** K@ptan'ın Seyir Defteri **

Yahayy

Kıdemli Üye
Beni hala taniyamamisin. Tirnagin nasil kesilecegini tarif eden rehber arayisim cok eskilerde kaldi.
Ancak dine dair meselerde evet Allah ve Resulü ne derdi, nasil yapardi kismi benim icin temel kriterdir.
"Allah ve Resulü ne derdi, nasil yapardi sablonuna takiliyorsun" sözün, icinde bulundugun sapmayi göstermesi
acisindan gercekten ibretlik. Yahu bir müslümanin agzindan cikacak sözler degildir bunlar.

Allah ve Resulü'nün sözü her sözün üstündedir, biz müslümanlar böyle iman ediyoruz.
Ayrica ilk dönemde insanlar Kuran'la müslüman olmadi, zaten ellerinde Kuran yoktu bizim gibi. Insanlar iste senin zimmen "gecmisin masallari" dedigin Peygamberin ahlaki ve adaletinde dolayi Islam'i sevdiler.
Bugun ise sizin gibi eline Kuran'i almis Kuran Müslümaniyim diyenler ne ahlaka cagiriyor ne de adalete.

Cok güzel bir örnek vardir, burada da paylasmistim. Bir otomoblin korna sesi, alicinin birine "aleykum selam"
karsiligini verdirirken bir baskasinin kosturmasina vesile olur. Bu farklilik mesajdan degil onu alanin alirken
yüklendigi anlamdan kaynaklanmaktadir. Önyargisiz akil yoktur. Önyargimizi olusturan beslendigimiz
kaynaklardir. Bu anlamda hepimizin kuran anlayisi farkli. O halde mesajin dogru alinmasinin
bir kriteri olmali ki hepimiz ortak bir noktada bulusalim ve bu ihtilaflari giderelim.

Simdi, Kuran'i en iyi anlayan ve özümseyen kimdi? Tabii ki mesajin ilk ve öncelikli muhatabi peygamberimizdi.
Onun icindir ki mesaji en iyi sekilde yerine getiren oydu. Sen bu durumu "sakal, cübbe, dis fircasi misvak" vb. seklide
baside indirgiyerek saptiriyorsun. Peygamberin "RESUL" sifatiyla söyledikleri ve yaptiklari bizim icin baglayicidir, "NEBI" sifatiyla
yaptiklari degildir. Ha birileri cikar yahu ben Nebi gibi cübbe giyinmek istiyorum diyebilir. Bunu Islam'in bir rüknü saymadigi
sürece varsin giyinsin sana ne, bana ne, kime ne? Bizden beklenen mesajin ilk muhataplarinin mesajdan aldiklarini ortaya koyan
davranislarini kendi yasadigimiz döneme uygun yeni örneklerini üretmemizdir. Ama tabi senin anladigin manada ekleme cikarma yoluna
giderek degil.

Uzatmayacagim.
Kuran okuyunca imanimiz artmiyor tartisma kültürümüz artiyor bunu ögrendim.
Kuran ve Sünnetin yorumsuz acik hükmü ihmal ediliyor, vaktimizi tartismakla geciyoruz.
Kuran ve Sünnetin ittifakla bildirdigi emir ve yasaklar var ve bunlar cignenip duruyor. Ama bizler
ne yapiyoruz suya sabuna dokunmayan iceriksiz bos seyleri sürekli gündem ediyoruz.
Ayrica sizin cenahta seni bilemem vebale girmem ama ciddi bir ihlas ve amel yoklugu var, inanc eylem
zehirlenmesi yasiyorlar, bircogunun kafasi karisik.

Dünya hayati sinirli hocam, bos islere müsteri olmayalim. Nerelerden sorulacaksak ona kafa yoralim.
Kimse bize kölelik nedir ne degildir nasil uyguladin diye sormayacak, bos isler bunlar.
Gel bakim ey kulum Yahayy dediginde ne cevap vereceksin, verecegiz?

