Hatemu'l-evliyâ kim ?

lafons7275

Kıdemli Üye
Prüşşşss yavaş gel,
Asıl sen hadis nakillerinin tamamını akaidinle ilişiklendirerek imanına zarar veriyorsun,

İzah edeyim, sen diyelim bir İslam beldesinde kadılık yapıyorsun, huzuruna 4 şahit ile bekar bir kadın getirildi. Ne yapman lazım Kuran'a göre?

Yahayy

Kıdemli Üye
Bak adam zayıf dedi kurtuldu,
Hadis kitapları var ama işimize gelmeyince hoop zayıf, çöplüğe.
Zayıf diye mi Ebu Davud aldı bunu, zayıf ve amel edilmeyecek ise neden naklediyor deli mi bu adam ?

peki @Kurtubi kardeş Buhari naklini ne yaptın.

İlim Talebesi

Yasaklı
Bak adam zayıf dedi kurtuldu,
Hadis kitapları var ama işimize gelmeyince hoop zayıf, çöplüğe.
Zayıf diye mi Ebu Davud aldı bunu, zayıf ve amel edilmeyecek ise neden naklediyor deli mi bu adam 

peki @Kurtubi kardeş Buhari naklini ne yaptın.

İsnadı neyse onu söyledim. :) Her hadis sahihtir demek ne kadar yanlışsa, her hadis uydurmadır demekte o kadar yanlıştır :)

Ebu Davud şunun için almış :) Bazı zayıf hadislerin kusurlarını göstermek için. , Zaten rivayetten sonra belirtmiştir.

Sahih olanları için yorum yapmamıştır. :)

Yahayy

Kıdemli Üye

İsnadı neyse onu söyledim. :) Her hadis sahihtir demek ne kadar yanlışsa, her hadis uydurmadır demekte o kadar yanlıştır :)

Ebu Davud şunun için almış :) bazı zayıf hadislerin kusurlarını göstermek için. , Zaten rivayetten sonra belirtmiştir.

Sahih olanları için yorum yapmamıştır. :)

[emoji13] Ebu Davud kendisi zayıftır demiş mi güzel kardeşim?

İlim Talebesi

Yasaklı
[emoji13] Ebu Davud kendisi zayıftır demiş mi güzel kardeşim?

Az önceki verdiğim '' dil emme '' rivayetini ve açıklamalarını okumadın galiba güzel kardeşim :)

Îbnü'l-Ârâbî diyorki : "Bana, Ebû Davud'un; bu isnâd sahîh değildir, dediği ulaştı."

İlim Talebesi

Yasaklı
İbnul Arabi derken , tasavvuftaki İbn Arabi değil o başka öbürü başka kişilerdir.Bazen karıştırılıyor olabilir.

Yahayy

Kıdemli Üye
İbnul Arabi derken , tasavvuftaki İbn Arabi değil o başka öbürü başka kişilerdir.Bazen karıştırılıyor olabilir.

Ebu Davud kardeşim neden aldın o zaman sahih olduğuna inanmadığın hadisi, bu hadis zayıf demeden neden aldın dememiş mi?

Buhari ne demiş onu da rüya da mı görmüşler?

İlim Talebesi

Yasaklı
Ebu Davud kardeşim neden aldın o zaman sahih olduğuna inanmadığın hadisi, bu hadis zayıf demeden neden aldın dememiş mi?

Buhari ne demiş onu da rüya da mı görmüşler?

Dedim ya :), Ebu Davud sürekli delil olarak kabul edilen bu hadislerin kusurları olduğunu belirtmek, zayıf olduğunu belirtmek için eserine almış ve belirtmiştir.Sahih hadislerde ise susmuştur.

Yahayy

Kıdemli Üye

Dedim ya :), Ebu Davud sürekli delil olarak kabul edilen bu hadislerin kusurları olduğunu belirtmek, zayıf olduğunu belirtmek için eserine almış ve belirtmiştir.Sahih hadislerde ise susmuştur.

Kendi eserinde şerhi var mı bu hadis zayıf değildir diye getirir misin? Yine mi yazayım Buhari?

