** K@ptan'ın Seyir Defteri **

adams77

Kanalizasyoncu
onlar yaşamları ile müslümanları zaten ölü olarak görürler :) Dünya 'nın zevki ve şatafatlı yaşantısından uzak durmalarından dolayı hor görünen ve küçük görünen kimseler olarak tanınır.

Mal ve mülk biriktirmedikleri ve ellerindekini fakir ve fukaralar dağıttıkları vs vs genel anlatım olarak müslüman varlığını insanlığın faydasına ve yararına olmak üzere feda eder zaten bu fedadan dolayı Allah, bu tür kişilerin canları karşılığında cenneti vaad eder.

Elimizdeki mushafı malesef nakilsel algı ile okuyoruz oysa elimizdeki basit bir kitap yok, içeriği açılıp her zerresinden milyonlarca bilgi edilmesi gerekiyor. Öyle basit bir anlatım ile anlatılabilir mi? bu yaratılış her noktasına kadar en ince ayrıntısına kadar anlatıyor oysa fakat kim derinliğine inip bu izleri takip ediyor. Bütünü ile insan 'ın yapısını anlatıyor insan 'ın içini ve insan olmayı anlatıyor. Fakat nedense doğa kitabı gibi okunuyor :)

İnsanlığı gelişmesi ve aydınlanması için kendini feda eden insanlar gerek :)

adams77

Kanalizasyoncu
Bakara 154. ayette kilit kelime يُقْتَلُ ف۪ي سَب۪يلِ

mushaf içinde başka yerlerde kullanımına bir bakın bakalım, birde mushaf içinde ölmek nasıl yazılmış bir kıyas edin. Bedavacı olmayın biraz araştıran sorgulayan olun lütfen

spesifik

آزادی قید و بند
Bakara 154. ayette kilit kelime يُقْتَلُ ف۪ي سَب۪يلِ

mushaf içinde başka yerlerde kullanımına bir bakın bakalım, birde mushaf içinde ölmek nasıl yazılmış bir kıyas edin. Bedavacı olmayın biraz araştıran sorgulayan olun lütfen

Yolda Öldürülenler demek gramer olarak ...
Ölüm tanımı çeşitlidir aslında
Hani mevsimler değişir
Toprak ölür canlanır deriz...
İnsanın ölümü çeşitli olabilir ..
Yani bir bedensel ölüm var ..
Bir de insanın sarhoşumsu hali gibi duyarsızlaşması var ...
Katele fiilinde dış bir darbe yahut dış bir etken ile ölmek var ..
yani fiili öyle hatırlıyorum tabi ki nakillerden ))
Allah yolunda öldürülme yalnızca Uhud Bedir vs sınırlı değildir ama
çünki o zaman Allah Rasulünün bazı ölenlere dair -kahraman desinler diye öldü - şeklinde
rivayetler var ... yani kimin ne için öldüğüne karar veren bizler olamayız
Yalnızca cephede savaşarak ölenler ile de şehid kavramı sınırlandırılmaz elbette
hayatını İslam a şahid kılan da Allahın izniyle şehid olsa gerek ..
diye düşünüyorum ...

adams77

Kanalizasyoncu
Yolda Öldürülenler demek gramer olarak ...
Ölüm tanımı çeşitlidir aslında
Hani mevsimler değişir
Toprak ölür canlanır deriz...
İnsanın ölümü çeşitli olabilir ..
Yani bir bedensel ölüm var ..
Bir de insanın sarhoşumsu hali gibi duyarsızlaşması var ...
Katele fiilinde dış bir darbe yahut dış bir etken ile ölmek var ..
yani fiili öyle hatırlıyorum tabi ki nakillerden ))
Allah yolunda öldürülme yalnızca Uhud Bedir vs sınırlı değildir ama
çünki o zaman Allah Rasulünün bazı ölenlere dair -kahraman desinler diye öldü - şeklinde
rivayetler var ... yani kimin ne için öldüğüne karar veren bizler olamayız
Yalnızca cephede savaşarak ölenler ile de şehid kavramı sınırlandırılmaz elbette
hayatını İslam a şahid kılan da Allahın izniyle şehid olsa gerek ..
diye düşünüyorum ...

