** K@ptan'ın Seyir Defteri **

Kaptan

Mecra Yazarı
13062331_10206463603217794_8749608654225358265_n.jpg

Kaptan

Mecra Yazarı
-Hocam bir oğlum oldu.
-Adını ne koydun, Kur'ân'da var mı?
-Oğuz. Kur'ân'da var.
-Allah Allah, Kur'ân'ın hepsini okudum, ben hiç görmedim. Neresinde geçiyor?
- işte var ya hocam; Oğuzubillahi mineşşeytanir racim!

Kaptan

Mecra Yazarı
"Muhammed, sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir....."(Ahzab, 40)
Ve hiçbirinizin babasının oğlu da değil!..
Kamyonete bindirip, şarkı-türkü dinletip....
Konferans Salonuna; miting meydanına indirip....
O iğrenç ideolojinize alet edeceğiniz bir PAYANDA hiç değil!

Resul Olcay

Kaptan

Mecra Yazarı
Müslüman olunur mu, "Müslümanım" demekle?
"Evet" diyorsan eğer, hele birazcık bekle...
Nasıl savunur insan, Mahşer günü kendini;
"Müslümanım" deyip de, Kur'ân'ı bilmemekle?

Diyelim ki; öğrendin, Kur'ân'ı bin emekle,
"Bu yeterli" diyorsan, hele birazcık bekle...
Nice âlimler bile, aldatıyor kendini;
Kur'ân'ı yaşamadan, "Müslümanım" demekle.

(Cengiz Numanoğlu)

Kaptan

Mecra Yazarı
Adı üstünde gelen-ek:yani bir "gelen" var.. bir de "Eklenen" var... ne rivayet kutsayıcıları gibi "eklenenleri" din edinmeli; ne de "Kur'âniyyun(daha doğrusu mealciler)" gibi "geleni" reddetmeli... zira Kur'an; ne gelenekçilerin iddia ettiği gibi günümüze kusurlu gelmiş, ne de mealcilerin zannettiği gibi gökten kucaklarına düşmüştür... Vesselâm!

Kaptan

Mecra Yazarı
Çocuk demiş kahvaltıda sidiği öğlen sümüğü çok severim kız demiş ne kadar Cübbeli bir erkek

Kaptan

Mecra Yazarı
Öğretmen tahtaya "Kedi süt iç" yazar ve çocuğa 'oku bakayım evladım' der.
Çocuk:Tedi tüt it
Öğretmen biraz kızarak: "bir daha oku!" der.

Çocuk: Tedi tüt it
Öğretmen biraz daha kızarak: "oku evladım" der.
Çocuk: Tedi tüt it
Öğretmen bu sefer daha da kızarak ve sesini yükselterek: "düzgün oku şunu oğlum" der.
Çocuk: anatını tittiim tedi it artık tu tütü... der.

:D

Kaptan

Mecra Yazarı
"Eleştirinin olmadığı yerde putçuluk başlar" sözünü o kadar abarttık ki; gayrı eleştiriden başka bir şey yapamaz olduk... Ve böylece en önemli sünnet-i Rasûl olan Hikmet ve güzel öğütle "Tebliğ" güme gitti!..

Kaptan

Mecra Yazarı
Kız demiş ben bu gece arkadaşımda kalacağım,erkek demiş gidersen senin kafani koparırım,kız demiş ne kadar ışıdçi bir erkek..

Kaptan

Mecra Yazarı

Tam birbirlerinin gırtlağına yapışacakken iki dindarın arasına giriyor laiklik.
Hüseyin AKIN

offfff... ne söz ama

valla ne yalan söyleyeyim, tam da böyle birsey sanki
hani isimize de gelmiyor degil gibi gibi
aksini düsünsenize, valla keser bicer dograriz birbirimizi

-Musa Bey, biz Ataturk'u cok seviyoruz...
-Zorunuz nedir, neden Ataturk'ü seviyorsunuz baba?
-Cunku Ataturk LAYIGLIGI getirmistir!..
- Layiglik nedir Sıddık Baba?
-Camiye giden camiye layigtir, meyhaneye giden,meyhaneye layigtir..
-Bu mu dur?
-Hee

Kaptan

Mecra Yazarı
Ruhsal beden; insana ana rahmindeyken, maddesel bedenin tüm hücrelerine varıncaya kadar nüfuz edecek şekilde yaratıcı tarafından kodlanıp formatlamak suretiyle, ebeveynin yetiştirme tarzına göre, büyüme aşaması evrelerinde sürekli güncellenen, ergenlikten sonraki aşamalarda, insanın kendi bireysel tercihleriyle güncellenmeye devam eden, İlahi bir yazılım, bir işletim sistemidir.

