İnternette Dürüstlük...

zebih

Kıdemli Üye
dürüstlük en çok da internettedir arzu...

çünkü serbestsin ya

pislik mi yapacaksın yaparsın, farklı bir lakab ile umum savunduklarını red mi edeceksin edebilirsin, softasın da kız erkek muhabbeti mi yapmak istiyorsun, tam yeri...

yani insanlar kendi özlerindeki gerçeği en güzel burada ortaya koyuyorlar bence...

CENDEL

Asistan
Web sitesi
www.cendel.blogcu.com
Bir kişinin farklı nick alıp gelmesi ve ayrı bir insan gibi konuşması ne kadar etik ? Bu kişi birgün gerçek yüzünün belli olacağından hiç aklından geçirmezmi ?

Yıllar önce bir film seyretmiştim hatırladığım kadarıyla şöyleydi; Katil öldürdüğü kişilerin yanına not bırakıyordu. Fakat belli olmamak için notu el yazısıyla değil daktilo ile yazıyordu. Ama şuna dikkat etmemişti daktiloda bir harfi hatalı basıyordu.Kendisinin suçsuz olduğunu iddia eden seri katil başka seferde aynı hatalı daktiloyu kullanınca yakayı ele vermişti.

Şimdi bunu niye anlattım derseniz şu noktaya değineceğim. Çift nickle farklı biri izlenimini verenler diğer nickle kendine has kelime hatalarını, yazı sitilini ve tarzını hiç değiştirmeyi düşünmezmi ? Belki düşünür ama adı üstünde bu kişinin nakızası oluyor. Aynı reelde kişinin "r" harfini söyleyememesi gibi. İstese "r" harfini söyleyebilir mi ?

Böyle birileri varsa yada yapmaya yeltenirse dikkat etsin derim. En azından kendini iyi tanıyanlara karşı rol yapmasın yoksa akibeti filmdeki seri katilin işine döner.

Bizse nefsimize güvenmiyoruz ve böyle durumlar için rabbimizden yardım diliyoruz. Çünkü nefis insanoğluna kötülüğü emreder.

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
Bir kişinin farklı nick alıp gelmesi ve ayrı bir insan gibi konuşması ne kadar etik ? Bu kişi birgün gerçek yüzünün belli olacağından hiç aklından geçirmezmi ?

Yıllar önce bir film seyretmiştim hatırladığım kadarıyla şöyleydi; Katil öldürdüğü kişilerin yanına not bırakıyordu. Fakat belli olmamak için notu el yazısıyla değil daktilo ile yazıyordu. Ama şuna dikkat etmemişti daktiloda bir harfi hatalı basıyordu.Kendisinin suçsuz olduğunu iddia eden seri katil başka seferde aynı hatalı daktiloyu kullanınca yakayı ele vermişti.

Şimdi bunu niye anlattım derseniz şu noktaya değineceğim. Çift nickle farklı biri izlenimini verenler diğer nickle kendine has kelime hatalarını, yazı sitilini ve tarzını hiç değiştirmeyi düşünmezmi ? Belki düşünür ama adı üstünde bu kişinin nakızası oluyor. Aynı reelde kişinin "r" harfini söyleyememesi gibi. İstese "r" harfini söyleyebilir mi ?

Böyle birileri varsa yada yapmaya yeltenirse dikkat etsin derim. En azından kendini iyi tanıyanlara karşı rol yapmasın yoksa akibeti filmdeki seri katilin işine döner.

Bizse nefsimize güvenmiyoruz ve böyle durumlar için rabbimizden yardım diliyoruz. Çünkü nefis insanoğluna kötülüğü emreder.

güzel yazmışsın cendel zaten öyle insanlar yazılarından veriyor kendisini ele...yazılarının devamını bekleyeceğim ve bende yazacağım en kısa zamanda... ;)