İlim Talebesi

Yasaklı
Tamam getirir misin Ebu Davud'un şerhini baştan neden İbnül Arabi filan karıştırıyosun, Ebu Davud'un kendi şerhini getir hadis hakkında?

Ebu Davud Şarih değildir.Muhaddistir.Ebu Davud hadisçidir.Hadis açıklayıcısı değildir.

Birçok eseri mevcuttur.Ebu Davud gerek kendi eserlerinde gerek onunla aynı dönemde yaşayan Alimlerin dönemlerinde , zayıf rivayetleri söylemiş , kusurlarını belirtmiştir.

Ebu Davudda her hadisin altında belki ondan bir açıklama bulamazsınız.Ama gerek diğer eserlerinde gerek onunla muasir yaşayan Alimlerin Ebu Davuddan naklettiği -Bu zayıftır- şeklinde kavilleri zaten yetmektedir.

Dediğim gibi İbnül Arabî , Malikidir.Tasavvuftaki İbn Arabi değildir.

Maliki olan İbnül Arabi , Ebu Davuddan -o hadis sahih değildir- şeklinde isnadı ya Ebu Davudun diğer eserlerinden yada onunla aynı dönemde yaşayan Alimlerin yazdığı matbu eserlerden bulmuştur.

Kaptan

Mecra Yazarı
Evet arkadaşlar,

Bunlar bu forumu bir şeyler biliyorlarmış gibi görünmeye çalışan en cuhela takımıdır. Allah şer ve şirretlerinden sadece bu forumu değil, bütün dünyayı muhafaza etsin diyoruz. Vesselâm.

[emoji3]

Amin amin

Yahayy

Kıdemli Üye
Ebu Davud Şarih değildir.Muhaddistir.Ebu Davud hadisçidir.Hadis açıklayıcısı değildir.

Birçok eseri mevcuttur.Ebu Davud gerek kendi eserlerinde gerek onunla aynı dönemde yaşayan Alimlerin dönemlerinde , zayıf rivayetleri söylemiş , kusurlarını belirtmiştir.

Ebu Davudda her hadisin altında belki ondan bir açıklama bulamazsınız.Ama gerek diğer eserlerinde gerek onunla muasir yaşayan Alimlerin Ebu Davuddan naklettiği -Bu zayıftır- şeklinde kavilleri zaten yetmektedir.

Dediğim gibi İbnül Arabî , Malikidir.Tasavvuftaki İbn Arabi değildir.

Maliki olan İbnül Arabi , Ebu Davuddan -o hadis sahih değildir- şeklinde isnadı ya Ebu Davudun diğer eserlerinden yada onunla aynı dönemde yaşayan Alimlerin yazdığı matbu eserlerden bulmuştur.
Tamam işte bu hadis hakkında Ebu Davud'un sahih olmadığına ilişkin açıklaması var dedin, onu getireceksin başkalarının şerhlerini değil. Doğru muyum, o zaman bazı arkadaşların sahih hadis kitapları tezinin hiç bir önemi yok isteyen istediği gibi şerh yazıp o sahih bu zayıf ayırıyorsa tamamı birden hadis münkürü.

Bunu hadisi nakleden Ebu Davud yaparsa bir anlam ifade eder, getir Ebu Davud açıklamasını...

alitufan2003

Profesör
Tam emin değilim ama bu kurt26 olsun, alitufan olsun, bunlar hep aynı kişi. Akıllarınca öngütü destekleyenler çookmuş gibi gösteriyorlar.

Site yönetiminden rica ediyorum,
Benim ve kurt26'nın aynı kişi olduğunu iddia etmiş bu lafonten...
Bunu tespit etmek çok kolay...
Yollarını benim söylememe gerek yok...
Bunu hemen teyit edip açıklar mısınız?
Ki her konuda iftirayı (iftira ve yalan'ın kimlerin hasleti olduğu mukaddes kitabımız ve peygamber efendimizce bizlere bildirilmiştir) alışkanlık haline getiren bu kişiyi teşhir edelim...

lafons7275

Kıdemli Üye
Site yönetiminden rica ediyorum,
Benim ve kurt26'nın aynı kişi olduğunu iddia etmiş bu lafonten...
Bunu tespit etmek çok kolay...
Yollarını benim söylememe gerek yok...
Bunu hemen teyit edip açıklar mısınız?
Ki her konuda iftirayı (iftira ve yalan'ın kimlerin hasleti olduğu mukaddes kitabımız ve peygamber efendimizce bizlere bildirilmiştir) alışkanlık haline getiren bu kişiyi teşhir edelim...

