Hadislerin Dindeki Yeri ( Taslaman - Ebubekir Sifil Yeni Program)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Zayıf hadisle amel etmek ya da bir mes'ele'de hükmetmek İslam Fıkhı'nın ahlakı zaten...

spesifik

آزادی قید و بند
Zayıf hadisle amel etmek ya da bir mes'ele'de hükmetmek İslam Fıkhı'nın ahlakı zaten...
İşte bu insanlar bu yetkiyi önce kendilerine sonra tüm akleden insanlara hasrediyor...
Oysa tıp ilmini bilmeyen yani cerrahlıktan anlamayana ameliyat masası teslim edilmez...
Bunu akletmiyor diye sunmak doğru değil

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yani herkes kendi yerini bilsin, diyorsunuz, öyle anladım.

Doğrudur.

Fakat kendi yerini bilenler, fıkhın haram ve helallerini, İslam'ın (Kur'an'ın) haram ve helallerinden ayırmalı değiller mi? Fıkhın yorumunu İslam ve Kur'an'ın orijin hükmü gibi algılamak sizce çok tehlikeli bir şey değil mi?

Yerini bilmiyenlerle yerini bilenler dediğim noktalarda bence aynı eşitlikte tehlikeliler...

O zaman şu olmalıdır:

Her müsülüman kendine yetecek derecede İslam'dan haberli olmalıdır...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Dört müctehid ülema "Mürted öldürülür" diye hüküm vermişse, bu hükmü ne kabul edeceğiz?

İslam..?
Kur'an..?
Din..?

spesifik

آزادی قید و بند
Yani herkes kendi yerini bilsin, diyorsunuz, öyle anladım.

Doğrudur.

Fakat kendi yerini bilenler, fıkhın haram ve helallerini, İslam'ın (Kur'an'ın) haram ve helallerinden ayırmalı değiller mi? Fıkhın yorumunu İslam ve Kur'an'ın orijin hükmü gibi algılamak sizce çok tehlikeli bir şey değil mi?

Yerini bilmiyenlerle yerini bilenler dediğim noktalarda bence aynı eşitlikte tehlikeliler...

O zaman şu olmalıdır:

Her müsülüman kendine yetecek derecede İslam'dan haberli olmalıdır...
Bu cenahın dirayet bilgisi vardır bu ayrı
Lakin Kuranda var yok mantığıyla yaşantıya hüküm verdiklerini bunu önce kendileri yaşayarak öncülük ettikleri aşikar.
Namaz için mazeret yoktur demesi gibi. (okuyan bunu iddia ediyor)
Bu bir hükümdür bir fıkıhdır
Kendisi algısıyla böyle bir kanaat getirebiliyorken Kuranı referans olarak kullanarak
Öteki fıkıh alimlerini vahyin dışında görmesi garabettir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Namaz için mazeretin olmadığını OKUYAN daha dün söyledi. Hz Peygamber'den bu yana var olan hüküm o. OKUYAN da kim?

Neyse: Kur'an orijin ortada. İslam üleması fıkıh birikimini Kur'an var okdukça ortaya koyacaktır.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Herkes ameliyat yapamaz lakin,

Her bir müslüman kendine yetecek derecede inandığı din'de ameliyat yapabilmek durumunda. Yani Din ona bunu zorunlu kılıyor.

Devamlı işin bu tarafını karıştırıyoruz.

İman eden bir müslüman:

Şirk, küfür ve münafıklık kavramları üzerinde rahat ameliyat yapmak zorundadır!!!

Vs......

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bazen bizler de hata ediyoruz. Tabii ve doğal olarak yenildiğinde ve içildiğinde sağlığımıza son derece zararlı olan ve ölümümüze bile vesile olacak nice şeylerden ilaç, hap ve merhem yapılıyor sağlığımız için. Sıhhatimiz için. Yani deve sidiği. Yılan zehiri. Daha farklı şeyler. Yani bizler zorlandığımızda bu şekilde cevap verdik. Normalde kürsülerden, sohbet ve vaazlardan hiç böyle anlatılmadı. Herhalde böyle söylense hiçbir kimse karşı çıkan olmazdı.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslam Dini'nden dönen birine "Üç gün seni hapiste tutacağız, tövbe edersen bağışlanacaksın, etmezsen öldürüleceksin" dendiğinde o insan kalben mi İslam'a tekrar döndüğünü söyleyecek yoksa münafıklıca mı..? --))

Bir konuda hadis olduğu söylense bile, o hadis ayetlere zıt ise ne olacak? Din'den dönenler için ayetler var orada öldürün falan geçmiyor. Yani böyle yaparak bir çok ayeti de rafa kaldırıyoruz. Anlamadım Kur'an mı Din, Hadis mi Din?