sebil ile beraber okumaya çalışın :) bedensei bir ölüm yani mevt 'ten bahsedilmiyor.
Ben bu yol baş koydum gerekirse ölürümde, bedensel bir ölümden bahsedilmez. Ayetler cımbızlandığında :) parçalandığında ortaya bu deniyor şu deniyor vs vs olur kalbinde marz olanlar ayetlerin bağını koparmak sureti ile anlamı bozar.

nefahtü

Kıdemli Üye
O kadar kıymetli bilgileri olan kişiler var ki forum da ancak hallerini bilemem.Çocuk yaştan bu yana Kuran okuyarak büyüyen eğitimini alan ailesi de aynı eğitim de olan üyeler.Ne yazık ki biz farklı şartlarda büyüdük kusurumuz olursa af ola. Af sizden değil tabi ki Hak'tan. Zaten sizlerin yanın da fazla konuşmamak adına bu tip konulara pek girmedim.
Şimdi ayetten anladığımızı bir kaç satır ile biz de yazalım...

Sakın Allah yolunda ölenlere ölü demeyiniz, onlar hayattadır,siz onları şuur edemezsiniz.
Herkes savaşta şehit olamaz ama müşahede ehli olabilir.Nefis savaşında da şehit olabilir.Mutlak onlar hayattadır,İlahi varlıkla birlikte yaşamaktadırlar, ta ki oraaya ulaşıncaya kadar anlayamayız.Ona ulaşan hiç ölü olur mu.

Kaptan

Mecra Yazarı
Özellikle kıyamet enstanteneleri gibi, Allah'ın baskılı şekilde vurgulamak istediği şeyleri ifade etme biçimi çoğunlukla olmuş bitmiş şekildedir. Arkadaşların okuduğu mantıkla okuyacaksak, Kur'ana göre çoktan, gök yarıldı, dağlar yürütüldü, sorgu sual olmuş bitmiş olması gerekir, Allah oldu bitti şeklinde anlatıyor çünkü, neden, anlatılan şey o kadar kesin ki, asla şüphe etmetin, yarın diye bir şey yok, oldu bitti bilin kesinliği vurgusu yapıyor.

Allah yolunda öldürülenlerle ilgili durum da aynı, @Kaptan ın söylediği gibi "Allah yolunda öldürülenler" diyor değil mi Allah, demekki bize göre ölmüş bu insanlar, ölüm nedemek, ölmek ne demekse, bu insanlar ölmüşler, ama siz onlara sıradan ölüler için kullandığınız gibi gibi "ölüler" demeyin, onlar rablerinden büyük bir rızka kavuştular, rızıklandırılıyorlar diyor.
Tekrar söylüyorum, Uhud savaşında İslam hareketi darbe aldı, artık belini düzeltemez sanan müslüman görünümlü münafıkların Kuran deyimiyle , Ali İmran 168'de "bizim sözümüzü dinleseler pisi pisine ölmezlerdi" lakırdılarına Allah'ın cevabıdır bu.
Bazı demogok arkadaşlar, sen niye açıklıyorsun şu bu diye demojiye devam edebilir, şu yazıda Kur'an haricinde bilgi yok... Masal yok, zuhurat yok, uydurma yok, ete kemiğe bürünen, Allah diye görünen yok...

Yamalı bohça gibi neresinden tutsan orasında bir delik misali anlattıkları soba başı masallarını doğrulayacağız diye Allah'ın dinini tiyatroya çevirmiyoruz, çeviren çevirsin hesabı Allah ile.

Kuran konuşuyoruz burda salat kavramının özünü icra ediyoruz, isteyen istediği gibi konuşur eleştiren mi var, bilakis, bu böyledir bitti, böyle inanacaksın, konuşmayacaksın diyen taasupkar tutumu eleştiriyoruz biz, senin kesin hüküm budur çıkarımın seni, o alimi bağlar, senin, ya da bir başkasının, hatadan münezzeh olduğunun, asla sapmayacağının garantisi mi var, yok zaten ki, islam alemi bırak 73'ü, asıl ehli sünnet benim diyenler bile 730 fırka olmuş.

Rızıklandırılacaklar, rızıklandırılıyorlar, hesap, sorgu, kıyamet vs olgulara ilişkin tüm ayetler zaten olmuş bitmiş vurgusuyla, hatta geçmiş zaman kipiyle söyleniyor.
Bu Kuran ile haşır neşir olan biri için çok doğal bir anlatım methodu, hiç yabancılamadan, zorluk çekmeden anlar bunu Kuran’ın doğal anlatımını sindirimiş bir insan.