"Gercekten müminler kurtulusa ermistir. Onlar ki, namazlarinda husu icindedirler, onlar ki bos, yararsiz seylerden yüz ceviriler"
Müminun 1-3

Böyle bir bakış açısı da bana son derece pragmatist geliyor.
Sen fiiller üzerinden faydacı bakıyorsun.
Dinin öz söylemi, hedeflediği insan bilincini anlamak,
bireysel manada kendini tatmin ettiğin binlerce menasik ibadetten evlâ bana göre.
Devekuşu misali, imkan verilen ölçülerde yaşadığın din ile tatmin olmak istiyorsun,
böylece sana göre Allah ve Resulunun istediği hayatı yaşamış oluyorsun,
benim gibiler diye kastettiğin şahıslarda bol bol demagoji yapıp, ortalığı bulandırıyorlar değil mi?

Yahu Allah ve Resulunun tarif ettiği sistem diyorsun,
nedir bu sistem anlatır mısın,
hukuk alanına giren kısımları nelerir?
Adalet alanına müdahele ettiği kısımlar nelerdir?
Bilim kısmına giren kısımları nelerdir? diye sorduğumda karıştırma,
işin konuşmak bol bol namazını eda et, ibadet et haramlardan kaç diyorsun,
yahu bu senin yaptığın bildiğin dini pragmatizm, faydacılık, kolaycılık, maslahatçılık,devekuşu misali bir kaçış...
Hiç bana öyle ibadet zor geliyor, haramlardan kaçmak zor geliyor gibi falan filan gibi komik zanlarla gelme bu senin kuruntun,
bu nasıl bir zan yahu, nerden biliyorsun, nasıl bir savunma bu?

Bana dünyaya seslenecek şeyler söyle, banane senin namazınan, tââtinden,
Mesela bana söyler misin, iyi bir doktor olsun diye tıp okutacağın çocuğuna evrimsel biyoloji dersi anlatılırken
bunu bu müslüman çocuğa nasıl anlatacaksın, inanma sen onlara yavrum, senin atam Adem çamurdan yaratıldı, eşi de Havva,
onların çocukları birbirleri ile evlendi insanlık üredi diye mi anlatacaksın, ne anlatacaksın?
Senden bir nesil sonra gelen çocuğun zihnini gerçekten tatmin edici bilgilerle dolduramadığında,
peygamber kuşluk namazına çok önem verirdi, huzur bulmak için kuşluk namazlarını terketme mi diyeksin?

Bu nasıl sığ bir bakış açısısı, daha doğrusu bildiğin kaçış bu kaptan, kusura bakma bana öyle geliyor, sen gerçeklerden bildiğin kaçıyorsun,
Hz Ali'ye yamanan Pascal Kumarınan farkı yok bana göre yaptığının

Hakperest

Kıdemli Üye
Böyle bir bakış açısı da bana son derece pragmatist geliyor.
Sen fiiller üzerinden faydacı bakıyorsun.
Dinin öz söylemi, hedeflediği insan bilincini anlamak,
bireysel manada kendini tatmin ettiğin binlerce menasik ibadetten evlâ bana göre.
Devekuşu misali, imkan verilen ölçülerde yaşadığın din ile tatmin olmak istiyorsun,
böylece sana göre Allah ve Resulunun istediği hayatı yaşamış oluyorsun,
benim gibiler diye kastettiğin şahıslarda bol bol demagoji yapıp, ortalığı bulandırıyorlar değil mi?

Yahu Allah ve Resulunun tarif ettiği sistem diyorsun,
nedir bu sistem anlatır mısın,
hukuk alanına giren kısımları nelerir?
Adalet alanına müdahele ettiği kısımlar nelerdir?
Bilim kısmına giren kısımları nelerdir? diye sorduğumda karıştırma,
işin konuşmak bol bol namazını eda et, ibadet et haramlardan kaç diyorsun,
yahu bu senin yaptığın bildiğin dini pragmatizm, faydacılık, kolaycılık, maslahatçılık,devekuşu misali bir kaçış...
Hiç bana öyle ibadet zor geliyor, haramlardan kaçmak zor geliyor gibi falan filan gibi komik zanlarla gelme bu senin kuruntun,
bu nasıl bir zan yahu, nerden biliyorsun, nasıl bir savunma bu?