Hadisi inkar için söylemiyorum. Asla. Lakin bunların da düşünülmesi gerek.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
SİFİL, klasik külliyatı kafadan la yüs'el gören bir zevat... Sayfasına sordum ve yazdım farklı şeyleri lakin cevap yerine vahhabilikle ve selefilikle suçlandık. Mev'üde'de kıvırdı... ---)))

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Çocuk kreminde ''Aslan Sidiği'' kullanıldığını biliyor muydunuz? Aslan sidiğinde şifa varmış! Buyrun izleyin:

[video=youtube_share;khdzhRi18yY]https://youtu.be/khdzhRi18yY[/video]

Videonun formatı hakkında kısa bilgi: Adı ''Die Sendung mit der Maus / fareli yayın'' olan bu animasyonlu çocuk belgeseli Almanya'nın nostalji olmuş eski programlarındandır. Denebilir ki Almanya'nın 80 kuşağını eğiten Tv yayını... Biz birbirimizi sağcı solcu diye öldürürken herifler yeni kuşaklarını fonsiyon bilme odaklı yetiştirdiler. İlk okul çağındaki çocuklara hitaben hazırlanan bu yayın serisi tüketilen ürünlerin hangi aşamalardan geçerek önümüze geldiğini görsel olarak öğretiyor. Bu öğreti aynı zamanda yeni kuşaklara fonksiyonel zekâ kazandırıyor ve en önemlisi özgüven aşılıyor.

Velhasılı eski zamanlarda Deve Sidiğinin şifa niyetine bazı durumlarda kullanılıyor olmasını niye yadırgıyorsunuz anlamak zor? Batı uygarlığı karşısında edindiğiniz aşağılık kompleksi artık İslâm külliyatından şüphe duyacağınız seviyelere geldiyse söylenecek bir söz kalmamış demektir.

Akledin akledin diye diye İslâm'a vuranların ümmetin en aptalları olması traji komik bir manzara.

Şahsen ben bizim kompleksli hastalarımızı batı uygarlığından bulduğum görsel kaynaklarla ikna etmekten utanıyorum yahu! İlla batıdan mı delil getirmek lazım, noldu size böyle? Lütfen kendinizi sorgulayın, ve ümmetin sorunlarının İslâm külliyatından kaynaklandığını düşünmekten vaz geçin. Ümmetin sorunu ''Modernizm''dir. Modern çağın insan tarifine uymak zorunda da değliz, oturun modernizmi tartışın. Batı'da modernizmin çıkmaz sokak olduğunu, bu sürecin sonunda insan ırkının resmen kendi kendini yok edeceği, bir an evvel bu yoldan vaz geçilmesi gerektiği falan tartışılır, başka tarifler başka alternatifler aranır sorgulanırken bizim salaklar modernizm uğruna DİNLERİNİ satmaya hazır. Bu nasıl bir çelişki, ne yüz kızartıcı bir manzara? Üstelik AKLETMEK adına yapılıyor oluşu tuhaf! Allah aşkına bunları görmüyor musunuz?

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Deve sidiğinde şifa var ama ben hiç içmedim ve evimde de yok. Büşra Hanım da aynı durumdadır. Ve buradaki üyeler de.

-----)))))

Ve halan şifa şifa diyorsunuz...

SİFİL de içmiyor.

----)))))

Siz de içmiyorsunuz...

