İslam Tasavvufu Kabala mı Diyordunuz?

Kaptan

Mecra Yazarı
Tasavvuf, İslamiyetin dogusundan yuzlerce sene sonra İslami ve İslami olmayan kaynaklarin etkisiyle ortya cikmis...devamini soylemeyeyim, arkdaslar kizmasinlar.

Ama su kadarini soyleme hakkim olsun. Tasavvuf, bozuk ne kadar felsefe varsa; kabala, İrani, Misir, Sumer, Babil, eski Yunan vs akliniza ne geliyorsa onlardan etkilenmis ve gunumuze kadar gelmistir. Saptirici etkilerini forumda gordugumuz gibi cevremizde de cok rahat gozlemleyebiliyoruz.

Kaptan

Mecra Yazarı
Oooo abdullah birisi, nasilsin haci ya ne var ne yok

Kaptan

Mecra Yazarı
Ya haci abdullah bu sekilde karsi karsiya gelmemiz iyi olmuyor, buna cozum bulmamiz lazim.

Ya sen tasavvuftan vazgec bize katil dunyan da ahiretin de ins. kurtulsun ya da ben vazgecip sana katilayim ikimiz de helak olup gidelim.

spesifik

آزادی قید و بند
Allah iyiliğini versin @Kaptan ne güldüm subhanallah

Helak olalım gitsin hemi hala gülüyorum...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Daha kısa bir cevap verebilir misiniz?

Kainat Allahın parçası mı yoksa yoktan mı var edildi?
Elbette yoktan var etti Allah. Parçası diyen yok zaten. Vahdet-i Vücut'da da böyle bir şey yok. Tercüme hataları üzerinden yafta vurmayalım lütfen. Allah'ın parçası olmaz zira parçası olanın ebatları olur.

Dur hele sen kendin kaşındın! Bir soru da benden: Kur'an sonradan mı yaratıldı yoksa hep var mıydı?

Edit: Şimdi sen sonradan yaratıldı falan dersin, mesuliyete girmeyim. Kur'an Allah kelamı. Amenna. Peki biz neyiz? Varlık nedir? Allah sadece haşa kelam'dan mı ibaret? Kelam Kur'an'la tecelli etti/ediyor. Peki başka sıfatlar/esmalar nerelerden tecelli ediyor? Ayet denilince sen ne anlıyorsun? Salt Kelama hürmet edip diğer sıfatlardan tecelli eden ayetleri inkar etmek veya hürmetsizlik etmek sence nedir? Sen sadece Kur'anı mı ondan bellemiştin? Nasıl ki Kur'an'ı Allah'tan olduğuna iman ettin tıpkı bu gibi sen her şeyi Allah'tan bil bak neler oluyor? Ayetlerin bir kısmına inanıp bir kısmına inanmayanlardan olma!!!

Neyse daha fazla yüklenmeyim, devreleri yakarsın. Kamil Mürşid olmadan bu konulara fazla dalman uygun olmaz.

ömerusta

Kıdemli Üye
Tasavvufu inkar edenlerin çok çevirdiği bir geyiktir bu, tasavvuf uzak doğu dinlerinden ya da başka felsefelerden etkilenmiştir, oralardan bir şeyler almıştır lafları... Oysa tasavvvuf aynen şeriattır ve İslam'ın öz malıdır. Hz. Adem ile başlayan bir tasavvuf nasıl başka şeylerden etkilenmiş olabilir!
talip kardeş hırıstiyanlar isa as mı bekliyor sende mehti mesih isa as mı bekliyorsun senin ondan farkın ne ?

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

DostunDostu;' Alıntı:

Elbette yoktan var etti Allah.

Dur hele sen kendin kaşındın! Bir soru da benden: Kur'an sonradan mı yaratıldı yoksa hep var mıydı?

Edit: Şimdi sen sonradan yaratıldı falan dersin, mesuliyete girmeyim. Kur'an Allah kelamı. Amenna. Peki biz neyiz? Varlık nedir? Allah kelam'dan mı ibaret? Kelam Kur'an'la tecelli etti/ediyor. Peki başka sıfatlar nerelerden tecelli ediyor? Ayet denilince sen ne anlıyorsun?