Bana dünyaya seslenecek şeyler söyle, banane senin namazınan, tââtinden,
Mesela bana söyler misin, iyi bir doktor olsun diye tıp okutacağın çocuğuna evrimsel biyoloji dersi anlatılırken
bunu bu müslüman çocuğa nasıl anlatacaksın, inanma sen onlara yavrum, senin atam Adem çamurdan yaratıldı, eşi de Havva,
onların çocukları birbirleri ile evlendi insanlık üredi diye mi anlatacaksın, ne anlatacaksın?
Senden bir nesil sonra gelen çocuğun zihnini gerçekten tatmin edici bilgilerle dolduramadığında,
peygamber kuşluk namazına çok önem verirdi, huzur bulmak için kuşluk namazlarını terketme mi diyeksin?

Bu nasıl sığ bir bakış açısısı, daha doğrusu bildiğin kaçış bu kaptan, kusura bakma bana öyle geliyor, sen gerçeklerden bildiğin kaçıyorsun,
Hz Ali'ye yamanan Pascal Kumarınan farkı yok bana göre yaptığının
yahu delilsiz teorilere hemen inanasın da kuran anlatımını mı inkar etsin
Adem çamurdan yaratıldı bu yalan mı
şekillenirken başka bir hayvandan da evrimleşmedi
sadece kendi merhalelerinden geçti
dediğin gibi olsa şimdi konuşan bir sürü maymun yada kültürünü kuran maymunlar ile karşılaşırdık
bilim yalan sölüyor yahayy inanma sen ( sözüm gerçek bilime değil)
yahu ışık hızından fazla big bang patlaması var diyor bilim
üstelik de sıfır hacim sonsuz kütleden diyor
bu utanmaz bilim yoktan var edildi diyemiyor
bu bilim mi adem as a saygı duyup eğilecek
bunlar bilim adamı değil şarlatanlardır ( gerçek bilim adamına sözüm yok)

Yahayy

Kıdemli Üye
Al işte güya bu kadar araştırıyorsunuz ediyorsunuz, bilim yalan söylüyormuş :)
Herşeyin sebepler dairesinde çözümlendiği dünyada tüm canlıların ortak bir canlılık kaynağından yayılması size garip geliyor, çamurdan bir insan heykelinin anında canlanması ve çocuklarının birbirleri ile evlenmesi gayet normal geliyor değil mi? Kimse insan Maymundan geliyor falan demiyor, bence daha teori hakkında hiçbir bilginiz de yok, sadece taraflı bir şekilde, gerçeklerden korkarak, yalanlama amaçlı göz ucuyla baktığınız ortada