----)))))

Biraz ahlak ve haya lütfen...!!!!!

ehibba

Paylaşımcı
Müslümanlar olarak geldiğimiz nokta o kadar hazin ki kelimeler kifayetsiz kalıyor. Ortada bir tartışma programı var ve bundan yola çıkarak insanlar din adına bir birlerine küfür ediyorlar, bir birlerini aşağılıyor ve tekfir ediliyorlar. İhvan forumda oldu demiyorum fakat diğer sosyal ortamlarda eminim sizlerde görmüşsünüzdür. Herkes en doğrusunu biliyor, her cemaatin her tarikatın kendi doğruları var. Müslümanların halini düşündükçe içim sıkılıyor, umutsuzluğa düşüyorum. En çok zoruma giden şeylerden biri de samimiyetle müslümanlara yardımcı olmaya çalıştıklarına inandığım ve bu uğurda neredeyse tüm tarikat ve cemaatleri karşılarına almış insanlara yapılan haksızlık. Her insan hata yapabilir herkes her fikrinde isabetli olacak diye bir kural yok. Fakat bu insanların sadece bu hatalı fikirleri varmış gibi tekfir edenler çok büyük haksızlık yapıyorlar. Hadisler konusunda Hz. Peygamber koymuş ölçüyü, benim diye aktarılan bir sözü kurana arz edin diye. Bir insan kurana yönlendiriyor ve hadislerin de kuranla çelişenlerini bırakalım diyorsa nasıl hadis inkarcısı oluyor? Ben Sn. Mehmet Okuyan'dan da Caner taslamandan da hadisleri inkar ediyoruz diye bir şey duymadım. Daha dün bir videoda Mehmet Okuyan Buhari ve diğer hadis alimleri hakkında onlardan Allah razı olsun diyordu. Adamlar yüz binlerce hadisten eleyerek 5000-7000 tane gibi rakamları kitaplarına koymuşlar, burada rakamların önemi yok önemli olan ortada yüz binlerce uydurma veya zayıf vb. gibi olduğu gerçeğidir. Hal böyleyken ince eleyip sık dokunarak kitaplara alınan bu hadislerde de hatalı olanlar mutlaka vardır. Fakat bu hadislerin tamamını reddetmeyi gerektirmez ki ben ne Caner Taslaman'dan ne de Mehmet Okuyandan böyle bir şey duymadım. Varsa inkar ettikleri bir video paylaşın bizde görmüş olalım. Bunun haricinde Ebubekir Sifil, Abdülaziz Bayındır, Mustafa İslamoğlu vb. gibi hocaların fikirlerini bilmem bu yüzden haklarında yorum yapmak istemem.

Müslümanların birlik olması yönündeki en büyük engel tarikat ve cemaatlerdir, bu kadar açık ve net.

spesifik

آزادی قید و بند
Deve sidiğinde şifa var ama ben hiç içmedim ve evimde de yok. Büşra Hanım da aynı durumdadır. Ve buradaki üyeler de.

-----)))))

Ve halan şifa şifa diyorsunuz...

SİFİL de içmiyor.

----)))))

Siz de içmiyorsunuz...

----)))))

Biraz ahlak ve haya lütfen...!!!!!
Yapmayın Allah aşkına o kadar adam izah etti
Lıkır lıkır içme değil diye
Sifil tüm hadislere sahih demedi
Bencağız da zaten tüm hadisler sahihtir gözüyle bakmıyorum ki
Üyeler biliyor bu konudaki tutumumuzu
Bu programda ötesi vardı konu yalnızca hadis değil

Fıkha barbarca yaklaşım yapanlar var ya hani
Sesleri kısıldı olay bu
Bir vesile güzel oldu
Yoksa inanın hakaretten aşağılamadan ortam mide bulandırıcı hale gelirdi..
İnsanın nefsini tanıması ve alt etmesi zordur...

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Daha düne kadar lıkır lıkır için deniyordu... Siz bari yapmayınız... ----)))) Komik oluyorsunuz... ---))))

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Barbar gibi siz yaklaşıyordunuz... Yazılarınızı bir okuyun... ----))))

Peygamberimiz, devenin sidiğini içmeyi yasaklamıştır başka bir hadisinde...

NOKTA....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
TASLAMAN zır cahil zaten İslam Müktesabatı noktasında o ayrı bir husus...