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
daha çok kendimizi kandırmak...insanız olmaz yapmaz söylemez diyoruz...ama inanmak istemediğimiz şeylerin doğru olduğunu öğreniyoruz...ben şunu yapmam etmem diyoruz ama daha tersini yapıyoruz...dürüstüz diyoruz ama gerçekten sanal ortamda herkes olduğu gibi değil...değinmek istediğim o kadar konu varki yavaş yavaş yazayım...insanlar ben böyleyim ben bunu yapmam diyorlar...ama farkında olmadan daha kötüsünü yapıyorlar...halbuki herkes kendi olsa daha çok kazanacak...kaybetmeyecek kazanan kendisi olacak...yaptığımız, yaptıklarımız sadece psikolojimizi bozmak başka birşey değil...ne kadar insanlar sanal ortam aldırmıyoruz deselerde öyle değil...düşünüyor kafasına takıyor...bir insan biriyle tartışabiliyor, yada başka bir problem çıkabiliyor...o öyle dedi ona dikkat et ve yakınındaki tüm arkadaşlarına samimi olduklarına söyleyerek onlarıda o ortamdan uzaklaştırabiliyor...ama ne yapıyor dayanamıyor sonunda yine geri gelebiliyor...hadi geldin diğerleri senin arkandan ne diyerek geri gelecekler...bir şeyi yazarken söylerken çok çok dikkat etmek gerekiyor...pişman olacağın şeyleri söylememelisin...son pişmanlık fayda etmez derler ya cidden doğru bir söz...gidersin gitmek kolay..bir an sinirle gelmem dersin...sonradan bakınca zor olduğunu anlarsın...çünkü paylaşımlar, yazılar en önemlisi alışkanlık ya...herşey sanal olmuş hayat nefes almak bile...
bu akşamlık bu kadar devamı gelecek...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
uzun zamandır buraya yazmıyorum..yazacak çok şey varda yazmak istemiyorum :) nedense bu akşam defterimi karıştırırken 2006 da yazdığım bir yazı gözüme çarptı...neden yazdım neye istinaden yazdım bilmiyorum, hatırlayamadım... normalde unutmam ama unuttum bu yazıyı :) ve sizlerle paylaşmak istedim...çocukcadır belki ama yinede paylaşacağım....

(ama sanırım bir arkadaşımın kendini kötü hissetmesi ve ortadan uzaklaşması idi diğer arkadaşlarımızında farklı anlaması idi)

Dostluk, sevgi, kardeşlik...

Sözlerime başlamak istiyorum, başlasam mı diye düşünüyorum...Sus sus nereye kadar bu kadar da olmaz...Olmaz ki; çünkü bir insanı tanıyorsun, herşeyini paylaşıyorsun, samimi oluyorsun, kardeş diyorsun, dost diyorsun, arkadaş diyorsun, herşeyinle kendin oluyorsun...yerin değişmez diyor, gülüyorsun, ağlıyorsun, üzülüyorsun, herşeyini paylaşıyorsun, derdine ortak ediyorsun, sonrasında bir kişi çıkıyor, sen bir tarafta unulutluyorsun....bir tarafta unutulmak önemli değil, önemli olan bir samimiyetin, diyalogun oluyor ve o insanla hep aynı ol...hani bir insan kazak değişir ya...onun gibi olma...Yok öyle, yok şöyle, yok böyle...ben böyle şeylere gelemiyorum, daralıyorum, boğuluyorum...Bir insanın derdi olabilir, ortadan kaybolmak ister, kendini bulmak ister, kendine gelmek ister, uzaklaşmka ister, yok olur bir müddet dinler kafasını, kendine gelir, sonra geri döner...Ama her insanın üzüntülü anlarından bir şey çıkarılmaz ki, şunu yaptı, bunu yaptı...bizim kişiliğimize yakışmaz bu sözler...çocukluk dönemlerimizi geçeli yıllar oldu, her ne kadar hep çocuk kalmak istesekde...Hani çocukluk diyeceğim....ama çocuklukta değil ki, bu....Birde en önemlisi DOST kelimesi, DOST kavramı çok farklı...anlatmaya kalksam DOST'luğu cümlelerimi kuramam...Sen o insan şöyle böyle diyorsun, bir bakıyorsun o insanla can yoldaşı olmuşsun... bence bu DOST'luktan öte yüüzne maske takmaktır...''ÇIKAR O MASKEYİ YÜZÜNDEN KENDİN OL...'' Ben bu sözü çok severim ve hep doğruda bulurum....''Olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol...'' İnmsan nasılsa öyle olmalı, bugün senin için söyleyen, yarında benim için aynısını söyler...Değişme, kendi halini başkalarına kullandırma, dotluğunu yaşa...Ama hep aynı ol...Çıkar maskeni özüne dön...Sen sen ol, Dostluğunu mahvetme, başkalarının gözündende düşme...Dürüst ol, insan ol...

