etrafında dönen elektronlar vardır. bunlar son hızla dönerler. yeryüzündeki tüm insanların bütün elektronları ve çekirdekleri toplamı bir kibrit kutusu kadar yer tutar.

temas ettiğimizi sanırız. aldatıcıdır. çünki bu parçacıklar bir başka atomun içine geçmez, birbirlerine değmezler. ama gözle görülemeyecek kadar küçük bir mesafeye gelinceye kadar birbirlerine yaklaşabilirler. dahası zaten temas ettiğimiz maddeler aldatıcıdır. buna biz kendimiz de dahiliz.

tad, koku, ses vb iin bunlar hep böyledir. aldatıcıdır. uzaklık ve zaman algımız da bunun gibi aldatıcıdır. böylece "o yalan dünya" sözlerinin özetlediği bir yere geliyoruz. neşet ertaş bunu çoktan söylemişti. :)

bunun dışında bir de ruh boyutu vardır ki, işte dış dünyanın bize gösterdiklerini algılayan, onu yorumlayan aslında o ruh olmalıdır. çünki beynimiz de dış dünyadan aldıkları kadar yalan. beynimiz de dış dünyanın bir parçası ve onunla aynı durumda.

sabah sabah fazla dağıldım ve konuyu dağıttım galiba. tiz edıms gelip, ortalığı iyice dağıta. :)

fakiri

Kıdemli Üye
"Kalp mi ? Beyin mi?" diye bir soru sorulmuş !
Çoğu sindirim sistemiyle konuşanlar da soruyu cevaplamaya çalışmış !
Bu durumda söylenecek ve ilân edilecek şöyle bir hüküm olabilir :
Ne kalp ne beyin, yaşasın
İŞKEMBE-İŞKEMBE !

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sen "işkembe" demişsin, ben de "geyiklik" yapıyorlar diyorum... --))

Mugalata

Kıdemli Üye
"Kalp mi ? Beyin mi?" diye bir soru sorulmuş !
Çoğu sindirim sistemiyle konuşanlar da soruyu cevaplamaya çalışmış !
Bu durumda söylenecek ve ilân edilecek şöyle bir hüküm olabilir :
Ne kalp ne beyin, yaşasın
İŞKEMBE-İŞKEMBE !

Sen "işkembe" demişsin, ben de "geyiklik" yapıyorlar diyorum... --))

gerçi ortalığı dağıtmak için şu iki içorganları uzmanı da var. :)

adams77

Kanalizasyoncu
evet, 5 dakikada gelmiş edıms, tiz sayılır. ortalığı dağıtıcı bir soruyla başlamış.

Neden böyle yapma gereği duyuyorsun ki? Varsa cevabın buyur yada fikrin söyle bilelim yoksa neden dağıtıcılığa yardımcı oluyorsun!!
Ben çok meraklı değilim sende öylesin peki neyin peşindesin mugalata?

Burası bir forum, senin oyun parkın değil dimi?

buyur varsa cevabını alalım yoksa lütfen konuyu başka mecralara çekmeyelim

Mugalata

Kıdemli Üye
Neden böyle yapma gereği duyuyorsun ki? Varsa cevabın buyur yada fikrin söyle bilelim yoksa neden dağıtıcılığa yardımcı oluyorsun!!
Ben çok meraklı değilim sende öylesin peki neyin peşindesin mugalata?

Burası bir forum, senin oyun parkın değil dimi?

buyur varsa cevabını alalım yoksa lütfen konuyu başka mecralara çekmeyelim

"Aldatıcı değil, algı kuşatmasıdır peki bunu yapan nedir?" sorusuna nasıl bir cevap vermemi bekliyorsun edıms? sen verir misin cevap? ben veremiyorum. sen verirsen, belki oradan ilerleyebiliriz.