İlk Kafa Nakli

Kaçak

Yeni
hımmm bu sayede güzide kafamı gelecek nesillere miras bırakabileceğim ...

garip70

Ordinaryus
Başarırlarsa zenginlerin işine daha çok yarar. Parayı bastırır genç bir vücudu satın alır.

garip70

Ordinaryus
Bir kafa tasının içine iki beyin koysalar çift çekirdekli çalışır mı acaba? Dermişim... :)

spesifik

آزادی قید و بند
Bu operasyon caiz mi ki @DostunDostu =)
Kafayı enlemesine mi kesecekler boylamasına mı =)

Beynin soyut algı verilerine ulaşılabiliniyor mu acaba ?

garip70

Ordinaryus
Insanlar kol saatlerine benzerlermiş. Her saat farklı farklı zamanı gösterir ama herkes kendi saatinin doğru olduğuna inanır. Akıl da öyle. Hiç kimsenin aklı birbirini tutmaz ama herkes kendininkini beğenir. Beyin naklini kimsenin kabul edeceğini sanmam.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Mahrem bölgelerin naklinin hükmü nedir, caiz midir..? Bu nakil işi mecrasından çıktı sanırım, bilemiyorum ki...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Nakledilecek kafa bu. Başka yerlerin nakli söz konusu değil :)

dunyada_ilk_kez_kafa_nakli_yapilacak_1428732275_8269.jpg

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bu operasyon caiz mi ki @DostunDostu =)
Kafayı enlemesine mi kesecekler boylamasına mı =)

Beynin soyut algı verilerine ulaşılabiliniyor mu acaba ?
İnsanı insan yapan nedir? Keyfiyyeti (ruh, mana, somut) midir, kemmiyeti (şekil, matematik, soyut) midir? Düşünün ki beyin nakli yapılmış bir insan! Dışı başka birisi, ses tonuna kadar başka birisi.. Buna karşın hal hareketleri, cümle kuruş tarzı, bakışı falan beyni nakledilen kişiye ait!.. Böyle bir insanın kısa zamanda çıldıracağını düşünüyorum. Çünkü kendisine yabancılaşacaktır. Bütün vücudu bırakın, el naklinden biliyoruz ki eşler genelde boşanıyorlar. Çünkü başka birisinin eliyle dokunmak her iki kişiyide bunalıma sokuyor.

Beyin, öyle bir şey ki bütün hafızası şekilden ibaret bağlantılar üzerine bina edilmiştir. Bu şekiller içinde kimlik büyük yer tutar. Kimlik ise yüze yoğunlaşmış bir imaja dayanır. Tıpkı Kur'an harflerinde olduğu gibi her nesneye ''yüz'' adını vereceğimiz bir öz kimlik biçer, oradan tanır..

Bence insanı insan yapan şey hem keyfiyyeti hem kemmiyetidir. Bu yüzden cennete sırf ruhlar değil, nefislerle birlikte ruhlar girecektir. Cennette herkesin aynı yaşta olacağı ve herkesin Yusuf aleyhisselam gibi güzel olacağı söyleniyor. Bence bu izah, tefekkürümüz için dalacağımız noktaya bir kırmızı bayrak dikiyor!! Her şeye rağmen tıpkı Kur'an harflerini farklı şekiller içinde tanıyor olmamız gibi cennette herkes kendine biçilmiş kimlik olan YÜZ'ÜN niteliğine sahip olacak ve buradan tanınacaklar.. Bunu bir örnekle açmak istiyorum. Geometride müthiş hikmetler var. Bakın, uzun zaman tanıdığınız bir insanın çocukluk resmini görünce hemen tanıyoruz değil mi? Oysa şekil ve ebatları çok değişmiş ama tanıyoruz. İşte o tanıdığımız şey yüzdür.. Çirkinlik ve güzellik başka; yüz başkadır!!! Allah, aynı yüzü güzellerin güzeli yapar ve insanlar onu nerede olsa gene tanırlar.. Burada kendisini tanımasıda mühimdir.. Bunu şu an kalbime gelen bir hikmet olarak sizinle paylaştım. Açıklama olarak tefsirlere eklenebilir.. :p

İlginç!! Beyin nakli tefekkürü nereden nerelere kapı açtı.. :)

Sonuç: Anlaşılan o ki, keyfiyyet ve kemmiyet sanıldığı gibi birbirinden bağımsız değil.. Rankarnasyona inananlara kapak olsun. Ruh ve mana dediğimiz şey, öyle elektrik gibi maddeden sıyırıp başka bir şeye kotarılabilir nitelikte bir şey olmasa gerek.. Bu vesile ile adına ''yüz'' diyebileceğimiz bir unsuru tefekkürümüze katmak gerektiğini anladık biiznillah.. Bu noktada yüz ile ilgili tüm ayetlere bakmak gerek.. Bu ayetlerin satır aralarında Allah bize bazı hikmetleri işaret ediyordur..

Büşra, öyle bir soru sordun ki dalgıç kıyafetimi giymeden atladım derin sulara.. :) Neyse, elimiz boş çıkmadık elhamdülillah..

Edit: Yüzünü batıya dönmek, yüzünü doğuya dönmek nedir? Yüzlerin kararması nedir? Yüz nedir? Yahu birazda siz dalın, bütün yükü bana bırakmayın arkadaşlar..