Arzu Kuduban
2006 Eylül...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
gerçek yaşamda dürüstlük kalmadıki...kaldıuki internette dürüstlük kalması...insna her zaman kendi olmalı, kendi olmadıktan sonra farkeden hiçbirşey olmaz...insanlarımız o kadar gerçekleri görmez olmuşlarki, farklı hayaller, farklı yaşamlar, farklı riyakarlıklarla karşına çıkabiliyor...aslında insan hiçbir şey için kötü düşünmemeli, özünde nasılsa sözündede öyle olmalı...sana farklı, başkasına farklı görünmemeli...diyorum ya gerçek yaşamda dürüstlük kalmadıki, burdada olsun...birde bir şey söylerken, insan aynaya dönüp önce kendine bakmalı, sonra konuşmalı....

Arzu...
Devam edecek...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
burayıda unutmuşum ben...det bana...hemde gerçekten det...iki kelime yazayım sonra devam ettiririm....

insan aynaya bakmalı kendisini görmeli ki, etrafındakileri görsün...insan kendine dürüst olmadıktan sonra , başkasına nasıl olsun...tek bir şeyde bitiyor söz...Dürüstlük...

Turkbeyi

Ordinaryus
ya su sanalda yaklasik 12 yildir varim ve bildigim birsey var :) sanalda kolay kolay kimseye guvenmeyecegin.

Cenan

Ordinaryus
Durustlugun pesinde olanlar kendilerine de ne kadar durust olduklarini sormalidirlar. Cunku herkes durust ise durust olmayanlar kim?

Bu cumlelerim yanlis anlasilmasin insallah genel itabari ile soyluyorum. Selam ve dua ile...

dostluk

Kıdemli Üye
SANAL RİYAYA DAVET EDER DİKKAT! RİYA İSE GİZLİ ŞİRKTİR

Sanal âlemden bugünlerde çok korkuyorum. Kullara karşı şeffaf olamayacağımdan. Çünkü Kula karşı şeffaf olmayan ikiyüzlü olan Rabbe karşıda öyledir. Olduğumuz gibi değil de olmak istediğimiz gibi göstermek gayreti ne kötü gayrettir o…

Ah öyle olabilseydim demek ayrıdır. Ki o da içten olmalıdır. Gerçekten öyle olma isteği olmalıdır insanda. Ama gerçek mücahit gibi haykırıp reelde pısırık pısırık oturan Bazı tipler vardır ki. Mangalda kül bırakmaz.

Büyük bir mücahittir. Ama iş ahlaka geldi mi? İşte fiiliyata dökmediği için ortaya çıkar ne olduğu kendini ele verir.

Günahında sevabında bir tuş kadar yakın olduğu bir ortamda Allah korkusu iyice yerleşmemişse insafsızca kalpler kırılır dahası riyakârlıkların cılkı çıkar bazen. Ve Gizli şirk artık açar kapısını kendine toz kondurmaz mümin gösteren zat artık gizli şirkin kapısını çalmış ve aday olmuştur müşrikliğe. Ve Allah korkusu karşına çıkmadığı müddetçe esfeli safiline kadar yolu vardır artık…

Ne yapmalıyız diye bir soru duyar gibiyim. Elcevap; Huzuru daimiyle. Yani her an onun karşısında olduğunu bilme düşüncesiyle olur. Bu düşünceyi kazandırmanın yolu da bol tefekkür ve ölümü düşünmekten geçer çünkü bol tefekkür ve ölümü düşünmek Allah korkusunu netice verir üstadın deyimiyle…

Sanal âlemi olanların gerçek dünyası da vardır. Yapmadığını özgürce yapar sanalda bağırır çağırır hatta Allah’tan peygamberden bahseder.

Tavizden bahsedilince bedrin aslanı gibi kükreyenler mümin kardeşinin kabe kıymetindeki kalbini insafsızca kırar. Unutmayalım ki Allah katında sanal âlem yoktur reelide yoktur bu sadece halis niyetin neticesi vardır.

Ve her işlenen günah, yalan, kalp kırma ve riyakârlık nasıl reelde günahsa sanalda da öyledir. Yoksa Toplum içinde yapamadıklarımızı sanalda yapıp bazı kötü hislerimizi tatmin mi etmeye çalışıyoruz? Sakın! Evet, hakiki ihlâslı mümin hangi âlem olduğuna bakmaz her yerde aynıdır çünkü her ameli sadece Allah için olmalı ve Allah’ın istediği tarzda olmalıdır. Eğer öyle olursa zaten Rabbinin yakınlığını her an hisseden insan çalmaz riyanın kapısını ihlâsla gönüllerin kapısını çalar. Ve rabbi istediği için amel eden zaten riya kapısına tannezül etmez…

arşivime almışım fakat nerden aldığımı yazmamışım,faydalı ve düşüncelerime tercüman olan bir yazı,Rabbim yalandan riyadan beri eyylesin inşallah.

