Hatemu'l-evliyâ kim ?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hatemü'l Enbiya'da referans Kur'an...
Hatemü'l Evliya kimdir bu beni çok da ilgilendirmiyor...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kıyamet Koptuğunda en son ölen müslüman kanımca Hatemü'l Evliya'dır...
Ben öyle inanıyorum...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Levent gibilere bakın devreden Allah çıkmış devreye veli girmiş...
Dünya nasıl oluyor da yok olmuyor diyor bunu bana biri anlatsın...
Neden yok olmuyor, herhalde bir olan Allah vardır O'nun iradesine de posta koyacak değiliz...
İnsan bu kadar sapıtır mı?

fakiri

Kıdemli Üye
Hatemü'l Enbiya'da referans Kur'an...
Hatemü'l Evliya kimdir bu beni çok da ilgilendirmiyor...
Kıyamet Koptuğunda en son ölen müslüman kanımca Hatemü'l Evliya'dır...
Ben öyle inanıyorum...

Madem ilgilendirmiyor, ne diye konuya müdahil oldun ? Yani, her yerde "laf olsun, torba dolsun" yazıarını göstermek çok hoşuna gidiyor herhalde ! Senin bu konuları ne öğrenmen ve ne de bilemn asla mümkün değildri ve olmayacaktır ! Bence sen en önce "İslâm Dinine nasıl girilir ve bu dinde iman nasıl muhafaza edilir ve müslüman başkalarıyla nasıl bir muaşeret içinde olmalıdır?" konularına yoğunlaşsan çok daha isabetedersin. Üzerine azam olmayan konularda komedyenlik yapma !

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kıyamet koptuğunda en son ölen bir mü'min ya da mü'mine hatemü'l evliya'dır...
Yani en son Allah'ın dostu bir kadın ya da erkektir...
Bu kim olur, bu kimse de Allah'ın ilmi'nde ve bilgi'sinde bellidir... Bunu biz bilemeyiz...
Tasavvuf'un cılkını çıkardığı son veli ise ilgi alanım değildir...
Allah'ın veli tarifi beni son derece mutmain kılıyor...
Rabb'im ne büyük... O'na şükrederim... O'ndan isterim... O'na yönelirim... O'na dua ederim...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Demek ki alemin hayatta durması tarikatten bir veliye münhasır mış..?
Allah nerede...?
Sanırım "O" yok oldu...

fakiri

Kıdemli Üye
Arkadaşlar,
Hatemu'l Evliyâ konusu forumlara dadanan zibidilerin dediği gibi, öyle boş bir konu olmayıp tasavvuf alanının çok önemli bir konusudur. Bu alanda başta Prof.Dr. Mustafa KARA ve Doçent Dr. Salih ÇİFT adındaki akademik kariyer ve unvan sahipleri olmak üzere çok yönlü araştırmalarda bulunmuş ve tezler yazılmıştır. Bu konu hakkında çocuk gibi ieri-geri konuşmak ve konu hakkında hiçbir şey bilmeyen Ebubekir Sifil gibi sefillerin beyanlarına sarılmak cahillikten öteye gitmeyen çabalardır.

Tasavvuf kitaplarında “Velilerin Hakîm’i” diye anılan Ebu Abdullah Muhammed bin Ali el-Hakîm et-Tirmizî -kuddise sırruh- Hazretleri, milâdî dokuzuncu asrın başlarında Buhâra’nın güneyinde, Ceyhun nehri kıyısındaki Tirmiz kasabasında dünyaya gelmiş ve Ebû Turab en-Nahşebî, Ahmed bin Hadraveyh, Yahyâ bin Muâz er-Râzî gibi, tasavvufun müstesnâ simâlarının sohbetlerinde yetişmiştir. Hakimet-Tirmizi ülkemizde yeni yeni araştırmalara konu olan çok önemli bir sufi, derinbir mütefekkir ve çok yönlü bir alimdir. Hakkında ve en önemli eserlerinden biri olan Hatemu'l-Evliyâ adlı eseri üniversiterdeki tasavvuf araştırmalarının bir numaralı konusu olmuştur.
“Tezkîretü’l-evliyâ”da kaydedildiğine göre, hikmetteki gâyeye ulaşan ve yaşadığı devirde sözlerini anlayacak tek bir kimse dahi bulunmayan Hazret, özellikle “Hâtemü’l-evliyâ” hakkındaki sözleri nedeniyle, çoğu zaman zâhirî ulemânın hücum ve iftirâlarına uğramıştır.
“İlmü’l-evliyâ’”, “Hatmü’l-evliyâ’”, “Nevâdirü’l-Usûl”, “Kitâbu’r-Riyâze ve Edebü’n-Nefs”, “Kitâbu Akl ve’l-Hevâ” ve “İlelü’ş-Şerî’a” gibi kıymetli eserlerin müellifi olan Hazret, 932 (H.318) yılında Tirmiz’de vefât etmiştir.
“Hatmü’l-evliyâ’” kitabında, eşine rastlanmamış bir ilham ve marifetle; o zamana kadar hiç kimsenin işaret etmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve varlığından hiç kimsenin haberdar olmadığı çok büyük bir zâtın, dünyanın zevâl vakti gelince zuhur edeceğini müjdelemiş; Muhammed Aleyhisselâm peygamberlerin Hâtem’i olduğu gibi, onun da velilerin Hâtem’i olacağını haber vermiştir.