Evet yönetim, bu konuda içimde kuşku kalmasını istemiyorum.

İlim Talebesi

Yasaklı
Tamam işte bu hadis hakkında Ebu Davud'un sahih olmadığına ilişkin açıklaması var dedin, onu getireceksin başkalarının şerhlerini değil. Doğru muyum, o zaman bazı arkadaşların sahih hadis kitapları tezinin hiç bir önemi yok isteyen istediği gibi şerh yazıp o sahih bu zayıf ayırıyorsa tamamı birden hadis münkürü.

Bunu hadisi nakleden Ebu Davud yaparsa bir anlam ifade eder, getir Ebu Davud açıklamasını...

Ebû Davud'; bu isnâd sahîh değildir,'' (Süneni Ebu Davud, İlgili hadisin matbu diğer nüshası)

Yahayy

Kıdemli Üye

Ebû Davud'; bu isnâd sahîh değildir,'' (Süneni Ebu Davud, İlgili hadisin matbu diğer nüshası)
Heh şimdi tam oldu kardeş, kurtubi sen de kıvrımcılara uydun bakalım sonu je olacak.
Ebu Davud Süneni 500 Bin hadisten seçilen 5 bin hadisten oluşuyor değil mi. Seçtiği 5000 hadis demek sahih hadis oranının 500 hadiste sadece 1 hadis olduğunu gösterir, Bukhari de aynı şekilde, sayılar hemen hemen aynı.
seçtikleri wn kuvvetli hadisler bunlar ise diğer 495 bin hadise ne demeli?

geçiştirmek için verdiğin cevabın ne kadar saçma olduğunu buradan anladın sanırım, şimdi gelelim olayın aslına. Verdiğin açıklama ibnül Arabinin açıklamasını desteklediğin için kendin verdiğin ek açıklama sanırım, çünkü en başta onu vermen gerekirken sonradan ekliyorsun. Hadi seçtiği 5000 hadise bunu ekledi Ebu Davud, sana Buhari buhari diyorum, sahihi Buharide bu nakiller var diyorum hem de Sahihi Buhari'de ama söylemeye yanaşmıyorsun.

''Peygamber oruçlu iken kadınlarını takbil (öper) eder, mulamese (temas) ve muaneka (sarılıp sevişme) buyururdu.'' Sahih-i Buhari cilt VI S 273. Hadis:916..*

''Allah elçisi oruçlu iken beni öper dilimi emerdi'' sahih-i Buhari Muhtasarı ve al-Katib'te bölüm VII, S 427.*

Bunlara açıklaman nedir kardeş, sahihi buhari de zayıfları almış şerh yazılmış demeyeceksin sanırım.

Buyur?

lafons7275

Kıdemli Üye
Şimdi bunların yaptıklarıyla senin yaptıkların meşrutiyet kazanmıyor. Sen hadisleri inkar ederek bir anlamda Kuranı da inkar etme durumundasın.

Prüşşşss yavaş gel,
Asıl sen hadis nakillerinin tamamını akaidinle ilişiklendirerek imanına zarar veriyorsun, ekleme katma çıkarma yapıyorsun, tıpkı Hristiyanların ve Yahudilerin yaptığı gibi.
Adamlar Allah'ın vahyini bile tahrif etmişler siz yazılı olmayan kaynaklar tahrif edilmedi bir kelime oynamadı iddiasındasınız. İnsan tabiatına ters bu iddian.

İşte örnek verdim git o oruçlu iken hadisii hocana sor bakalım, senin dinindeki karşılığı ne?
Siz öyle bir din icad etmişsiniz ki, peygamber bile bu dini yaşayamamış, ispatı ortada sor ve cevabı bizimle paylaş?? Ne dersin iddianda tutarlı isen.

İzah edeyim, sen diyelim bir İslam beldesinde kadılık yapıyorsun, huzuruna 4 şahit ile bekar bir kadın getirildi. Ne yapman lazım Kuran'a göre?