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com
Dürüstlük... Bunun tam tersi yalancı olmak...

Abdullah ibn Cirad (radıyallahu anh) Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'e;
'Mü'min zina eder mi?' diye sordu; 'Edebilir' buyurdu.
'Yalan söyler mi?' diye sorunca; 'Hayır' buyurdu ve;
'Yalan söyleyenler, imanı olmayanlardır.' (Nahl, 105) âyet-i kerimesini okudu.

Dürüstlük; sözünde durmak, bir öyle bir böyle olmamak ve her yerde ya olduğun gibi görünmek ya da göründüğün gibi olmaktır... Bunların birinin aksi olunca yalancı damgası vururlar alnına...

Halkın seni sevmesi mühim değil... Bu marifette değil... Aksine bu bir âfettir...
Önemli olan Allah'ın sevmesidir...
Ama nefis haksız durumda olduğu zaman bile altta kalmayı sevmez, ezilmeyi sevmez, hakareti sevmez...
Üste çıkmak için didinir de didinir ve bunun için laf kıvırır...
Bir öyle olur bir böyle olur... Sonra Allah katında rezil rüsvay olur...
Bir söz vardır;
Allah katında rezil olacağıma, insanlar önünde rezil olurum...
Onun için, insanlar önünde rezil olmayı bile göze almalı dürüstlük için...
Bu da internet olsun, gerçek hayat olsun fark gözetilmemeli...
Çünkü her iki durumda da karşında bir insan var...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
geçenlerde gözüme bir yazı çarptı, nerde idi hatırlamıyorum...üzüldüm, yazık dedim, bunca zaman boşa harcanmış dedim...neyi arıyoruz, dostluğumu, kardeşliğimi, arkadaşlığımı...hepsi tek tek kayboluyor, hepsi tek tek terkediyor ve bazende hançeri saplıyor arkandan...farkediyorsun geçer diyorsun, yok yapmaz diyorsun, yok söylemez diyorsun...gerçekle yüzleşmek istemiyorsun, hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsun...dürüstlük arıyorsun ama dürüst değilsin işte...kendin ne kadar dürüst olursan ol, karşındakini her zaman kendin gibi sanma...

a kişi b kişiye kardeş diyor, b kişi oysaki onun için neler demişti...duyduğumda olamaz, yanlıştır, demez, söylemez demiştim...bana aktaran kişi ise yalan konuşmaz, dürüst insan, hayatımda olacak, ebedi seveceğim bir kardeşim...dün, bugün, yarın hayatımda olacak olan bir kişi bunu bana söylemezdi ve söylemeyeceğinide biliyordum...üzüntümle kaldım... geçenlerde b kişiye kardeş yazdığını görmek, yaralarımı yeniden bıraktı kanamaya...keşke hep dürüst olsakta dürüstlüğümüzle kalsak...yazık, hayattaki dostluklar, kardeşlikler, arkadaşlıklar bile sağlam değil artık...yazmak istediklerimi almak istemiyorum kaleme şimdi, insan ulaşmak istediklerine kendi adı ile ulaşsa keşke, başkalarını kullanıp malzeme etmezse...dostlukları bölmeye kimsenin hakkı yok bu zamanda...

neyse sus gönlüm şimdi, geldiğinde bir ara tamamlarsın yazmak istediklerini...şimdi yazmak istediklerini yarım yamalak bırakda, düşün hayatı ve gerçekleri...

devamı sonra gelecek...

Arzu...

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
bulabildiğim konularımı bulabiliyorum işte...

eskileri özledim, yazı yazmayı özledim...dürüstlüğümüzü kaybetmeyiz inşaAllah...

kaldığım yerden devam edeyim artık...susan kalemim konuşsun artık...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müslümanın sanal dünyası reel dünyası olmamalıdır...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sanirim anlatamadim...
Reeldeki yüzümüz ne ise sanaldaki yüzümüz de o olmalidir...
Sanaldaki yüzümüz ne ise reeldeki yüzümüz de o olmalidir...

Sanalda dogru olmak sartiyla, gecis döneminde tedbir amacli bazi özellerimizi paylasmayabiliriz bu ayri...