Meraklılarına daha geniş bilgi ve belge için :
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?30291-Hatmü’l-Evliyâ-yi-Taniyor-Muyuz&
http://www.hakikat.com/dergi/136/ifsaat136.html
http://www.hakikat.com/dergi/139/ifsaat139.html
http://www.hakikat.com/dergi/214/izah214.html

agbi

Yasaklı
Evvela biz ham nurcular gibi ya da birileri gibi bir üstünlük mülahazası ile şu üstün bu büyük diye bir kavganın tarafı olmayız. Onu çok güzel yapanlar var zaten. Biz herkesi bulunduğu yerde kabul ederiz.

Sami Efendi son derece sırlı bir veli idi ve asla hakkında bir üstünlük imasında bulunmamıştır. Rahatsız olduğu zamanlar, Efendim ihvanınız sizi görmek ister, bir pencereden baksanız demişler üst kattan.. Fakir asla kimseye üstten bakmadım demiş ve aşağıya inmiş hazırlanmış.

Muhammed Harrani hz.leri, büyük velilerdendi. Manevi meclislere katılanlardandı. Biz garbı şarkı biliriz ama böyle bir Muhammediyyil meşrep zat daha yoktur demiş dünyada ve bundan sonra da bu denli büyüğü gelmeyecek manasında hatemül evliya demiş. Ömer Öngüt'den çok önce söylenmiş bir söz! Ve klasik tabirde değil dediğim manada kullanılmıştır.

Hani bir halk deyimi vardır.

@talib NURCULAR kadar başına taş düşsün emiiiiiiiii

hAA BUNUDA SÖYLETTİN BANA EN SONUNDA

YETER ARTIK

Her mesajında NUR CEMEATLERİNE TAŞ ATMAK tan yorulmadınımı HAM TARİKATÇI.

Siz kim TARİKAT dersi alan kim.

EFENDİM dediğin Osman Efendim den hiç duydunmu onun mübarek babaı Osman Efendiden Onun da icazet aldığı M.Sami Hz lerinden duydunmu ?

YAAA NE NİFAKÇI DÜŞÜNCEYE SAHİPSİN.

Gel diyorum seninle ikili MÜNAZARA ya girelim KAÇIYORSUN.

YETTİ AMA ARTIK

agbi

Yasaklı
bir yönetici şu adamı uyarsın artık..... yoksa yasaklanma pahasına ağzıma geleni söylerim buna....

yeter artık ya.....

almış ağzına bir nurcu lafını papağan gibi tekrarlayıp duruyor.... ne bu be.....

saygısız herif ya....

@ahevrenah

AMACI STAREJİ si Forum da bulunan Nur Cemeatlerine gönül vermiş kişiler kızdırım yasaklatma tuzağına düşürmek.