Bu yazılımın en önemli güncelleme paketi, İnsanı hakikate götüren tek hidayet kaynağı, varlık amacını öğretip kurtuluşuna vesile olan, tüm zararlı saldırgan virüslere antivirüs olup güvenlik duvarı oluşturan, İlahi güncelleme paketi Kuran-ı Kerim'dir. Kaliteli ve dosdoğru kılınan namazlar da, ruhsal donanımı hızlandıran, insanın işletim sistemini belli zaman dilimlerinde, belli aralıklarla otomatik olarak güncelleyen yazılım paketleridir.

murat colakdemirci

Kaptan

Mecra Yazarı
Modern dünyada takvamız yerlerde sürünüyor, rasyonalizm kafamıza bin bir türlü şüphe tohumları ekiyor, tüketim kültürü bizi israfa sürüklüyor, hayat o kadar hızlı akıyor ki kıldığımız namaz derdimize deva olmuyor, yolda yürürken zikretmek yerine kulağımızda kulaklık müzik dinlemeyi tercih ediyoruz, televizyon bütün haramları evimizin içine taşıyor, yediğimize, içtiğimize, giydiğimize bir şekilde haram bulaştığı için dualarımız kabul olmuyor, maalesef ahvalimiz böyle.

spesifik

آزادی قید و بند
@Kaptan rotanı değiştir boğulacaksın bir gün cidden yau
avatarın güzel olmuş hayırla kullan bakalım ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Soru şu: Son 20 yılda meşhur ilahiyatçılarımız bu toplumun hangi problemine derman olmuştur?

Toplum; "hocam başörtüsü yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?" diyor. Bizimki "horozdan da kurban olabilir" diyor.
Toplum; "hocam organ nakli konusunda ne düşünüyorsunuz?", diyor. Bizimki, "Aslında mirac hâdisesi gerçekleşmemiştir" diyor.
Toplum; "hocam, kredili satışlar hakkında ne düşünüyorsunuz?" diyor. Bizimki, "Aslında falan surenin falanca ayeti tarihseldir" diyor.
Toplum; "hocam, faizsiz bankacılık deniliyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?" diyor. Bizimki, "Aslında imsak yanlış. Erken oruca başlıyorsunuz" diyor.
Toplum; "hocam, dinî nikah hakkında ne düşünüyorsunuz?" diyor. Bizimki, "Aslında Maturidi ile Eşari arasındaki farklılıkların toplum tarafından iyi anlaşılması lazım" diyor...
Diyor da diyor...
Diyor da...

İlahiyatçıyım... Bu cümleyi ben kurabilirim işte: "Ah biz ilahiyatçılar"!

Saban Öz

Kaptan

Mecra Yazarı
Aslında Hz. Peygamber ve ilk halifeler döneminde özgürlük fikri önceleniyor, Peygamber dâhil herkesin şahsi düşünce ve uygulamaları tartışılabiliyordu. Mesela bir kadın, Peygambere gelerek kocasının "zıhar"denilen İslâm öncesine ait bir usul ile kendisini boşadığından yakınmış; Peygamber ise bu boşamayı onaylayan bir cevap vermişti. İlgili âyette "kocası hakkında seninle tartışan kadın" denilmesi, Peygamber'in onayına kadının itiraz ettiğini gösterir. Sonuçta kadının itirazı dikkate alınıp söz konusu boşama usulü kaldırılmıştır (Kurân 58/1-4).

Mustafa Çağrıcı'nın "Otoriter Yönetimlerin Kültürel Arka Planı" başlıklı yazısından

Kaptan

Mecra Yazarı
İnsanlar Kuranla Müslüman olmadı ilk dönemde, hatta zaten ellerinde Kuran da yoktu bizim gibi... İnsanlar Peygamber'in ahlakı ve adaletinden dolayı İslam'ı sevdi ve ona müntesib oldu! Bugünse eline Kuran almış, Kuran Müslümanıyım diyen adam, ne ahlaka çağırıyor, ne adalete! Ne güzel demiş Muallim Naci:
"Ben ne dedim, sen ne anladın, bir garip hikayedir..."

Huseyin Behesti Isik

ifrata kacmadan

Kaptan

Mecra Yazarı
"sey" daime ayri yazilir; cok sey, her sey, bir sey
bitisik yazilan "ki"ler; sanki, illaki, mademki, belki, oysaki, halbuki, megerki
belirsizlik halinde "bir"; birtakim insanlar, birtakim olaylar, birtakim sinavlar
sever; vatansever, yurtsever, hayvansever

selim demir

Kaptan

Mecra Yazarı
İsrail İstanbul Başkonsolosu Kohen ile İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin İsrail'in kuruluşunun 68. yıldönümü pastasını keserken.

Savaşlarda kaybettiği askerleri anma günü olarak geçen "İsrail milli günü" kutlamalarına Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katıldı.

Biz bu ülkenin misafirleriyiz, bize fazla söz düşmez.. ama o kanlı pastayı nasıl yiybildin en çok onu merak ediyorum.
Babasının kucağında şehit edilen Filistinli Muhammed ed-Dura aklına gelmedi mi? Filistinlilerin evlerini korumak için Siyonist İsrail'in dozerlerinin altında ezilen Amerikalı Rachel Corrie aklına gelmedi mi?. Durra'yı ve Corrie'yi boş ver. Furkan, Mavi Marmara saldırısında şehit edilen 19 yaşındaki Furkan Doğan da mı aklına gelmedi.

Yada peygamberinmizin (s.a.v) dediği gibi: "utanmıyorsan dilediğini yap"..

Yazan Qunis

13177317_505170453000805_618265167398731901_n.jpg