Kuran mahluktur.
Kuran mahluk değildir diyenler derler ki "Kelam sıfatı mahluk değildir,Kuran Allahın kelamdır dolayısıyla yaratılmış değildir."
Aslında demek istedikleri "Halketma (yaratma) Allahın sıfatıdır ve mahluk değildir -sonradan olmuş değildir-,Allahın zatıyla beraber her zaman bu sıfatı vardı ,kainat da Allahın yaratmasıdır o halde kainatta mahluk değildir .Peki nedir haşa Allahın kendisidir .

Bunu açıkça söylüyorlar ama buradaki bazı çakma tasavvufcular anlamıyorlar.

Heme ost......(Her şey Odur),bazısı da heme ez ost (Her şey Ondandır.)

Ama siz hem Allah her şeyi yoktan yarattı diyorsunuz hem de tasavvufcuyuz diyorsunuz....:)

PUTKIRAN

Kıdemli Üye

:blink: Bunu sen demiyorsun değil mi?

Ben diyorum,sen yazdıklarıma rağmen hala mahluk değildir mi diyorsun?

Kuran mahluk değilse kainatta mahluk değildir çünkü nasıl Kuran Allahın ezeli sıfatı olan kelam sıfatının ürünüyse kainatta halk -yaratma- sıfatının ürünüdür dolayısıyla Kuran da kainatta mahluktur.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici

Ben diyorum,sen yazdıklarıma rağmen hala mahluk değildir mi diyorsun?

Kuran mahluk değilse kainatta mahluk değildir çünkü nasıl Kuran Allahın ezeli sıfatı olan kelam sıfatının ürünüyse kainatta halk -yaratma- sıfatının ürünüdür dolayısıyla Kuran da kainatta mahluktur.
Mahluk burada. Peki, bu mahluku yaratan Allah nerede?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Mahluk olan maddedir, mana değil. Bu Kur'an için geçerli olduğu gibi eşya için de geçerlidir.

Doğuştan kör olanların dahi rüya gördüğü ıspatlanmıştır. Eşya ile görsel temas olmadığı halde rüyada eşyanın manasıyla olan temas nedir peki?

Tasavvufta eşyanın zahiri vardır, bir de hakikati. Zahiri nefse verilmiştir. Hakikati ise ruha.

Doğuştan kör olanların görsel rüya görmedikleri tahmin ediliyordu. Birkaç ay önce İspanya'da yapılan deneylerde bunun böyle olmadığı ispatlandı. Doğuştan kör olanlara gördükleri şeyleri çizmeleri istendi. İnsan şeklini ve bazı nesneleri tam çizemeselerde ona yakın çizimler yaptıkları gözlemlendi.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ya haci abdullah bu sekilde karsi karsiya gelmemiz iyi olmuyor, buna cozum bulmamiz lazim.

Ya sen tasavvuftan vazgec bize katil dunyan da ahiretin de ins. kurtulsun ya da ben vazgecip sana katilayim ikimiz de helak olup gidelim.

batıl, ne zamandan beri, kurtuluş yolu olmuş,,,, benim helakım olursa, günahlarımdan dolayı olurki, Rabbim merhamet sahibidir... Ben, İmam Şafi ninve müçtehidlerinin, içtihadlarına uymuşum, ben, Allah Rasulu aleyhisselamın ve ashabının inandıklarına iman etmişim..... Hadisi Şerifleri yalanlayan, Allah Rasulunu yalanlamıştır.... oda biz değiliz...

Hakperest

Kıdemli Üye
kabala mardinin ilçesidir :D
içinde de sofileri olur

onlar da Allaha inanır
bizim gibi namaza dururlar

eh biraz şeyh sevgileri biraz fazlaca
ama padişah kızı da olsa olur bir kusuru

yalan yok severim sofileri
yahudi kabalasıyla ilşkilendirilmesi de
hiç hoş değil

talib

Kıdemli Üye
talip kardeş hırıstiyanlar isa as mı bekliyor sende mehti mesih isa as mı bekliyorsun senin ondan farkın ne ?

Biz Hz. Muhammed aleyhisselama tabi bir İsa (aleyhisselam) bekliyoruz, onlar da kendilerine göre bir İsa bekliyorlar...

Onlar da Allah'a inanıyor, sen de inanıyorsun dediklerinde bir fark görebiliyorsunuz herhalde.