@talib iflah olmaz NUr cemeatleri düşmenıdır GÜN GELİR YENİ ASYACI görüşlerini F.Gülen cemeati görüşleri diye enpoze etmeye çalışır veya tersini yapar KENDİSİ TARİKAT a gönül verenlerle Nur Cemeatlerine Gönül verenler arasına NİFAK SOKMAYA ADAMIŞTIR.

bi husben

Kıdemli Üye
Arkadaşlar,
Hatemu'l Evliyâ konusu forumlara dadanan zibidilerin dediği gibi, öyle boş bir konu olmayıp tasavvuf alanının çok önemli bir konusudur. Bu alanda başta Prof.Dr. Mustafa KARA ve Doçent Dr. Salih ÇİFT adındaki akademik kariyer ve unvan sahipleri olmak üzere çok yönlü araştırmalarda bulunmuş ve tezler yazılmıştır. Bu konu hakkında çocuk gibi ieri-geri konuşmak ve konu hakkında hiçbir şey bilmeyen Ebubekir Sifil gibi sefillerin beyanlarına sarılmak cahillikten öteye gitmeyen çabalardır.

Tasavvuf kitaplarında “Velilerin Hakîm’i” diye anılan Ebu Abdullah Muhammed bin Ali el-Hakîm et-Tirmizî -kuddise sırruh- Hazretleri, milâdî dokuzuncu asrın başlarında Buhâra’nın güneyinde, Ceyhun nehri kıyısındaki Tirmiz kasabasında dünyaya gelmiş ve Ebû Turab en-Nahşebî, Ahmed bin Hadraveyh, Yahyâ bin Muâz er-Râzî gibi, tasavvufun müstesnâ simâlarının sohbetlerinde yetişmiştir. Hakimet-Tirmizi ülkemizde yeni yeni araştırmalara konu olan çok önemli bir sufi, derinbir mütefekkir ve çok yönlü bir alimdir. Hakkında ve en önemli eserlerinden biri olan Hatemu'l-Evliyâ adlı eseri üniversiterdeki tasavvuf araştırmalarının bir numaralı konusu olmuştur.
“Tezkîretü’l-evliyâ”da kaydedildiğine göre, hikmetteki gâyeye ulaşan ve yaşadığı devirde sözlerini anlayacak tek bir kimse dahi bulunmayan Hazret, özellikle “Hâtemü’l-evliyâ” hakkındaki sözleri nedeniyle, çoğu zaman zâhirî ulemânın hücum ve iftirâlarına uğramıştır.
“İlmü’l-evliyâ’”, “Hatmü’l-evliyâ’”, “Nevâdirü’l-Usûl”, “Kitâbu’r-Riyâze ve Edebü’n-Nefs”, “Kitâbu Akl ve’l-Hevâ” ve “İlelü’ş-Şerî’a” gibi kıymetli eserlerin müellifi olan Hazret, 932 (H.318) yılında Tirmiz’de vefât etmiştir.
“Hatmü’l-evliyâ’” kitabında, eşine rastlanmamış bir ilham ve marifetle; o zamana kadar hiç kimsenin işaret etmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve varlığından hiç kimsenin haberdar olmadığı çok büyük bir zâtın, dünyanın zevâl vakti gelince zuhur edeceğini müjdelemiş; Muhammed Aleyhisselâm peygamberlerin Hâtem’i olduğu gibi, onun da velilerin Hâtem’i olacağını haber vermiştir.

Meraklılarına daha geniş bilgi ve belge için :
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?30291-Hatmü’l-Evliyâ-yi-Taniyor-Muyuz&
http://www.hakikat.com/dergi/136/ifsaat136.html
http://www.hakikat.com/dergi/139/ifsaat139.html
http://www.hakikat.com/dergi/214/izah214.html

HZ MUHAMMEDIN nebılerın sonucusu olduğunu Allah bıze bıldırmıstır velilerin sonuncusu ıcın boyle bir delil ortada yoktur butun mumınler Allahın dostu ve velısıdır bunuda kuran bıze bıldırmıstır
senın ıdaana gore ıslam dınıne mensup kımse yoktur su an .cunku mumınlerın sonuncusu olmustur .bu ıdaa tamamen tutarsız ve saftatan ıbarettır hatemul veli diye bır sey yoktur bu ıdaa uydurmadır

saliha kalem

Profesör

hirahos zamanımızın alim,fazıl,salih ZANNETTİĞİN şahısların ardından ne zamana kadar gideceksin? sen kendin ne zaman salih bir zat olacaksın? sen kendin fazıl bir zat olabildiğin zaman kimsenin peşinden gitmene gerek kalmaz. kimin ne olduğunuda bizzat sen kendin bilirsin,illada birilerinden duymana gerek kalmaz.