İnanın bu kanıtsız teori derken o kadar gülünç oluyorsunuz ki, hiçbir araştırma yapmadığınız, dünyayı yine sadece yaşadığınız lokal bölgeden ibaret sanma probleminiz ortada. Bu söylediğiniz teori artık dünyada tartışılmıyor, kesin yadsınamaz bir biyolojik bir vakıadır, dünyanın yuvarlıklığı, yerin çekim kuvveti , entropi, termodinamik ne kadar kesinse bu da o kadar kesindir, bilim her türlü yanlışlanamayan yasayı teori diye adlandırılır, yanlışlanabilirse artık o konuda diğer teori diğerinin yerini alır, kanun diye bir şey yoktur, herşey gelişmeye devam eder. siz hipotez ya da sav ile teoriyi karıştırıyorsunuz, tüm biyoloji ve genetik biliminde şuan yıllarını, ömrünü bu işe vermiş tek amacı bilim üretmek, bilmek olan iyi niyetli binlerce profesör bir antitez üretemiyor, kesin kabul edilip, tüm dünya üniversitelerinde anabilim dalı olarak okutulurken siz oturduğunuz koltuktan yalan diyip çıkıyorsunuz. Siz bana dünyanın en iyi doktorlarını, en iyi biyologlarını, ilaçlarını üreten bu kadar insanı yetiştiren üniversiteleri bir inceleyin, bizim en iyi 500
arasına sadece bir kaç tane soktuğumuz üniversiteler artık evrimsel biyolojiyi normal biyolojiden ayırarak anabilim dalı olarak okuyuyorlar, bir araştırın konuşalım. Siz napıyosunuz oturduğunuz yerden teori çökertiyorsunuz. İddianız ne, Kuran böyle diyor, Yahu Kuran Allah’ın arının vahiy aldığını ve bal üretmesini öğrendiğini de söylüyor, buyrun size metaforun babası, diğer okuduğunuz size birşeyler anlatmak için metafor olarak kullanılmadığını nasıl iddia ediyorsunuz ki? Ben Ademi anarken okumalarımda ne Adem diye özel bir isim aklıma geliyor, ne de fiilen yaşamış öyle biri, Adem tüm insanlık serüvenini aktarırken oğullarından iyiliği seçen iyi insanız, kötülüğü seçen kötü insanı, aldanışları bana karşılaştığımız hile ve ilüzyonu anlatıyor. Buyrun size dogmatik, karanlık , skolastik bir düşünce yapısı, ortaçağda binlerce bilim adamını yargılayan kilise ile, dünya düz değildir diyen kafirdir diyen bir Ahmed bin Hanbeli ekolü ulemasının hiçbir farkı yoktur, pisliğe ve yıkılmaya mahkumdur, çünkü her kötülüğün babası bu cehalet ve atgözlüklü bakış açısı.

Kusura bakmayın siz tüm dinlerin geçirdiği skolastik dönemin İslam versiyonunu yaşıyorsunuz, o yüzden kesin gerçeklik sanıp din tanımı içine yerleştirdiğiniz herşey tashihe muhtaç, bu yüzden önce bir algı, bakış açısı üretmenin, sizin muamelat diye yapıştığınız şeyden binlerce kat önemli olduğunu düşünüyorum.

Hakperest

Kıdemli Üye
Evrim falan olsaydı kültürel varlıklar binlerce tür olurdu
En gelişkin tür insan neden en güçlü değil
Soğukta kürksüz dayanaksız zıplamayi beceremeyen bu varlık
Neden bu hale geldi bir anlatsana

ihvanistanbul

AkhenAton
Al işte güya bu kadar araştırıyorsunuz ediyorsunuz, bilim yalan söylüyormuş :)

İnanın bu kanıtsız teori derken o kadar gülünç oluyorsunuz ki, hiçbir araştırma yapmadığınız, dünyayı yine sadece yaşadığınız lokal bölgeden ibaret sanma probleminiz ortada. Bu söylediğiniz teori artık dünyada tartışılmıyor, kesin yadsınamaz bir biyolojik bir vakıadır, dünyanın yuvarlıklığı, yerin çekim kuvveti , entropi, termodinamik ne kadar kesinse bu da o kadar kesindir, bilim her türlü yanlışlanamayan yasayı teori diye adlandırılır, yanlışlanabilirse artık o konuda diğer teori diğerinin yerini alır, kanun diye bir şey yoktur, herşey gelişmeye devam eder. .

herşey gelişmeye devam ediyorsa tartışması durmuş! evrim nasıl kesin doğru oluyor?

Kaptan

Mecra Yazarı
Bazı yerlerde yapılan dua daha makbul olur mu, sevabı daha fazla olur mu.