Allah yolunda ölenlerin ölümü çok değerli şerefli bir ölümdür, çok büyük bir rızkı ve izzeti hakediyorlar. Ölüm ve yeniden diriliş zaten ölen kişinin şahsında bir an meselesi kadar, bunu Kur'an söylüyor, gözlerini Allah için kapadılar, ansızın açtıklarında büyük bir rızık ve müjde onları beklemektedir.
@bi husben

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

oooo güzel aciklamaydi, özellikle kirmiziya alintiladigim yer cok ilginc geldi bana
eyvallah haci

spesifik

آزادی قید و بند
sebil ile beraber okumaya çalışın :) bedensei bir ölüm yani mevt 'ten bahsedilmiyor.
Ben bu yol baş koydum gerekirse ölürümde, bedensel bir ölümden bahsedilmez. Ayetler cımbızlandığında :) parçalandığında ortaya bu deniyor şu deniyor vs vs olur kalbinde marz olanlar ayetlerin bağını koparmak sureti ile anlamı bozar.
Dinin evrensel olması yaşama indirgenmesi zaten
ama dönem var ya hani
Elçilere ait dönem ))
Sebil yol demek değil mi ?
Ne demek sebil ..
Nasıl bir yol ki ...

adams77

Kanalizasyoncu
Dinin evrensel olması yaşama indirgenmesi zaten
ama dönem var ya hani
Elçilere ait dönem ))
Sebil yol demek değil mi ?
Ne demek sebil ..
Nasıl bir yol ki ...

resül kavramını çok farklı algılıyorsun bu yüzden algılar farklı oluşuyor.

Sebil nasıl yol demek oluyor?

spesifik

آزادی قید و بند
resül kavramını çok farklı algılıyorsun bu yüzden algılar farklı oluşuyor.

Sebil nasıl yol demek oluyor?
Boyutla alakalı...
Bütün Kuran kavramları geçmişte bir tarihi barındırmakla birlikte
günümüze de bir sembol olur ...
Resül gönderilen demek .. elçi demek ..
Elçi deyince akla sadece peygamber gelmez evette bünyesine peygamberi de alır

sebil yol diye hatırlıyorum ..
Ben Meknun kavramında takılı kaldım bu ara ...

bi husben

Kıdemli Üye
Boyutla alakalı...
Bütün Kuran kavramları geçmişte bir tarihi barındırmakla birlikte
günümüze de bir sembol olur ...
Resül gönderilen demek .. elçi demek ..
Elçi deyince akla sadece peygamber gelmez evette bünyesine peygamberi de alır

sebil yol diye hatırlıyorum ..
Ben Meknun kavramında takılı kaldım bu ara ...

BU YOL BİLDİĞİMİZ YOL DEĞİL
anlamı şu Allah için Allahın göndermiş olduğu nizamı korumak için canını bu uğurda bağışlayanları işaret etmektedir

spesifik

آزادی قید و بند
BU YOL BİLDİĞİMİZ YOL DEĞİL
anlamı şu Allah için Allahın göndermiş olduğu nizamı korumak için canını bu uğurda bağışlayanları işaret etmektedir
son zamanlarda ki bilgilere bakacak olursak bizim bildiklerimiz külliyen hatalı ))
Yani bilmiyorum yaş yeter mi ..
Neden Bayan müçtehide yok ya da müfessire
Bir Meryem neden biz olmayalım ki
Allah isterse her şey olur

yani arap lisanı bilmekte yetmiyor kardeşim
tarihi çorba ettiler rivayetleri çorba ettiler
yolumuz yol değil katılıyorum ))

bi husben

Kıdemli Üye
son zamanlarda ki bilgilere bakacak olursak bizim bildiklerimiz külliyen hatalı ))
Yani bilmiyorum yaş yeter mi ..
Neden Bayan müçtehide yok ya da müfessire
Bir Meryem neden biz olmayalım ki
Allah isterse her şey olur

yani arap lisanı bilmekte yetmiyor kardeşim
tarihi çorba ettiler rivayetleri çorba ettiler
yolumuz yol değil katılıyorum ))

bilgilerimizde hata olabılır lakın kullıyen hatalıdır dıyemeyız
bazı arkadaşlar farklı olacam diyede absurd absurd değerlendirme yapıyor
kuranıkendı hevasına gore yorumluyor işlerine geldiği zaman siyak sibak bütünlüğüne işlerıne gelmedığı zamanda cımbızcılık çakallığı yapmaktalar.