ömer efendinin hatemül veli olup olmadığını bilmiyorum.lakin bir veli ve hakikat ehli olduğunu biliyorum.
son olarak hirahos, senin fazıl ve salih zannettiklerinin hakikatte salih ve fazıl olmadığınıda biliyoruz.
ah hirahos şu kıymetli vaktini alim ve fazıl zannettiklerinin peşinden gitmek yerine,onlar kimin hakkında ne demiş,mehdi hakkında ne demiş diye takip etmek yerine,o güzel zamanını kendi yoluna ayırabilsen, çok daha faydalı olur senin için.

Kusura bakmayın ama bu yorumunuza kısmen katılamıyorum

-İslamda rehber olarak kabul edilen hakiki Allah dostlarının ictihadlarını rehber kabul etmek ne zaman hata olmuştur?

-bir müslümanın salih olması elbette asli hedef olmalıdır ama ham olan biri üstadı olmadan pişimez bide her önüne gelen salih olsada ictihad yapabilirmi?

-cumhur-u ulemanın ortak görüşlerini hüccet kabul etmek demek herzaman güzel ölçüdür

-vel-hasıl-ı kelam alimler rehberlerimizdir kur'an ve sünnet ölçüsünde oldukları kesin olanların izinden gitmek herzaman doğru istikametin yoludur

fakiri

Kıdemli Üye
HZ MUHAMMEDIN nebılerın sonucusu olduğunu Allah bıze bıldırmıstır velilerin sonuncusu ıcın boyle bir delil ortada yoktur butun mumınler Allahın dostu ve velısıdır bunuda kuran bıze bıldırmıstır
senın ıdaana gore ıslam dınıne mensup kımse yoktur su an .cunku mumınlerın sonuncusu olmustur .bu ıdaa tamamen tutarsız ve saftatan ıbarettır hatemul veli diye bır sey yoktur bu ıdaa uydurmadır

Biz, İlâhiyat Fakultelerinin Tasavvuf Ana Bilimlerinde Hatemu'l-Evliyâ hakkında tezler yazılıyor büyük araştırmalar yapıldı-yapılıyor diyoruz, bu dünyadan habersiz gelmiş halâ ne sayıklıyor !
Bu forumda böyle akıl ve beyin fukaraları olduğu müddetçe tekâmül diye bir olayın yaşanamayacağını düşünüyorum!

fakiri

Kıdemli Üye
Her dava delil ister. Şahidler ister. Fakiri taifenin "Müteveffa Öngüt, Hatmul Velidir, ondan sonra Mehdi As.'a kadar veli yoktur" davasının delili var mı? Yok, bir takım kitapları referans gösteriyorlar. O referanslara bakanlar da kaynakların taifece çarpıtıldığını ve kendilerine uydurulduğunu teyid ediyorlar. Mesela Muhiddin İbnu Arabi Hz.'ni kaynak veriyorlar; halbuki Muhiddin İbnu Arabi Hz., eserlerinde, Hz. Ali efendimizi, bizzat kendisini, Mehdi As.'ı ve İsa As'ı hatmul evliya çeşitleri olarak tarif eder.

Hadi kitap yorumlamayı geçtik. Zamanımızın alim, fazıl ve salih zatlarından Öngüt lehine şahidlik yapan var mı? Ne gezer.

Kısaca, fakiri taifenin yaptığı: Kerameti kendinden menkul dedelik... :)

Vaktin birinde birisi, güya üstünlük satmak için oturmuş kendi kerametlerini anlatmış. Şurda şöyle yaptık, burda böyle gördük vs... Kendinden başka gören de yok.

O misal.

Engel olmadıktan sonra istediğin davayı güt. Şimdilik fırsat verilmiş.