Kafanı kuma gömme de cevap ver.

İlim Talebesi

Yasaklı
Heh şimdi tam oldu kardeş, kurtubi sen de kıvrımcılara uydun bakalım sonu je olacak.
Ebu Davud Süneni 500 Bin hadisten seçilen 5 bin hadisten oluşuyor değil mi. Seçtiği 5000 hadis demek sahih hadis oranının 500 hadiste sadece 1 hadis olduğunu gösterir, Bukhari de aynı şekilde, sayılar hemen hemen aynı.
seçtikleri wn kuvvetli hadisler bunlar ise diğer 495 bin hadise ne demeli?

geçiştirmek için verdiğin cevabın ne kadar saçma olduğunu buradan anladın sanırım, şimdi gelelim olayın aslına. Verdiğin açıklama ibnül Arabinin açıklamasını desteklediğin için kendin verdiğin ek açıklama sanırım, çünkü en başta onu vermen gerekirken sonradan ekliyorsun. Hadi seçtiği 5000 hadise bunu ekledi Ebu Davud, sana Buhari buhari diyorum, sahihi Buharide bu nakiller var diyorum hem de Sahihi Buhari'de ama söylemeye yanaşmıyorsun.

''Peygamber oruçlu iken kadınlarını takbil (öper) eder, mulamese (temas) ve muaneka (sarılıp sevişme) buyururdu.'' Sahih-i Buhari cilt VI S 273. Hadis:916..*

''Allah elçisi oruçlu iken beni öper dilimi emerdi'' sahih-i Buhari Muhtasarı ve al-Katib'te bölüm VII, S 427.*

Bunlara açıklaman nedir kardeş, sahihi buhari de zayıfları almış şerh yazılmış demeyeceksin sanırım.

Buyur?

--En baştan söyliyeyim : Peygamberimiz sav'in oruçlu olduğu halde Hz.Aişeyi öptüğüne dair hem sahih hem zayıf rivayetler gelmiştir.Demekki böyle bir olay vaki olmuştur.

Şimdi gelelim : Ebu Davuda

İbnül Arabi , Ebu Davuddan -sahih değildir- dediğinin kendisine ulaştığını ifade eder.Kaldı ki , İbnül Arabi Malikidir.Ve gerek Ebu Davudun ve gerekse diğer Alimlerin Arapça kaynaklarına vakıftır.

Zaten rivayetin senedindeki ravilerine baktığımız zaman biz de görüyoruz ki , bazı ravilerde zayıflık bulunmaktadır.

Bu baştan itibaren senin iddianı çürütecek nitelikte zaten :)

--

Gelelim Buhariye ,

İlk verdiğin rivayetteki Muanaka Arapçada : Sevişme değil , Boyun boyuna sarılmaktır.Yanlış tercümelerin nelere sebep olduğunu anlatmaya gerek yok.

İkinci verdiğin rivayeti ise Buharide hiç görmedim.Buharinin Matbu tam eserindeki bab numarasıyla verirsen bakabilirim.Bu rivayeti Beyhakî nakletmiş. Onun naklettiği rivayet bu tarikle zayıf olarak belirtilmiş.

Konumuzla ilgili olarak Buhârî ve Müslim´in Aişe´den rivayetleri şöyledir: Peygamber (s.a.v.), oruçlu iken hanımını öperdi! Çünkü O, şehvetine hâkimdi. Fakat sizden her hangi biriniz O´nun nefsine hâkim olduğu gibi, hâkim olabilir mi?"

İmam Suyutinin dediği gibi burdan şunu anlıyoruz : Bu Resulullah sav'e caizdir. Fakat başkalarına caiz değildir.(Çünkü Resulullah sav , nefsine en hakim olan idi.Bizden birisi onun gibi nefsimize hakim olabilir miyiz? Hayır)

--

Kısaca Peygamberimiz sav ,'in birtakım özellikleri vardır.Mesela Onun 4'ten fazla evlenmesi gibi hususlar ona ait özel hususlardır.Fakat Peygamberimiz dışındaki kişiler'e 4'ten fazla kişiyle evlenme ruhsatı verilmemiştir.