Duanın kabulünün doğrudan mekanla ilişkisi yoktur fakat mekanın değişmesi insanın haleti ruhiyesinde bir değişiklik meydana getirdiğinden daha samimi ve içten dua etmeye vesile olabiliyor. Bunu sadece dua için görmeyin her türlü değişiklik ve yeni yerler görmek insan ruhunu o anlarda özgürleştiriyor, bir ağırlıktan kurtulup hafifliyorsunuz.

C. Ozusan

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne zaman gerçek İslam'ı anlatsam, benim fikirlerimi beğenenler genelde komünistler( bugünün solcusu,ateisti vs..) veya eski komünist müslümanlar oluyor.

Fikirlerimi kabul etmeyip muhalefet yapanlar ise medresede veya camide her saat ibadet edip ilahi söyleyen tarikatçı ve cemattcilerden çıkıyor.

Mevdudî

Cok dogru bizim sorunumuz ,kendi dindarimiza laf anlatamamak

Kaptan

Mecra Yazarı
Bir hikaye

Şeytan bir muvahhid ile güreşe tutulmuş ve yenilmiş. Bir kaç defa denemiş, yok bakmış onu yenemeyecek. Sonra demiş ki bak bu defa da beni yenersen sana 10 altın vereceğim. Peki demiş muvahhid, Güreşe tutulmuşlar. Muvahhid bu defa yenilmiş. Buna şaşmış kalmış. Şeytana yahu beni nasıl yendin demiş. Şeytan demiş ki sen ilkin Allah için güreşiyordun, şimdi ise altın için güreştin.

Allah için iş tutan kalmadı.

Son düzenleme:

Kaçak

Yeni
Bu muvahhidlerde gerçekten bir alem oluyor ...
Birde şu kendilerini övücü ünvan takınmaları beni ayrı bir mutlu ediyor ...
Sanki biz kafureyn müslümanlarız :)
hoş derinlemesine deşsen öyle olduğumuzu söylerlerde , neyse afiyet şeker olsun ..

Verda

Gales
Bir hikaye

Şeytan bir muvahhid ile güreşe tutulmuş ve yenilmiş. Bir kaç defa denemiş, yok bakmış onu yenemeyecek. Sonra demiş ki bak bu defa da beni yenersen sana 10 altın vereceğim. Peki demiş muvahhid, Güreşe tutulmuşlar. Muvahhid bu defa yenilmiş. Buna şaşmış kalmış. Şeytana yahu beni nasıl yendin demiş. Şeytan demiş ki sen ilkin Allah için güreşiyordun, şimdi ise altın için güreştin.

Allah için iş tutan kalmadı.

Tekke hikayelerine benziyor :D

Kaptan

Mecra Yazarı
Muvahhid ; vahdet ve tevhid kökünden gelen bir kelimedir. Birileri bundan neden rahatsız olur ki. Amaaan laf olsun işte

adams77

Kanalizasyoncu
Hayırlı olsun Kaptan, Bence sana mavi daha çok yakışır.

Kaptan

Mecra Yazarı
Hayırlı olsun Kaptan, Bence sana mavi daha çok yakışır.

Eyvallah sağol gurban, da kırmızı diyecedin klavyen sürçtü herhalde. Hem ihvan'dan daha alt kademede olmak nasıl koyuyor bilemezsin :)

Son düzenleme:

Verda

Gales
Red'in istikbaliyle oynamayın :D

ihvanistanbul

AkhenAton
Eyvallah sağol gurban, da kırmızı diyecedin klavyen sürçtü herhalde. Hem ihvan'dan daha alt kademede olmak nasıl koyuyor bilemezsin :)

Yükseklerde gözün varsa gölgelerle oyalanma kaptan. ihvan olmak bedel ister. Ödemeye hazır mısın?
black_and_white_cigarette_elder_elderly_grandfather_grandpa_man_old-1060378.jpg!d

cahid

Kıdemli Üye
@Kaptan ReddveKabul daha karizmatik duruyordu bu halinle biraz ağırlık kaybı oldu sanki :D