Bu sürekli kaçak dövüşen ve üyelerin bir boşluğunu gördüğünü zannedip saldırıya geçen ve otel lobilerinde"müceddid" ilân edilen tayfanın avanesine ne demeli şimdi ?.. Yani, Ömer Efendi de kendisini bir otelin lobisinde etrafına toplayabileceği Jet Fadıl ve mezhepsiz Karadavi gibi zevatla Hatemu'l-Evliyâ mı ilân etseydi ? Yani, böyle davransaydı O'nun Hatemu'l Evliyâ olduğunu mu kabul edecektiniz ? Ne gezer ! Bu yazı aşağılık bu insan tarafından kesinlikle "laf olsun, torba dolsun" kabilinden asılmıştır. Bunlar hakikatlara karşı başlarını kuma gömmüş kuş gibidirler !
Vesselâm.

bi husben

Kıdemli Üye
Biz, İlâhiyat Fakultelerinin Tasavvuf Ana Bilimlerinde Hatemu'l-Evliyâ hakkında tezler yazılıyor büyük araştırmalar yapıldı-yapılıyor diyoruz, bu dünyadan habersiz gelmiş halâ ne sayıklıyor !
Bu forumda böyle akıl ve beyin fukaraları olduğu müddetçe tekâmül diye bir olayın yaşanamayacağını düşünüyorum!

sız kımsınız sızı takan kım fakırı. unıverıstelerde zeus hakkındada tezler yazılıyor bu zeusun varolduğu anlamınamı gelıyor hatemul evlıya dıye tez hazırlarsnız bu kımın umurunda arastırma yapılmıs neye yarar neyı ıspat eder. sizler hayal dunyasında yasıyorsunuz ozellıkle sen fakırı dıkkat et kendıne o tasavvuf ana bılım dalınada takılma sonra daldan dala atlarsın

fakiri

Kıdemli Üye
sız kımsınız sızı takan kım fakırı. unıverıstelerde zeus hakkındada tezler yazılıyor bu zeusun varolduğu anlamınamı gelıyor hatemul evlıya dıye tez hazırlarsnız bu kımın umurunda arastırma yapılmıs neye yarar neyı ıspat eder. sizler hayal dunyasında yasıyorsunuz ozellıkle sen fakırı dıkkat et kendıne o tasavvuf ana bılım dalınada takılma sonra daldan dala atlarsın

Senin gibi bu dünyada avare kasnak gibi döneceğim,e bizim daldan dala atlamamız çok daha faydalı olsa gerek ! Zeus için de tezler yazılmışmış ! E peki olmayan ve uydurma bir şey için ne diye araştırma yapsın porf.lar ve doçentler ?.. Bence sen bu dünyanın değil, bir başka gezegenin yaratığı olmalısın !

bi husben

Kıdemli Üye
Senin gibi bu dünyada avare kasnak gibi döneceğim,e bizim daldan dala atlamamız çok daha faydalı olsa gerek ! Zeus için de tezler yazılmışmış ! E peki olmayan ve uydurma bir şey için ne diye araştırma yapsın porf.lar ve doçentler ?.. Bence sen bu dünyanın değil, bir başka gezegenin yaratığı olmalısın !

yaratık olarak sen bu evrene yaterde artarsın fakiri baskasına gerek yok. o rastırma yapan proflarada selam söyle hatemul evlıyayı buldukları zaman bızde haber versınler baklaım nasılmıs bu ınsan

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Veli Allah dostu müslüman manasında değil mi..?
İllaki Kıyamet'te en son ölüp ahirete hicret eden bir müslüman olacaktır...
Bunu neden tartışıyorsunuz anlamadım...
Gidin evinize de iki kitap okuyun bu abuk sabuk tartışmadan çok iyidir...

cemaliii

Kıdemli Üye

bihusben konuyu saptırıyorsun arkadaş. evvela hatemül veli konusunu merak ediyorsan muhyiddin arabi hz.lerini okumalısın.
gelelim bütün müminlerin allahın velisi olduğuna. böyle birşey yok arkadaş. allah dilediğini seçer. velayette böyledir. her müslüman veli felan değildir uydurmayın. allah seni beni onu bunu şunu veli seçmedi diye kimseyi seçmeyeceğinimi sanıyorsun.

bi husben

Kıdemli Üye

bihusben konuyu saptırıyorsun arkadaş. evvela hatemül veli konusunu merak ediyorsan muhyiddin arabi hz.lerini okumalısın.
gelelim bütün müminlerin allahın velisi olduğuna. böyle birşey yok arkadaş. allah dilediğini seçer. velayette böyledir. her müslüman veli felan değildir uydurmayın. allah seni beni onu bunu şunu veli seçmedi diye kimseyi seçmeyeceğinimi sanıyorsun.

bak kardes bunu ben demıyorum Allahın emır ve yasaklarını uyan muttakı mumınler Allahın velileridir bunu bıze ogretende kurandır.