mesela yukarda arkadaş cımbızcılık yapmayın demiş ayetleri sunmuş ama sunduğu ayetlerden ona ekmek çıkmamış neye itiraz ettiğinide bilmiyor
bu cımbızcı arkadaşlara zuhruf suresınde hz isa ile ilgili gecen ve o kıyamet saatının habercisidir olarak nıtelenen peygamberi örnek sundugumuzda kullıyen red etmektedirler

bu arkadaşlar kuranın deyimiyle kıtabın bir bölümüne iman edip bir bolumunu red edenlerin ta kendileridir

bir başka arkadaş hadıslerı red ederken ne enteresandırkı bu konuyla ilgili konuya örnekolan ayetın nuzul sebebını acıklamaktan geridekalmıyor acıklayan kısıde ya hayy

sen hadıslerı toptan red ett sonrada rıvayetleri kendine delil olarak sun

adams77

Kanalizasyoncu
bunun ne olduğunu bilen var mı?

Ahmet_Cesmesi.jpg

spesifik

آزادی قید و بند
bilgilerimizde hata olabılır lakın kullıyen hatalıdır dıyemeyız
bazı arkadaşlar farklı olacam diyede absurd absurd değerlendirme yapıyor
kuranıkendı hevasına gore yorumluyor işlerine geldiği zaman siyak sibak bütünlüğüne işlerıne gelmedığı zamanda cımbızcılık çakallığı yapmaktalar.

mesela yukarda arkadaş cımbızcılık yapmayın demiş ayetleri sunmuş ama sunduğu ayetlerden ona ekmek çıkmamış neye itiraz ettiğinide bilmiyor
bu cımbızcı arkadaşlara zuhruf suresınde hz isa ile ilgili gecen ve o kıyamet saatının habercisidir olarak nıtelenen peygamberi örnek sundugumuzda kullıyen red etmektedirler

bu arkadaşlar kuranın deyimiyle kıtabın bir bölümüne iman edip bir bolumunu red edenlerin ta kendileridir

bir başka arkadaş hadıslerı red ederken ne enteresandırkı bu konuyla ilgili konuya örnekolan ayetın nuzul sebebını acıklamaktan geridekalmıyor acıklayan kısıde ya hayy

sen hadıslerı toptan red ett sonrada rıvayetleri kendine delil olarak sun
Bizim dönüşüm serüvenimiz belli bir noktada oldu
Yani bir kulvar diyelim
Şimdi onlarca kulvar var
Mezhepler Tarihini bir inceleseniz hangi müçtehidin
hangi görüşünü hangi rivayete dayanarak çürüteceğiz ?
Bu kaoslar tarih sayfalarında hep yer alıyor
Biz sadece tarihte yalan var sanıyorduk menemen olayı vs
İslam Tarihi içerisine yerleştirilen yalanları nasıl ayıklayacağız ?
Bizimle bütünleşen fikirleri kazımak güç çok güç
o nedenle muhataba ön yargılı yaklaşıyoruz diye düşünüyorum
Çünki lafzı ve manası yalnızca Allahın katında olan bir kelamın aslı şudur iddiası
çok büyük bir iddia ...

bi husben

Kıdemli Üye
Bizim dönüşüm serüvenimiz belli bir noktada oldu
Yani bir kulvar diyelim
Şimdi onlarca kulvar var
Mezhepler Tarihini bir inceleseniz hangi müçtehidin
hangi görüşünü hangi rivayete dayanarak çürüteceğiz ?
Bu kaoslar tarih sayfalarında hep yer alıyor
Biz sadece tarihte yalan var sanıyorduk menemen olayı vs
İslam Tarihi içerisine yerleştirilen yalanları nasıl ayıklayacağız ?
Bizimle bütünleşen fikirleri kazımak güç çok güç
o nedenle muhataba ön yargılı yaklaşıyoruz diye düşünüyorum
Çünki lafzı ve manası yalnızca Allahın katında olan bir kelamın aslı şudur iddiası
çok büyük bir iddia ...

idaaderken neyi kastediyorsunuz bu idaa değilki açıklanmış gerçek
hani diyorlarla kuran anlaşılır kitaptır bizler başkasına peygambere dahı ihtiyaç duymadan anlarız dıye
Allah resulu ne kadar acıklarsada ne kadar bu böyledir desede bunlarbuna inanmazlar

spesifik

آزادی قید و بند
idaaderken neyi kastediyorsunuz bu idaa değilki açıklanmış gerçek
hani diyorlarla kuran anlaşılır kitaptır bizler başkasına peygambere dahı ihtiyaç duymadan anlarız dıye
Allah resulu ne kadar acıklarsada ne kadar bu böyledir desede bunlarbuna inanmazlar
Yok böyle anlıyoruz
aslında diyorlar ki Allah Rasulünün beyanını bize kadar taşıyanlar bizim gibi insanlar
bu taşıma esnasında hata etmiş olamazlar mı ?
Belki bilerek belki bilmeden ?
İsrailoğulları Kızıldenizi geçtikten sonra onca nimetle şereflendikten sonra
Musa as on gün gecikti diye buzağıya tapmadılar mı kardeşim ?
Bu on gün Allah katında ne kadar bir zaman bilmiyoruz tabi ki
Kuran çevirilerinde ki farklılıkta bunu göstermiyor mu ?
anlatabildim inş...

adams77

Kanalizasyoncu
bunun ne olduğunu bilen var mı?

Ahmet_Cesmesi.jpg

Ve onlara: 'Size Allah'ın rızık olarak verdiklerinden infak edin' denildiği zaman, o inkâr edenler iman edenlere dediler ki: 'Allah'ın, eğer dilemiş olsaydı yedireceği kimseyi biz mi yedirecek mişiz? Gerçekten siz, apaçık bir şaşkınlık içindesiniz.'

bi husben

Kıdemli Üye
Yok böyle anlıyoruz
aslında diyorlar ki Allah Rasulünün beyanını bize kadar taşıyanlar bizim gibi insanlar
bu taşıma esnasında hata etmiş olamazlar mı ?
Belki bilerek belki bilmeden ?
İsrailoğulları Kızıldenizi geçtikten sonra onca nimetle şereflendikten sonra
Musa as on gün gecikti diye buzağıya tapmadılar mı kardeşim ?
Bu on gün Allah katında ne kadar bir zaman bilmiyoruz tabi ki
Kuran çevirilerinde ki farklılıkta bunu göstermiyor mu ?
anlatabildim inş...

Musa a.s. kavmı iflah olmaz kavım olduğunu yiner kuranda öğreniyoruz
o yuzden yahudi kavmi ile Hz muhammede inanmış müslümanları kıyaslamak doğru değildir
Muminlerin özellikleri kuranda açıklanmıştır resulun beyanını bıze tasıyanlar mumin özelliği taşıyan bu ınsanlardır

busra hanım sanki sünnet munkiri olacaksınız gibime geliyor kendinize bence dıkkat edin

spesifik

آزادی قید و بند
Musa a.s. kavmı iflah olmaz kavım olduğunu yiner kuranda öğreniyoruz
o yuzden yahudi kavmi ile Hz muhammede inanmış müslümanları kıyaslamak doğru değildir
Muminlerin özellikleri kuranda açıklanmıştır resulun beyanını bıze tasıyanlar mumin özelliği taşıyan bu ınsanlardır

busra hanım sanki sünnet munkiri olacaksınız gibime geliyor kendinize bence dıkkat edin

upss
ok sustum ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Şimdi kafa karıştırma zamanı

Ya hz Ömer hadis düşmanı, ya ebu hureyre uydurduğu için hz Ömer kızıyor ya da bunlar yaşanmadı Müslimde uydurma hadis geçiyor. Eğer sonuncusunu kabul edersek, mantık şunu der: eğer müslimde uydurma bir hadis varsa diğerlerinin uydurma olmadığı me malum?

Ebu Hureyre: “Size naklettiğim şu hadisleri Ömer zamanında anlatsaydım değneği ile beni döverdi.” der (Ez Zehebi – Tezkiretul-Huffaz).
Ebu Hureyre’nin şöyle dediği geçer: "Ömer ölünceye kadar Allah’ın Resulu buyurdu diyemezdik.” (Müslim, Sahihi Müslim, 1. cilt, sayfa 34).